Najważniejsze miejsca kultu religijnego na Sycylii

, Redaktor: Klaudia (Korektor: Klaudia) Tagi , , , , ,

Sycylia to największa wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, która posiada długą historię. To tutaj starożytni Grecy założyli tak zwane osady Magna Graecia oznaczające dosłownie „Wielką Grecję” – które pełniły funkcję pomostu kulturowego pomiędzy cywilizacją helleńską a Rzymianami. Sycylia była również miejscem, gdzie chrześcijaństwo bardzo szybko się rozwijało. Święty Paweł zatrzymał się na wyspie w drodze do Rzymu po opuszczeniu chrześcijańskiej wspólnoty kościelnej w Antiochii (dzisiejszej Turcji). Od tego czasu Sycylia odgrywała kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego. Na wyspie znajduje się także wiele katolickich świątyń i sanktuariów, które warto odwiedzić.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym jest wiara dla Sycylijczyków?

Sycylijczycy są katolikami, choć wielu z nich jest zsekularyzowanych. Nawet osoby, które nie odnajdują duchowej prawdy w kościele, uczestniczą w licznych festiwalach ku czci świętych organizowanych w ciągu roku. Duża liczba sanktuariów na Sycylii odzwierciedla długą historię kościoła, religii i wiary jej mieszkańców. W wielu świątyniach na wyspie znajdują się święte szczątki, które są starannie chronione przez lokalne społeczności. Są one także często odwiedzane przez pielgrzymki wiernych z Włoch i z całej Europy.

„Cud w Syrakuzach”

Santuario della Madonna delle Lacrime z cudowną płaskorzeźbą „Płaczącą Madonną z Syrakuz” przyciąga tłumy pielgrzymów z całego świata. Wydarzenie, które dało początek kultowi Matki Bożej Płaczącej, datuje się na 1953 rok, kiedy to ludzkie łzy zaczęły płynąć z płaskorzeźby przedstawiającej twarz Madonny. Aby zapewnić posągowi Madonny godne schronienie, w latach 60., w centrum miasta wzniesiono świątynię o nowoczesnych i innowacyjnych formach architektonicznych. Świątynia ma około 103 metry wysokości i może pomieścić ponad 15 000 osób. Budowa kościoła trwała 28 lat i zakończono ją w 1998 roku.

Katedra w Palermo

Katedra w Palermo jest doskonałym przykładem architektury normańskiej na wyspie Sycylia. Pierwotnie zbudowali ją w 1184 roku Normanowie. Świątynia jest poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Architektura katedry charakteryzuje się obecnością różnych stylów, ze względu na długą historię zmian i renowacji, z których ostatnia miała miejsce w XVIII wieku.

Sanktuaria Maryjne w Marsali

Parrocchia San Tommaso di Canterbury Chiesa Madre

Katedra San Tommaso jest najważniejszym kościołem w Marsali. Znajduje się ona przy Piazza della Repubblica i jest poświęcona świętemu Tomaszowi Becketowi, arcybiskupowi Canterbury oraz angielskiemu męczennikowi katolickiemu. Kościół Matki w Marsali zbudowano około 1176 roku w stylu normańskim.

Santuario dell’Addolorata

Sanktuarium „Maria SS. Addolorata” jest pierwszym kościołem, który napotykamy po wejściu do Porta Garibaldi (Porta di Mare), jednej z czterech starożytnych bram miasta Marsala. Choć sanktuarium to jest niewielkie, jest najczęściej odwiedzaną świątynią wśród mieszkańców Marsali i jest celem licznych pielgrzymek. W pobliżu łuku Porta di Mare znajdowała się mała kaplica z figurą poświęconą Matce Bożej Troskliwej. Wielu wiernych udawało się tutaj, aby modlić się do Matki Bożej, zwłaszcza w trudnych czasach.

Inne miejsca kultu religijnego na Sycylii

Santuario dei Santi Alfio, Filadelfo e Cirino

Santuario dei Santi Alfio, Filadelfo e Cirino w Trecastagni pochodzi z połowy XVII wieku. Centralną nawę zbudowano na ruinach starożytnej edykuły, którą pierwsi chrześcijanie wznieśli w miejscu, gdzie przebywali trzej męczennicy w 252 roku. Wydarzenia związane z życiem, pochówkiem i ponownym odnalezieniem trzech świętych sprawiają, że to miejsce kultu jest szczególnie interesujące z historycznego punktu widzenia.

Santuario della Madonna del Ponte

Santuario della Madonna del Ponte zostało zbudowane w Caltagirone w 573 roku, rok po tym, jak obraz „Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus na kolanach” cudownie ukazał się dziecku w fontannie. Starożytna fontanna znajduje się obecnie w kaplicy w sanktuarium, gdzie wierni mogą czerpać tę cudowną wodę.

Santuario Madonna della Scala del Paradiso

W pobliżu starożytnego Noto znajduje się Santuario Madonna della Scala del Paradiso. Jest to XVIII-wieczny budynek, który zbudowano na ruinach wcześniej istniejącego kościoła, zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1693 roku. Sanktuarium nawiązuje do wizerunku Madonny, pierwotnie namalowanego na skalnej ścianie, które następnie przeniesiono do obecnego kościoła. Dzieło przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus na kolanach, a po jej prawej stronie znajdują się symbolicznie schody, które prowadzą do Nieba.

Santuario Santa Maria Adonai

W Augusta, ze wspaniałym widokiem na Etnę, znajduje się Santuario Santa Maria Adonai. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na fresk przedstawiający „Madonnę z Dzieciątkiem podtrzymującą Krzyż”.

Santuario della Madonna Nera

Santuario della Madonna Nera (Sanktuarium Czarnej Madonny) zbudowano w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Prawdopodobnie wybudowano sanktuarium na miejscu, gdzie armia osmańska zniszczyła pogańską świątynię w 1544 roku. Wewnątrz świątyni znajduje się posąg Czarnej Madonny pochodzący z XII w., któremu przypisywane są cudowne moce, w wyniku czego wielu pielgrzymów odwiedza to sanktuarium każdego roku.

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Zwiedzanie rezerwatu Zingaro

TOP 10 całodniowych wycieczek na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz