Greckie zabytki na Sycylii

, , Tagi , , , , , ,

Sycylia jest jedną z najchętniej odwiedzanych włoskich wysp. Słoneczna wyspa przyciąga przyjemnym śródziemnomorskim klimatem, wspaniałymi krajobrazami oraz swoją bogatą historią. Co ciekawe, na dzisiejszym terytorium Włoch pośród licznych pamiątek po czasach starożytnych można odnaleźć sporo zabytków pozostawionych przez Starożytnych Greków. Gdzie ich szukać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia – pozostałości po Grekach

Na terenie Sycylii możemy trafić na wiele zabytków związanych ze starożytną historią. Wśród nich jest kilka interesujących pozostałości po Starożytnych Grekach. Od VIII wieku p.n.e. wyspa w szczególności jej wschodnie i południowe wybrzeże, była obszarem greckiej kolonizacji. Przez kilka kolejnych stuleci Grecy prowadzili ekspansje na Sycylii i choć już pod koniec III wieku p.n.e. w całości odbili ją Rzymianie, to do dziś w wielu miejscach możemy podziwiać pozostałości z czasów panowania Greków.

Dolina Świątyń (Valle dei Templi) Sycylia Włochy
Dolina Świątyń (Valle dei Templi), Świątynia Zgody, starożytna grecka świątynia zbudowana w V wieku pne, Agrigento, Sycylia. Świątynia Zgody, Agrigento, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By DaLiu

Syrakuzy i Ortigia – greckie miasto na włoskiej wyspie

Sycylia przez kilka wieków była zdominowana przez wpływy Starożytnej Grecji. Pozostawiło to ślady w historii wyspy. Jedną z greckich pamiątek są Syrakuzy – miasto, znajdujące się w malowniczej scenerii w południowo-wschodniej części Sycylii, oraz Ortigia – niewielka wyspa, która jest częścią miasta. W czasach starożytnych Syrakuzy były jednym z najważniejszych greckich miast i zarazem jednym w kluczowych punktów na mapie ówczesnego świata. To właśnie w tym miejscu rozpoczęła się grecka kolonizacja wyspy. W późniejszym okresie rozwijała się grecka kultura, tutaj też urodził się, żył oraz umarł Archimedes – jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych greckich filozofów. Przed powstaniem Republiki Rzymskiej, a później Cesarstwa Rzymskiego, greckie kolonie były najważniejszymi ośrodkami w tej części Włoch. Na terenie Syrakuz jest kilka greckich zabytków i miejsc związanych z działalnością Greków na wyspie.

  • Muzeum Archeologiczne – wyjątkowe miejsce pozwalające poznać historię Sycylii. Za czasów panowania Greków dzięki ogromnej ilości eksponatów odnalezionych na terenie dawnej greckiej kolonii.
  • Park Archeologiczny – Sycylia jako terytorium opanowane przez grecką kulturę. Parco Archeologico della Neapolis to miejsce, gdzie znajdziemy między innymi dawny amfiteatr grecki. Znajdziemy też tam tajemniczą, wysoką i długą jaskinię o nazwie „Ucho Donizosa„, gdzie w czasach greckich znajdowały się kamieniołomy.
  • Ruiny Świątynii Apolla – pozostałości po najstarszej doryckiej świątyni na terenie Sycylii. Dawniej było to miejsce kultu syna Zeusa, a dziś jest to jedno ze stanowisk archeologicznych na terenie wyspy.
  • Ortigia – niewielka, przybrzeżna wyspa połączona z Sycylią mostem, która jest częścią Syrakuz i miejscem, gdzie Grecy rozpoczęli budowę swojej kolonii. Wysepka była za czasów panowania Greków głównym centrum Syrakuz. Została otoczona wysokimi murami obronnymi i wzniesiono na niej najważniejsze świątynie oraz pałace władców, których ruiny do dziś można podziwiać.
Panoramiczny widok na starożytną dorycką świątynię Apolla na Sycylii
Panoramiczny widok na starożytną dorycką świątynię Apolla na wyspie Ortigia. Syrakuzy, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/Autor arsty

Taormina – ślady Starożytnych Greków na wschodnim wybrzeżu Sycylii

Drugim miejscem związanym z greckimi dziejami na wyspie jest malownicze miasteczko Taormina – perła i turystyczna stolica Sycylii. Miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu wyspy, na zboczu wzgórza Monte Tauro. Roztacza się tam widok na Morze Śródziemne i wulkan Etnę. Miasto zostało uznane za jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech, ale nie tylko ze względu na położenie. Jednym z najciekawszych zabytków na terenie miasta są ruiny Teatro Antico di Taormina. Są to pozostałości starożytnego teatru zbudowanego przez Greków w III wieku p.n.e., które do dziś są miejscem koncertów, wydarzeń politycznych oraz tłem dla wielu filmów. W mieście zachowano również fragmenty starożytnej drogi – główna ulica miasta nazywana Corso Umberto to część starożytnej drogi Via Valeria, która w czasach antycznych łączyła Katanię i Mesynę.

Ruiny starożytnego greckiego teatru w Taorminie na tle wulkanu Etna we Włoszech. Taormina znajduje się w Metropolitan City of Mesyna, na wschodnim wybrzeżu wyspy Sycylii.
Ruiny starożytnego greckiego teatru w Taorminie na tle wulkanu Etna we Włoszech. Taormina znajduje się w Metropolitan City of Mesyna, na wschodnim wybrzeżu wyspy Sycylii., licencja: shutterstock/By ig0rzh

Segesta, Selinunte, Tindari i Agrigento – greckie akcenty na zachodnim wybrzeżu Sycylii

Na pozostałości po panowaniu Greków można natknąć się także w innych częściach wyspy, między innymi w miasteczku Segesta na zachodzie Sycylii. Na terenie miejscowości znajdują się ruiny wspaniałej antycznej świątyni pochodzącej z V wieku przed naszą erą oraz pozostałości kolejnego antycznego teatru wzniesionego przez Greków. Kolejnym miejscem, gdzie można odwiedzić zabytkowe greckie budowle jest leżące nieopodal miasto Selinunte. Tutaj znajduje się stanowisko archeologiczne z pozostałościami starożytnego miasta oraz ruinami greckiej świątyni. Starożytni Grecy pozostawili po sobie ślad także w miejscowości Tindari położonej w północno-wschodniej części wyspy. Na terenie miasta znajduje się jeszcze jeden grecki amfiteatr. Znajdziemy tam też kolejne stanowisko archeologiczne Parco Archeologico delle Eolie z greckimi ruinami i niewielkim muzeum.

Aleja Świątych Valle dei Templi Sycylia Włochy
Aleja Świątyń (Valle dei Templi), Świątynia Zgody, starożytna grecka świątynia zbudowana w V wieku pne, Agrigento, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By DaLiu

Na uwagę zasługuje jeszcze miasto Agrigento, w którym znajduje się Valle dei Templi, czyli Dolina Świątyń. Miejsce jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Sycylii. To też jedno z największych śladów istnienia Wielkiej Grecji. Dolina Świątyń od 1997 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W rzeczywistości jest położona na lekkim wzniesieniu. Greccy kolonizatorzy stworzyli tutaj cały kompleks doryckich świątyń. Dziś można podziwiać jedynie ich ruiny, ale wciąż widoczny jest kunszt greckiego budownictwa i wiele charakterystycznych elementów greckiej architektury.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Sport na Sycylii – jakie atrakcje czekają na Ciebie

Sycylia – poznaj historię wyspy

Następny

Dodaj komentarz