Lampedusa

Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Właściwie jeśli wziąć pod uwagę klimat i odległość, to Lampedusa bardziej bliższa jest Tunezji niż Sycylii. Tylko 112 km dzieli Lampedusę od afrykańskiego lądu, a temperatury na wyspie są o wiele wyższe niż na Sycylii.

Lampedusa charakteryzuje się płaską powierzchnią, a jej najwyższy szczyt ma zaledwie 137 metrów n p m. Najważniejszym ośrodkiem na wyspie jest wieś o takiej samej nazwie co wyspa – Lampedusa. Tam też znajduje się port, jak i lotnisko.

Podwodny świat Lampedusy

Co jest piękne i niepowtarzalne, oprócz afrykańskiego, słonecznego klimatu, to wyjątkowy podwodny świat. Jeśli wypłyniemy na morze, to z bliska możemy obserwować wieloryby, delfiny, a nawet rekiny, czy inne egzotyczne ryby.

żółwie Lampedusa , licencja: shutterstock

To też siedlisko morskich żółwi, które przybywają na wyspę, by składać jaja. Ta wyspa to istny raj dla nurków. Przy Taccio Veccio, gdzie znajduje się również imponująca grota, można obserwować między innymi papugoryby, a przy Punta Cappellone tuńczyki, garbiki, czy okonie.

Plaże Lampedusy

Lampedusa słynie z pięknych plaż, szczególnie warta uwagi jest Spiaggia dei Conigli, która uchodzi nie tylko za najpiękniejszą plażę na wyspie, ale w całych Włoszech.

Wyściełana delikatnym, złotym piaskiem, w otoczeniu turkusowej toni morza i białych, wapiennych skał, jest idealnym miejscem na relaks i wypoczynek.

Ciekawym miejscem jest też zatoka Cala Creca, gdzie również znajdziemy plażę z miękkim białym piaskiem, albo Zatoka Cala Galera, do której dostaniemy się tylko przez wystające z wody skały. Jeśli wypoczywamy na Lampedusie z dziećmi, to idealnym miejscem będzie plaża Cala Madonna.

Ciekawe wydarzenia na Lampedusie

Szczególnie na Lampedusę warto wybrać się 24 sierpnia, kiedy to jest święto patrona wyspy San Bartolomeo. Ten dzień jest niezwykle barwny, żywy i rozśpiewany, uwieńczony wielkim ogniskiem, rozpalonym w porcie wyspy.

To ognisko najlepiej obserwować ze wschodniego końca ulicy Via Roma, gdzie jest najlepszy widok na port. Warto jednak pamiętać, że w ten dzień świętują wszyscy, nie tylko więc sklepy, ale i większość restauracji w tym dniu jest zamknięta, za to dużo pyszności z regionalnej, śródziemnomorskiej kuchni posmakujemy bezpośrednio podczas święta.

Wakacje w wyspie Lampedusa? – gdzie zarezerwować nocleg?

Sprawdź!

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty na wyspie Lampedusa w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje na wyspie Lampedusa.

Lampedusę można odwiedzić po sezonie, np. w marcu, kiedy we wtorek, poprzedzający Wielki Post zaczyna się huczny karnawał „Festa di Carnevale di Lampedusa“. To piękne wydarzenie na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Natomiast w ostatni weekend września odbywa się na plaży Giutgia festiwal O‘ Scià. Wstęp jest bezpłatny, a posłuchać i zobaczyć można włoskich artystów sceny pop. Szczególnie wieczorami na plaży, w połączeniu z muzyką, tworzy się niepowtarzalna, romantyczna atmosfera.

Spacer po wyspie Lampedusie

Wyspa nie jest wielka, a mimo to oferuje wszystko, czego szukamy podczas urlopu. To taka wyspa kontrastów, gdzie jedni odnajdą ciszę i spokój wśród egzotycznej zieleni i śpiewu ptaków, a inni typowy włoski zgiełk i pełne temperamentu nocne życie.

Podczas spaceru na wyspie warto odkryć kościół Madonny Porto Salvo, która też jest patronką wyspy. Co ciekawe, pod wodą można podziwiać statuę Madonny del Mare, która znajduje się w morzu na głębokości 46 stóp.

Jeśli zaplanujemy opłynięcie wyspy łódką, to z pewnością trafimy na jedną z grot czy jaskiń, których na wyspie również nie brakuje. Taka wycieczka najczęściej trwa około 3 – 4 godzin.

Przeczytaj także informacje o wyspie Linosa

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wyspy Pelagijskie

Linosa

Następny

Dodaj komentarz