To bardzo urocze miasteczko słynące z rewelacyjnych plaż i słodkiego wina. Chodzi o wino, które w XVIII wieku odkrył angielski kupiec John Woodhouse. Jego smak tak przypadł mu do gustu, że osiedlił się tutaj i założył firmę produkującą właśnie wino Marsala. Miasto jednak zawdzięcza swój urok nie tylko winnicom i bajecznym plażom. Zabłądź tam nawet na kilka dni – z pewnością nie pożałujesz.
- w tym artykule wyjaśniamy dokładnie jak dotrzeć do miasteczka Marsala – szczególny nacisk kładziemy na dojazd własnym samochodem, ale można tam dojechać także autobusem i pociągiem
- przeczytasz tutaj jakie sekrety kryją się za salinami w miasteczku Marsala, w końcu sól uznawana jest w okolicy za prawdziwe „białe złoto”
- razem z nami wybierzesz się na zwiedzanie najciekawszych zabytków w mieście oraz kilku interesujących fontann
- w artykule znajdziesz również kilka miejsc hotelowych w rozsądnej cenie
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak dojechać do Marsali?
Do tego uroczego zakątku dolecisz samolotem. Co prawda nie do samej Marsali, ale do Trapani, skąd wiele hoteli oferuje lotniskowy transfer. Stamtąd odjeżdżają też autobusy oraz pociągi.
Dojedziesz tam też autem, ponieważ Marsala opleciona jest wręcz siecią autostrad i to z dwóch stron. Jednak zanim zaczniesz szukać najlepszej drogi z Warszawy, to pomyśl raczej o wynajęciu samochodu na lotnisku. Podróż z Polski może być nieco męcząca, a z pewnością wyjątkowo długa.
Jeśli mkniesz już tą autostradą, to nie przeocz zjazdu na krajową drogę SS115 i wybierz go jeszcze na kilka kilometrów przed Marsala. To droga, która prowadzi wzdłuż morza i oferuje piękne widoki. To jednak nie jest najważniejszy atut tego rozwiązania. Przede wszystkim zapewnisz sobie objazd często zakorkowanego centrum miasta i znajdziesz aż trzy parkingi, na których odstawisz samochód, a do miasta dojdziesz z powodzeniem pieszo.
Białe złoto Marsali
Na całym świecie znane jest nie tylko białe wino, produkowane w Marsali, ale również sól morska, która nazywana jest właśnie „białym złotem”. W niektórych miejscach Morze Śródziemne jest na tyle płytkie, że tworzą się bagna z solą morską, czyli malownicze Saliny.
Wiesz, co się dzieje, kiedy na słońcu zostawisz spodek z morską wodą? Pozostaną na nim tylko kryształki soli. I tak właśnie się dzieje w marsylskich Salinach. To miejsce jest szczególnie korzystne dla produkcji soli morskiej. Płytki basen, gorące sycylijskiej słońce i wiatr, który zapewnia bardzo suche powietrze.
Zanim sól morska zaczęła być produkowana na skalę przemysłową, jej cena była bardzo wysoka. Niewiele było wówczas takich miejsc, jak Saliny w Marsali. Wielka powódź z 1965 roku, a także trudne warunki pracy, spowodowały że mieszkańcy miasta zrezygnowali na długi czas z masowej produkcji.
Obecnie w Salinie znów można obserwować pracowników przy wydobywaniu soli. Wycieczka tam jest jednak warta zachodu również z innego względu. Jeden z wiatraków – Infersa został odrestaurowany i udostępniony do zwiedzenia.
Saline della Laguna to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc zachodniej Sycylii, znajdującym się na granicy Trapani i Marsali. Można tam: zwiedzić wiatrak, wstąpić do muzeum, ale również wynająć pokój. Poza tym na życzenie odwiedzających w młynie odbywa się również degustacja solna, a z przewodnikiem wybierzesz się na spacer po Salinie i zobaczysz jak produkowana jest sól.
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Taką wycieczkę z przewodnikiem po okolicznych salinach możesz zarezerwować za pomocą kilku zaledwie kliknięć pod tym adresem internetowym.
W poszukiwaniu śladów Kartagińczyków – wycieczka na Mozzię
Niedaleko Marsali znajduje się mała wysepka Mozzia, na którą z Saliny organizowane są wycieczki łodzią. Podczas wojen, które Kartagina toczyła o piękną słoneczną Sycylię, właśnie na wyspie Mozzia znajdowała się baza handlowa Kartagińczyków. Zniszczona przez wojnę, odbudowana na lądzie stałym, Mozzia stała się zalążkiem współczesnej Marsali. W XVII wieku zaczęto tam odkrywać pierwsze ślady Kartagińczyków na wyspie. Dlatego, jeśli choć trochę interesujesz się historią musisz również podążyć ich tropem.
Marsala – raj dla kitesurferów
Marsylska Laguna to miejsce, w które wybierzesz się z deską, nauczysz się windsurfingu, albo przynajmniej poobserwujesz, jak młodzi ludzie spędzają czas na Sycylii. Jeśli nigdy nie stałeś jeszcze na desce bądź nie korzystałeś z prawdziwego uroku śródziemnomorskiej aury, to w Marsali znajdziesz oczywiście kilka szkół zarówno windsurfingu, jak i kitesurfingu.
Co sprawia że to miejsce jest szczególnie atrakcyjne dla uprawiania aktywnych sportów wodnych?
- Idealna woda – płytka i ciepła,
- silny wiatr, ale mało fal,
- przestrzeń, w której znajdziesz miejsce nawet w sezonie letnim,
- rewelacyjna zabawa zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów,
- surfing możliwy jest nawet w zimowe miesiące.
Starożytna część Marsali
Warto zacząć od odsłonięcia rąbka historii. W czasach, kiedy między Kartaginą a Grecją toczyły się wojny, zniszczonych zostało wiele urokliwych miejsc, w tym wspomniana wczesniej Mozzia. Kartagińczycy odzyskali wiele cennych dla siebie zabytków, które częściowo odrestaurowali już na stałym lądzie. To dlatego część starożytnego miasta leży właśnie u bram Marsali.
Warto tam zwiedzić:
- archeologiczne muzeum, w którym odnajdziesz jedyny na całym świecie statek kartagiński,
- dawne kino, w którym znajduje się współczesny teatr – Cine Impero,
- pomnik Giuseppe Garibaldi – choć wyzwolił Sycylię spod panowania hiszpańskiego, to ze względu n jego rzeczywiste plany, Sycylijczycy nie darzą go wielką sympatią. W Marsali Garibaldi ma jednak swój pomnik,
- Giardino Cavallotti – zielone płuca Marsali.
Muzeum
Baglio Anselmi – odkryjemy tutaj niesamowitą historię Kartaginy i zobaczymy jedyny na całym świecie statek kartagiński. Statek został odkryty pod wodą laguny w latach 70-tych XX wieku przez Honora Frost. Obecnie jest jedynym takim znaleziskiem i choćby z tego względu warto odwiedzić muzeum.
Muzeum czynne jest:
Od wtorku do soboty od 9:00 do 19:30 (muzeum można zwiedzać do 18:30)
Niedziele i święta od 9:00 do 13:30 (muzeum można zwiedzać do 13:00)
Koszt biletu
Cena za bilet zwykły: 7,00 €; cena ulgowa: 3,50 €
Teatr Cine Impero w Marsala
Tam, gdzie dziś stoi teatr Cine Impero, kiedyś znajdowało się kino. Najpierw działało jako kino Arena Roma, na wolnym powietrzu, później przekształcono je w Cinema Impero, czyli kino w tradycyjnym kształcie. Kino przetrwało wiele lat, ale na koniec, kiedy emitowane seanse nie znajdywały tylu widzów, co współczesna, masowa telewizja, stworzono tutaj teatr. Obecnie kino znajduje się na terenie Muzeum Archeologicznego, dlatego region Sycylii przejął je i wykorzystuje również jako miejsce lokalnych imprez i wydarzeń kulturalnych.
Dokładny adres placówki: Viale Vittorio Veneto, 91025 Marsala TP, Włochy
Giardino Cavallotti – zielone płuca Marsali.
Tam, gdzie kiedyś stały mury obronne miasta i fosa, dziś znajduje się piękny park, w którym kontrast żółtego kamienia i żywej zieleni śródziemnomorskiej roślinności daje efekt chilloutu. Można się tutaj świetnie zrelaksować i odpocząć.
Complesso Monumentale San Pietro
Dziś znajduje się tam miejska biblioteka, muzeum i teatrzyk marionetek. Historia budynku sięga jednak o wiele dawniejszych czasów. W 595 roku w budynku tym Adeodata założyła klasztor Benedyktynek, który poświęcony został świętemu Piotrowi i męczennikom: Lorenzo, Ermete, Pancrazio, Sebastiano i Agnese.
Na jego jasnym i dużym dziedzińcu często odbywają się przedstawienia teatralne, kinematograficzne i kulturalne. Szczególnie warty odwiedzenia jest typowo sycylijski teatr marionetek, który wpisany został na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Uwaga! W poniedziałki kompleks jest zamknięty.
Palazzo VII Aprile
Obecnie ratusz z eleganckimi arkadami i wieżą zegarową. Nazwa odnosi się do pamiętnego powstania przeciw Bourbonom. Powstanie rozpoczęło się 3 kwietnia w Palermo, a na ulicach Marsali rozgorzało właśnie 7 kwietnia. Tam jednak, gdzie dziś stoi ratusz, wieki wcześniej na „Logia dei Pisani” przyjeżdżali kupcy z Pizy, by handlować z mieszkańcami Marsali.
