Marsala

, Tagi , , , , , , , , , ,

To bardzo urocze miasteczko słynące z rewelacyjnych plaż i słodkiego wina. Wina, które w XVIII wieku odkrył angielski kupiec John Woodhouse. Jego smak tak przypadł mu do gustu, że osiedlił się w Marsali i założył tam firmę produkującą właśnie wino Marsala. Miasto jednak zawdzięcza swój urok nie tylko dzięki winnicom i bajecznym plażom. Zabłądź tam nawet na kilka dni – z pewnością nie pożałujesz.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Marsali?

Do tego uroczego zakątku dolecisz samolotem. Co prawda nie do samego Marsali, ale do Trapani, skąd wiele hoteli oferuje lotniskowy transfer, ale również do Marsali odjeżdża autobus czy pociąg.

Dojedziesz tam też autem, ponieważ Marsala opleciona jest wręcz siecią autostrad i to z dwóch stron. Jednak zanim zaczniesz szukać najlepszej drogi z Warszawy do Marali, to pomyśl o wynajęciu samochodu na lotnisku. Podróż z Polski może być nieco męcząca, a z pewnością wyjątkowo długa.

Jeśli mkniesz już tą autostradą, to nie przeocz zjazdu na krajową drogę SS115 i wybierz go jeszcze na kilka kilometrów przed Marsala. To droga, która prowadzi wzdłuż morza i oferuje piękne widoki. To jednak nie jest najważniejszy atut tego rozwiązania. Przede wszystkim zapewnisz sobie objazd często zakorkowanego centrum miasta i znajdziesz aż trzy parkingi, na których odstawisz samochód, a do miasta dojdziesz z powodzeniem pieszo.

Do Marsali dojedziesz również autobusem czy pociągiem. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz chciał zerknąć w zielone zakątki, nieco oddalone od Marsali, to dojedziesz tam już tylko samochodem.

Białe złoto Marsali

Na całym świecie znane jest nie tylko białe wino, produkowane w Marsali, ale również sól morska, która nazywana jest właśnie białym złotem Marsali. W niektórych miejscach Morze Śródziemne jest na tyle płytkie, że tworzą się bagna z solą morską, czyli Saliny.

Wiesz, co się bowiem dzieje, kiedy na słońcu zostawisz spodek z morską wodą? Pozostaną na nim tylko kryształki soli. I tak właśnie się dzieje w marsylskich Salinach.

To miejsce jest szczególnie korzystne dla produkcji soli morskiej. Płytki basen, gorące sycylijskiej słońce i wiatr, który zapewnia bardzo suche powietrze.

Szukasz noclegu w Marsali?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Marsali w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Marsali.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Zanim sól morska zaczęła być produkowana na skalę przemysłową, jej cena była bardzo wysoka. Niewiele było też takich miejsc, jak właśnie Saliny w Marsali. Wielka powódź w 1965 roku a także trudne warunki pracy spowodowały jednak, że mieszkańcy miasta zrezygnowali na długi czas z masowej produkcji.

Obecnie w Salinie znów można obserwować pracowników przy wydobywaniu soli. Wycieczka tam jest jednak warto zachodu również z innego względu. Jeden z wiatraków – Infersa został odrestaurowany i udostępniony do zwiedzenia.

Saline della Laguna to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc zachodniej Sycylii, znajdującym się na granicy Trapani i Marsali. Można tam: zwiedzić wiatrak, wstąpić do muzeum, ale również wynająć pokój.

Poza tym na życzenie odwiedzających w młynie odbywa się również degustacja solna a z przewodnikiem wybierzesz się na spacer po Salinie i zobaczysz, jak produkowana jest sól.

W poszukiwaniu śladów Kartagińczyków – wycieczka na Mozzię

Niedaleko Marsali znajduje się mała wysepka Mozzia, na którą z Saliny organizowane są wycieczki łodzią.

Podczas wojen, które Kartagina toczyła o piękną słoneczną Sycylię, właśnie na wyspie Mozzia znajdowała się baza handlowa Kartagińczyków. Zniszczona przez wojnę, odbudowana już właściwie bardziej na lądzie stałym, Mozzia stała się zalążkiem współczesnej Marsali. W XVII wieku zaczęto tam odkrywać pierwsze ślady Kartagińczyków na wyspie. Dlatego jeśli choć trochę interesujesz się historią musisz również podążyć ich tropem.

Marsala – raj dla kitesurferów

Marsylska Laguna to miejsce w które wybierzesz się z deską, nauczysz się windsurfingu albo przynajmniej poobserwujesz, jak młodzi ludzie spędzają czas na Sycylii.

Jeśli nigdy nie stałeś jeszcze na desce bądź nie korzystałeś z prawdziwego uroku śródziemnomorskiej aury, to w Marsali znajdziesz oczywiście kilka szkół zarówno windsurfingu, jak i kit surfingu.

