Kamperem na Sycylię

Redaktor: blackgrzywa (Korektor: blackgrzywa) Tagi , , , , , , , ,

Sycylia to idealne miejsce na podróż kamperem. Choć wąskie uliczki sycylijskich miasteczek mogą trochę przerażać, to znajdujące się często nad samym morzem place kempingowe rekompensują dosłownie wszystko. Kamperem możemy też zwiedzić całą Sycylię, wybierając te najciekawsze miejsca, jak Etna, pozostałości po greckich miastach polis, nieziemsko piękne plaże czy niezwykłe kościoły np. w Palermo, czy Katanii.

Planujemy trasę

Odległość między centralną Polską a Sycylią to około 2700 kilometrów. Sporo, biorąc pod uwagę, że kamperem nie pojedziemy za szybko, a po drodze trafimy na korki i remonty na autostradach. Trzeba liczyć około 30 godzin jazdy i to bez przerw.

Sprawdź hotele na Sycylii

Drogę warto wybrać przez Czechy i Austrię, gdzie trasy, ale również parkingi są w lepszym stanie. To dobra opcja, jeśli będziemy chcieli w trasie zorganizować dłuższą przerwę. Na nocleg możemy zjechać nieco z autostrady w Austrii w miejscowości Gries na plac kempingowy Ramsbacher.

Jeśli jednak siły nam pozwolą, możemy dojechać do samych Włoch i zanim dotrzemy do Sycylii, zorganizować postój w:

  • Bolonii. Tu możemy zatrzymać się na placu kempingowym Campeggio Citta’ di Bologna przy ulicy via Romita 12/4a. To dość dobrze zorganizowany kompleks z miejscami postojowymi dla kamperów. W sezonie za jedną noc, łącznie z prądem i opłatą klimatyczną zapłacimy 30 Euro (jedno auto, dwie osoby).
  • Florencji. Tu znajdziemy np. duży plac kempingowy przy ulicy Via Generale Carlo Alberto dalla Chiesa 1/3. Camping Firenze. Skąd rowerami dojedziemy do centrum miasta, gdzie między innymi możemy zwiedzić zabytkową Katedrę ze słynnymi schodami i pałac Ponte Vecchio.
  • Rzymie. Dobrym miejscem jest Camping Park Roma Capitol. Tutaj cena za noc uzależniona jest od długości pobytu i rodzaju miejsca postojowego. 3 km od Watykanu znajduje się jeszcze jeden plac kempingowy – Camping Vilage Roma przy ulicy Via Aurelia 831. Z Rzymu do Sycylii pozostaje nam już tylko 10 godzin jazdy.

Podróż kamperem przez Sycylię

Wyprawa kamperem może przynieść naprawdę niesamowite doznania, rewelacyjne przeżycia i przede wszystkim swobodę decydowania, co chcemy zobaczyć, gdzie chcemy wypocząć, czy gdzie pojechać.

Niestety jest też i negatywna strona takiej wycieczki – wąskie uliczki sycylijskich miast. Górzysty teren i częste serpentyny, które z pewnością pięknie prezentują się na zdjęciach, wkomponowane w sielski obraz Sycylii, zdecydowanie tracą swój urok przy bliższym spotkaniu.

Dlatego, jeśli do pokonania mamy dłuższy odcinek drogi, to nawet przy nadrobieniu kilometrów, wybierajmy autostrady. Trasę dobrze wcześniej zaplanować np. sprawdzając ją w Google, bądź poczytać na forach, jak bardzo drogi są zakorkowane, jak bardzo wąskie i rzeczywiście przejezdne.

Jedziemy w końcu kamperem, potrzebujemy dla niego więcej przestrzeni, bo z pewnością nie będzie fajnie minąć się na wąskim, górzystym zakręcie z autobusem.

Miejsce na postój

Podczas wakacji na Sycylii bez wątpienia znajdziemy wiele pięknych miejsc na postój kamperem. Place kempingowe usytuowane są zarówno w miastach, jak i bezpośrednio nad morzem, blisko pięknych, piaszczystych plaż.

Większość kempingów czynna jest już od kwietnia, aż do listopada. Niektóre są nawet całoroczne. Ci, którzy nie chcą przepłacać za nocleg, mogą zatrzymać się gdzieś na poboczu obok plaży, lasu czy zwyczajnie na parkingu w mieście.

Trzeba jednak pamiętać, że na takich dzikich postojach możemy stać się łatwym celem łupu czy kradzieży, zwłaszcza nocą, bądź, kiedy oddajemy się zwiedzaniu urokliwych miasteczek Sycylii, a nasz kamper samotnie czeka na nas na jakimś uboczu.

Na północy Sycylii takie dzikie biwakowanie raczej nie jest możliwe, w większości miejsc są tabliczki z zakazem zatrzymywania się. Inaczej jest na południu, gdzie zwłaszcza przy plażach znajdziemy wiele zatoczek, na postawienie naszego kampera.

