Filmy z Sycylią w tle

Redaktor: Klaudia (Korektor: Krzysztof Kołodziejczyk) Tagi

Sycylia to jedna z największych włoskich wysp, które jednocześnie jest najbardziej wysunięta na południe. Jest ona domem nie tylko dla mieszkańców, ale na przestrzeni lat stała się także domem dla reżyserów, którzy to właśnie tam decydują się nakręcić sceny do swoich kultowych już filmów. Turyści z pewnością kojarzą tę słoneczną i winem płynącą wyspę z rajskich plaż i niesamowitych, zabytkowych miast. Prawda jest jednak taka, że warto również kojarzyć Sycylię z najlepszymi i najbardziej rozpoznawanymi ekranizacjami. Wobec tego, które filmy z Sycylią w tle z pewnością warto kojarzyć?

  • w artykule znajdziesz tytuły kilku dzieł filmowych, które albo dotyczą Sycylii, albo tam były nawet kręcone
  • poznaj historię kryjącą się za kręceniem najsłynniejszego filmu z Sycylią w tle – „Ojca Chrzestnego”. Nie uwierzysz przed jakimi trudnościami stanął reżyser i jego ekipa!
  • czy wiesz, że dzisiaj możesz zwiedzić prawdziwy plan filmu „Cinema Paradiso”? Szczegóły w artykule.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najbardziej filmowe miasta we Włoszech

We Włoszech, nie tylko na Sycylii, zdążyło się zadomowić wielu aktorów i reżyserów. Okazuje się bowiem, że klimatyczne miasta stawały się tłem dla wielu filmów, które wychodziły zarówno spod ręki zagranicznych jak i polskich reżyserów. Wielu turystów decydując się na to, by odwiedzić słoneczną Italię, zamierza podróżować właśnie najbardziej znanymi szlakami filmowymi. Bez wątpienia taka podróż może być wyjątkowo inspirująca i ciekawa. Co najważniejsze, może nas nawet zachęcić do tego, by po powrocie do kraju obejrzeć kultowe produkcje i wspomnieć miejsca, które udało się nam odwiedzić.

Castelmola, Włochy - 4 maja 2019: Fartuch z portretem Marlona Brando jako ojca chrzestnego w miejscowości Castelmola na Sycylii, licencja: shutterstock/by FFotokon
Castelmola, Włochy – 4 maja 2019: Fartuch z portretem Marlona Brando jako ojca chrzestnego w miejscowości Castelmola na Sycylii, licencja: shutterstock/by FFotokon

Oczywiście w perspektywie najbardziej filmowych miast we Włoszech trzeba na samym początku wspomnieć o niesamowitej Bolonii i Mediolanie. Były one tłem dla scen np. z filmów o Jamesie Bondzie. Jednak to sycylijskie miasta, jak chociażby Syrakuzy, cieszą się od wielu lat uznaniem wśród sław światowego kina i najlepszych producentów filmowych. Wobec tego, wybierając się w taką podróż, nie zapominajmy o tym, że w niektórych miastach na Sycylii możemy poczuć się jak główni bohaterowie kina.

Filmy kręcone na Sycylii

Chcąc wymienić wszystkie filmy, jakie tylko były nakręcone na Sycylii – z pewnością zabrakło by nam na to czasu. Sycylia była domem nie tylko dla reżyserów wielkiego formatu, ale także była wybierana jako tło do znacznie mniejszych produkcji filmowych. Z pewnością ulicami sycylijskich miast przechadzało się wiele gwiazd. Jakie są więc najpopularniejsze filmy, które zostały nakręcone na Sycylii?

1. Ojciec Chrzestny (1972)

Film „Ojciec Chrzestny” to produkcja, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Al Pacino w kultowej roli wciela się w Don Vito Corleone i stara się odtworzyć jedną z najpopularniejszych postaci sycylijskiej mafii. „Ojciec Chrzestny” film został nakręcony pomiędzy Taorminą a Mesyną oraz w miasteczku Forza D’Arzo. Swoją rolę w tym filmie odegrał także Robert De Niro, który otwarcie mówi o swoim przywiązaniu do Sycylii.