Co sprawia że to miejsce jest szczególnie atrakcyjne dla uprawiania aktywnych sportów wodnych?

 • Idealna woda – płytka i ciepła,
 • silny wiatr, ale mało fal,
 • przestrzeń, w której znajdziesz miejsce nawet w sezonie letnim,
 • rewelacyjna zabawa zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów,
 • surfing możliwy jest nawet w zimowe miesiące.
Windmills at the natural reserve of the "Saline dello Stagnone" near Marsala and Trapani, Sicily.
Windmills at the natural reserve of the "Saline dello Stagnone" near Marsala and Trapani, Sicily., licencja: shutterstock/By e55evu

Starożytna część Marsali

Warto zacząć od odsłonięcia rąbka historii. W czasach, kiedy między Kartaginą a Grecją toczyły się wojny, zniszczonych zostało wiele urokliwych miejsc, w tym i właśnie Mozzia. Kartagińczycy odzyskali wiele cennych dla siebie zabytków, które częściowo odrestaurowali już na stałym lądzie, to dlatego część starożytnego miasta leży właśnie u bram Marsali.

Warto tam zwiedzić:

 • archeologiczne muzeum, w którym odnajdziesz jedyny na całym świecie statek kartagiński,
 • dawne kino, w którym znajduje się współczesny teatr – Cine Impero,
 • pomnik Giuseppe Garibaldi – choć wyzwolił Sycylię spod panowania hiszpańskiego, to ze względu na jego rzeczywiste plany, Sycylijczycy nie darzą go wielką sympatią. W Marsali Garibaldi ma swój pomnik,
 • Giardino Cavallotti – zielone płuca Marsali.

Muzeum Baglio Anselmi – jest miejscem, w którym odkryjemy niesamowitą historię Kartaginy i zobaczymy jedyny na całym świecie statek kartagiński. Statek został odkryty pod wodą laguny w latach 70 – tych XX wieku przez Honora Frost. Obecnie jest jedynym takim znaleziskiem i choćby z tego względu warto odwiedzić muzeum.

Tutaj znajdują się informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów: http://www.regione.sicilia.it/beniculturali/dirbenicult/database/page_musei/pagina_musei.asp?id=32&idsito=88

Museo del Sale (Salt Museum) at the Trapani salt flats. Sicily, southern Italy.
Museo del Sale (Salt Museum) at the Trapani salt flats. Sicily, southern Italy., licencja: shutterstock/By e55evu

Teatr Cine Impero w Marsala

Tam, gdzie dziś stoi teatr Cine Impero, kiedyś znajdowało się kino. Najpierw działało jako kino Arena Roma, na wolnym powietrzu, później przekształcono je w Cinema Impero, czyli kino w tradycyjnym kształcie. kino przetrwało wiele lat, ale na koniec, kiedy emitowane seanse nie znajdywały tylu widzów, co współczesna, masowa telewizja, więc stworzono w nim teatr. Obecnie kino znajduje się na terenie Muzeum Archeologicznego, dlatego region Sycylii przejął go i wykorzystuje również, jako miejsce lokalnych imprez i wydarzeń kulturalnych.

Teatr znajduje się na ulicy Viale Vittorio Veneto.

Giardino Cavallotti – zielone płuca Marsali. – tam gdzie kiedyś stały mury obronne miasta i wielkie rowy, dziś znajduje się piękny park, w którym kontrast żółtego kamienia i żywej zieleni śródziemnomorskiej roślinności dobrze oddziałuje, pozwalając się zrelaksować i odpocząć.

Co jeszcze warto zwiedzić w Marsala?

Complesso Monumentale San Pietro – dziś znajduje się tam miejska biblioteka, muzeum i teatrzyk marionetek. Historia budynku sięga jednak o wiele dawniejszych czasów. W 595 roku w budynku tym Adeodata założyła klasztor Benedyktynek, który poświęcony został świętemu Piotrowi i męczennikom: Lorenzo, Ermete, Pancrazio, Sebastiano i Agnese.

Na jego jasnym i dużym dziedzińcu często odbywają się przedstawienia teatralne, kinematograficzne i kulturalne.

Szczególnie warty odwiedzenia jest typowo sycylijski teatr marionetek, który wpisany został na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W poniedziałki kompleks jest zamknięty.

Palazzo VII Aprile – obecnie ratusz z eleganckimi arkadami i wieżą zegarową. Nazwa odnosi się do pamiętnego powstania przeciw Bourbonom. Powstanie rozpoczęło się 3 kwietnia w Palermo, a na ulicach Marsali rozgorzało właśnie 7 kwietnia. Tam jednak gdzie dziś stoi ratusz, wieki wcześniej na „Logia dei Pisani” przyjeżdżali kupcy z Pizy, by handlować z mieszkańcami Marsali.

