Narty na aktywnym wulkanie – czy to możliwe?

, Tagi , , ,

Etna to doświadczenie, którego można spróbować, niezależnie od tego, czy jest się narciarzem, czy jedynie miłośnikiem trekkingowych wypraw i pięknych widoków. Nie ma nic bardziej niezwykłego niż założenie nart i zjazd po zboczu wulkanu tym bardziej tak blisko otwartego morza. Czy narty na aktywnym wulkanie są w ogóle możliwe i kiedy zaczyna się sezon narciarski na Sycylii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Narciarstwo na Etnie

Etna to największy czynny wulkan Europy leżący na Sycylii, który co roku w okresie zimowym pokrywa się śnieżnym puchem. Być może trudno jest to sobie wyobrazić, ale to właśnie w sercu włoskiej wyspy, która większości kojarzy się jedynie z pięknymi plażami, gorącym słońcem i wspaniałymi okolicznościami przyrody można poczuć niezwykłą adrenalinę.

Wiąże się ona nie tylko ze zróżnicowanymi trasami i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, ale i samą świadomością przebywania na zboczach czynnego wulkanu, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wbrew pozorom Etna to nie wyłącznie gołe i nudne zjazdy a wręcz przeciwnie. Pełno na niej szlaków, które prowadzą przez gęste sosnowe lasy, potęgujące wspaniałe doznania i widoki. To również otwarta panorama na Morze Jońskie, Zatokę Syracuse. A w dobrą pogodę nawet na pasmo górskie Le Madonie wraz z jej najwyższym szczytem Pizzo Carbonara.

Wśród bogatej oferty kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych z dwóch stron Etny odnaleźć można zarówno trasy niebieskie, jak i czerwone. Umożliwiają one uprawianie takich dyscyplin jak oczywiście narciarstwo górskie, ale i biegi, skitouring, snowboard, skialpinizm oraz narciarstwo alpejskie.

Narty na aktywnym wulkanieStoki i wyciągi na Etnie

Etna ma wysokość 3343 m n.p.m. i promień 20 km, a za sprawą stożkowatego kształtu pozwala na uprawianie różnorakich odmian narciarstwa w tym też alpejskiego. Na bardziej dostępną część wulkanu Etna a są ich dwie: Etna Sud i Etna Nord, można dotrzeć specjalnymi autobusami, a następnie własnymi siłami dotrzeć na sam szczyt tuż przy kraterze.

Jednak gdy zależy nam na szusowaniu po zaśnieżonych stokach najlepiej skorzystać z obiektów Funivia dell’Etna. Należą do nich wyciągi narciarskie i kolejki linowe. Sezon narciarski na Etnie zaczyna się zazwyczaj od okresu Bożego Narodzenia i może trwać nawet do wczesnej wiosny szczególnie jeśli chodzi o narciarstwo alpejskie. Miłośnicy freeride’u i skialpinizmu mogą, zamiast tego skorzystać z dłuższego okresu. Ponieważ nie muszą czekać do otwarcia zjazdów, a korzystać jedynie z naturalnych opadów śniegu, pokonując malownicze trasy między kraterami Etny.

Wyciągi narciarskie Etna Sud

Początkiem pierwszych wyciągów po stronie Etna Sud są te zaczynające się w niewielkiej miejscowości Nicolosi. Wyciągów jest aż pięć i obsługują zarówno trasy czerwone jak i niebieskie. Jednym z najważniejszych jest funivia dell’Etna, która obsługuje kilka czerwonych stoków schodzących po południowym zboczu Etny.

Najbardziej imponująca trasa osiągająca około 4 km i rozpoczyna się na wysokości 2500 m n.p.m. Pomimo iż z dowolnego miejsca na wulkanie można podziwiać piękne widoki to szczególnie zachwycająca jest trasa nazywana przez miejscowych Canalone degli Svizzeri. Jest jedną z najbardziej zróżnicowanych w całej okolicy.

