Modica

, , , , Tagi , , , ,

Koniecznie wpadnij do spowitego barokową mgłą miasteczka, które piętrowo pnie się po zboczach doliny, tworząc niezwykłą układankę z małych domków i majestatycznych kościołów. To tutaj spróbujesz czekolady, której receptura pochodzi od samych Azteków.
Modica – zasmakuj w odległej włoskiej przeszłości.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Modica – gdzie leży i jak dojechać?

To piękne miasteczko ciekawie osadzone wśród wąwozów, z uroczą starówką na szczycie samej góry. Nad miastem dumnie króluje wieża zegarowa, a jej zegar nieprzerwanie od 1725 roku odmierza czas. Pierwsza osada została założona już w III wieku p.n.e., niestety Modica w dużym stopniu została zniszczona podczas trzęsienia ziemi i odrestaurowana w późnobarokowym sycylijskim stylu.

Modica podzielona jest na dwie części. Na szczycie znajduje się stare miasto ze słynną katedrą San Giorgio. Dojdziemy do niego wąskimi, pnącymi się w górę uliczkami. Na dole natomiast znajduje się nowocześniejsza część miasta z majestatyczną katedrą San Pietro.

Szukasz noclegu w Modica?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Modica w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Modica.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Modica bogata jest w zabytki, ale również w kulinarne specjały i to nie tylko te ze starożytnych czasów. Miasteczko znajduje się niedaleko Ragusy na południowo wschodnim wybrzeżu Sycylii, jeśli więc przyjedziemy tam latem, znajdziemy również uroczą plażę z dostępem do fantastycznego lazurowego morza.

Jak dojechać do Modici?

Modicę możemy odwiedzić będąc np. na urlopie w Syrakuzach, Taorminie czy Ragusie .
Wtedy warto wsiąść w autobus i na jeden dzień albo na dwa dni z krótkim noclegiem zaplanować czas w Modica. Do tej części Sycylii organizuje się wycieczki nawet z odleglejszych miast Sycylii. Będąc więc np. w Palermo również możemy zorganizować sobie pobyt w Modice.

Jeśli chcemy wybrać się tylko do Modici samolotem, to najbliższe lotnisko znajduje się w Katanii, stamtąd do Modici dojedziemy już autobusem.

Oczywiście alternatywą jest podróż własnym samochodem albo wynajem pojazdu w wypożyczalni. Trzeba jednak pamiętać, że w starej części miasta parkowanie wręcz graniczy z cudem. Parkingu lepiej poszukać np. na Viale Medaglie d’Oro albo na Piazzale Falcone Bersellino. Tte parkingi są bezpłatne, ale uwaga w sezonie dość mocno oblegane), skąd do starówki dojdziemy już spacerkiem.

Spacer między zabytkami Modici

Odkrywanie pięknych zakątków Modici zaczynamy w dolnym mieście Modica Bassa, gdzie toczy się również całe miejskie życie miasta. Wkomponowana pomiędzy dwie rzeki główna ulica Corso Umberto I, wypełniona jest kawiarenkami, butikami i sklepami. Kupisz tam między innymi oryginalną, przyrządzaną według przepisu Azteków czekoladę. W nowoczesny wystrój ulicy wyjątkowe dobrze wpisują się barokowe, ociekające złotem i zdobione pięknymi balkonami pałace. Przerwij spacer na wizytę w Katedrze św. Piotra.

Katedra św. Piotra

To budowla z niezwykle wyrafinowaną fasadą, zwieńczoną czterema posągami – San Cataldo, Santa Rosalia, San Pietro i Madonny. Na samym szczycie fasady znajduje się rzeźba Jezusa Chrystusa. Do katedry prowadzą monumentalne schody, zdobione rzeźbami 12 apostołów.
W środku w bazylice znajduje się oryginalna podłoga z 1871 roku, piękne freski, przedstawiające sceny zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu. Podziwiać można też organy z 1924 roku. W niedzielę i święta do kaplicy można wejść tylko w czasie odbywających się nabożeństw. W tygodniu kaplica jest otwarta rano od 9:00 do 12:45 i popołudniu 15:30 do 19:15.

Modica (Sicily, Italy) - Saint Pietro cathedral
Modica (Sicily, Italy) – Saint Pietro cathedral, licencja: shutterstock/By

Innym kościołem wartym zwiedzenia jest Kościół Madonna delle Grazie

Madonna delle Grazie

Ten kościół zbudowano w miejscu, gdzie wydarzył się cud (wśród płonących podobnież trzy dni krzewów, znaleziono w nienaruszonym stanie obraz Madonny). Wnętrze kościoła na planie krzyża łacińskiego jest bogato dekorowane. Na uwagę zasługuje portal boczny, w stylu późnego renesansu z XVII wieku. W złoconej ramie znajduje się natomiast obraz Madonny z dzieciątkiem, znaleziony w 1615 roku. Kościół jest otwarty codziennie od 7:00 – 12.00 i od 15:00 do 20:30.

I kościół Carmine.

Kościół Carmine

To jeden z niewielu budynków w mieście, które przetrwały trzęsienie ziemi w XVII wieku. Kościół pochodzi z XIV wieku i prezentuje rzadkie już dla miasta cechy gotyku Chiaramonte. Dodatkowo w 2006 roku odkryto od strony Via Pellico sąsiadujący z kościołem portal gotycki z XIV wieku. Niektóre elementy jak dzwonnica i górna część fasady zostały dobudowane już po trzęsieniu ziemi. Odzwierciedla to ich bardziej barokowy, charakterystyczny dla miasteczka styl. Ołtarz z XVI wieku i wykonany na drewnie obraz Świętego, trzymającego w jednej dłoni lilię, a w drugiej krucyfiks to niektóre z dzieł, które można podziwiać w kościele. W niedzielę i święta kościół jest otwarty na godzinę przed 18 – tą, a w tygodniu drzwi otwarte są od 9:00 – 12:30 i od 15:30 d0 18:30.