W centrum miasta znajduje się Chiesa Madre – kościół poświęcony Tommaso Becket – angielskiemu arcybiskupowi z Canterbury. Budowę kościoła rozpoczęto w 1176 roku i w następnych latach był wielokrotnie rozbudowany i restaurowany. Między XV i XVII wiekiem Chiesa Madre została aż trzykrotnie powiększona. Właściwie większa część współczesnego kościoła powstała pod koniec XVII wieku i dlatego odznacza się mocnymi barokowymi akcentami. Przestronny środek utrzymany w estetycznej bieli wypełniony jest godnymi uwagi pięknymi obrazami i freskami. Dzięki pracom Domenico Gaginiego i jego syna Antonello w kościele odnaleźć można również renesansowe motywy.

Stare koszary – Quartiere Spagnolo – wcześniej miejsce to było zarezerwowane dla żołnierzy. W okolicach XVI wieku Rada Miasta zdecydowała o jego całkiem innym przeznaczeniu. W cieniu drzew, przy fontannie, znajduje się skwer z restauracjami, barami i ławkami. Niewątpliwie warto tam dotrzeć, jeśli szukasz odpoczynku i wytchnienia

Na spotkanie ze słodkim, orzeźwiającym smakiem Marsali

Z pewnością nie ma możliwości, by przyjechać do Marsali i nie skosztować dobrego wina, albo przynajmniej nie zabrać jednej butelki z udanej podróży do domu. Marsali jednak właściwie kusi, by to właśnie tam zarezerwować nocleg, a wieczór spędzić w jednej z winotek, gdzie możesz uraczyć się jedną lampką wina, a jeśli Ci zasmakuje, to nawet dwoma. W ciągu dnia możesz zaplanować wizytę w jednej z winnic. To z pewnością dobry pomysł, by w Marsali zaplanować dłuższy pobyt. Zwiedzanie winnicy nie jest drogie, przeważnie kosztuje około 10 – 15 Euro, w tym zapewniona jest już degustacja kilku gatunków wina. Spacer po winnicach pokaże nie tylko jak wytwarzane jest wino, czy jak przechowywane, ale również jak wygląda Sycylia od kuchni i w to zdecydowanie warto zainwestować.

Noclegi w Marsala

Marsala to idealna miasto na wakacyjny urlop, na ciekawy weekend ale również na jednodniową wycieczkę.

Gdy popatrzysz na ceny noclegów, zwłaszcza w sezonie, to istotnie możesz pomyśleć, że korzystniej wypadnie jednodniowa wycieczka, bo przecież degustację wina możesz urządzić po powrocie w domu. Jednak spokojnie, w Marsali znajdziesz też całkiem przystępne ceny:

 • Storie di mare – uroczy motelik, w którym dwuosobowy pokój zarezerwujesz w cenie 2000 złotych na siedem nocy i to w sezonie. Ciekawe jest to, że motel zapewni Ci również transfer z lotniska i znajduje się niemal w centrum,
 • B&B Il Cortile Degli Artisti – to również dobra oferta. Blisko centrum, ze śniadaniem w cenie i to za 1800 złotych na siedem dni. Pokoje w dobrym standardzie. Miejscówka idealna dla osób, które do Marsali przyjechały samochodem. Obiekt zapewnia bowiem również miejsca parkingowe.

Wysoki standard i luksus znajdziesz natomiast:

 • w iście królewskim stylu zarówno w restauracji, jak i w pokojach poczujesz się w pięciogwiazdkowym hotelu Grand Hotel Palace. Tutaj cena mile Cię zaskoczy – 3200 złotych za tygodniowy pobyt w dwuosobowym pokoju. Śniadanie, leżak przy hotelowym basenie i rewelacyjny klimat wliczone są w cenę,
Hotel-Marsala-Sycylia
 • nieco dalej od centrum, ale jeśli chcesz wypocząć w dobrych warunkach, to będzie to celny strzał – Travini Suite Hotel Residence – około 4 km od centrum, za to z basenem, placem zabaw dla dzieci i pysznym śniadaniem. Za 2800 złotych zarezerwujesz pokój w sierpniu dla dwóch osób,

Możesz zatrzymać się także w jednej z winnic. Taką okazję masz np. w Agriturismo Baglio Donnafranca Wine Resort. 10 km od centrum, za to z możliwością wypożyczenia rowerów, zwiedzania winnicy, degustacji wina, czy kąpieli w basenie. Nocleg zapewnisz sobie w dobrej cenie – około 2900 złotych za dwuosobowy pokój w sierpniu. Minusem jest dalszy dojazd do Marsali czy Trapani, dlatego jeśli tutaj chcesz wypocząć, to najlepiej z samochodem do dyspozycji.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Scicli

Kiedy jechać na Sycylię?

Następny

1 komentarz do wpisu “Marsala”

 1. Marsala to nic specjalnego.Miasteczko jak każde inne . Wystarczy godzina na na przejście i wypicie kawy. Plaży w samej marsali nie ma , a saliny to też temat mocno naciągany.Szkoda czasu są miejsca zdecydowanie ciekawsze.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz