Mesyna – niesamowite dzieło sztuki, stworzone przez naturę, zamknięte w niebieskiej ramie błękitu nieba i lazurowego morza. Temu cudownemu już krajobrazowi, dodatkowego uroku dodają, znajdujące się na otwartym morzu perły Mesyny – Wyspy Liparyjskie. Mesyna nazywana jest też drzwiami Sycylii, dlatego często właśnie tutaj wielu turystów rozpoczyna swoją wędrówkę po sycylijskim lądzie.
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Mesyna – położenie i historia
Mesyna to kraina leżąca nad Zatoką Mesyńską, oddzielającą Sycylię od Kalabrii. Mesyna jest dobrze skomunikowana. Z półwyspu apenińskiego i Kalabrii do Mesyny dostaniemy się promem, a z Palermo czy Katanii autostradą A20, biegnącą obok miasta.
Pierwsi urok i możliwości zatoki mesyńskiej w VII wieku p.n.e. odkryli Grecy. Jednakże, co widać po architekturze miasta, jego kulturze, a także kuchni regionalnej, Mesyna znajdowała się również pod panowaniem Normanów, Arabów, czy Hiszpanów. Wiele zabytków, a właściwie większość musiała jednak zostać odrestaurowana. Miasto bowiem najpierw w 1908 roku przez trzęsienie ziemi, a potem w 1943 roku przez bombardowanie zostało niemal kompletnie zniszczone.
Jak dojechać do Mesyny?
Do Mesyny możemy dojechać pociągiem, autobusem, własnym autem, samolotem bądź promem. Wiele statków rejsowych, podróżujących na przykład do Ameryki właśnie w Mesynie ma swój przystanek. Podczas kilkugodzinnej przerwy również można zwiedzić miasto.
Zanim zdecydujemy się kupić bilet na autobus czy pociąg, to zwróćmy uwagę na czas dojazdu i warunki. Po 37-godzinnym rejsie, z pewnością nie będziemy mieć już sił, by wpaść w wir miasta, zwiedzać je, czy delektować się jego urokami.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wakacje w Mesynie? – gdzie zarezerwować nocleg?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Mesynie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Mesynie.
Sprawdź nasze rekomendacje!
Autem do Mesyny – czas przejazdu z Polski
Np. z Warszawy do Mesyny odjeżdża autobus linii Agat (A05), podróż jednak trwa aż 37 godzin (własnym autem tylko 26), Z Katowic 32 godziny (około 650 złotych bilet w dwie strony), z Gdańska natomiast aż 39 godzin. Na stronie: www. agat.eu znajdziemy dokładny rozkład jazdy oraz wszystkie miejscowości, skąd odjeżdża autokar do Mesyny, a także zakupimy bilet online.
Pociąg jedzie 30 godzin, ale z przesiadkami. Planując np. podróż z Warszawy, przesiądziemy się w Wiedniu, a potem jeszcze raz w Rzymie.
Loty Mesyna
Najprostszy sposób to lot samolotem np. do Palermo czy Katanii.
Z Palermo do Mesyny dostaniemy się autobusem (z dworca centralnego linią SAIS Autolinee, czas przejazdu 2 godz. 45 minut) albo pociągiem również z dworca centralnego w Palermo w trzy godziny. Również z lotniska w Palermo, co pół godziny w kierunku Mesyny odchodzą autobusy.
Z Katanii mamy nieco bliżej. Pociągiem dojedziemy w 1 godz. i 18 min, a autobusem z samego lotniska w 1h 20 minut.
Do Mesyny również dojedziemy własnym samochodem, jednak na samym końcu trasy, w Villa San Giovanni czeka nas przeprawa promowa. Promem popłyniemy około 36 minut. Na stronie przewoźnika https://carontetourist.it/en znajdziemy rozkład jazdy i ceny za przejazd.
We Włoszech jednak warto uważać na przepisy ruchu drogowego. Np. w Sycylii światło czerwone uznawane jest jedynie, jako znak ostrzegawczy, a nie bezwzględny zakaz zatrzymywania się. Dlatego na świetle zielonym również trzeba uważać. Poziom alkoholu we krwi dozwolony jest na poziomie 0,5 promila.
Co zobaczyć w Mesynie?
W Mesynie, jak w pozostałych włoskich miejscowościach zachwycą nas kościoły i pałace. Tu nie ma ich zbyt wiele, ale za to te, które możemy zobaczyć, uznawane są za jedne z ciekawszych i to w całej Europie, na przykład Katedra Duomo.
Katedra Duomo w Mesynie
To piękna i bardzo majestatyczna, pochodząca z XII wieku Katedra, znajdująca się na głównym placu w Mesynie – Placu Katedralnym piazza Duomo. Zbudowana za czasów normańskiego panowania i ufundowana przez Henryka VI Hohestaufa była na skutek trzęsienia ziemi i późniejszego bombardowania w 1943 roku mocno uszkodzona i odrestaurowana.
Z oryginalnych elementów niewiele się zachowało – rzeźby, chrzcielnica z XV wieku i figura Jana Chrzciciela. Do katedry przylega dzwonnica, przy której, absolutnie wręcz, trzeba się znaleźć w samo południe.
Zaraz po tym, jak dzwon dwanaście razy wybija południe, zaczyna się niesamowite widowisko z udziałem figur i muzyki. Czterometrowy lew ryczy, porusza głową i ogonem i obraca, trzymaną między łapami flagę.
Dina i Clarenza w Mesynie
Po lwie czas jest na dwu metrowego koguta, który porusza trzy razy głową i macha skrzydłami. Po bokach koguta znajdują się figury dwóch kobiet – Diny i Clarenzy – bohaterek miasta z XIII wieku.
Dina i Clarenza, co piętnaście minut uderzają w dzwony, dając znać, że minął kolejny kwadrans. Dla pięknej panoramy wybrzeża kalabryjskiego, cieśniny mesyńskiej i samej Mesyny, warto wejść na szczyt wieży (wstęp około 6 Euro) i delektować się pięknem tego miejsca.
Na bocznej ścianie dzwonnicy znajduje się prawdopodobnie największy zegar astronomiczny, skonstruowany w 1933 roku w Strasburgu. W kościele znajduje się też grobowiec króla Conrada IV – władcy Niemiec i Sycylii z XIII wieku.
Całości dopełnia dumnie prezentująca się na placu fontanna z XVI wieku z personifikacjami czterech rzek – Tybru, Camaro, Elbro i Nilu.
Palazzo Zanca w Mesynie
Kolejnym pięknym zabytkiem jest pałac Palazzo Zanca, który odrestaurowano jeszcze w 1914 roku. Renowacja zamku trwała niemal dziesięć lat. Piękny, utrzymany w neogotyckim stylu pałac znajduje się na powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych.
Pałac, w którym obecnie mieści się ratusz, umiejscowiony jest na placu Unione Europea. W środku udostępnione są trzy sale ekspozycyjne, prezentujące dzieła z ceramiki, rzeźby i przedmioty codziennego użytku, również z czasów starożytnych.
Muzeum regionalne w Mesynie
Jeśli ktoś chce poznać historię miasta Mesyny, od samego początku jego istnienia, to powinien skierować się na ulicę via Della Liberta, gdzie pod numerem 465 mieści się regionalne muzeum.
Tam znajdują się różne ekspozycje, prezentujące eksponaty z bizantyjskiej, jak i normańskiej czy gotyckiej epoki. Na uwagę zasługują piękne malowidła autorstwa Girolamo Alibrandi, Alonzo Rodriguez, czy Mariano Riccio. Piękne są też rzeźby Goro di Gregorio.
Godziny otwarcia i bilety do Muzeum Regionalnego w Mesynie
Muzeum jest czynne od 9 – 14.00, a dodatkowo we wtorki, czwartki i soboty od 16 do 19.00. W niedzielę i dni wolne od 9.00 do 13.00.
Wstęp kosztuje 2 Euro, a dzieci i młodzież do lat 18 – tu, jak i seniorzy powyżej 60 roku życia mogą muzeum odwiedzić bezpłatnie.
Teatr Vittorio Emanuele w Mesynie
Możemy też wejść do teatru Vittorio Emanuele przy ulicy Via Pozzoleone 5. Teatr, zbudowany w hołdzie dla królowej Elżbiety w XIX wieku, nosił nazwę Teatro Santa Elisabetha.
Przedstawienia wystawiane są od listopada do czerwca. Teatr w poniedziałek jest zamknięty. Od wtorku do soboty od 9.00 do 13.00 i od 16.00 do 18.00, a w niedzielę i dni wolne od 10.00 do 13 tej i od 16.00 do 18 – tej.
