Komunikacja miejska w Katanii

Tagi , , , , , ,

Katania to jedno z najpiękniejszych miejsc na Sycylii. Wybierając się tam, warto poznać szczegóły funkcjonowania komunikacji miejskiej w tym mieście, aby sprawniej i szybciej przemieszczać się w celach turystycznych. Dzięki temu uda nam się zobaczyć o wiele więcej cennych zabytków i atrakcji. A tych w Katanii jest zdecydowanie pod dostatkiem. Na szczęście, komunikacja miejska w Katanii jest dobrze rozbudowana, co zdecydowanie ułatwia zwiedzanie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Katanii – autobusy

Podstawową formą przemieszczania się po Katanii jest podróż autobusami obsługiwanymi przez przewoźnika AMT. Dzięki nim powinniśmy sprawnie i szybko przemieszczać się po mieście. Bilet należy skasować po wejściu do pojazdu. Bilety nabędziemy w różnego typu kioskach i punktach rozsianych po terenie miasta z charakterystyczną literą T.

Dostępna jest również możliwość zakupu biletów autobusowych w automatach biletowych. Jednorazowy bilet posiadający ważność 90 minut to koszt 1 euro. Jak widać podróżowanie autobusami po Katanii to nie tylko szybki transport, ale i mały wydatek. 

Dla turystów chcących intensywnie zwiedzać miasto korzystną opcją będzie zakup biletu całodobowego. Jego cena jest przyzwoita – 2,50 euro, a korzyści z niego płynące są bardzo duże. Przez dwadzieścia cztery godziny możemy właściwie do woli i wedle uznania przemierzać autobusami Katanię. To zdejmuje z nas wszelkie problemy typu szukanie kiosku bądź automatu biletowego. 

Metro Katania

Równolegle do sieci autobusowej w Katanii działa metro – jedyny system metra na Sycylii i zarazem najbardziej wysunięta na południe tego typa komunikacyjna sieć w Europie. Za obsługę metra w Katanii odpowiada firma Ferrovia Circumetnea. To informacja istotna, bo pokazuje odrębność podmiotową pomiędzy przewoźnikiem autobusowym i metrem jaka występuje w Katanii. 

Niestety metro w Katanii nie wpływa znacząco na ruch turystyczny w mieście, gdyż zwyczajnie… omija najważniejsze atrakcje odwiedzane przez turystów, a mieszczące się w centrum miasta. Mimo to z całą pewnością warto skorzystać z tego transportu – zwłaszcza jeśli nie chcemy ograniczać naszej wizyty w Katanii jedynie do najbardziej popularnych turystycznych i modnych miejsc. Być może dzięki podróży metrem na kolejne stacje poznamy jeszcze głębiej prawdziwe, rdzenne oblicze tego urokliwego, sycylijskiego miasta. 

Bilety na metro nabędziemy w automatach rozlokowanych na stacjach. Koszt 90-minutowego to 1 euro, a całodobowego – 2 euro. Należy jednak wiedzieć, że – poza świątecznymi wyjątkami – metro co do zasady nie funkcjonuje w niedziele. Jeśli więc zaplanowaliśmy zwiedzane Katanii na ten dzień tygodnia, pozostaje nam autobus, własny środek transportu bądź… pieszy spacer. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku tego miasta.

Bilet zintegrowany na metro i autobus – Katania

Jak już zostało wspomniane w poprzedniej części artykułu siatką autobusów jak i siecią metra w Katanii zarządzają odrębne podmioty. Dlatego przez długi czas potrzebne były osobne bilety, na różne środki transportu w mieście. Obecnie sprawy mają się już na szczęście lepiej, bo istnieje jeden bilet łączony – zintegrowany na obydwie formy komunikacji miejskiej w Katanii. 

Taki zintegrowany bilet (Biglietto integrato) można zakupić we wspomnianych punktach z literą T, jego koszt jest na szczęście nieznacznie wyższy od kosztu zwykłego biletu na przejazd autobusem i wynosi 1,20 euro. Zachowuje on ważność przez 120 minut. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Katanii w ciągu roku

Komunikacja miejska w Palermo

Następny

Dodaj komentarz