Sycylia ma bogatą i naprawdę kolorową historię, której początki sięgają starożytnej Grecji i antycznego Rzymu. Ta historia wpisana jest w architekturę kościołów, kamienic i brukowanych wąskich uliczek, ale również pokazana w piękny sposób w muzeach, których w każdych, nawet mniejszych miastach Sycylii, nie brakuje. Które muzeum warto odwiedzić?
W sycylijskim mieście znajdziesz bez wątpienia muzeum archeologiczne, poświęcone zarówno tym odległym, jak i bardziej współczesnym czasom. Historia Sycylii jest jednak o wiele bardziej barwna i zawiera w sobie dzieje kinematografii, wyścigów samochodowych czy teatru lalek. Nadto, mówiąc o historii, trzeba przypomnieć, że to właśnie z Syrakuz pochodzi słynny Archimedes.
Dlatego na naszej liście pojawiły się nie tyko muzea z archeologicznymi odkryciami, ale również takie, w których czas chętnie spędzą dzieci i w których można poznać Sycylię z każdej strony.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
1. Muzeum Pietro Griffo – Agrygent
Agrigento ze względu na Dolinę Świątyń jest jednym z tych miejsc, gdzie turyści chcą szczególnie zgłębiać historię wyspy. W ten klimat idealnie wpisuje się również regionalne muzeum archeologiczne „Pietro Griffo”, które jest zarówno jednym z ciekawszych, jak i najczęściej odwiedzanych muzeów na całej Sycylii. Już sam budynek, w którym mieści się wystawa należy do zabytków. Zbudowany został w latach 60 – tych XX wieku przez Franco Minissi i zajmuje miejsce starożytnej agory, gdzie kiedyś stała willa Ciantro Panitteri.
W samym muzeum znajduje się natomiast aż 5688 artefaktów, pochodzących od czasów prehistorycznych po kres panowania grecko – rzymskiego nad wyspą. Niektóre zbiory stanowią część prywatnych kolekcji, lub zostały przekazane przez inne muzea. Przewodniki, dostępne też w wersji audio, zostały opracowane nie tylko w języku włoskim, ale i angielskim. Zbiory rozmieszczone są aż w 18 pokojach, podzielonych na dwie sekcje. Co w nich znajdziesz?

Sekcja I: Starożytne Agrigento
W tej sekcji znajduje się 11 pokoi, gdzie prezentowane są znaleziska z okresu prehistorycznego. Odkryjesz tam między innymi imponującą kolekcję wazonów i rzeźb architektonicznych czy małych ołtarzy. Koniecznie zajrzyj do szóstego pokoju, gdzie znajduje się oryginalna statua Telamona ze świątyni Zeusa i do pokoju 9, gdzie zebrana jest kolekcja monet starożytnego Agrigento. W ostatnim pokoju znajduje się natomiast mały rzymski sarkofag w marmurze, datowany na II wiek n.e.. Na sarkofagu namalowane są sceny ilustrujące życie zmarłych.
Sekcja II – przedstawia stanowiska archeologiczne w regionie Agrigento i Caltanissetta
Wystawa obejmuje okres od czasów prehistorycznych aż do okresu hellenizacji.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – sobota – 9:30 – 19:30,
Niedziela i dni wolne – 9:00 – 13:00.
Ostatnie wejście możliwe jest na pół godziny przed zamknięciem muzeum
Bilet kosztuje 8 Euro, ze zniżką – 4 Euro. Można kupić łączony bilet w cenie 13 Euro, obejmujący zwiedzanie muzeum i Dolinę Świątyń.
Bilet można zarezerwować również online. W takim przypadku masz pewność, że nie będziesz stać w długiej kolejce, ale do biletu dopłacisz 4 Euro. Wtedy normalny bilet kosztować będzie – 12 Euro, a ulgowy – 8 Euro. Opłata rezerwacji nie jest zwrotna i przepada, jeśli nie pojawisz się na czas w danym terminie.
2. Regionalne muzeum archeologiczne Antinino Salinas – Palermo
To najstarsze muzeum na wyspie. Utworzone zostało jeszcze w 1814 roku, jako Muzeum Uniwersyteckie. W 1860 roku muzeum w Palermo przekształcono w muzeum narodowe i od tego czasu gromadzono tam zbiory i kolekcje z całej wyspy. Najważniejszym zbiorem są słynne metopy świątyń Selinunte, które od 150 lat znajdują się w muzeum i określane są jako najważniejszy kompleks rzeźbiarski zachodniej sztuki greckiej. W muzeum znajduje się również cenna kolekcja przekazana przez panujących niegdyś na wyspie Burbonów. To znaleziska przede wszystkim z Pompei i Torre del Greco.
Godziny otwarcia:
Od wtorku do soboty: 9:00 – 18:00,
Niedziele i święta: 9:00 – 13:30.
Ostatnie wejście możliwe na pół godziny przed zamknięciem muzeum.
Bilet kosztuje 6Euro, ulgowy: 3Euro. Dzieci do 18 roku życia są zwolnione z opłat.
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest wolny.
3. Małe, prywatne muzeum motoryzacji Termini Imerese
O tym muzeum nie każdy wie i z pewnością nie każdy słyszał. Jest bowiem prywatnym zbiorem motoryzacyjnych perełek i mieści się w małym miasteczku Termini Imerese, około 38 km od Palermo. Muzeum jest własnością kierowcy wyścigowego Nuccio Salemi. Muzeum to mała, ale naprawdę niezwykła kolekcja aut wyścigowych biorących udział w wyścigu Targa Florio. Te perełki to np. Porsche Targa – okrzyknięty tak na cześć wielokrotnego zwycięstwa w Targa Florio. Każdy, kto kocha motoryzację i choć trochę interesuje się wyścigami samochodowymi, powinien odwiedzić to miejsce.
Muzeum jest czynne siedem dni w tygodniu w godzinach: 8 – 13 i 15.00 – 20:00.
Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

4. Museum of Optical Illusions – muzeum iluzji w Trapani
Jeśli chcesz się przekonać, że wszystko jest złudzeniem, a przy okazji masz w planach, by zafundować rodzinie kilka godzin świetnej zabawy, to Muzeum of Optical Illusions musisz zdecydowanie odwiedzić. Różnego typu sztuczki, wykorzystujące psychologię, fizykę, a nawet elementy architektury zaskoczą zarówno młodszych, jak i starszych odwiedzających. Jest tylko jedno ale. Ze względu na różny charakter pokazów i sztuczek, do muzeum warto wybrać się z dziećmi powyżej czwartego roku życia. Młodsze dzieci mogą się nudzić i rozpraszać uwagę pozostałych odwiedzających, zwłaszcza, że na teren obiektu nie można wjechać z wózkiem.
Oficjalna strona: mooitrapani.com
Wstęp kosztuje 13 Euro. Dzieci w wieku od 4 -11 lat korzystają z ulgowego biletu w cenie 8 Euro. Bilet należy zarezerwować z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Jeśli wybierasz się do Trapani, by odwiedzić muzeum iluzji, to bilety zarezerwuj wcześniej. Nie ma możliwości kupienia biletów bez rezerwacji i nie ma możliwości dokonania rezerwacji na ten sam dzień. W muzeum możesz spędzić kilka godzin, jednak najczęściej po 1,5 godzin mózg odmawia już posłuszeństwa, by zrozumieć wszystkie iluzje. Ostatnie wejście możliwe jest na 90 minut przed zamknięciem.

5. Muzeum kinematografii w Katanii
Katania jest takim sycylijskim mini Hollywood. Dlatego też w mieście, gdzie nakręcono wiele ciekawych filmów, nie mogło zabraknąć również muzeum kinematografii. Jeśli interesujesz się filmem, również tym biało – czarnym, to warto zaplanować wizytę w Katanii. Muzeum istnieje od 2003 roku i zawiera naprawdę imponującą kolekcję, między innymi lamp i projektorów, głównie pochodzenia francuskiego, zbudowanych w latach 1915 – 1964 (kolekcja „Lights and Shadows”). Muzeum zapewnia spacer śladami tworzenia i rozwoju kinematografii, od prób ożywienia obrazów po nowoczesne wynalazki typu kinetoskop czy praksynoskop. Obiekt ukaże Ci wszystkie kinematograficzne perełki Sycylii, a jest ich naprawdę wiele. Poznasz między innymi twórczość Rosselliniego, Viscontiego, Bologniniego, Antonioniego, Germi, czy Rosi. Przez chwilę możesz poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym. Gotowe scenerie kuchni, salonu, jadalni, czy sypialni czekają właśnie na Ciebie.

Muzeum kinematografii znajduje się na Viale Africa Piazzale Rocco Chinnici, w centrum kulturalno – wystawowym Centro Fieristico Culturale Le Ciminiere, w Katanii.
Bilet kosztuje 4 Euro i można zarezerwować online bądź zakupić w kasie.
Muzeum jest czynne:
Od 2 stycznia do 30 czerwca i od 1 września do 31 grudnia:
Wtorek – niedziela – 9:00 – 17:00,
(ostatnie wejście o godzinie 16 – tej).
Od 1 lipca do 31 sierpnia:
Wtorek – niedziela – 10:00 – 18:00,
(ostatnie wejście o godzinie 17 – tej).
6. Muzeum Leonardo da Vinci e Archimede – Syrakuzy
To miejsce warto odwiedzić zwłaszcza z dziećmi. To miejsce, gdzie wystawionych jest 60 maszyn i interaktywnych modeli i gdzie organizowane są również warsztaty dla najmłodszych. Muzeum zaprosi Cię na wyjątkową podróż do domu Leonarda da Vinci, a także pozwoli przybliżyć postać Archimedesa. Dzieci mogą więc zobaczyć jak funkcjonuje słynna Zasada Dźwigni czy spirala Archimedesa. To naprawdę pasjonująca wycieczka, zwłaszcza dla najmłodszych. Zwiedzanie warto połączyć z wycieczką po Syrakuzach.

Adres: Via Vincenzo Mirabella 31, w Syrakuzach.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – niedziela: 10:30 -19:00
Można wejść również z psem.
Bilet kosztuje 6,50 Euro, a ulgowy 4,50 Euro.
7. The Antonio Pasqualino International Puppet Museum – Palermo
Muzeum Marionetek Antonio Pasqualino to ciekawa kolekcja ponad 3000 marionetek i to nie tylko z Sycylii. Odkryjesz tam między innymi lalki także polskiego reżysera Tadeusza Kantora czy japońskie lalki Bunraku. To naprawdę będzie ciekawe przeżycie, zwłaszcza dla mniejszych odwiedzających. W muzeum na pierwszym piętrze znajduje się też teatr, w którym odbywają się spektakle i pokazy filmów. Bilety można zamówić online z wyprzedzeniem minimum dwóch dni.
Muzeum jest czynne od wtorku do soboty: 10:00 – 18:00.
W poniedziałki i niedziele: 10:00 – 14:00.
Adres: Piazzetta Antonio Pasqualino 5, Palermo
Strona www: https://www.museodellemarionette.it