Gdzie parkować w Katanii?

Tagi , , ,

Znalezienie miejsca do zaparkowania samochodem w Katanii może być frustrujące. Sycylijskie miasta często bowiem bywają zatłoczone a wąskie ulice i plątanina przepisów ruchu drogowego dodatkowo tego nie ułatwiają. Gdzie więc parkować w Katanii, bezpiecznie i najlepiej za darmo?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Katania samochodem

Parkowanie w Katanii, szczególnie w godzinach szczytu jak w większości sycylijskich miejscowości wypoczynkowych często jest problemem. Aby uzyskać dostęp do niektórych atrakcji turystycznych i skarbów rozsianych po całej okolicy nie wystarczy jedynie transport publiczny. Lepiej jest móc przemieszczać się własnym autem. Co jednak gdy miejsc parkingowych brakuje nie tylko dla turystów, ale czasem i samych mieszkańców?

Jak wszędzie we Włoszech i w Katanii wszystkie miejsca bezpłatnego parkowania oznacza się białymi pasami. Jednak znalezienie wolnego miejsca przy ulicy jest prawie niemożliwe, głównie dlatego, że jest ich niewiele i często zajmują je sami mieszkańcy, którzy wiedzą gdzie szukać.

Niebieskie linie oznaczają dozwolone miejsca postojowe, ale płatne a żółte należą wyłącznie do mieszkańców danego miasta. Parkowanie na tych ostatnich spowoduje nie tylko grzywnę, ale nawet konfiskatę samochodu.

Parkingi na liniach niebieskich wiążą się z opłatą 0,87 € za godzinę pomiędzy 8.30 a 13 i od 15.30 do 20.00 a niedzielami i nocą są bezpłatne. W takich miejscach jak, np. parking przy Via Luigi Sturzo to koszt 6 € za dobę, a przy Via Cosentino 6 € za pół dnia i 10 € za cały. Istnieją również parkingi oznaczone kolorem różowym, ale wyłącznie w galeriach handlowych i supermarketach, które przeznaczone są dla kobiet w ciąży i z dziećmi do pierwszego roku życia.

Warto także zwrócić uwagę na miejsca nieoznaczone ani znakami poziomymi, ani pionowymi. Mowa o obszarze tuż pomiędzy krawędzią jezdni a chodnika gdzie prawie zawsze stoją zaparkowane auta. Są to fragmenty jezdni, które nie są parkingami, ale dają jednoczesną możliwość parkowania, przy czym policja najczęściej nie każe za ich zajmowanie, o ile nie przeszkadzają w płynnym ruchu innych pojazdów czy pieszych.

Najlepszym rozwiązaniem jest parkowanie wśród innych samochodów, aby mieć pewność, że nie zostaniemy odholowani i ukarani mandatem. Wiąże się to również z ryzykiem stania się ofiarą wandalizmu, kradzieży samego auta czy jego części. Jednak ta zdarzyć się może również i w odpowiednio oznakowanych miejscach postojowych. Można też zaparkować bezpłatnie na parkingu przy lokalnych stacjach paliwowych. Do miejsca docelowego dojdziesz pieszo lub przy pomocy komunikacji miejskiej czy pociągu. Trzeba się jednak liczyć z ryzykiem pozostawienia auta w dość znacznej odległości na dłuższy czas.

Hotele z bezpłatnym parkingiem

Najlepszym sposobem na darmowe parkowania w Katanii jest wybór hotelu z bezpłatnym parkingiem. Wiele obiektów noclegowych oferuje tę opcję, ponieważ parkowanie w tym mieście może być szczególnie skomplikowane. Jeśli jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować miejsce postojowe. Wśród obiektów noclegowych oferujących takie rozwiązanie i to blisko centrum są np. B&B Palazzo Perrotta przy Via Giuseppe Perrotta, Globetrotter Catania przy Vicolo della Lanterna, Il Leone Blu przy Via Castello Ursino, B&B Strampndo przy Via Stramondo czy Airone City Hotel przy Via Nuovalucello.

Płatne parkingi wielopoziomowe

Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, chociaż nie zawsze dobrym dla portfela jest skorzystanie ze specjalnych wielopoziomowych parkingów. Znajdują się w najdogodniejszych lokalizacjach blisko centrum miasta. Oprócz cen często porównywalnych z tymi na mieście oferują szereg usług dodatkowych.

Monitorowane przez całą dobę zapewniają bezpieczeństwo pozostawionym nawet na całą noc autom, które nie zostaną zarysowane ani skradzione. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia serwisu warsztatowego, skorzystania z darmowego WiFi czy myjni. Wśród najlepiej zlokalizowanych są parking Europa, Green, Centrum CT i Palmanova. Ceny są ogólnie rozsądne, zwłaszcza jeśli zarezerwuje się miejsce z wyprzedzeniem za pośrednictwem stron internetowych.

Wycieczki po Katania

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Free parking w Palermo – gdzie parkować?

20 nieoczywistych miejsc, które trzeba odwiedzić będąc na Sycylii

Następny

Dodaj komentarz