Jacy naprawdę są Sycylijczycy?

Tagi , , , ,

Zapewne nie raz słyszałeś stereotypy o Sycylijczykach, które sprawiły, że zadałeś sobie pytanie, czy podróż na Sycylię jest dla Ciebie odpowiednia. Chcesz wiedzieć, jacy naprawdę są Sycylijczycy zanim odwiedzisz ich wyspę? W artykule łamiemy stereotypy i odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące Sycylijczyków.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Włoski temperament

Z pewnością Sycylijczyków charakteryzuje typowy włoski temperament. Włosi mają mnóstwo tradycji i zwyczajów, które znane są w całym kraju, jednak mieszkańcy Sycylii w kilku kwestiach się wyróżniają. Tradycyjne elementy są również nieco bardziej pielęgnowane na Sycylii niż w innych miastach we Włoszech kontynentalnych. Często odbywają się tu różnego rodzaju festiwale, święta religijne i rodziny są niezwykle ze sobą zżyte. Sycylijczycy są również bardzo wyluzowani i zrelaksowani w większości obszarów. Na przykład wiele sklepów i restauracji jest zamykanych między 13:00 a 16:00 przez większość dni w tygodniu. Ponadto mieszkańcy Sycylii nie spieszą się z posiłkami i spędzają mnóstwo czasu ze sobą.

Sycylijska mentalność

Jeśli chodzi o Sycylijczyków, mówią, że są nieśmiali, gdy mają do czynienia z prywatnymi interesami, ale lekkomyślni, gdy zarządzają dobrami publicznymi. Od XVIII wieku wielu pisarzy odwiedziło Sycylię podczas swoich podróży po Europie i opisywali mieszkańców wyspy jako:

  • niespokojnych, niecierpliwych, gwałtownych i zazdrosnych (Johann Hermann von Riedesel „Viaggio in Sicilia”),
  • gadatliwych, pomysłowych i uzdolnionych w handlu,
  • niezależnych i sprzecznych,
  • wybuchowych jak Etna.


Najsłynniejszym podróżnikiem jest bez wątpienia Johann Wolfgang von Goethe, który odwiedził Sycylię w 1787 roku. Niemiecki pisarz zauważył kilka głównych cech Sycylijczyków: rezygnację z rzeczy, które nie działają, duże poczucie humoru oraz chęci do zabawy.

Jacy są Sycylijczycy?

Jacy są Sycylijczycy? Są po prostu inni niż wszyscy! Pomysłowi, zarozumiali, hojni, wytrwali, głośni, uczuciowi, ekstrawertyczni i niezdyscyplinowani. Nie jest łatwo ich opisać, a wiele osób na przestrzeni wieków próbowało. Co ciekawe, po raz pierwszy ponad 2000 lat temu! Od tego czasu napisano o Sycylijczykach wiele książek i opracowań.

Najpopularniejsze stereotypy dotyczące Sycylijczyków

Stereotyp #1 – Wszyscy Sycylijczycy są powiązani z mafią

Chociaż kilka elementów z filmów o „Ojcu Chrzestnym” zawiera trochę prawdy i mafia nadal istnieje na Sycylii to nie wszyscy mieszkańcy są z nią związani. Większość Sycylijczyków zna kogoś z mafii, ale nie lubi o tym rozmawiać, więc lepiej nie pytać. 

Stereotyp nr 2 – Sycylijczycy są mało gościnni i zamknięci w sobie

Trudno znaleźć inne miejsce na ziemi, gdzie ludzie są tak hojni i gościnni jak Sycylijczycy. Mieszkańcy Sycylii czerpią wielką radość z tego, że dobrze się czujesz na ich wyspie i chcesz ich odwiedzać.

Stereotyp #3 – Sycylijczycy nie mówią po angielsku

W pewnym sensie nie jest to stereotyp, ponieważ znajdziesz na wyspie niewiele osób, które będą swobodnie rozmawiać z Tobą w języku angielskim. Jednak Sycylijczycy zrobią wszystko, co w ich mocy, aby skomunikować się z Tobą w inny sposób (używając na przykład mowy ciała). Są oni także zawsze gotowi do pomocy i znajdą sposób, aby się z Tobą dogadać, nawet na migi!

