Najpiękniejsze plaże w Palermo i okolicach

Tagi , , , , , ,

Przybywając na urokliwą Sycylię, wręcz nie wypada ominąć Palermo – to miasto-symbol i jednocześnie bijące serce tego regionu południowych Włoch. To tutaj koncentruje się życie turystyczne, kulturowe, ale i finansowe mikroświata Sycylii. Piękne plaże w Palermo i okolicy przyciągają wielu turystów. Nie sposób również zapomnieć o popkulturowej legendzie tego miasta, którą zawdzięcza ono między innymi legendarnym, kinowym wizerunkom włoskiej mafii. Portowe miasto oprócz wspaniałych zabytków kultury, historii i architektury jest znakomitym punktem wypadowym dla wszystkich miłośników wodnych atrakcji i plażowania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka jest najpiękniejsza plaża w Palermo i okolicach?

Na terenie nieformalnej stolicy Sycylii i w jej najbliższych okolicach znajduje się wiele pięknych i godnych polecenia plaż. Można tam znaleźć relaks i wypoczynek najwyższej klasy, w rytmie fal sycylijskiego nabrzeża. A wszystko to w znakomitym, jedynym w swoim rodzaju w skali europejskiej klimacie. Nigdzie bowiem w Europie nie jest równie ciepło przez znaczną część roku i nigdzie nie jest tak zielono jak w Palermo i na całym obszarze Sycylii. Można więc powiedzieć, że matka natura stworzyła tu wręcz idealne warunki do plażowania i szeroko pojętego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Piękne plaże w Palermo – Mondello Beach

Przykładem cudownej lokacji plażowej znajdującej się na terenie Palermo jest niewątpliwie słynna wśród turystów plaża w Mondello. To miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów lubiących czerpać pełną przyjemność z plażowania i gamę rozrywek temu towarzyszących. Zwłaszcza odczuwalne jest to w okresie sezonu letniego. Wówczas plaża Mondello oferuje szereg udogodnień i przyjemnych form spędzania wolnego czasu w swoim obrębie.

W tym czasie liczne bary, restauracje i obiekty gastronomiczne ulokowane na terenie i w najbliższych okolicach plaży tętnią życiem przez całą dobę! To gwarancja niekończącej się rozrywki i czerpania radości z plaży nawet wtedy, gdy słońce dawno już schowa się za horyzont. 

Przy kuszącej piaszczystym charakterem plaży Mondello znajdziemy również wypożyczalnie sprzętu wodnego, tętniące gwarnym włoskim ruchem promenady, a także urokliwe molo. Jest tu więc wszystko to, co być powinno na plaży aspirującej do miana najlepiej przystosowanej do obsługi turysty. W pobliżu znajduje się też urokliwy rezerwat naturalny Capo Gallo, który kusi przepięknymi pejzażami morskimi, które się z niego roztaczają. 

Dojazd na plaże Mondello nie jest wymagający – można się tu dostać środkami komunikacji miejskiej z centrum Palermo (autobusem), ale również dotrzeć własnym samochodem, który za niewielką opłatą poczeka na nas na jednym z tutejszych parkingów.

Jedynym mankamentem tej plaży może być to co jednocześnie stanowi o jej wyjątkowości, a więc okresowe zatłoczenie. Bywa, że w to miejsce zjeżdżają się nie tylko tłumy spragnionych słońca turystów międzynarodowych czy krajowych, ale również sami mieszkańcy Palermo. Aby uniknąć problemów ze znalezieniem dogodnego miejsca na Mondello, gdy tylko zapowiada się ładny i słoneczny, letni dzień to warto wybrać się na nią jak najwcześniej rano – wtedy nawet lokalizacja naszego obozu tuż przy brzegu morza jest jak najbardziej realna. Zresztą to zasada dotycząca wszystkich najbardziej znanych plaż nie tylko Włoch, ale i całego świata. 

Cefalu – piękne plaże w okolicach Palermo

W nieco dalszych okolicach Palermo znajduje się inna, równie warta odwiedzenia piękna sycylijska plaża. Położona jest ona w malowniczej, cudownie skomponowanej pod względem architektonicznym miejscowości o nazwie Cefalu. Nazwa plaży zaś to Lido Eolo. To piaszczysty terem (co stanowi rzadkość, biorąc pod uwagę typowy kształt powierzchni plaż tej części Sycylii), na którym przygotowana jest specjalna sfera relaksu dla spragnionych nadmorskiego relaksu turystów. Znajdą tu oni leżaki z parasolkami i choć pobyt na plaży podlega płatności, zdecydowanie warto wybrać się w to miejsce. Jego autem jest też położenie w bezpośredniej odległości urokliwego Cefalu. 

Lido Eolo to nie jedyna atrakcyjna plaża w Cefalu, w bezpośredniej jej okolicy znajdziemy inną, o wdzięcznej nazwie – Peter Pan. To dogodne miejsce dla miłośników sportów wodnych (wypożyczalnie umożliwiające uprawianie tej formy aktywności), ale także dla rodzin z dziećmi. Nieco płytsza woda przy brzegu pozwala zapewnić komfort wypoczynku zarówno dorosłym, jak i ich pociechom. Również i ta plaża ma charakter piaszczysty

Około dziesięciu kilometrów od Cefalu znajduje się z kolei plaża Pollina, której atrakcyjność docenią zwłaszcza nastolatkowie i młodzi ludzie. To przepiękne krajobrazowo, położone wśród dostojnych skał miejsce, wieczorami zamienia się w istną esencję śródziemnomorskiego imprezowego stylu życia. Można zagwarantować, że długa włoska impreza przeżyta na tej plaży do późnych godzin nocnych będzie stanowiła niesamowitą pamiątkę i przeżycie z podróży na Sycylię.        

Spaggia Gorgo – najpiękniejsze plaże w okolicach Palermo

Alternatywą dla tętniących życiem plaż w Palermo (Mondello) oraz tych ulokowanych na terenie i w okolicach miejscowości Cefalu jest plaża Spaggia Gorgo. Znajduje się na terenie osady Gorgo Lungo, położonej w prowincji Palermo – kilkadziesiąt minut drogi od miasta. Jest tu z jednej strony zdecydowanie spokojniej i nie tak tłoczno jak w popularnych destynacjach, ale jednocześnie jakość usług i relaksu oferowanego na tej plaży w niczym od tamtych nie odbiega. 

Spaggia Gorgo to typowy nadmorski, mały kurort, którego w zasadzie jedyną funkcją jest zapewnić przybywającym najwyższy komfort wypoczynku na plaży. I trzeba przyznać, że z tego zadania wywiązuje się znakomicie. Wszystko tu nastawione jest na jak największy komfort wypoczynku turystów i ich zadowolenie z oferowanych usług.

Standardowo znajdziemy tu między innymi przygotowane stanowiska z leżakami i parasolkami. Jednak naprawdę wyjątkowo szczególną cechą tego miejsca jest troska o czystość, porządek i higienę. Przykładowo przy leżakach znaleźć można specjalnie przygotowane popielniczki, które zapobiegać mają wyrzucaniu niedopałków na piaszczystą (co warto podkreślić) plażę czy do morza. 

Zjawisko takiej, godnej pochwały, troski o czystość nie jest wcale tak powszechne i oczywiste. Szczególnie jeżeli mówimy o tak ekspresyjnej i dynamicznej kulturze jak ta włoska, a zwłaszcza sycylijska, gdzie owa włoskość jest spotęgowana. A jednak, mimo to w Spaggia Gorgo ma to zjawisko miejsce i jest z pewnością wspaniałym wyróżnikiem tego kurortu. Tym bardziej warto więc docenić niezwykłość i walory tej lokacji wśród innych najpiękniejszych plaż znajdujących się w Palermo i okolicach. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże w Katanii i okolicach

Palermo czy Katania – co wybrać?

Następny

Dodaj komentarz