Kiedy jechać na Sycylię?

, Tagi , , , , , , , , ,

Nawet najpiękniejsze miejsce nie będzie cieszyć swoim urokiem i magią, jeśli podczas wakacji nie dopisze pogoda. Tak może być również, kiedy odwiedzisz Sycylię. Nie spodoba Ci się latem, jeśli nie przepadasz za tropikalnymi upałami, będziesz narzekać wiosną na nadmierną ilość opadów i niekoniecznie spodoba Ci się zimą, jeśli do plecaka spakujesz klapki i strój kąpielowy. Kiedy zaplanować urlop na Sycylii? Kiedy spodziewać się ulewnych deszczy, a kiedy pięknego słońca i przyjemnej ciepłej wody w morzu? Jeśli twoim celem jest Sycylia ten artykuł na pewno Ci się przyda!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia wiosną

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się późnym marcem, ale na Sycylii pierwsze kwiaty zakwitają już w lutym. To w tym czasie Sycylia przybiera delikatny różowy kolor i słodko pachnie migdałami. Wszystko za sprawą migdałowych drzew, które zwiastują nadejście wiosny. Jeśli na wakacje wybierzesz marzec, to zdecydowanie przywita Cię wtedy już całkiem ukwiecona i barwna Sycylia. Temperatura w marcu to 15 – 20°C, a w słoneczne przedpołudnia możesz sweter zostawić w pokoju, ponieważ termometr pokaże nawet 24°C. Marzec to jednak również czas intensywnych opadów deszczowych i zdecydowanie pod tym względem korzystniej wypada kwiecień – temperatury są nieco wyższe, choć nadal maksymalnie 25°C w ciągu dnia. Niekoniecznie jeszcze zażyjesz kąpieli morskiej, chyba że działasz w klubie morsów. Temperatury wody to maksymalnie 18 – 20°C. Kwiecień zaoferuje więcej słońca, przyjemny wiaterek i truskawki na straganach.

Sprawdź rekomendowane hotele na Sycylii!

Maj na Sycylii może za to przypominać czasem pochmurne lipcowe lato w Polsce. Temperatura utrzymuje się około 24°C, a pod koniec maja podnosi się do 26 stopni. Deszcz w maju to prawdziwy ewenement, większość dni oferuje bowiem piękną, słoneczną pogodę, choć mocno wietrzną. Więc o ile woda w morzu jest cieplejsza niż w kwietniu, to zdecydowanie wiatr skutecznie może pokrzyżować plany leżakowania na plaży. Ponadto przy wzburzonym morzu nie kursują statki wycieczkowe. Maj to jednak piękny czas na Sycylii – nie zmęczysz się podczas długich spacerów, odwiedzisz kościoły, muzea, czy zamki, a poranek spędzisz na plaży, pod warunkiem, że ustabilizuje się wiatr.

Sycylia latem

Pierwsze dni czerwca mogą być jeszcze nieco chłodniejsze, choć jeśli wybierzesz się na południową stronę wyspy, to temperatury zarówno w wodzie, jak i w powietrzu będą już wysokie – wręcz upalne. Czerwiec nie gwarantuje jednak pewnej pogody na Sycylii. Zdarza się, że od drugiej połowy czerwca temperatura podnosi się nawet do 35°C, słońce mocno grzeje, a przez dwa tygodnie nie spada ani kropla wody. Sycylijczycy jednak mówią, że czerwiec to zaledwie wstęp do gorącego lata. Standardowo temperatura utrzymuje się w okolicach 30°C. Za to jest spokojniej, mniej wiatru, choć trochę deszczu i zachmurzeń. Czerwiec to jednak zawsze dobry moment, kiedy już tęsknisz za letnią pogodą, ale niekoniecznie lubisz tłumy na plażach czy w restauracjach. Jeśli chcesz mieć gwarancję ciepłej wody i gorących dni, to skieruj się na południe wyspy.

Sycylia w lipcu

Lipiec od początku do końca jest bardzo upalny. Jeśli chcesz mieć gwarancję dobrej pogody, to lipiec będzie idealny. Gorąco, słonecznie, bez opadów i wichur. To miesiąc, kiedy poranki i wieczory są bardzo ciepłe i przyjemne. Woda jest bardzo ciepła, zwłaszcza od południowej strony wyspy. Lipiec to jednak czas, kiedy wyspa przeżywa prawdziwe oblężenie. Będzie tłoczno na plażach, na pasażach, na placach, w muzeach i kościołach. Ponadto jeśli masz problemy z krążeniem, bądź z ciśnieniem lub z innych powodów nie znosisz upałów, to ten miesiąc zaplanuj w innym miejscu. Zdecydowanie wysoka wilgotność powietrza sprawi, że 40 – stopniowe upały inaczej odczujesz, ale mimo wszystko godzinny spacer w takiej pogodzie może zakończyć się ostrym bólem głowy bądź wizytą na pogotowiu.

