Linosa

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Druga, mniejsza od Lampedusy wyspa Linosa znajduje się jakieś 167 kilometrów od Sycylii i około 30 km od Lampedusy. Właściwie, kto trafi na Linosę, może zaplanować również wycieczkę na Maltę, bo odległość między tymi dwoma wyspami wynosi tylko 118 kilometrów.

Malta również znajduje się w strefie Schengen, dlatego oprócz dowodu osobistego bądź paszportu nie są wymagane żadne inne dokumenty. 

View of Monte Nero famous volcano of Linosa, Sicily. Italy
View of Monte Nero famous volcano of Linosa, Sicily. Italy, licencja: shutterstock/By bepsy

Linosa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, dlatego często nazywana jest też czarną wyspą. Linosa jest bardzo mała, jej powierzchnia, to zaledwie 5 kilometrów kwadratowych, mimo to w sezonie wakacyjnym, znajdziemy tam zarówno butiki z włoską modą, czy restauracje z regionalną kuchnią, gdzie szczególnie warto posmakować couscous z rybą.

Linosa plaże

Na Linosie znajdziemy też plaże, choć ze względu na wulkaniczne pochodzenie wyspy, tych z miękkim piaskiem jest znacznie mniej niż na Lampedusie.

Warta polecenia jest plaża w zatoce Cala di Pozzolana di Ponente.

View of the Linosa volcano called Monte Nero in the beach of Cala Pozzolana di Ponente, Sicily
View of the Linosa volcano called Monte Nero in the beach of Cala Pozzolana di Ponente, Sicily, licencja: shutterstock/By bepsy

Częściej jednak wybrzeże wyspy pokryte jest czarnymi rafami i czarnym, wulkanicznym piaskiem, jak np. na plaży Gaia Pozzolana. Jednakże to za sprawą właśnie tego wulkanicznego podłoża wyspa zwłaszcza latem zmienia się w cudny raj pełen egzotycznych i pięknych kwiatów i roślin.

Co zwiedzić na wyspie Linosa

Niestety w sierpniu wyspa zazwyczaj jest wręcz przepełniona. Jeśli ktoś preferuje bardziej aktywny wypoczynek, to może zaplanować spacer do jednego z nieczynnych już kraterów – Monte Vulcano (195m), Monte Nero (107m) i Monte Rosso (186m).

Wakacje w wyspie Linosa? – sprawdź gdzie zarezerwować nocleg?

Wyspa też jest ulubionym miejscem morskich żółwi, szczególnie właśnie plaża Gaia Pozzolana, gdzie żółwice składają swe jaja i o ile mieszkańcy wysp są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, to jednak fazy składania jaj bardzo pilnują i dbają, by w tym czasie nikt żółwiom nie przeszkadzał.

Lampione

Niezamieszkała, najmniejsza wyspa na całym archipelagu, oddalona od Lampedusy zaledwie 17 kilometrów. Przy jej wybrzeżu można czasem zobaczyć nawet rekina szarego. Wyspa jest zamieszkała przez różnego rodzaju ptaki.

Z daleka widać natomiast wysoką latarnię morską – jedyne dzieło, stworzone przez człowieka na tej wyspie. Wyprawa motorówką z Lampedusy na Lampione zajmie nam niespełna godzinę i jeśli ktoś lubi dzikie rezerwaty przyrody, to zdecydowanie jest to dobry pomysł.

Lampione to również idealne miejsce na nurkowanie i odkrywanie egzotyki podwodnego świata.

Przeczytaj także informacje o wyspie Lampedusa

Poprzedni

Lampedusa

Kamperem na Sycylię

Następny

Dodaj komentarz