Modica

, , , , Tagi , , , ,

Koniecznie wpadnij do spowitego barokową mgłą miasteczka, które piętrowo pnie się po zboczach doliny, tworząc niezwykłą układankę z małych domków i majestatycznych kościołów. To tutaj spróbujesz czekolady, której receptura pochodzi od samych Azteków.
Modica – zasmakuj w odległej włoskiej przeszłości.

Modica – gdzie leży i jak dojechać?

To piękne miasteczko ciekawie osadzone wśród wąwozów, z uroczą starówką na szczycie samej góry. Nad miastem dumnie króluje wieża zegarowa, a jej zegar nieprzerwanie od 1725 roku odmierza czas. Pierwsza osada została założona już w III wieku p.n.e., niestety Modica w dużym stopniu została zniszczona podczas trzęsienia ziemi i odrestaurowana w późnobarokowym sycylijskim stylu.

Modica podzielona jest na dwie części. Na szczycie znajduje się stare miasto ze słynną katedrą San Giorgio. Dojdziemy do niego wąskimi, pnącymi się w górę uliczkami. Na dole natomiast znajduje się nowocześniejsza część miasta z majestatyczną katedrą San Pietro.

Szukasz noclegu w Modica?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Modica w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Modica.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Modica bogata jest w zabytki, ale również w kulinarne specjały i to nie tylko te ze starożytnych czasów. Miasteczko znajduje się niedaleko Ragusy na południowo wschodnim wybrzeżu Sycylii, jeśli więc przyjedziemy tam latem, znajdziemy również uroczą plażę z dostępem do fantastycznego lazurowego morza.

Jak dojechać do Modici?

Modicę możemy odwiedzić będąc np. na urlopie w Syrakuzach, Taorminie czy Ragusie .
Wtedy warto wsiąść w autobus i na jeden dzień albo na dwa dni z krótkim noclegiem zaplanować czas w Modica. Do tej części Sycylii organizuje się wycieczki nawet z odleglejszych miast Sycylii. Będąc więc np. w Palermo również możemy zorganizować sobie pobyt w Modice.

Jeśli chcemy wybrać się tylko do Modici samolotem, to najbliższe lotnisko znajduje się w Katanii, stamtąd do Modici dojedziemy już autobusem.

Oczywiście alternatywą jest podróż własnym samochodem albo wynajem pojazdu w wypożyczalni. Trzeba jednak pamiętać, że w starej części miasta parkowanie wręcz graniczy z cudem. Parkingu lepiej poszukać np. na Viale Medaglie d’Oro albo na Piazzale Falcone Bersellino. Tte parkingi są bezpłatne, ale uwaga w sezonie dość mocno oblegane), skąd do starówki dojdziemy już spacerkiem.

Spacer między zabytkami Modici

Odkrywanie pięknych zakątków Modici zaczynamy w dolnym mieście Modica Bassa, gdzie toczy się również całe miejskie życie miasta. Wkomponowana pomiędzy dwie rzeki główna ulica Corso Umberto I, wypełniona jest kawiarenkami, butikami i sklepami. Kupisz tam między innymi oryginalną, przyrządzaną według przepisu Azteków czekoladę. W nowoczesny wystrój ulicy wyjątkowe dobrze wpisują się barokowe, ociekające złotem i zdobione pięknymi balkonami pałace. Przerwij spacer na wizytę w Katedrze św. Piotra.

Katedra św. Piotra

To budowla z niezwykle wyrafinowaną fasadą, zwieńczoną czterema posągami – San Cataldo, Santa Rosalia, San Pietro i Madonny. Na samym szczycie fasady znajduje się rzeźba Jezusa Chrystusa. Do katedry prowadzą monumentalne schody, zdobione rzeźbami 12 apostołów.
W środku w bazylice znajduje się oryginalna podłoga z 1871 roku, piękne freski, przedstawiające sceny zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu. Podziwiać można też organy z 1924 roku. W niedzielę i święta do kaplicy można wejść tylko w czasie odbywających się nabożeństw. W tygodniu kaplica jest otwarta rano od 9:00 do 12:45 i popołudniu 15:30 do 19:15.

Modica – Katedra św. Piotra

Innym kościołem wartym zwiedzenia jest Kościół Madonna delle Grazie

Madonna delle Grazie

Ten kościół zbudowano w miejscu, gdzie wydarzył się cud (wśród płonących podobnież trzy dni krzewów, znaleziono w nienaruszonym stanie obraz Madonny). Wnętrze kościoła na planie krzyża łacińskiego jest bogato dekorowane. Na uwagę zasługuje portal boczny, w stylu późnego renesansu z XVII wieku. W złoconej ramie znajduje się natomiast obraz Madonny z dzieciątkiem, znaleziony w 1615 roku. Kościół jest otwarty codziennie od 7:00 – 12.00 i od 15:00 do 20:30.

I kościół Carmine.

Kościół Carmine

To jeden z niewielu budynków w mieście, które przetrwały trzęsienie ziemi w XVII wieku. Kościół pochodzi z XIV wieku i prezentuje rzadkie już dla miasta cechy gotyku Chiaramonte. Dodatkowo w 2006 roku odkryto od strony Via Pellico sąsiadujący z kościołem portal gotycki z XIV wieku. Niektóre elementy jak dzwonnica i górna część fasady zostały dobudowane już po trzęsieniu ziemi. Odzwierciedla to ich bardziej barokowy, charakterystyczny dla miasteczka styl. Ołtarz z XVI wieku i wykonany na drewnie obraz Świętego, trzymającego w jednej dłoni lilię, a w drugiej krucyfiks to niektóre z dzieł, które można podziwiać w kościele. W niedzielę i święta kościół jest otwarty na godzinę przed 18 – tą, a w tygodniu drzwi otwarte są od 9:00 – 12:30 i od 15:30 d0 18:30.