Chiesa Madre
W samym centrum miasta znajduje się ten zabytkowy kościół poświęcony Tomaszowi Becketowi, angielskiemu arcybiskupowi z Canterbury. Budowę kościoła rozpoczęto w 1176 roku i w następnych latach był wielokrotnie rozbudowany i restaurowany. Między XV i XVII wiekiem Chiesa Madre została aż trzykrotnie powiększona. Właściwie większa część współczesnego kościoła powstała pod koniec XVII wieku i dlatego odznacza się mocnymi barokowymi akcentami. Przestronny środek utrzymany w estetycznej bieli wypełniony jest godnymi uwagi pięknymi obrazami i freskami. Dzięki pracom Domenico Gaginiego i jego syna Antonello w kościele odnaleźć można również renesansowe motywy…
Quartiere Spagnolo
To nic innego jak stare koszary wojskowe. Wcześniej miejsce to było zarezerwowane dla żołnierzy. W okolicach XVI wieku Rada Miasta zdecydowała o jego całkiem innym przeznaczeniu. W cieniu drzew, przy fontannie, znajduje się skwer z restauracjami, barami i ławkami. Niewątpliwie warto tam dotrzeć, jeśli szukasz odpoczynku i wytchnienia
Na spotkanie ze słodkim, orzeźwiającym smakiem Marsali
Z pewnością nie ma możliwości, by przyjechać do Marsali i nie skosztować dobrego wina, albo przynajmniej nie zabrać jednej butelki z udanej podróży do domu. Wieczór warto spędzić w jednej z winiarni, gdzie możesz uraczyć się jedną lampką wina, a jeśli Ci zasmakuje, to nawet dwoma. W ciągu dnia możesz zaplanować wizytę w jednej z winnic. To z pewnością dobry pomysł, by w Marsali zaplanować dłuższy pobyt. Zwiedzanie winnicy nie jest drogie, przeważnie kosztuje około 15 Euro, w tym zapewniona jest degustacja. Spacer po winnicach pokaże nie tylko jak wytwarzane jest wino, czy jak przechowywane, ale również jak wygląda Sycylia od kuchni i w to zdecydowanie warto zainwestować.
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Proponujemy wyprawę, obok której nie może przejść obojętnie żaden szanujący się koneser „nektaru bogów”. Czeka na Ciebie zwiedzanie i degustacja w winnicy Florio. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.
Noclegi w Marsali
Marsala to idealna miasto na wakacyjny urlop, na ciekawy weekend ale również na jednodniową wycieczkę. Gdy popatrzysz na ceny noclegów, zwłaszcza w sezonie, to istotnie możesz pomyśleć, że korzystniej wypadnie jednodniowa wycieczka, bo przecież degustację wina możesz urządzić po powrocie do domu… Jednak spokojnie, w Marsali znajdziesz też całkiem przystępne ceny.
Storie di mare – zabukuj tutaj!
adres: Piazzetta sant’oliva n.8, 91025 Marsala, Włoch
To uroczy motelik, w którym najtańszy dwuosobowy pokój zarezerwujesz w cenie niecałych 300 złotych za noc. Obiekt zapewni Ci również transfer z lotniska, a pokoje znajdują się niemal w centrum miasteczka Marsala.
Il Cortile Degli Artisti – zabukuj tutaj!
adres: Via Santa Caterina, 20, 91025 Marsala, Włochy
Tutaj będzie jeszcze taniej! Obiekt położony jest 200 metrów od centrum miasta i oferuje pokoje w dobrym standardzie. Miejscówka idealna dla osób, które do Marsali przyjechały samochodem. Obiekt zapewnia bowiem również bezpłatne miejsca parkingowe.
Grand Hotel Palace – zabukuj tutaj!
adres: Lungomare Mediterraneo 57, 91025 Marsala, Włochy
Tutaj zostaniesz natomiast przyjęty w iście królewskim stylu, zarówno w restauracji, jak i w pokojach. 5 gwizdek do czegoś zobowiązuje. Jednak nawet tutaj dwuosobowy pokój można zdobyć za niecałe 500 złotych. Śniadanie, leżak przy hotelowym basenie i rewelacyjny klimat wliczone są w cenę…
Uwaga! Możesz zatrzymać się także w jednej z winnic. Taką okazję masz np. w Agriturismo Baglio Donnafranca Wine Resort. 10 km od centrum, za to z możliwością wypożyczenia rowerów, zwiedzania winnicy, degustacji wina, czy kąpieli w basenie. Minusem jest dalszy dojazd do Marsali czy Trapani, dlatego jeśli tutaj chcesz wypocząć, to najlepiej z samochodem do dyspozycji. Miejsce zabukujesz pod tym adresem internetowym.
Marsala to nic specjalnego.Miasteczko jak każde inne . Wystarczy godzina na na przejście i wypicie kawy. Plaży w samej marsali nie ma , a saliny to też temat mocno naciągany.Szkoda czasu są miejsca zdecydowanie ciekawsze.