W dolnej części miasta znajduje się jeszcze Muzeum Etnograficzne, w którym odkryjemy przeszłość nie tylko Modici, ale i całej Sycylii.

Dalej podążając w kierunku Pizzo Belvedere pniemy się coraz bardziej w górę zmierzając do starej części miasta i zapierających dech w piersiach widoków.

Tutaj również możemy odwiedzić kilka kościołów, szczególnie piękna jest katedra Duomo di San Giorgio. Jej charakterystycznym elementem są majestatyczne schody i tarasy, z których można podziwiać Modicę z lotu ptaka. Właściwie Katedra stoi jakby na granicy starego i nowego miasta, a ze względu na monumentalne i masywne schody jest jednym z najbardziej spektakularnych dzieł barokowych chyba nie tylko w Modice, ale i w całej Sycylii. Do katedry prowadzi aż 260 schodów, przerywanych ukwieconymi tarasami. Tam możemy odpocząć, wykonać kilka zdjęć albo zwyczajnie ruszyć dalej. W kościele znajdziemy wiele dzieł sztuki. Między innymi obrazy z XIV wieku, renesansowe rzeźby, jak np. Madonny della Neve z 1511 roku czy obraz Męczeństwa św. Hipolita z 1671 roku. Katedra otwarta jest codziennie, od 8:00 do 12:30 i od 15:30 do 19:00.

Duomo of San Giorgio in Modica, fine example of sicilian baroque art. Sicily, southern Italy.
Duomo of San Giorgio in Modica, fine example of sicilian baroque art. Sicily, southern Italy., licencja: shutterstock/By e55evu

Warto też odnaleźć Kościół San Giovanni Evangelista, którego krzyż jest najwyższym punktem miasta (449 m n.p.m.). W środku kościoła znajdują się również rzeźby z XVI wieku, między innymi Marty opłakującej zmarłego Jezusa. Wychodząc z kościoła, skierujmy się w jedną z wąskich, utrzymanych w średniowiecznym stylu uliczek, które prowadzą do Belwederu Pizzo. Stąd rozciąga się piękna panorama na całą Modicę.

W górnej części miasta znajduje się również Castello dei Conti . To tam przez wieki władze Modici miały swoją siedzibę, zarówno polityczną, jak i administracyjną. Zamek można zwiedzić, a szczególnie ciekawe są groty, a także tarasy widokowe. Na samym szczycie znajduje się wieża zegarowa Torretta dell’Orologio, z nadal czynnym zegarem, sprawdzanym i ustawianym co 24 godziny. Do zamku najlepiej wybrać się z przewodnikiem,
(możliwość również w języku angielskim), a informacje na ten temat warto zaczerpnąć w biurze turystycznym. Zamek jest otwarty od 10 – tej – do 19 – tej z wyjątkiem wtorków.

Smak czekolady według receptury starożytnych Azteków

To czekolada bez dodatku mleka, za to z wyczuwalnym, lekko chrupkim cukrem. Manufaktura, która przybyła do Europy jeszcze w XVI wieku czyni z Modici bardzo znane miasteczko i to na całym świecie. Najbardziej znany sklep z oryginalną czekoladą o smaku wanilii czy cynamonu znajduje się w wytwórni czekolady Antica Dolceria Bonajuto. Malutkie kosteczki o różnych smakach między innymi z cytrusami czy ze świętojańskim chlebem wystawione są na małych talerzykach, a podczas zakupu można też podglądać kucharzy i cukierników podczas pracy. Czekoladę jednak zakupimy również w innych sklepikach. Trzeba tylko uważać, by czekolada miała odpowiedni znaczek – IGP (Protected Geographic Production), co gwarantuje nam, że zakupiliśmy rzeczywiście czekoladę, wytworzoną zgodnie z przepisem starożytnych Azteków. Ta czekolada składa się tylko z trzech składników – kakao, przyprawy i cukier trzcinowy, dzięki temu nie topi się nawet w wyższej temperaturze i charakteryzuje się mocniejszym smakiem kakao i wyczuwalnymi ziarenkami cukru trzcinowego.

Oprócz czekolady w Modice trzeba też spróbować innych słodkości, do tych najbardziej znanych należą np. cannoli siciliani – rurki z serem rikotta i owocami kandyzowanymi.

Wraz z zachodzącym słońcem Modica zmienia szatę kolorystyczną, mieniąc się na przemian burgundem i odcieniami ciepłych pasteli. Spacer wieczorem może być więc bardzo emocjonujący, niezwykle romantyczny i na długo niezapomniany. Gdzie spać, jeśli do Modici zawitaliśmy na dłużej?

Noclegi w Modici

Ze względu na swoje malownicze położenie i piękne plaże w bliskim sąsiedztwie noclegi znajdziemy nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale również na obrzeżach. Warto zwrócić uwagę na ośrodki agroturystyczne. Tam oprócz pokoju, do dyspozycji mamy basen, restaurację, a nawet małe place zabaw dla najmłodszych. Również w centrum miasta znajdziemy niedrogie, całkiem dobrze urządzone pensjonaty.

Scenic sight in Modica, famous baroque town in Sicily, southern Italy.
Scenic sight in Modica, famous baroque town in Sicily, southern Italy., licencja: shutterstock/By e55evu

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Erice

Noto

Następny

Dodaj komentarz