W dolnej części miasta znajduje się jeszcze Muzeum Etnograficzne, w którym odkryjemy przeszłość nie tylko Modici, ale i całej Sycylii.

Dalej podążając w kierunku Pizzo Belvedere pniemy się coraz bardziej w górę zmierzając do starej części miasta i zapierających dech w piersiach widoków.

Tutaj również możemy odwiedzić kilka kościołów, szczególnie piękna jest katedra Duomo di San Giorgio. Jej charakterystycznym elementem są majestatyczne schody i tarasy, z których można podziwiać Modicę z lotu ptaka. Właściwie Katedra stoi jakby na granicy starego i nowego miasta, a ze względu na monumentalne i masywne schody jest jednym z najbardziej spektakularnych dzieł barokowych chyba nie tylko w Modice, ale i w całej Sycylii. Do katedry prowadzi aż 260 schodów, przerywanych ukwieconymi tarasami. Tam możemy odpocząć, wykonać kilka zdjęć albo zwyczajnie ruszyć dalej. W kościele znajdziemy wiele dzieł sztuki. Między innymi obrazy z XIV wieku, renesansowe rzeźby, jak np. Madonny della Neve z 1511 roku czy obraz Męczeństwa św. Hipolita z 1671 roku. Katedra otwarta jest codziennie, od 8:00 do 12:30 i od 15:30 do 19:00.

Piękna katedra Duomo di San Giorgio

Warto też odnaleźć Kościół San Giovanni Evangelista, którego krzyż jest najwyższym punktem miasta (449 m n.p.m.). W środku kościoła znajdują się również rzeźby z XVI wieku, między innymi Marty opłakującej zmarłego Jezusa. Wychodząc z kościoła, skierujmy się w jedną z wąskich, utrzymanych w średniowiecznym stylu uliczek, które prowadzą do Belwederu Pizzo. Stąd rozciąga się piękna panorama na całą Modicę.

W górnej części miasta znajduje się również Castello dei Conti . To tam przez wieki władze Modici miały swoją siedzibę, zarówno polityczną, jak i administracyjną. Zamek można zwiedzić, a szczególnie ciekawe są groty, a także tarasy widokowe. Na samym szczycie znajduje się wieża zegarowa Torretta dell’Orologio, z nadal czynnym zegarem, sprawdzanym i ustawianym co 24 godziny. Do zamku najlepiej wybrać się z przewodnikiem,
(możliwość również w języku angielskim), a informacje na ten temat warto zaczerpnąć w biurze turystycznym. Zamek jest otwarty od 10 – tej – do 19 – tej z wyjątkiem wtorków.

Smak czekolady według receptury starożytnych Azteków

To czekolada bez dodatku mleka, za to z wyczuwalnym, lekko chrupkim cukrem. Manufaktura, która przybyła do Europy jeszcze w XVI wieku czyni z Modici bardzo znane miasteczko i to na całym świecie. Najbardziej znany sklep z oryginalną czekoladą o smaku wanilii czy cynamonu znajduje się w wytwórni czekolady Antica Dolceria Bonajuto. Malutkie kosteczki o różnych smakach między innymi z cytrusami czy ze świętojańskim chlebem wystawione są na małych talerzykach, a podczas zakupu można też podglądać kucharzy i cukierników podczas pracy. Czekoladę jednak zakupimy również w innych sklepikach. Trzeba tylko uważać, by czekolada miała odpowiedni znaczek – IGP (Protected Geographic Production), co gwarantuje nam, że zakupiliśmy rzeczywiście czekoladę, wytworzoną zgodnie z przepisem starożytnych Azteków. Ta czekolada składa się tylko z trzech składników – kakao, przyprawy i cukier trzcinowy, dzięki temu nie topi się nawet w wyższej temperaturze i charakteryzuje się mocniejszym smakiem kakao i wyczuwalnymi ziarenkami cukru trzcinowego.

Oprócz czekolady w Modice trzeba też spróbować innych słodkości, do tych najbardziej znanych należą np. cannoli siciliani – rurki z serem rikotta i owocami kandyzowanymi.

Wraz z zachodzącym słońcem Modica zmienia szatę kolorystyczną, mieniąc się na przemian burgundem i odcieniami ciepłych pasteli. Spacer wieczorem może być więc bardzo emocjonujący, niezwykle romantyczny i na długo niezapomniany. Gdzie spać, jeśli do Modici zawitaliśmy na dłużej?

Noclegi w Modici

Ze względu na swoje malownicze położenie i piękne plaże w bliskim sąsiedztwie noclegi znajdziemy nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale również na obrzeżach. Warto zwrócić uwagę na ośrodki agroturystyczne. Tam oprócz pokoju, do dyspozycji mamy basen, restaurację, a nawet małe place zabaw dla najmłodszych. Również w centrum miasta znajdziemy niedrogie, całkiem dobrze urządzone pensjonaty.

Modica po zmierzchu
Poprzedni

Erice

Noto

Następny

Dodaj komentarz