Mazara del Vallo – poznaj najpiękniejsze zakątki tego miasta

, Tagi , ,

Sycylia to jedna z największych, włoskich wysp, jaka zlokalizowana jest na Morzu Śródziemnym. Wielu turystów kojarzy ją jedynie z pięknych plaż oraz stale aktywnego wulkanu Etna. Niemniej jednak Sycylia to wyspa o niezwykle bogatej historii, która kształtowana była przez różnorodne kultury, przeplatające się ze sobą. Faktem jest, że Sycylia to wyspa, która słynie głównie z dużych i mocno turystycznych kurortów. Jednak niewielkie, orientalne miasteczko Mazara del Vallo jest jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić, podczas swojej podróży na Sycylię. Co więc musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Mazara del Vallo – położenie

Mazara del Vallo – na pierwszy rzut oka, nazwa ta nie będzie Ci się z niczym kojarzyć. Niewielu turystów zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że na Sycylii istnieje tak orientalne miasteczko, wypełnione po brzegi arabską kulturą i architekturą. Co ciekawe, mieszkańcy to lokalni Włosi, aczkolwiek Mazara znacznie różni się od innych miast, które zlokalizowane są na tej wyspie. W tej niewielkiej miejscowości, na co dzień mieszka około 50 tysięcy mieszkańców. Korzystają oni z pięknych plaż, słonecznej pogody oraz całego szeregu innych atrakcji.

Zastanawiasz się, gdzie Mazara del Vallo dokładnie się znajduje? Otóż miejscowość zajmuje północno-zachodnie wybrzeże Sycylii. Jednak możesz dostać się tam w wyjątkowo prosty sposób. W pobliżu znajduje się większa metropolia – Marsala, która gwarantuje świetne połączenia komunikacyjne do Mazara del Vallo. Nie powinieneś mieć także większych problemów z tym, by dostać się do tej urokliwe miejscowości z samego Palermo. Możesz nawet zdecydować się na wypożyczenie samochodu, a następnie przejechanie do Mazara del Vallo z najbliższego lotniska. Taka podróż wzdłuż sycylijskiego wybrzeża z całą pewnością na długo zapadnie Ci w pamięć.

Skąd nazwa Mazara del Vallo?

Mazara del Vallo to miejscowość, w której wciąż można dostrzec arabskie wpływy i kulturę. Fakty te nie należą do zamierzchłej przeszłości, a obecnie są one głównie spowodowane dużą ilością imigrantów z tamtych krajów. Jednocześnie sama nazwa też jest  powiązania z krajami Bliskiego Wschodu. Poniekąd, odnosi się ona do sposobu, w jaki ta niewielka, aczkolwiek urokliwa miejscowość powstała. Musisz bowiem wiedzieć, że to właśnie w tym miejscu rzeka Mazaro uchodzi do Morza Śródziemnego. Dawne, włoskie miasta powstawały w strategicznych lokalizacjach, a Mazara del Vallo jest tego najlepszym przykładem. Mazaro to z kolei zapożyczona nazwa z języka arabskiego, podobnie jak „valles” – Vallo, co oznacza nic innego jak tylko jednostkę podziału terytorialnego.

Mazara del Vallo (Włochy, Sycylia) - Piazza della Repubblica, z pomnikiem San Vito, Palazzo del Seminario i katedrą Santissimo Salvatore , licencja: shutterstock/By Francesca+Sciarra
Mazara del Vallo (Włochy, Sycylia) – Piazza della Repubblica, z pomnikiem San Vito, Palazzo del Seminario i katedrą Santissimo Salvatore , licencja: shutterstock/By Francesca+Sciarra

Najpiękniejsze miejsca w Mazara del Vallo na Sycylii

Mazara del Vallo to miasto, które musisz odwiedzić, jeśli zdecydowałeś się na wakacje na Sycylii. Orientalny i specyficzny klimat pomoże Ci się przenieść do całkiem innej rzeczywistości. Jednocześnie zwiedzanie miasta może dostarczyć Ci szeregu, niezapomnianych wrażeń. Przede wszystkim udaj się w okolice:

  • Piazza della Republica – tuż po przyjeździe, miasteczko to może Ci się wydać wyjątkowo senne i spokojne. Aczkolwiek nie daj się zwieść pozorom! Skieruj swoje kroki w stronę Piazza della Republica, który jest jednym z najpiękniejszych placów miejskich w zachodniej części wyspy. To właśnie od tego miejsca zaczyna się historyczne, stare miasto, a także szereg zabytków, których pod żadnym pozorem nie możesz pominąć.
  • Katedra Najświętszego Zbawiciela – to wyjątkowe miejsce, obiekt sakralny, który dosłownie tonie w zieleni! Jest to kościół wzniesiony w stylu romańskim. Katedra ta przeszła przez wiele przemian i renowacji, aczkolwiek w pełni udało się zachować jej pierwotny wygląd i wydźwięk. Taki obiekt sakralny z pewnością zwróci Twoją uwagę.
  • Santu Witu – będąc na placu Republiki, nie zapomnij zatrzymać się przy Santu Witu. Jest to monumentalny pomnik, ręcznie wyrzeźbiony, który przedstawia sylwetkę patrona miasta. Zgodnie z legendami, miał on wraz ze swoją małżonką uciec z miasta na białym koniu.

Oczywiście spacerując uliczkami starego miasta nie możesz zapomnieć o tym, że będą otaczać Cię niesamowite budowle i budynki zgodnie nawiązujące do arabskiej architketury. To właśnie ona dominuje w mieście i warunkuje jego wyjątkowy i specyficzny klimat.

Arabska architektura

Mazara del Vallo to faktycznie jedno z tych miasteczek na Sycylii, które przyjęło największą ilość imigrantów z krajów Bliskiego wschodu. Aczkolwiek Arabowie na tych terenach byli obecni już od wielu lat. Dowodem na to może być fenomenalna, arabska architektura, która w mieście zachowana jest w niemalże idealnym stanie. Mazara pozwoli Ci się całkowicie przenieść do innego miejsca. Układ chodników, budynków, a także i zdobienia wykonane tradycyjnymi, arabskimi metodami zabiorą Cię w podróż do przedmieść Tunisu lub Trypolisu. To właśnie wyróżnia tę urokliwą miejscowość na tle innych, sycylijskich miasta i sprawia, że na długo nie będziesz mógł zapomnieć takiej podróży. Arabskie „okno” na Sycylii czeka właśnie na Ciebie!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Lotniska na Sycylii

Zwiedź miasto Avola na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz