Gdzie na Sycylii napijemy się najlepszego wina?

, Tagi , , , , ,

Wino to jeden z bardziej wyjątkowych trunków, które swoją popularnością obecnie podbijają praktycznie cały świat. Smakoszy tego wyjątkowego trunku z pewnością nie brakuje. Zwykle „amatorzy” rozróżniają jedynie wino po jego kolorze, natomiast prawdziwi znawcy są wstanie wskazać różnicę nawet po szczepie winogron, czy po samym miejscu pochodzenia. Właśnie miejsc pochodzenia odgrywa w tym wypadku jedną z najważniejszych ról. Dlaczego? Otóż wiele osób śmiało stwierdza, że to właśni wino sycylijskie jest jednym z najlepszych na świecie. Ta włoska wyspa rzeczywiście słynie ze swoich malowniczych winnic. Jednak co wyróżnia wino sycylijskie od innych trunków tego gatunku, a także gdzie na samej Sycylii możemy wybrać się na smakowitą degustację?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego wino na Sycylii smakuje inaczej?

Smakosze win doskonale wiedzą, że wina włoskie zaliczane są do tych, które można uznać za najlepsze na świecie. Wynika to z prostego powodu. Słoneczna Italia może pochwalić się wieloletnią i długą tradycją winiarską. Zlokalizowane na włoskich wzgórzach i skąpane w promieniach słońca winnice prowadzone są przez rodziny od pokoleń. Dodatkowo, każda winnica posiada własną, niepowtarzalną recepturę, jeśli chodzi o sam proces leżakowania wina. Włochy kojarzymy głównie w winem czerwonym i jest w tym sporo racji, gdyż to właśnie trunek o tym kolorze jest najpopularniejszy. Niemniej jednak znajdziemy tam także wina białe oraz różowe.

Włochy, Sycylia, czerwone wino nalewanie z drewnianej beczki do kieliszka w piwnicy na wino, licencja: shutterstock/By Angelo Giampiccolo
Włochy, Sycylia, czerwone wino nalewanie z drewnianej beczki do kieliszka w piwnicy na wino, licencja: shutterstock/By Angelo Giampiccolo

Dlaczego jednak włoskie wina to najlepszy i jakościowych produkt? Otóż wiele osób, które zasmakowało takiego wina zgodnie wskazuje na to, że wyróżnia się ono niesamowicie głębokim i lekko cierpkim smakiem. Dodatkowo z każdym łykiem można rozwijać bukiet smaków i dodatkowo napawać się wyrazistym aromatem. Wszystko to sprawiło, że wina włoskie szybko zyskały sobie uznanie na świecie, a nie tylko w Europie. Jeśli zamierzamy więc wybrać się w podróż do malowniczej Sycylii i spróbować lokalnego wina u stóp wulkanu Etna, wówczas musimy przygotować się na to, że będzie ono nas zachwycało nieco odmiennym smakiem. Dlaczego? Wynika to z prostego powodu. Wina sycylijskie mocno różnią się od win włoskich. Dodatkowo degustowanie ich w miejscu produkcji sprawia, że każdy kolejny łyk tego trunku jest jeszcze bardziej wyjątkowy od poprzedniego.

Wino z Sycylii

Wspomniane już zostało, że wino z Sycylii jest nieco odmienne od tego, które możemy zasmakować w kontynentalnej części Włoch. Wielu podróżny, nawet takich, którzy nie są wybitnymi smakoszami i znawcami trunku, szybko zauważą różnicę. W czym więc tkwi sekret sycylijskich win? Otóż Sycylia od wieków już słynie ze swoich wyjątkowych upraw winogron. Rośnie tam ponad 20 różnych szczepów, z których produkowane są smakowite wina. Jednak na czym polega różnica i wyjątkowość jaką oferuje nam sycylijskie wino? Otóż przede wszystkim warto wiedzieć, że Sycylia-wino, które jest tam produkowane jest głównie winem czerwonym. Dodatkowo w odróżnieniu od win z kontynentalnej części Włoch, trunki z Sycylii mają niezwykle gładką konsystencję i pełną strukturę smaku.

Wino z Sycylii zaskoczy nas swoją głębią, której nie znajdziemy w żadnym, innym trunku. Co więcej cechuje je także niezwykle wysoka intensywność oraz… także i zawartość alkoholu! Klasyczne sycylijskie wino ma nieco więcej alkoholu niż tradycyjne wino np. z regionu Toskanii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poznaje się na tym wyjątkowym smaku. Co więcej, jeśli interesują nas najlepsze, sycylijskie wina, to warto swoją uwagę skierować na buteleczkę trunku o wdzięcznej nazwie nero d’Avola. W tym trunku poczujemy prawdziwy klimat Sycylii i przekonamy się, dlaczego te wina są uważane za jedne z najlepszych na świecie.

Sycylijskie winnice z erupcją wulkanu Etna w tle na Sycylii we Włoszech. Sycylijski krajobraz wiejski, licencja: shutterstock/By Mazur Travel
Sycylijskie winnice z erupcją wulkanu Etna w tle na Sycylii we Włoszech. Sycylijski krajobraz wiejski, licencja: shutterstock/By Mazur Travel

Najlepsze sycylijskie winnice

Jeśli zainteresowała nas podróż na Sycylię, to trzeba wiedzieć, że degustacja win na Sycylii powinna być dla nas jedną z głównych atrakcji. Nie ma chyba nic bardziej przyjemnego, niż skosztowanie wyśmienitego trunku w jednej z najlepszych winiarni na świecie. Wobec tego, jakie winiarnie na Sycylii można uznać za najlepsze i które zaoferują nam możliwość spróbowania trunku? Otóż:

  • Etna – ta winiarnia zlokalizowana jest u stóp wciąż aktywnego i niebezpiecznego wulkanu Etna. Możemy tam nie tylko zwiedzać malownicze pola, ale także zdecydować się na degustację.
  • Cefalu – to z kolei Sycylia-winiarnia zlokalizowana w południowej części wyspy. Jest to idealne miejsce do tego, by rozkoszować się trunkiem w otoczeniu niesamowitych widoków.
  • Taormina – to chyba jedna z najbardziej znanych winiarni na Sycylii. Co roku zjeżdżają tam tysiące podróżnych. Mogą oni nie tylko degustować czerwone wina, ale także z bliska przyjrzeć się procesowi ich produkcji.

Nie da się ukryć, że powyżej wymienione zostały jedynie najpopularniejsze winiarnie na Sycylii. W rzeczywistości, na tej wyspie znajdziemy ich o wiele więcej, a co najważniejsze, praktycznie każda z nich zaoferuje nam możliwość degustacji. Taka podróż po sycylijskim świecie win będzie wspaniałym i co najważniejsze smakowitym doświadczeniem, które na długo zapadnie nam w pamięć.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Z Sycylii na Maltę – jak zaplanować podróż

Wycieczka z Sycylii na Kalabrię

Następny

Dodaj komentarz