Kolejnym wyciągiem w części Etna Sud jest jeden z najpopularniejszych, a mianowicie Skilift Omino, który wjeżdża na początek dwóch tras czerwonych. Jedna z nich obsługiwana jest też przez inną kolejkę linową, a druga schodzi wzdłuż wyciągu.

Szczególnie ta ostatnia jest jedną z trudniejszych i zalecana jest wyłącznie doświadczonym narciarzom. Jednocześnie zachwyca pięknymi widokami w tym z widokiem na Zatokę Syracuse, a nawet na szczyt Madonie.

Skilift Montagnola natomiast obsługuje głównie szlaki niebieskie oraz jeden stok czerwony. Pierwsze z nich są przeznaczone dla początkujących. Chociaż sam wjazd świadczy zgoła o czym innym gdy widzimy stromy podjazd wzdłuż wulkanicznej ściany wraz z licznymi nierównościami. Czerwona trasa rozciąga się na długości 400 m, wzdłuż majestatycznych i niecodziennych widoków jak, chociażby wulkaniczne dymiące kratery i jeziora.

Narty na aktywnym wulkanie – Wyciągi narciarskie Etna Nord

Wyciągi w części Etna Nord rozpoczynają się w miejscowości Linguaglossa, a kokretnie przy ośrodku narciarskim Piano Provenzana. Widok rozpościerający się z tej części wulkanu obejmuje wzrokiem Morze Jońskie. Na tym terenie znajdują się aż cztery wyciągi narciarskie.

Jednym z pierwszych jest Seggiovia Puchoz Tanaurpi prowadząca do jednych z najłagodniejszych tras na wulkanie oznaczonych kolorem niebieskim. Jest to typowy zadaszony wyciąg krzesełkowy będący bezpiecznym, łatwym i szybkim sposobem wjazdu.

Poza już wspomnianym istnieją jeszcze trzy inne wyciągi, które prowadzą trochę wyżej na bardziej wymagające stoki oznaczone kolorem czerwonym. Monte Conca przykładowo przechodzi z tras czerwonych z jednej strony zbocza schodząc w dół aż do doliny, gdzie można wznowić wyciąg powrotny.

Gdy jednak zdecydujemy się zejść możemy skorzystać ze wspomnianego Seggiovia Puchoz Tanaurpi. Wyciągi Coccinelle i Anfiteatro obsługują najtrudniejsze fragmenty stoków na Etnie. W sumie są to aż trzy trasy czerwone, które używane są również do zawodów narciarstwa alpejskiego.

Ile kosztuje białe szaleństwo na Etnie?

Podobnie jak we wszystkich ośrodkach narciarskich na świecie ceny karnetów mogą zmieniać się w zależności od sezonu i od danego roku. Wpływa na to ogromna ilość czynników, od kondycji ekonomicznej, poprzez warunki atmosferyczne, aż po zainteresowanie wśród turystów. Niemniej narciarstwo na Sycylii jest znacznie tańsze od tego, chociażby w Alpach.

Dzieje się tak m.in. z powodu tańszych na wyspę biletów lotniczych w zimie i niższych cen hoteli oraz restauracji. Ogólnie, średni koszt jednodniowego karnetu narciarskiego na Etnie to koszt około 30 €, a popołudniowego nawet 19 €.

Wyciągi czynne są codziennie, przeważnie w godzinach od 9.00 do 16.00. Dodatkowym kosztem są również wypożyczalnie sprzętu oraz lekcje jazdy na nartach czy snowboardzie. Średni koszt wypożyczenia nart na cały dzień to około 25 €, rakiet 10 €, a od 25 € gdy chcemy wypożyczyć komplet sprzętu. Sama nauka jazdy to natomiast koszt około 20 € za osobę dla zajęć grupowych. Nieco więcej gdy zdecydujemy się na mniejsze grupy.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Co przywieźć z Sycylii, najpopularniejsze produkty?

Monreale – perła Sycylii w cieniu Palermo

Następny

Dodaj komentarz