Cavour Art. Gallery
Dla miłośników pięknej i fascynującej sztuki obowiązkowym punktem wycieczki będzie Cavour Art. Gallery, która została otwarta przed ponad trzydziestu laty.
W galerii można podziwiać nie tylko obrazy malowane przez największych mistrzów z całej Europy, ale również ciekawy zbiór fotografii artystycznej. To wyjątkowe miejsce można odwiedzić za darmo.
Kościoły które warto zobaczyć w Mesynie:
Chiesa del Carmine w Mesynie
kościół pochodzący z przełomu 20 – 30 tych lat XX wieku. Kościół wraz z posągiem Matki Boskiej, trzymającej dzieciątko Jezus w ręku stoi na ulicy Via A. Martino.
Jego niezwykła budowa z ośmiokątną kopułą, zaprojektowana przez Cesare Bazzani i wykonana przez Lorenzo Interdonato zachwyca nie tylko od zewnątrz, ale również piękną architekturą wnętrza, które ma formę krzyża greckiego, otoczonego ołtarzami i kaplicami.
W środku znajduje się też odrestaurowany XVIII wieczny posąg Madonny del Carmelo.
Kościół La Badiazza
U podnóża wzgórz Peloritani przy ulicy Via Palermo stoi kościół La Badiazza, zbudowany na początku XII wieku. Jego urok stanowi mieszanka różnych stylów architektonicznych, co świadczy o tym, że kościół był przejmowany wraz z podbojami i służył różnym Bogom.
Z zewnątrz jego konstrukcja przypomina bardziej dostojny pałac, jednakże w środku odnajdujemy już akcenty typowo religijne. Do środka warto zajrzeć choćby dla dobrze zachowanej średniowiecznej architektury, pięknych mozaik i marmurów.
Spacerem od portu w Mesynie
Mesyna jest trzecim pod względem wielkości portem Sycylii, Nic dziwnego, że płynąć w rejs statkiem, właśnie w tym porcie najczęściej będziemy mieć przystanek.
Do centrum od portu dojdziemy spacerem w kilka minut, a już po drodze trafimy na wiele ciekawych zabytków.
Wysiadając ze statku i kierując się w stronę centrum, nie sposób przeoczyć fontannę z Neptunem, wyrzeźbioną w 1557 roku przez rzeźbiarza Giovanni Montorsoli.
Już po przekroczeniu ulicy Via Garibaldi, a później via Cesare Battisti na placu Piazzeta dei Catalani znajduje się pomnik Don Juan d’Austria wykonany z brązu przez Andrea Calamecca.
Don Juan d’Austria był zwycięzcą bitwy morskiej z Turkami w 1571 roku. Na cześć jego zwycięstwa mieszkańcy Mesyny postawili mu pomnik.
Chiesa di Santissima Annunziata dei Catalani
Niedaleko ulicy Via Garibaldi, przy ulicy via Cardines, znajduje się kościół Chiesa di Santissima Annunziata dei Catalani, jeden z niewielu budynków, który nie został zniszczony podczas trzęsieni ziemi w 1908 roku.
Kościół jest jednak tylko otwarty podczas mszy niedzielnej, ale ze względu na pięknie zachowaną architekturę normańsko – arabską z XII i XIII wieku, jest uznawany za jeden z piękniejszych kościołów na Sycylii.
Muzeum Tesoro del Duomo
Idąc dalej docieramy już na słynny plac Katedrale. Przy katedrze znajduje się Muzeum Museo Tesoro del Duomo, do którego zdecydowanie warto wejść. Do muzeum, w którym znajdują się cztery sale ekspozycyjne, trafimy przez wejście do Katedry (wejście do muzeum jest po prawej stronie).
Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć ramię biskupa i męczennika z Syrakuz – San Marciano, wykonany z drewna krucyfiks, pochodzący z prywatnej kaplicy rodziny D’Alcontres. Z kolei jedna sala poświęcona jest w całości Madonnie della Lettera.
W muzeum wystawione są też eksponaty związane z męką Chrystusa. Warto też zajrzeć do czwartej sali, gdzie znajduje się między innymi kielich, otrzymany przez Jana Pawła II, z okazji kanonizacji Santa Eustochia Smeralda Calafato. Sec.XX w 1988 roku.
Wstęp do muzeum kosztuje 4 Euro, a dla dzieci poniżej 18 lat 2 Euro. Godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie muzeum (po prawej stronie), ponieważ czas zwiedzania uzależniony jest od świąt religijnych.
Tempio Votivo di Cristo Re
Z głównego placu można również dalej do miasta dojechać autobusem. Jeśli jednak zdecydujemy się na dalszy spacer, to schodami w górę dotrzemy do kolejnego ciekawego miejsca w Mesynie – Santuario Madonna di Montalto, a w oddali będzie widać także kolejny kościół – Tempio Votivo di Cristo Re.
Piękny ośmiokątny kościół w barokowym stylu z 1900 roku. Obok kościoła stoi największy w całych Włoszech dzwon, który odlano z brązu z armat odebranych żołnierzom podczas pierwszej wojny światowej.
U podstawy kopuły znajduje się osiem posągów, reprezentujących cnotę, wiarę, nadzieję, miłość, roztropność, sprawiedliwość, potęgę, temperament i świętość. Już sam plac Montorsoli, z którego roztacza się piękny widok na centrum Mesyny, sprawia że czujemy się w tym miejscu wyjątkowo.
Kościół ten uznawany jest za symbol miasta i jego udręczenia przez klęski żywiołowe. W środku znajduje się sarkofag z żołnierzem Bonfiglio oraz tablica upamiętniająca marynarzy, poległych w bitwie morskiej w Punta Stilo. Natomiast w niszach ściennych zgromadzone są szczątki żołnierzy, którzy polegli podczas I i II wojny światowej.
Ogród botaniczny Pietro Castelli
Dalej możemy udać się na plac Piazza XX Septembere, gdzie do godziny 12 – tej codziennie otwarty jest ogród botaniczny Pietro Castelli.
Tam w gaju palmowym bądź wśród egzotycznej roślinności wypoczniemy i naładujemy akumulatory. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.
Ulica Via Garibaldi to dobry przystanek na zakupy. Tutaj, oprócz pamiątkowych suwenirów, znajdziemy perełki włoskiej mody- buty, torebki, sukienki.
Mesyńska Fatamorgana
Dość nietypowe położenie Mesyny pomiędzy dwoma morzami, nad cieśniną mesyńską powoduje również nietypowe zmiany pogodowe. Pomiędzy wybrzeżami Mesyny i Kalabrii dochodzi czasem do bardzo gorących i bezwietrznych dni, co tworzy niespotykane zjawisko mirażu.
Dziwnie zniekształcone budynki odbijają się w morzu, a nawet w powietrzu, tworząc obrazy, które ciągle się odnawiają, stwarzając niesamowitą Fatamorganę miasta wraz z poruszającymi się w nim ludźmi.
Uroczystości w Mesynie
Każdego roku 3 czerwca ulicami Mesyny przechodzi wielka procesja Vara. Procesja odbywa się na cześć patronki miasta – świętej Madonny.
Vara to 13,5 metrowa statua, na której przestawione są poszczególne etapy wniebowzięcia Maryi. Drugim wielkim świętem jest Mezzagosto – festiwal folklorystyczny, odbywający się 15 sierpnia, podczas którego organizowany jest wielki pochód, z dwoma figurami – Mata i Grifone – utożsamianymi z założycielami miasta.
Plaże w Mesynie
Latem, kiedy temperatury sięgają spokojnie 30 stopni, warto poszukać miejsca, gdzie zrelaksujemy się i schłodzimy w lazurowej toni morza.
plaża Horcynus Orca w Mesynie
Takim miejscem jest Horcynus Orca, plaża przy ulicy via Lanterna.
W sezonie na plaży odbywa się dużo ciekawych imprez i wydarzeń kulturalnych. Oprócz tego zamówimy tam obiad, kupimy orzeźwiające napoje bądź alkohol czy wypożyczymy leżak i parasolkę. Ceny jednak nie należą do najniższych.
plaża La Spiaggetta Mesyna
Drugim ciekawym miejscem jest La Spiaggetta przy ulicy Via Consolare Pompea Contemplazione 441.
Do plaży można dojechać tramwajem bądź dojść pieszo. Piękne widoki, czysta woda, dostępne leżaki na plaży, a dzięki barom i restauracjom w pobliżu, na La Spagietta można zaplanować nawet cały dzień.