Sycylia w sierpniu

Co zastaniesz w sierpniu? Również wciąż upalne lato, ale kiedyś w końcu musi spaść i ten deszcz. Jeśli lipiec kończy się bez kropli deszczu, to sierpień obfituje w gwałtowne i mocne ulewy. Krótkie, ale potrafiące skutecznie przegonić z placu, tarasu ogrodowego czy rajskiej plaży. 40 – stopniowe upały przynoszą również burze, połączone z mocnymi wichurami. Taka pogoda jednak nie odstrasza zwłaszcza Włochów, którzy w sierpniu najczęściej na urlop wybierają właśnie Sycylię. Jest więc tłoczno, zwłaszcza na plażach i w restauracjach. Do tego również drogo, bo Sycylijczycy wiedzą, kiedy rodacy planują u nich zostawić swoje pieniądze, podnoszą więc ceny – noclegów, posiłków czy lokalnych pamiątek. Jeśli więc masz dwa miesiące do wyboru – lipiec i sierpień, to zdecydowanie wybierz lipiec.

Sycylia jesienią

To oczywiście nie taka standardowa jesień, bo wrzesień na Sycylii wciąż przypomina lato, choć od strony północnej może rzeczywiście przypominać typową, deszczową jesień. Nie mniej jednak wrzesień na Sycylii to wciąż ciepła woda w morzu, wysokie temperatury i szansa na ciepłe, słoneczne dni, zwłaszcza w tej południowej części wyspy. Wieczory i poranki są już jednak zdecydowanie chłodniejsze, ale w ciągu dnia z pewnością wyskoczysz jeszcze na plażę i to nie tylko po to, by na rozgrzanym piasku poczytać dobrą książkę. Konieczny jest nadal krem z dobrym filtrem przeciwsłonecznym.

Uwierzysz, że na Sycylii sezon kąpielowy trwa aż do końca października? To chyba najlepszy dowód na to, że jesień na Sycylii jest niezwykle ciepła i wciąż idealna na wakacje połączone z kąpielami w morzu. Temperatura w ciągu dnia może się utrzymać nawet do 30°C. Poranki i wieczory są chłodniejsze, jeśli będziesz mieć pecha, to w ciągu urlopu kilka dni popada. To w końcu wyspa, więc pogoda nie zawsze jest taka pewna, ale przeważnie październik należy do tych bardziej słonecznych miesięcy.

Sycylia w listopadzie

Również listopad to miesiąc, który może zachwycić pięknem Sycylii. To niezwykłe połączenie pożółkłych liści z czerwienią i fioletem kwitnących kwiatów. Listopad jest nadal ciepły, temperatura może miejscami schodzić do 15 stopni, ale w ciągu dnia utrzymuje się na poziomie 20 stopni i spacer zaplanujesz bez kurtki czy swetra. W listopadzie pojawiają się sporadyczne opady deszczu. Jeśli jednak chcesz złapać jeszcze kilka promieni słońca i niekoniecznie marznąć w polskim klimacie – to wakacje na Sycylii w tym czasie są strzałem w 10.

Czy na Sycylii pada śnieg?

Niestety w grudniu z pewnością nie. Jeśli więc liczysz na Białe Święta Bożego Narodzenia, to Sycylia nie będzie dobrym pomysłem. Za to, by spędzić te święta w niecodziennej, fantastycznej atmosferze – to z pewnością tak. Temperatura w grudniu spada do 15 stopni w ciągu dnia i obniża się do 10 wieczorem czy o poranku. Może trochę popadać, choć i w grudniu pospacerujemy uliczkami Palermo, Taorminy czy Cefalu w promieniach zimowego słońca.

Jeśli jedziesz na Sycylię w styczniu, to koniecznie zabierz kurtkę, szalik i ciepłą czapkę. Standardowo temperatury są łagodne i nie schodzą poniżej 0 stopni, ale od kilku lat, zwłaszcza w głębi wyspy pojawia się śnieg, którego starczy i na bałwana i na jazdę na sankach. Styczniowa pogoda jest bardzo kapryśna, dlatego nie warto zdawać się na wcześniejsze prognozy, może nas zaskoczyć śnieg, jak i piękne wiosenne słońce.

Zima na Sycylii trwa jednak wyjątkowo krótko, ponieważ w lutym już zaczynają kwitnąć migdałowe drzewa, temperatura gwałtownie wzrasta do 20 stopni a dni znów są nieco dłuższe i cieplejsze.

Kiedy warto wybrać się na Sycylię?

Tak naprawdę każdy miesiąc jest dobry, w zależności od tego, co chcesz zobaczyć i na co się nastawiasz.

  • jeśli chcesz nurkować – to najlepszy będzie lipiec i sierpień. W czerwcu i wrześniu temperatura wody może nie być już tak ciepła,
  • jeśli chcesz zwiedzać i wędrować po górskich terenach – wybierz cieplejsze, ale suche i mniej wietrzne miesiące – wrzesień, październik, kwiecień,
  • jeśli chcesz zobaczyć coś barwnego i niezapomnianego – to okolice Wielkanocy i Bożego Narodzenia będą strzałem w 10,
  • jeśli koniecznie chcesz wybrać się na Etnę to pamiętaj, że tam również ważna jest pogoda. Lepsze będą cieplejsze miesiące – od maja do października.

Natomiast jeśli zauroczyła Cię oferta agroturystyki, pośród gajów oliwnych, czy pięknej sycylijskiej przyrody, to właściwie każda pogoda będzie dobra, zwłaszcza jeśli w ofercie masz do dyspozycji kryty basen, saunę, zabiegi SPA czy kort tenisowy.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Marsala

Sycylia – najbardziej atrakcyjne wycieczki

Następny

Dodaj komentarz