Co ciekawe, w takich miejscach możemy też spotkać biwakujących Włochów, nie będziemy więc sami. Warto też brać pod uwagę, że parkingi dla kamperów, zlokalizowane w miasteczkach, mogą być wąskie i często zapełnione, ponieważ nie oferują zbyt dużej ilości miejsc. T

ak jest np. w Taorminie, gdzie parking wskazywany w biuletynach podróżniczych jest na wąskiej, prowadzącej pod górę ulicy, a do tego w sezonie niemal zawsze pełny.

Przeprawa promowa na Sycylię

Wiadomo, że na Sycylię przedostaniemy się tylko promem. Przeprawa odbywa się w Messynie, a dzięki dużej ilości promów i dobremu oznakowaniu, gdzie mamy stanąć bądź gdzie kupić bilet, szybko przedostaniemy się na drugi brzeg.

Bilet warto zakupić od razu w dwie strony, cena wtedy obniża się aż o 30% i szybciej wydostaniemy się do Messyny, jadąc już do domu. I choć wszystko przebiega rzeczywiście sprawnie, to jednak zwłaszcza w sezonie wakacyjnym na przeprawę promową musimy liczyć około godziny.

Miejsca, gdzie się zatrzymamy

Z pewnością przy planowaniu podróży kamperem, trzeba usiąść z mapą i zaplanować rozsądnie naszą podróż. Ważne, jest na jak długo jedziemy, co chcemy zobaczyć i jak spędzić czas na Sycylii.
Jeśli interesują Nas zabytki, to warto zerknąć na opisy największych miast i najciekawszych zabytków na naszej stronie. Poznajmy też piękne plaże Sycylii i sprawdźmy, koło których pojedziemy.

Sycylia oferuje naprawdę wiele placów kempingowych między innymi:

Agrygent

  • Camping La Palma, na ulicy Via Delle Palme w Menfi. Tutaj ceny są uzależnione od sezonu. Np. od 20 lipca do 2 września za każdą osobę zapłacimy 9 Euro, a za kamper 11 Euro. Parking jest dobrze zorganizowany, z barem, dostępem do internetu czy pokoi, gdzie możemy przenocować. Niedaleko znajduje się piaszczysta plaża. Do dworca kolejowego jest tylko 500 metrów, a do centrum Agrygentu 4 kilometry.
  • Area attrezzata Kamemi,

w Contrada Camemi Superiore, Ribera. Mały parking w Ribera na 25 kamperów, z basenem, sklepem i innymi udogodnieniami. Do plaży około 800 metrów. Koszt jednej nocy to 15 Euro, w tym są już wszystkie opłaty, łącznie za zużycie wody czy prądu.

  • cemping Nettuno –

na samej plaży, z restauracją, węzłem sanitarnym, pizzerią i darmowym internetem. Tylko kilka kilometrów od Doliny Świątyń w Agrygencie i parę metrów od niebiańskiej plaży. Ceny są uzależnione od sezonu, ilości osób i rodzaju pojazdu. Szczegóły poznamy na stronie: http://www.campingnettuno.com/it/index.php/de/preisliste. Kemping mieści się przy Via Lacco Ameno, 3, San Leone w Agrygencie.

  • scala dei turchi –

niedaleko plaży, duży parking dla kamperów z wszelkimi udogodnieniami. Ceny wahają się od 15 do 30 Euro za noc, w zależności od długości kampera. Parking mieści się na C.Da Punta Grande Scavuzzo, REALMONTE, przy ulicy Via Panoramica. Więcej szczegółów jest na stronie www.parkingscaladeiturchi.com

Katania

  • camping la timpa –

Santa Maria la Scala – bardzo zadbany, dobrze wyposażony i przestronny parking. Ze względu na położenie na ostrym klifie, wjazd jest trochę utrudniony, ale do pokonania. Na miejscu jest restauracja, jak i centrum do nurkowania. Z kempingu jest możliwość zorganizowania wycieczki do Taorminy, na Etnę, lub do Katanii. Tutaj jednak nawet za pobyt psów musimy zapłacić. Cennik znajdziemy na stronie: www.campinglatimpa.com. parking mieści się na: Via Santa Maria la Scala 25, Acireale.

  • Area Etna Wine Agriturismo, Castiglione di Sicilia –

mały parking dla 10 pojazdów z widokiem na Etnę. Otwarty cały rok, ale znajdująca się tam restauracja czynna jest tylko w trakcie sezonu wakacyjnego. Noc kosztuje 18 Euro (za dwie osoby), każda kolejna osoba 2 Euro.

Mesyna

  • Sosta Camper Tonnarella, Corso Palermo, Furnari.

Duży przestronny plac kempingowy bezpośrednio nad zatoką Patti, z dostępem do plaży. Plac jest czynny cały rok, miejsca jest na około 50 samochodów. Na ośrodku sklep, bar, restauracja i plac zabaw dla dzieci. W sezonie wakacyjnym za miejsce parkingowe zapłacimy około 25 Euro (bezpośrednio przy plaży) i około 15 Euro, jeśli do Mesyny przyjedziemy w kwietniu albo w październiku. Ceny są dla dwóch dorosłych osób, za każdą kolejną osobę zapłacimy 5 Euro i 3 Euro poza sezonem wakacyjnym.

Palermo

  • Campeggio La Playa, Viale Marino 55, Isola delle Femmine.
    Plac czynny od marca do października. Położony jest przy wybrzeżu, ale bez dostępu do plaży, za to wśród drzew, w dobrym zacienieniu. W pobliżu znajdziemy wiele restauracji, a do Palermo dostaniemy się bez problemu autobusem. Za noc zapłacimy 30 Euro, a na recepcji pozyskamy informacje, jak się dostać do Palermo, bądź gdzie w pobliżu zwiedzimy coś ciekawego.
  • Parking Area Camper Green Car – Parking w samym centrum Palermo, na ulicy Via Quarto dei Mille 11B. Można auto odstawić na kilka godzin, albo za 20 Euro przenocować. W przypadku kilkugodzinnego postoju, zapłacimy 2 Euro za godzinę. Na miejscu jest dostęp do prądu, sanitariatów czy wody. Parking jest 24 godziny na dobę strzeżony i znajduje się 300 metrów od Katedry Normańskiej. Na miejscu są kabiny prysznicowe, czy dostęp do internetu.

Piazza Armerina

  • Agriturismo Agricasale, Contrada Ciavarini w Piazza Armerina.

Mały plac kempingowy położony między Piazza Armerina a Mirabella Imbaccari. Za noc zapłacimy 15 Euro, plac wyposażony jest standardowo bez większych udogodnień, możemy za to skorzystać z basenu i przyjechać z psem.

Ragusa

  • Campeggio Baia dei Coralli, S. Croce Camerina, Punta Braccetto – bezpośrednio nad morzem, z piaszczystą plażą, basenem i wieloma innymi udogodnieniami. Parking oferuje łącznie około 47 miejsc parkingowych. W maju za jedną noc zapłacimy 22 Euro, w czerwcu 27 Euro, w lipcu 35, a w sierpniu 40 Euro. Dodatkowo w lipcu i w sierpniu korzystanie z basenu jest odpłatne – 5 Euro za dobę. Parking jest dobrze zorganizowany. Możliwość przyjazdu z psami. Do centrum miasta jest 4 kilometry, tak samo do dworca kolejowego. Na miejscu znajduje się też plac zabaw dla dzieci.
  • Marina Caravan Camping, Via Portovenere 57, Marina di Ragusa –

plac kempingowy znajdujący się w samym centrum Marina di Ragusa. 200 metrów od centrum handlowego, 300 metrów od plaży. Kemping znajduje się na 4000 m kw. i jest otwarty cały rok. Przystosowany jest dla około 60 kamperów. W wysokim sezonie za noc (w cenie opłata klimatyczna, prąd, woda, internet) zapłacimy 31 Euro. Poza sezonem 22 Euro.

  • Camping Luminoso – Punta Braccetto –

rewelacyjny parking, z plażą, prywatnymi łazienkami i toaletami (w sezonie, jedna łazienka przynależy do kilku kamperów). Opłaty pobierane są za osoby dorosłe, dzieci, rodzaj pojazdu, za podłączenie prądu lub za możliwość korzystania z leżaka na plaży w pierwszej rzędzie. Ceny są uzależnione od sezonu, w jakim przebywamy na kempingu i wyszczególnione są na stronie: https://www.campingluminoso.com/td/camping.html
Taormina

  • Sosta Camper Pier Giovanni na ulicy Via Spagnuolo – Fraz. Trappitello.
    Jadąc autostradą trzeba zjechać za miejscowością Trappitello na Giardini Naxos. Rozlokowany w przyjemnym gaju cytrynowym plac na 15 samochodów, oferuje między innymi plac zabaw dla dzieci i sanitariaty. W odległości 500 metrów znajduje się supermarket, a do morza jest około 1 kilometr. Kemping jest całoroczny, ceny uzależnione są od sezonu i kształtują się między 8 a 20 Euro za dwie osoby.

Trapani

  • Camping Helios, Via del Mediterraneo 271, Triscina di Selinunte.

Do miasta i dworca kolejowego z tego placu jest daleko – około 6 kilometrów. Jeśli jednak chcemy delektować się pięknem jednej z sycylijskich plaż, to jest to idealne miejsce. Za nocleg zapłacimy 34 Euro w sezonie wakacyjnym.
Parking jest dobrze zorganizowany z placem na grilla, możliwością wyprania odzieży, dobrze wyposażonymi sanitariatami, dostępem do internetu, czy możliwością zjedzenia obiadu w restauracji.

  • Camping Pineta –

San Vito lo Capo – idealne miejsce na postój, w przyjemnym cieniu, wśród drzewek, z basenem i restauracją. 300 metrów dalej znajduje się plaża. Kemping jest bardzo dobrze zorganizowany, z animacjami, dyskoteką, restauracjami, czy barami. Ceny są uzależnione od sezonu, wielkości pojazdu i liczby osób. Szczegółowy cennik znajdziemy na stronie: http://www.campinglapineta.it/english/.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Linosa

Co warto zobaczyć, planując urlop w Trapani?

Następny

Dodaj komentarz