Kuchnia Sycylijska

Redaktor: blackgrzywa (Korektor: blackgrzywa) Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

W Sycylii z pewnością można się zakochać. I to nie tylko w jej niezwykłym i bajecznie barwnym krajobrazie, czy rozpalonym w gorącym słońcu lecie, ale również w kuchni, która w tym rejonie jest niezwykle słodka, ale również natchniona bliskim kontaktem Afryki – pikantna i aromatyczna. Co ma do zaoferowania kuchnia sycylijska?

Kuchenne multi – kulti na Sycylii

Właściwie, z kuchnią na Sycylii, jest podobnie jak z architekturą. W smakach także możemy odkrywać różne wpływy kulturowe, które na przestrzeni wieków kształtowały nie tylko Sycylię, ale również jej tradycje w kuchni. Grecy pozostawili po sobie winne latorośle i oliwki, Rzymianie pszenicę, Arabowie – owoce cytrusowe, trzcinę cukrową, migdały i ocet.

Po Hiszpanach w sycylijskiej kuchni zagościły pomidory, papryka i oberżyny. To wszystko sprawia, że kuchnia sycylijska, jak krajobraz jest barwna i potrafi zaskoczyć w każdym mieście tak naprawdę zawsze od nowa. Wybierając wakacje na Sycylii koniecznie powinniśmy spróbować lokalnej kuchni.

Sycylijska miłość do słodkiego smaku

Jeśli zapragniemy poczuć z samego rana smak prawdziwego włoskiego Espresso, to koniecznie na śniadanie musimy ruszyć w miasto. Kawa jest mocna, aromatyczna i jeśli przed Espresso zasmakujemy typowego sycylijskiego specjału – Granity, to również Espresso straci dla nas swój gorzkawy posmak.

Granita – często jest mylona jest z sorbetem bądź z lodami. Można powiedzieć, że to również prawdziwe mrożone konfitury, stworzone z soku owocowego, często z cytrusów, owoców granatu, morw, migdałów, wzbogacone jaśminowym posmakiem i mocno zmrożone.

Granita

Podane w szklance do mlecznej bułki typu brioszka. W niektórych miastach brioszka serwowana jest tak, że górną część bułki można wyciągnąć, włożyć do niej granitę i z powrotem nałożyć wyciągnięte ciasto. Smakuje naprawdę znakomicie.

Oprócz Granity, tradycyjnym i obowiązkowo serwowanym w każdej cukierni wypiekiem są Cannoli. To smażone rolki z ciasta, wypełnione słodką ricottą i kawałkami czekolady i ozdobione kandyzowanymi owocami na wierzchu.

Cannoli

Na deser kelner zaoferuje również popularny na Sycylii tort migdałowy „Torta di mandorle“ albo tak samo słynny w całej Sycylii, jak i niebiańsko smaczny – tort „Cassatta”.

A może zarazem słodko i pikantnie?

Właściwie granice między słodkim czy ostrym smakiem w sycylijskiej kuchni często się mieszają a nawet zacierają. Sycylijczycy lubią tutaj eksperymentować, czego dowodem może być Caponata.

            Caponata – pieczona oberżyna z orzeszkami piniowymi i cebulą. Oberżyna jest karmelizowana w cukrze i polana octem. W niektórych miejscach serwowana jest z czekoladą i migdałami.

Caponata siciliana

Innym przykładem mieszania różnych smaków jest Sarde a beccafico.

            Sarde a beccafico – sardynki wypełnione miętą, orzeszkami piniowymi, rodzynkami korynckimi i z likierem Marsala. Często dodatkiem są okruszki chleba, cebula i czosnek.

Sarde a Beccafico, traditional Sicilian cuisine, anchovy roolls stuffed breadcrumbs, raisins and pine nuts.
Sarde a Beccafico, traditional Sicilian cuisine, anchovy roolls stuffed breadcrumbs, raisins and pine nuts., licencja: shutterstock/By bonchan

Innym dodatkiem do obiadu albo przekąską jest sałatka z pomarańczy, podana z czosnkiem, cebulą, oliwkami i bardzo ostrymi papryczkami chili (Peperoncino).

Cioccolata Modicana – sycylijski przysmak

Będąc w Modica musimy wręcz spróbować tradycyjnej czekolady, której receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie już od XVI wieku. I właściwie, nawet dziś, kiedy Cioccolata Modicana wyrabiana jest również coraz częściej maszynowo, wciąż nie przypomina konsystencją współczesnej czekolady.

Cioccolata Modicana

Będąc w Modica, warto odwiedzić cukiernię Dolceria Bonajuto, gdzie czekoladę wytwarza się ze skroplonych w niskiej temperaturze ziaren kakao, z grubych kryształków cukru, dodatku wanilii i cynamonu.

Czekolada może mieć jednak również inny skład, z dodatkiem migdałów, orzechów czy nawet chili.

Tuńczyk i sardynki – znak rozpoznawczy Sycylii

Nie samym słodkim przecież Sycylijczycy żyją i rozpieszczają swoich gości. Przed obiadem zdecydowanie posmakujemy włoskich antipasti – suszone pomidory, marynowane w oliwie, smaczne i podawane na ostro czy słodko oliwki, papryki czy oberżyny.

Na główne menu Sycylijczycy proponują głównie ryby, zwłaszcza sardynki, z którymi serwuje się np. i to w całych Włoszech, wynalazek sycylijskich kucharzy – makaron z sardynkami (pasta con le sarde).

italian pasta with sardienes
italian pasta with sardienes, licencja: shutterstock/By denio109

Oprócz sardynek posmakujemy tuńczyka na różne sposoby a także miecznika. Mieczniki podawane są najczęściej, jako gotowane na parze lub grillowane filety, doprawione ziołami, kaparami i pomidorami. Tutaj również posmakujemy typowej śródziemnomorskiej kuchni. Zjemy, świeżo wyłowione z morza muszle, czy przygotowane na różne sposoby krewetki.

Kuchnia sycylijska czyli więcej ryb, mniej mięsa?

Zdecydowanie, bo choć oczywiście każda restauracja zaoferuje nam również mięsne potrawy, to jednak ryby i owoce śródziemnomorskie królują w małych trattoriach. Co jednak jest popularne na Sycylii to różnego rodzaju rolady z mięsa (Involtini). Bardzo popularna jest np. Involtini alla siciliana, rolada z mięsa cielęcego z szynką, orzeszkami piniowymi, serem i bułką tartą.

Involtini alla siciliana

Ciekawe w smaku są także Involtini in Marsala – rolady z farszem z szynki i szałwii, zalane winem Marsala. Tutaj plastry mięsa są bardzo cienkie, jest to nawiązanie do początków serwowania tej potrawy, kiedy ze względu na braki mięsa, krojono bardzo cienkie plastry.

Oprócz tego w wielu restauracjach serwowane są potrawy z królika i kurczaka. Typowym sycylijskim produktem jest kiełbasa Salsiccia – z wieprzowiny, doprawiona koprem włoskim, białym winem i pieprzem.

Inny smak warzyw

Czego nie warto sobie żałować, to warzyw, które tu na Sycylii, nie tylko maja inny smak, ale czasem również inny wygląd czy kolor. Na przykład oprócz białych, serwowane są również purpurowe kalafiory, albo cukinie, które mają aż jeden metr długości.

Włosi uwielbiają pomidory, które królują w sałatkach czy sosach. Specjalnością Sycylii jest strattu – pasta z suszonych na słońcu, wcześniej posolonych pomidorów. Podczas procesu suszenia, z pomidorów odparowuje woda, co prowadzi do wytworzenia się niezwykle mocnego i wyjątkowego w smaku koncentratu pomidorowego.

Zdecydowanie warto również choć raz zamówić inny przysmak jaki oferuje kuchnia sycylijska – pizzę z karczochami. Karczochy na Sycylii mają całkiem inny smak i zdecydowanie rzadko są importowane do reszty Europy.

Co serwowane jest jeszcze często z warzyw?

 – broccoli alla siciliana – zapiekanka z brokułów i sera,

melanzane alla siciliana – zapiekanka z oberżyny, pomidorów i sera,

pasta alla norma – makaron z sosem oberżynowym,

spaghetti alla trapanese – makaron z pomidorami i typowym dla Sycylii owczym serem Feta.

A po jedzeniu…

Oczywiście lampki dobrego wina, którego na Sycylii również nam nie zabraknie. Aby dzień po bogatym i niekoniecznie niskokalorycznym jedzeniu zakończyć bez uczucia ociężałości, wystarczą zanurzone w wodzie kawałki kopru włoskiego. Jego eteryczne oleje bardzo dobrze wpływają na trawienie, nawet po ciężkostrawnym menu.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Marettimo

Wyspy Pelagijskie

Następny

Dodaj komentarz