Stereotyp nr 4 – Sycylijczycy są biedni i niewykształceni

Nie wszyscy Sycylijczycy są biedni lub niewykształceni. Warto podkreślić, że możliwości na wyspie są mniejsze niż na kontynencie lub w innych częściach Europy. Wielu młodych ludzi, którzy mogą sobie na to pozwolić, wyjeżdża na północ w celu dalszej edukacji. Większość z nich nigdy nie wraca na wyspę. Chociaż może niektórym Sycylijczykom brakować wykształcenia, możliwości i dodatkowych pieniędzy, to z pewnością cieszą się życiem oraz rodziną bardziej niż inni.

Dlaczego Sycylijczycy lubią pokazywać swoją autonomię?

Tak jak Sardynia jest nazywana Autonomicznym Regionem Sardynii, tak samo Sycylia nazywana jest „Regione Siciliana” (Region Sycylii). Od wieków Sycylijczycy lubią pokazywać swoją autonomię. Co ciekawe, w 1130 r. Roger II ogłosił powstanie Królestwa Sycylii, które obejmowało wyspę Sycylię, Maltę oraz południową część Półwyspu Apenińskiego z Neapolem. Podczas gdy zarówno we Włoszech, jak i na Sycylii językiem urzędowym jest włoski, Sycylijczycy mają swój własny regionalny dialekt, który zawiera wpływy z języków: greckiego, arabskiego, normańskiego francuskiego oraz hiszpańskiego. Wynika to z wyjątkowej historii Sycylii i jej lokalizacji na skrzyżowaniu szlaków handlowych pomiędzy Europą, Afryką oraz Bliskim Wschodem.

Język sycylijski vs. język włoski

Chociaż język sycylijski nie jest dziś powszechnie używany, z wyjątkiem bardziej odległych wiosek na Sycylii, nadal miesza się z formalnym włoskim w większych miastach. Drobne sycylijskie słowa są wplatane w codzienną mowę i żargon w zależności od ludzi. Sycylijski zawiera mieszankę słów pochodzących z arabskiego, hebrajskiego, bizantyjskiego i normańskiego, w przeciwieństwie do włoskiego, który brzmi bardziej jak mieszanka hiszpańskiego i francuskiego. Większość Włochów uważa, że pełny sycylijski jest niezwykle trudny do zrozumienia i stanowi całkowite odejście od tradycyjnego włoskiego. Istnieją również drobne różnice w strukturze zdań, a także inny akcent.

Czym można urazić Sycylijczyków?

Sycylijczycy nie obrażają się zbyt często, tymbardziej jeśli chodzi o obcokrajowców. Mają także duże poczucie humoru i dystansu do siebie. Warto jednak uważać na pewne słowa, które mogą być mylnie odczytane i zrozumiane.

Pacchione

To słowo ma dwa różne i przeciwstawne znaczenia w Palermo (zachód) i Katanii (wschód). Upewnij się więc, że używasz go we właściwy sposób w zależności od tego, gdzie jesteś i z kim rozmawiasz. Jeśli powiesz „Pacchione” do kogoś w Palermo zrozumie, że jest gruby oraz brzydki. Ale jeśli jesteś w Katanii i mówisz do kogoś „Pacchione” na przykład do grupy dziewczyn, znaczy to że, że są bardzo ładne (lub „Pacchiona” w liczbie pojedynczej). Upewnij się więc, że używasz go we właściwy sposób!

Camurria

Jeśli mówisz komuś, że jest „Camurrią”, mówisz mu, że jest irytujący!

Minchia

Dosłownie „Minchia” oznacza męski narząd rozrodczy, ale Sycylijczycy często używają tego słowa w innym kontekście. Znaczenie może być bardzo różne i tak naprawdę zależy od tego, jak je wymawiasz. Czasami oznacza to, że jesteś szczęśliwy, ale także że się czegoś boisz, jeśli jesteś czymś zaskoczony lub jeśli coś ci się podoba.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Tydzień na Sycylii – plan wycieczki po wyspie

Rejs z Palermo do Neapolu

Następny

Dodaj komentarz