Komunikacja miejska w Palermo

Tagi , , , , , ,

Palermo to prawdziwa perła turystyczna i nieformalna stolica Sycylii. Najlepiej zwiedzać go na piechotę – bo wtedy możemy dostrzec najwięcej detali z podziwianych obiektów i zabytków. Czasem jednak konieczne będzie skorzystanie z usług transportu publicznego. Na szczęście komunikacja miejska w Palermo działa na wysokim poziomie. Bez problemu powinniśmy znaleźć więc połączenie, które zaspokoi nasze potrzeby i dowiezie nas do wymarzonego celu na terenie miasta. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

AMAT w Palermo – komunikacja w mieście

Najpowszechniejszą formą transportu publicznego w Palermo jest komunikacja autobusowa. Poleca się ją każdemu, kto chce przemierzać dłuższe dystanse po mieście. To alternatywa dla drogich taksówek, których cena bywa bardzo nieprzyjemna dla naszego turystycznego portfela.

Podróż autobusem ułatwią między innymi specjalne pasy drogowe w centrum miasta, które mają na celu usprawnianie ruchu i zwiększenie prędkości ruchu autobusowego. Takie buspasy znamy z realiów polskich miast, nic więc dziwnego, że zadomowiły się również na ulicach największego sycylijskiego miasta.  

Za transport autobusowy na terenie Palermo odpowiada firma AMAT. To ona obsługuje cały tabor komunikacyjny w mieście. Na jej stronie internetowej znajdziemy najważniejsze informacje na jego temat – w tym wykaz linii. 

Komunikacja w Palermo – ceny biletów

Podstawowy bilet na komunikację miejską w Palermo to koszt rzędu 1,40 euro. Można go nabyć w kioskach rozsianych po mieście. To korzystniejsza opcja, bo za identyczny bilet (w obu wariantach ważny 90 minut) zakupiony u kierowcy zapłacimy o czterdzieści eurocentów więcej. Warto więc przemierzając miasto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju kioski ruchu i tym podobne miejsca, bo w większości z nich nabędziemy bilet na przejazd. WAŻNE! Po wejściu do pojazdu skasuj bilet, inaczej nie będzie uznany za ważny. 

Turyści, którzy chcą intensywnie przemieszczać się po Palermo (a nie tylko do jednej atrakcji, a potem zwiedzać na piechotę), powinni skorzystać z biletu dwudziestoczterogodzinnego.

Zaczyna on nabijać swój „licznik czasu”, gdy go skasujemy – mamy wtedy dobę na swobodne przemieszczanie się po mieście. To zdecydowanie podnosi komfort zwiedzania, bo nie musimy się martwić o zakup biletów i ich skasowanie po wejściu do pojazdu. Koszt takiego biletu to 3,50 euro. 

Zwiedzanie atrakcji Palermo z komunikacji miejskiej 

Warte polecenia są trzy linie autobusowe przemierzające ścisłe centrum Palermo – są one oznaczone numerami 101, 105 i 107. Z ich pomocą bardzo szybko dostaniemy się do wszystkich kluczowych zabytków i atrakcji miasta. WAŻNE: na rozkładach jazdy w Palermo znajduje się tylko trasa i częstotliwość przejazdów autobusów

Ponadto turystom dedykowane są specjalne linie autobusowe obsługiwane przez popularną firmę CitySightseeing. Przemieszcza się ona pomiędzy największymi atrakcjami Palermo, a dysponując biletem dobowym, możemy do woli korzystać z trzech linii tego przewoźnika.

Cena biletu waha się od 20 do 50 euro (bilet rodzinny) w zależności od linii transportu, jaką wybierzemy. Stosunkowo najdroższe są bilety na linię, która wyjeżdża poza obręb Palermo docierając do pobliskiej miejscowości Monreale. Można tam podziwiać m.in. słynną, eklektyczną pod względem architektonicznym, katedrę.    

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Komunikacja miejska w Katanii

Najpiękniejsze plaże w Katanii i okolicach

Następny

1 komentarz do wpisu “Komunikacja miejska w Palermo”

  1. Nie wiem, kto pisał ten artykuł, ale na pewno nigdy nie był w Palermo… Pisanie, że „komunikacja miejska w Palermo działa na wysokim poziomie” i że”bez problemu powinniśmy znaleźć więc połączenie, które zaspokoi nasze potrzeby i dowiezie nas do wymarzonego celu na terenie miasta”, to bardzo duże nadużycie.
    Autobusy w Palermo jeżdżą jak chcą i kiedy chcą. Można znieść jajko czekając na przystanku, na którym de facto nie ma ławki, żeby usiąść, a czekać można i 40 min…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz