Jak wejść na Stromboli na Sycylii?

Redaktor: Maja (Korektor: Maja) Tagi , , , ,

Każde turystycznie popularne miejsce na świecie ma swoje punkty „must see„, a więc te atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć. Nie inaczej jest z jakże bajeczną Sycylią, która od lat jest w czołówce najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów obszarów Włoch. Jednak Sycylia to nie tylko sama główna wyspa wieńcząca włoski półwysep w kształcie buta. Wśród rozlicznych atrakcji są również okoliczne, mniejsze wysepki – pełne niezwykłych widoków i czekających przygód. Jednym z takich miejsc jest wulkaniczna wyspa Stromboli. Jak wejść na Stromboli na Sycylii i dlaczego warto?

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspy Liparyjskie – Stromboli

Stromboli wchodzi w skład siedemnastu wysp wulkanicznych tworzących archipelag Wysp Liparyjskich na północ od Sycylii. Wszystkie one należą do Włoch, a więc wybierając się w te rejony możemy być spokojni, bo nie opuszczamy ani państwa włoskiego, ani tym bardziej granic Unii Europejskiej czy strefy Schengen. Najdalej wysunięta na północ, pozornie nieduża wyspa Stromboli (zaledwie nieco ponad dwanaście kilometrów kwadratowych powierzchni) to istna perła wśród tego archipelagu. Tworzy ją wyjątkowe połączenie wulkanicznego krajobrazu i turystycznej mekki. 

Stożek wulkanu tworzącego wyspę sięga wysokości 924 m. n. p. m., a sam wulkan dodatkowo wcina się ponad dwa kilometry w głąb ziemi. Widać więc, że jest to naprawdę potężna konstrukcja, która nie bez powodu budzi wielkie emocje i zaciekawienie turystów przybywających na południe Włoch z całego świata. Jak już zostało wspomniane Stromboli to jednak nie tylko sam wulkan, ale i oznaki cywilizacji ludzkiej – znajduje się tutaj kilka urokliwych osad o niezwykle wąskich, a przez to jakże klimatycznych, uliczkach. Łącznie wyspę zamieszkuje na stałe około sześciuset mieszkańców.

The island of Stromboli to the Aeolian Islands in Sicily
Wyspa Stromboli na Sycylii, licencja: shutterstock/By Oleksandr Vasylenko

Stromboli wycieczka – jak zorganizować wycieczkę na sycylijski wulkan? 

Wyspa ta jest wyjątkowa także z tego względu, że tworzący ją wulkan jest jednym z zaledwie dwóch (!) w całej Europie, który jest nieprzerwanie czynny i stale – w odstępie około 15 minut wyrzuca w powietrze lawę i popioły. To niebywała atrakcja, bo w przypadku Stromboli lawa nie jest jedynie wyobrażeniowym aspektem wizyty (jak to jest w przypadku wycieczek na nieczynne wulkany), ale absolutnie rzeczywistym czynnikiem krajobrazu, którego w zasadzie każdy zwiedzający może zaznać i doświadczyć.

To naprawdę rzadka okazja na naszym kontynencie – drugi tego typu, stale czynny wulkan to Etna na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Choć popularnością przebija Stromboli to nie należy się zniechęcać, bo wyspiarki stożek jest równie atrakcyjny turystycznie co jego słynniejszy „kolega” z południa. 

Na Stromboli co jakiś czas zdarzają się wybuchy o znaczącej sile rażenia – ostatni potężny miał miejsce w 2019 roku. W sieci wciąż krążą wstrząsające nagrania video zrobione przez znajdujących się w okolicy turystów. Widać na nich jaką siłę skrywa w sobie majestatyczny, wyspiarski stożek. Niesamowity, dymny krajobraz, jaki powstaje na skutek jego znaczącej eksplozji dosłownie zapiera dech w piersiach, przywodząc na myśl hollywoodzke filmy katastroficzne. Tam jednak za takie krajobrazy odpowiadają komputerowe efekty specjalne – tutaj dzieje się to naprawdę, a sprawcą bynajmniej nie jest komputer tylko matka natura.      

Stromboli – jak się tu dostać?

Na szczęcie wyspa Stromboli jest dobrze skomunikowana z okolicą i dostanie się tu nie jest dużym problem – można się tu przemieścić drogą morską. Regularne kursy wodne odbywają się z miejscowości Milazzo na Sycylii (niedaleko Mesyny), ale również sporadycznie zdarzają się z Neapolu. Promy kursują także pomiędzy wyspami wchodzącymi w skład archipelagu Wysp Liparyjskich. Zwiedzanie Stromobli można więc z powodzeniem połączyć z wizytą na okolicznych, również pięknych i turystycznie przyciągających wyspach. 

Sunset over stromboli and strombolicchio.
Zachód słońca nad Stromboli i Strombolicchio, licencja: shutterstock/By Domenico Spinnato

Stromboli wejście na wulkan

Esencją wycieczki na wyspę Stromboli jest rzecz jasna wyprawa na szczyt tutejszego wulkanu. Już podpływając promem do wyspy możemy być pewni, że malowniczy widok stożka zrobi na nas wspaniałe wrażenie i z całą pewnością nas zachwyci. Po dotarciu na wyspę może nas zaskoczyć brak samochodów – zwyczajnie nie ma tu jednak dla nich miejsca ani przestrzeni, bowiem – jak zostało już wspomniane – uliczki w tutejszych osadach są bardzo małe i wąskie. Dominują więc specjalne meleksy służące do przewozu turystów przybywających na wyspę, a także – jakie to włoskie – skutery. 

Wyprawa na wulkan odbywa się w asyście przewodnika i tylko w ten sposób możemy zdobyć szczyt stożka Stromboli. Bardzo ważne jest, by o tym pamiętać. Musimy też wcześniej zarezerwować sobie miejsce w drużynie zmierzającej na szczyt po jednym z trzech szlaków. Nie wszystkie wycieczki dochodzą na sam szczyt wulkanu, toteż na to również należy zwrócić uwagę w opisie oferty, którą jesteśmy zainteresowani.

Nadto obowiązkowo trzeba wziąć pod uwagę powrót – niektóre oferty wycieczek na wulkan Stromboli nie mają w pakiecie powrotu tego samego dnia, ale w dniu następnym. Wiąże się to więc z koniecznością noclegu na wyspie. Na szczęście baza noclegowa w tym miejscu istnieje i bez problemu da się spędzić noc w cywilizowanych warunkach. 

Niektóre wycieczki jednak przypływają tego samego dnia, a następnie – z reguły odbywa się to w porze nocnej – powracają np. do Milazzo. Są też takie oferty, które charakteryzują się podziwianiem wysyp z perspektywy wody. W takim przypadku główną atrakcją jest żleb Sciara del Fuoco, którym lawa spływa do Morza Tyrreńskiego. Ta opcja również jest warta rozważenia. 

Podziwianie Stromboli nocą

Specyfiką tego miejsca są z całą pewnością ultraklimatyczne wycieczki nocne. Wtedy wybuchy wulkanu są szczególnie widowiskowe, gdyż do gry wchodzą wizualne, niezapomniane aspekty lawy. Można być pewnym, że nocna wycieczka na Stromboli na długo zapadnie nam w pamięć i będzie stanowiła jedno z lepszych wspomnieć z pobytu na Sycylii i w jej okolicach. 

Wybierając się na stożek wulkaniczny należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu które na szczęście w znacznej mierze zapewnia organizator naszej wycieczki – otrzymamy m.in. ciepłą odzież (na szczycie wulkanu potrafi być naprawdę zimno, nawet w porze letniej), specjalne buty trekkingowe, a także kask i latarkę typu „czołówka”. Nadto warto na własny koszt wyposażyć się zawczasu w specjalne maski z filtrem. To szczególnie ważne, bo w przypadku tak aktywnego wulkanu jak Stromboli na szczycie stożka mogą unosić się trujące gazy. W dodatku problemem jest obfity pył wulkaniczny.

I wreszcie zasada najważniejsza podczas majestatycznych, nocnych wycieczek na Stromboli: należy bezwzględnie słuchać się poleceń przewodnika. To wykwalifikowany specjalista (przeważnie wulkanolog), który zna specyfikę wulkanów i potrafi zadbać o nasze bezpieczeństwo na wyspie.

Należy się też liczyć z tym, że w razie zwiększonego zagrożenia silnym wybuchem nasza wycieczka może zostać odwołana. Pomimo to zdecydowanie warto wybrać się na tę malowniczą, wyspę na Morzu Tyrreńskim, bo będzie to z całą pewnością niezapomniana sycylijska przygoda i fantastyczne doznanie wizualne, którego najprawdopodobniej nigdy nie zapomnimy.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Dojazd z lotniska do centrum Katanii

Parkingi w Palermo – gdzie zostawić samochód?

Następny

2 komentarze do wpisu „Jak wejść na Stromboli na Sycylii?”

Dodaj komentarz