Marettimo

Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Marettimo jest drugą, co do wielkości wyspą archipelagu i zarazem najdalej położoną od Sycylii. To idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku, hałasu i smogu.

Jaskinie i groty na wyspie Marettimo

Marettimo to piękna podróż do natury, nieskażonej dziełem człowieka i zarazem nieco tajemniczej i zjawiskowej.

Wyspa ta to również świat jaskiń i grot, do najciekawszych należy Perciata, gdzie odkryjemy bogactwo różnego rodzaju stalagmitów i stalaktytów.

Natural volcanic arch formed from lava on the crystal clear tyrrhenian sea in Punta Perciato, Pollara, Salina. Rocky coastline, Aeolian Islands Archipelago, Sicily, Italy.
Natural volcanic arch formed from lava on the crystal clear tyrrhenian sea in Punta Perciato, Pollara, Salina. Rocky coastline, Aeolian Islands Archipelago, Sicily, Italy., licencja: shutterstock/By

Tutaj również pasjonaci górskich wycieczek, znajdą coś dla siebie. Najwyższy szczyt wyspy Monte Falcone znajduje się na 686 metrach n.p.m.

To istna głusza, w której zdecydowanie możemy się poczuć wyjątkowo dobrze.

Nie zamówimy taksówki, nie znajdziemy hotelu, i nawet w jedynych trzech barach, znajdujących się w małym centrum miasta, przywita na cisza i spokój.

Plaże na wyspie Marettimo

Na wyspie są za to dostępne również od lądu plaże, do najładniejszych należy Cala Bianca i Punta Troia (żwirowa).

Wizytówką Marettimo są bez wątpienia jaskinie, ale nie tylko te dostępne na powierzchni wody. Oprócz bowiem wraków kupieckich statków, na 30 metrach głębokości można też wpłynąć do podwodnych jaskiń. Szczególnie wartym odwiedzenia miejscem jest Secca del Cammello.

Spacerując po wyspie z pewnością odkryjemy też bizantyjski kościół, zbudowany jeszcze w 1000 – 1100 roku, przez mnichów bizantyjskich, w miejscu, gdzie wcześniej odbywały się kulty chrześcijańskie.

Zamek Punta Troia

Ciekawym punktem wyspy jest też zamek Normanów Punta Troia. Zamek został niedawno odrestaurowany i otwarty dla zwiedzających. Można się do niego dostać drogą przez las, ale jeśli zamierzamy to miejsce odwiedzić z dziećmi, to lepszym rozwiązaniem jest podpłyniecie łódką.

Zamek bowiem znajduje się na wzniesieniu, bezpośrednio na brzegu morza. Co, przeniesie nas w odległe czasy rzymskie, to stanowisko archeologiczne Case Romane, wraz z dawnymi budynkami militarnymi.

Porty w Marettimo

W Marettimo znajdują się dwa porty, jeden Scalo Nuovo, gdzie z Trapani dostaniemy się w zaledwie 90 minut. Tam również zacumujemy mniejszą łódkę i tam również dowiezie nas każdy inny pasażerski statek.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że zimą, podczas mało sprzyjających warunków atmosferycznych, kursy na wyspę są odwoływane. Drugi port to Scalo Vecchio, tu jednak przeważnie cumują jedynie rybacy.

Warto tam za to wybrać się na spacer, a także by podpatrzeć naprawiających sieci, podczas pracy rybaków.

Marettimo znajduje się w dużej części pod ścisłą ochroną, dlatego nie wszędzie  możemy łowić ryby, nurkować czy kotwiczyć. Zakaz dotyczy zachodniej linii wybrzeża, od Punta Mugnone do latarni morskiej.

Wakacje w wyspie Marettimo? – gdzie zarezerwować nocleg?

Sprawdź!

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty na wyspie Marettimo w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje na wyspie Marettimo.

Skalna formacja Formica

O tym miejscu warto wiedzieć dosłownie tyle, że nie warto tam kotwiczyć. To właściwie jedna, wielka skała.

Formica Island, one of tha aegadian Islands, near Trapani, where a tuna factory was
Formica Island, one of tha aegadian Islands, near Trapani, where a tuna factory was, licencja: shutterstock/By faabi

Formica znajduje się najbliżej Trapani, w odległości zaledwie 7,4 kilometra. Kiedyś tam znajdowała się tuńczykarnia. Obecnie jedyną atrakcją jest muzeum z kolekcją starych amfor.

Przeczytaj także informacje o wyspach: Favignana, Levanzo.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Levanzo

Kuchnia Sycylijska

Następny

Dodaj komentarz