Plaże na Sycylii – co warto wiedzieć?

Redaktor: blackgrzywa (Korektor: blackgrzywa) Tagi , , , , , ,

Planujesz wakacje na Sycylii? Jeśli tak, to na pewno zastanawiasz się, które plaże są warte uwagi i będą odpowiadać twoim preferencjom. Sycylia ma naprawdę mnóstwo do zaoferowania: od plaż piaszczystych, praktycznie białych do żwirkowatych, skalnych. Woda wokół wyspy jest niezwykle czysta, co sprzyja sportom wodnym, nurkowaniu czy po prostu pływaniu. Rezerwaty przyrody umożliwiają zbliżenie się do śródziemnomorskiej natury, a nad krajobrazem góruje wulkan Etna, dodając klimatu i przypominając o niszczycielskiej sile żywiołu. 

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spiaggia dei Conigli

Znajdująca się na włoskiej Lampedusie Plaża Królików, w 2013 roku została uznana za najpiękniejszą plażę na świecie, według portalu TripAdvisor. Od tamtej pory co roku zajmuje wysokie miejsca w rankingu i nic w tym dziwnego, bo rzeczywiście ma dużo do zaoferowania. Biały, delikatny piasek i przezroczysta, lekko lazurowa tafla wody tworzą rajski klimat. Roślinność tamtego regionu odpręża samym swoim wyglądem.

Znajdzie się tam też coś dla fanów fauny, mianowicie, jedyny na Morzu Śródziemnym, działający od 1996 roku rezerwat żółwi morskich Caretta Caretta – Baia dei Conigli. Jeśli odwiedzimy to miejsce w czasie ich wylęgu, możemy się natknąć na licznych członków ligi ochrony środowiska, plaża natomiast czynna jest w godzinach 8:30 – 19:30, aby nie zakłócać procesu składania jaj przez żółwie. Na przeciwko znajduje się Wyspa Królików, która swoją nazwę wzięła… od królików. Podobno kiedyś wyspa była połączona z lądem, a kiedy piaszczysty most zniknął, króliki nie mogły wrócić. Rozmnożyły się więc w ogromnej ilości na wyspie, która została później nazwana na ich cześć.

La Tabaccara 

Jest to swoisty ewenement, aby odwiedzić znajdującą się na Lampedusie plażę pod wodą musimy wynająć łódkę. Nie jest to dość trudne, w małym porcie czeka na nas mnóstwo łódeczek, opłaty za wynajem są nieduże. Gdy już dopłyniemy, możemy zakotwiczyć i oddać się relaksowi albo po prostu popływać z łodzi w tym niesamowitym, dzikim miejscu. Niewiele turystów wie o tej magicznej lokalizacji, więc spotkamy tam przeważnie Włochów, głównie z Sycylii.

San Vito lo Capo

Plaża w miasteczku San Vito lo Capo to kolejne miejsce, które może poszczycić się praktycznie białym piaskiem i błękitną wodą. Uroku dodają palmy, a płycizny są dość rozległe. Plaża San Vito lo Capo znajduje się pomiędzy dwoma rezerwatami przyrody: Monte Cofaro oraz Zingaro. Lokalizacja ta jest bardzo sprzyjająca wypoczynkowi z dziećmi, plaża bowiem umieszczona jest w zatoce, co chroni ją przed wiatrem i falami.

Dodatkowe tereny prywatne (płatne odcinki plaży) nie zajmują dużej powierzchni. Zachęcać nas może fakt, iż przyjeżdżają tu głównie Włosi, ulice nie są zatłoczone, a ceny hoteli niewygórowane. Jedzenie serwowane w tamtejszych restauracjach to głównie ryby i owoce morza, oczywiście wyłowione w tamtym regionie. Możemy tam również spróbować swoich sił w żeglarstwie, nurkowaniu lub kitesurfingu. Wielokrotnie uznana za najlepszą plażę Sycylii, a nawet Europy.

Plaża Vendicari

Czarująca plaża Vendicari leży w miejscowości Noto. Należy ona do rezerwatu przyrody Vendicari  Jest piaszczysta i bujnie pokryta śródziemnomorską roślinnością, wyróżnia ją obecność glonów Poseidonia, które występują na brzegu, a także na pierwszych metrach dna. Nie wyglądają zbyt zachęcająco, ale powinniśmy pamiętać, że występują tylko w bardzo czystych wodach. Tworzą swoistą barierę, po której przekroczeniu ukazuje nam się krystalicznie-niebieska woda i płytkie dno. Vendicari jest dość długą plażą, co zapewnia wystarczającą ilość miejsca nawet w sezonie letnim. Jeśli znudzi nam się plażowanie, w miasteczku jest kilka obiektów wartych zwiedzenia, np. ruiny Tonnara di Vendicari, fabryki tuńczyka z XVIII wieku czy również stanowisko archeologiczne w Eloro – zachowały się tam pozostałości świątyni, teatru i paru innych zabudowań z VII wieku p. n. e.

Isola Bella

Isola Bella znajduje się we wschodniej części Sycylii, w miasteczku Taormina. Jest to plaża żwirowa z dnem kamienistym, a perfekcyjnie czysta woda przyciąga tam turystów z całego świata. Kamyczki naprawdę wyglądają cudownie, ale warto pomimo wszystko zaopatrzyć się w specjalne obuwie. Doceniane w Europie są tutejsze warunki dla nurków, a fauna i flora morskiego dna jest bardzo atrakcyjna i przyjazna, możemy więc bez obaw spróbować swoich sił w szkółce nurkowania. Wstęp na plażę jest niestety płatny – ok. 4 €, ale zdecydowanie warto je wydać. Płacąc za wstęp możemy zwiedzić też centrum wysepki, na której w XIX wieku angielska arystokratka Florence Trevellyan zbudowała posiadłość i założyła ogromny ogród, w którym znalazły się egzotyczne rośliny z całego świata. Zaaklimatyzowały się one i pięknie obrosły całą okolicę starego domu.

Plaże Cefalù

Cefalù to miasteczko, które powstało na ruinach starożytnego greckiego miasta. Z tamtego okresu przetrwała tylko świątynia Diany, która pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest jednym z najstarszych zabytków na Sycylii. Również średniowiecze pozostawiło tutaj swoje ślady, w XII wieku miasteczko było ważnym ośrodkiem ekonomicznym Sycylii. Pozostała z tego okresu np. Katedra Normańska. Urokliwe uliczki i rodzinne włoskie restauracje w historycznym centrum miasta to kwintesencja wyspy.

Lido di Cefalù to plaża znajdująca się najbliżej miasteczka, a pomimo położenia przy samym centrum jest bardzo czysta. Piasek jest dość drobny, a morze lazurowe. To co wyróżnia ją wśród innych miejsc, to niezwykła panorama. Domki w sycylijskim stylu osadzone są na skalistym wzgórzu, wysoko nad plażą. Tworzy to magiczny klimat rodem z pocztówek. Lido di Cefalù oferuje bezpłatny odcinek plaży dla turystów. Znajdziemy tam parasole, bary i młodych ludzi bawiących się do późnej nocy.

Mazzaforno znajduje się ok. 3 kilometry od Cefalù i wyróżnia się zróżnicowaniem wybrzeża. Możemy tam odwiedzić zarówno plaże żwirkowate, przerywane skałami jak i znaleźć odcinki o idealnie piaszczystej powierzchni. Mimo wszystko dobrze jest zabrać swoje buty do wody, kamyczki na dnie mogą utrudniać chodzenie. Woda jest turkusowa i idealnie przezroczysta, a dno pełne morskiej fauny i flory, co czyni to miejsce idealnym

Czemu Sycylia?

Jeżeli lubimy zwiedzać klimatyczne, historyczne miejsca – na Sycylii jest ich bez liku. Znajdziemy tam starożytne budowle z okresu rzymskiego, jak np. amfiteatry czy świątynie. Wiele pozostało tam też z czasów średniowiecza, klasztory oraz zamki zachowały się znakomicie w śródziemnomorskim klimacie. Jeżeli chodzi o ceny, to nie są one ani wygórowane, ani też szczególnie niskie. Można powiedzieć, że jak na ten kierunek turystyczny są w pełni akceptowalne. Sycylia jest jedyna w swoim rodzaju, piaszczyste plaże dorównują (jeśli nie są lepsze) tym greckim, znajduje się na niej o wiele więcej wspaniałej roślinności, niż na Malcie. W porównaniu z innymi regionami Włoch, jej plaże nie mają sobie równych. Każdy znajdzie miejsce dla siebie, niezależnie czy szukamy spokojnego, klimatycznego miejsca, czy też mamy ochotę poimprezować w rajskim krajobrazie uwieńczonym Etną.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Jak poruszać się po Sycylii?

Sycylia z dzieckiem – co warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz