Historia Castello Maniace

, Tagi , , ,

Nie da się ukryć, że coraz popularniejszym miejscem dla polskich turystów stała się Sycylia. Ta włoska wyspa często nazywana jest skrawkiem raju na ziemi i przyciąga ona podróżnych ze wszystkich stron świata jak prawdziwy magnes. Sycylia znana jest głównie ze swoich malowniczych winnic, a także zabytkowych i tajemniczych miast. To właśnie one cieszą się zdecydowanie największą sławą, gdyż każdy zakątek, jaki jest w nich tylko obecny jest również dowodem na burzliwą przeszłość wyspy. Turyści faktycznie upodobali sobie historyczne i wyjątkowo „filmowe” miasto jakim są Syrakuzy. Znajdziemy tam niesamowitą, zabytkową twierdzę Castello Maniace. Co więc warto o niej wiedzieć i jaka jest jej historia?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Castello Maniace – położenie

Nie ma chyba na świecie turysty – a raczej miłośnika Sycylii – który nie słyszałby o Castello Maniace. Trzeba sobie bowiem jasno powiedzieć, że jest to prawdziwa wizytówka tej wyspy i jej największa atrakcja. Choć na samej Sycylii z pewnością znajdziemy wiele innych możliwości spędzenia wolnego czasu, a Sycylia zabytki to prawdziwie nieprzemierzone zbiory z różnorodnych epok historycznych. Niemniej jednak opisywana twierdza Castello Maniace to całkowity fenomen i awangarda na skalę światową. Gdzie będziemy mogli ten zabytek znaleźć? Otóż sama twierdza znajduje się w mieście Syrakuzy, a dokładniej na jednej z miejskich wysp – Ortygii. Zamek Castello Maniace został wybudowany na najdalej wysuniętym w stronę morza cyplu, który jednocześnie jest jednym z wyższych klifów. Z pewnością podczas wizyty w Syrakuzach, a w szczególności na wyspie Ortygia, nie będziemy w stanie pominąć Castell Maniace. Twierdza ta majestatycznie wyróżnia się na tle innych zabudowań, a w pewien sposób także i góruje nad całym miastem.

Most i cytadela Castello Maniace w Syrakuzach, Sycylia, Włochy w słoneczny dzień, licencja: Shutterstock/By
Most i cytadela Castello Maniace w Syrakuzach, Sycylia, Włochy w słoneczny dzień, licencja: Shutterstock/By

Castello Maniace – historia

Sycylijskie twierdza są maksymalnie zróżnicowane, jednak za dosłownie każdą z nich kryje się pokaźny kawałek historii. Nie inaczej jest w odniesieniu do Castello Maniace. Zgodnie z tym co zostało ustalone, ta monumentalna, kamienna konstrukcja powstała w latach 1232 – 1240 na żądanie władcy Fryderyka II. Jednocześnie nazwa – Castello Maniace nawiązuje do bizantyjskiego generała – Georgio Maniakes, który został schwytany i sprowadzony do miasta w roku 1038. Ciekawostką jest fakt, że dawniej jedynym oryginalnym wejściem do twierdzy był most przecinający fosę, która obecnie została całkowicie wypełniona. Sama twierdza Castello Maniace została wybudowana na miejscu dawniej istniejącego fortu obronnego.

Wspomniany już armeński generał Gerogio Maniakes, posiadał w tym miejscu swoją budowlę obronną. Generał ten przyczynił się do odzyskania Syrakuz z rąk Arabów. Następnie to sam Fryderyk II jako król Sycylii, wynajął specjalnego architekta – Ricardo de Lentini, celem odbudowy dawniej zniszczonego fortu. W roku 1288 Castello Maniace było siedzibą króla Piotra III Aragońskiego, a także jego całej rodziny. Od roku 1305 z kolei Castello Maniace było siedzibą kolejnych księżnych, które władały wyspą. W XV wieku Castello Maniace zostało zamienione w jedno z najcięższych więzień, w którym przebywali głównie skazani na dożywocie.

W 1704 roku potężna eksplozja uszkodziła twierdzę, jednak została ona całkowicie odnowiona. Obecnie jest ona dostępna dla turystów i stanowi jedną z największych atrakcji Syrakuz.

Zwiedzanie Castello Maniace

Sycylia zwiedzanie Castello Maniace to z pewnością jedno z najlepszych miejsc do tego, by zafundować sobie powrót do historii i tradycji. Zwiedzanie Castell Maniace warto rozpocząć z przewodnikiem, dzięki czemu uda się nam się również zapoznać z jego dokładną historią. Najważniejszymi punktami tej monumentalnej twierdzy jest przede wszystkim Wielka Sala, a raczej jej pozostałości wraz z otaczającymi ją wapiennymi kolumnami. Podczas zwiedzania warto również zwrócić uwagę na zachowane posągi lwów i greckich bohaterów, które w całości wykonane zostały z kamienia. Na samym końcu, obok cytadeli zamku rozciąga się malowniczy dziedziniec, z którego można podziwiać niezbadany jak dotąd błękit Morza Śródziemnego. Oczywiście na uwagę zasługuje każdy z elementów tej ogromnej twierdzy, więc jednym z najlepszych rozwiązań dla podróżnych będzie zdecydowanie się na skorzystanie z pomocy przewodnika.

Sycylijskie twierdze

Nie da się ukryć, że jeśli mowa o Sycylii, to większości z podróżnych oczami wyobraźni widzi przede wszystkim monumentalne twierdze. Sycylia może pochwalić się wyjątkowo burzliwą historią – przechodziła ona dosłownie z rąk do rąk różnorodnych władców, którzy osiedlali się tam razem ze swoimi rodzinami. Sama twierdza Castello Maniace nie jest jedyną, jaką na tej wyspie znajdziemy. Można chociażby udać się do pałacu Ficuzza czy wielu innych. Można również śmiało powiedzieć, że jeśli kochamy historię i perełki archeologiczne, to na tej wyspie z całą pewnością nie będziemy się nudzić. Zamki i twierdze, a także fortyfikacje obronne są największą wizytówką i jednocześnie symbolem Sycylii. Warto więc udać się w podroż ich szlakiem i zwiedzić je wszystkie.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Źródło Aretuzy – historia i zwiedzanie

Etna – co zrobić w przypadku wybuchu wulkanu?

Następny

Dodaj komentarz