Ispica na Sycylii – zwiedzanie

Tagi ,

Sycylia to jedna z najpiękniejszych i jednocześnie największych wysp na Morzu Śródziemnym. Administracyjny region Włoch znany jest przede wszystkim z wyśmienitego wina, a także szeregu wyjątkowych plaż. Wielu turystów jednak decyduje się na zwiedzanie Katanii lub Tarpani. Okazuje się jednak, że jeśli zdecydujesz się nieco zboczyć z utartego szlaku, odkryjesz tę stronę Sycylii, do której nie dotarło jeszcze zbyt wielu turystów. Mowa tu o niewielkich miasteczkach oraz wioskach, które skrywają w sobie największy urok. Jednym z nich jest Ispica. Jeśli zdecydujesz się tę miejscowość odwiedzić, to czego możesz się po niej spodziewać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ispica na Sycylii – położenie

Ispica – nazwa tego miasteczka na pierwszy rzut oka może brzmieć dla Ciebie wyjątkowo obco. Z pewnością – nawet jeśli już nie raz odwiedziłeś Sycylię – to o Ispicy nie słyszałeś. Niestety, w cieniu takich metropolii jak wspominania już Katania czy Tarpani, niewielkie miasteczka, pełne uroku i wyjątkowego klimatu pozostają lekko zapomniane. Jednak będąc na Sycylii Ispica jest jedną z tych miejscowości, której absolutnie nie możesz pominąć.

Zastanawiasz się, gdzie to miasteczko się znajduje i jak możesz się do niego dostać? Otóż Ispica zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części wyspy. Miasteczko zlokalizowane jest kilka kilometrów od morskiego wybrzeża pomiędzy takimi kurortami jak chociażby Marina di Modica  czy San Lorenzo. Ispica jest malowniczą miejscowością, otaczają ją gęste lasy i niewielkie wzgórza. Wszystko to sprawia, że w mieście możesz cieszyć się wyjątkowo spokojnym i sielskim klimatem, którego nie doświadczysz w największych miastach na wyspie.

Jak dojechać do miejscowości Ispica?

Ispica jest niewielkim i wyjątkowo kameralnym miasteczkiem. Na co dzień zamieszkuje je nieco ponad 14 tysięcy mieszkańców. Żyją oni w swoim, nieco powolnym tempie, a także nigdzie i nigdy się nie spieszą. Z racji tego, że Ispica nie jest popularną miejscowością turystyczną, możesz się zastanawiać, jak możesz się do tego miasteczka dostać? Otóż, najprościej będzie Ci tam dojechać z Syrakuz. Wówczas do pokonania będziesz miał jedynie 57 kilometrów. Poprowadzi Cię tam droga oznaczona numerem E45 – jeśli zdecydujesz się podróżować samochodem.

Cały przejazd jednak nie powinien zająć Ci więcej jak około 45 – 50 minut. Droga z Syrakuz jest wyjątkowo prosta, więc nie powinieneś mieć problemów z jej pokonaniem. Jeśli z kolei nie zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu, wówczas możesz także skorzystać z komunikacji miejskiej. Zarówno pociągi jak i autobusy na Sycylii są świetnie zorganizowane i wyjątkowo punktualne. Niemniej jednak przygotuj się na to, że przejazd pociągiem z Syrakuz do Ispica będzie trwał nieco dłużej i może przeciągnąć się nawet do dwóch godzin. Twoja podróż może wyglądać następująco:

  • w pierwszej kolejności musisz dostać sie na główny dworzec kolejowy w Syrakuzach – Siracuse;
  • następnie wybierz pociąg REG 12944, który odjeżdża bezpośrednio do nadmorskiego kurortu Modica;
  • dojedziesz do stacji Ispica, która jednak zlokalizowana jest nieco poza centrum miasta;
  • do ścisłego centrum będziesz musiał dojść piechotą, a do pokonania będziesz miał około 1,8 kilometrów.

Jak więc widzisz, dojazd do Ispica z Syrakuz wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogło Ci się to wydawać. Niewielkie miasteczko jest świetni skomunikowane z pozostałymi częściami Sycylii, więc nie musisz się o nic martwić!

Błękitna Dzwonnica Bazyliki Santissima Annunziata w Ispica, Ragusa, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By DinoPh
Błękitna Dzwonnica Bazyliki Santissima Annunziata w Ispica, Ragusa, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By DinoPh

Zwiedzanie Ispica – czego nie możesz pominąć?

Zastanawiasz się od czego zacząć zwiedzanie miejscowości Ispica? Przede wszystkim zatrzymaj się na chwilę na starym mieście i doceń niesamowitą architekturę. W dzień, centralny plac miejscowości jest praktycznie pusty, gdyż życie mieszkańców miasta rozpoczyna się dopiero wieczorem. Podczas wędrówki uliczkami tego klimatycznego miasteczka, koniecznie musisz zwrócić uwagę na:

  • Cava d’Ispica – to jeden z największych parków archeologicznych na całej Sycylii. Pochodzenie prowizorycznych budowli skalnych datuje się na epokę brązu i żelaza. Cały kompleks archeologiczny jest całkowicie otwarty i udostępniony zwiedzającym.
  • Sito Archeologico Del Parco Forza – jak łatwo możesz się domyślić, jest to kolejny park archeologiczny, usytułowany nieco poza miastem. Również jest on w całości udostępniony do zwiedzania.
  • Portico of Sinatra – tuż przy placu miejskim znajduję się fenomenalny kompleks portali, które wzniesione zostały w stylu rokoko. Tego zabytku również nie możesz pominąć.
  • Bazylika Santa Maria Maggiore – to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Ispica. Potężna bazylika znajduje się przy placu centralnym i zachwyci Cię swoją architekturą. W jej wnętrzu zaś zwróć uwagę na bogato zdobiony ołtarz oraz malowidła ścienne.
  • Palazzo Antonio Bruno – to jeden z najbardziej okazałych pałaców szlacheckich, jakie znajdują się w miejscowości. Obecnie znajduje się w nim miejskie muzeum.

Oczywiście pamiętaj, że wyżej wymienione zabytki stanowią jedynie niewielki odsetek tego, co ma Ci do zaoferowania Ispica. Ciekawych i inspirujących miejsc znajdziesz tam o wiele więcej, jednak musisz chcieć je odkryć!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sycylia – wynajem skuterów wodnych

Wycieczka do Włoch dla seniora — Sycylia

Następny

Dodaj komentarz