Warto chwile zatrzymać się przy samej historii kręcenia tego obrazu. W 1973 roku Francis Ford Coppola napotkał duży sprzeciw ze strony sycylijskiej mafii. Grozili zablokowaniem produkcji, jeśli kamery staną na sycylijskiej ziemi. reżyser odpowiedział im ze stoickim spokojem” „A ja wam obiecuję, że ten film i tak powstanie, choćbym go miał nawet kręcić w Algierii”. No i arcydzieło powstało – okazało się takim sukcesem, że nawet ówcześni sycylijscy mafiozi przekomarzali się, na czyich postaciach wzorowano głównych bohaterów.

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Poznaj piękne okoliczności przyrody i miasta, w których kręcono poszczególne części trylogii „Ojca Chrzestnego”. Przeżyjesz na żywo i w kolorze raz jeszcze sceny filmowe w oryginalnych plenerach. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.

The Teatro Massimo in Palermo; Sicily
Teatro Massimo w Palermo – tu kręcono finał 3 części „Ojca Chrzestnego”, licencja: shutterstock/By Majonit

2. Malena (2000)

Włosko-amerykański dramat w reżyserii Włocha Giuseppe Tornatore. To piękny i jednocześnie smutny film opowiadający o rozterkach kobiety o imieniu Malenie Scordii (w tej roli rewelacyjna Monica Belucci). Wszystko zaś na tle rodzącego się właśnie włoskiego faszyzmu. Bardzo mądre, symboliczne kino.

Cała akcja ma miejsce na ulicach Syrakuz – jednego z najsłynniejszych miast na wyspie. Główna bohaterka przechadza się majestatycznymi ulicami miasta w cieniu Piazza del Duomo di Ortigia. Niektóre sceny nakręcono również w późnobarokowym anturażu miasteczka Noto i znajdującej się u podnóża Etny – Katanii.

3. Cinema Paradiso (1988)

Filmy kręcone na Sycylii to także Cinema Paradiso. Opowiada on historię chłopca, który zakochuje się w kinematografii i we wszystkim, co związane jest z przemysłem filmowym. Mający już swoje najlepsze lata za sobą, pokazuje chłopcu to co najlepsze i stara się w nim pielęgnować jego pasję. Cała akcja tego filmu rozgrywa się w niewielkim miastecku Giancaldo na Sycylii. Jednak w rzeczywistości wszystkie sceny zostały nakręcone w Palazzo Adriano i Cefalu. Reżyserem był ponownie Giuseppe Tornatore, nagrodzony zresztą Oskarem.

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Możesz odwiedzić piękne sycylijskie miasteczko Cefalu. To tam powstawało wiele scen popularnych filmów i seriali – chociażby wspomniane „Cinema Paradiso”. Udasz się na zwiedzanie w towarzystwie przewodnika, który ciekawie opowiada o historii kina na Sycylii. W cenie wizyta w tamtejszym muzeum kina. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Seaside in Cefalu old town, Palermo region, Sicily island in Italy. Travel
Domy starego miasta w Cefalu pięknie zagrały w „Cinema Paradiso”, licencja: shutterstock/By Roman Babakin

4. Jej wysokość Afrodyta (1995)

Po Sycylię jako plan filmowy, chętnie sięgali również reżyserzy i producenci zza Oceanu. „Jej wysokość Afrodyta” to historia nowojorskiego dziennikarza, w rolę którego wciela się sam reżyser – Woody Allen. Wraz ze swoją żoną zdecydował się na adopcję dziecka. Maluch jednak okazuje się ponadprzeciętnie bystry jak na swój wiek, a sam jego adopcyjny ojciec wyrusza na poszukiwania jego biologicznych rodziców. Spoiler alert – naturalna matka okazuje się niezbyt rozgarniętą aktorką filmów porno…

Poszczególne sceny z tego kultowego filmu zostały nakręcone w okolicy Messyny i Syrakuz. Przykładowo, sekwencje z udziałem chóru nagrywane były w teatrze greckim w sycylijskiej Taorminie.

5. Wielki Błękit (1988)

Wielki Błękit to z kolei włosko-francuski film kręcony w okolicach Palermo. Opisuje on autentyczną historię dwóch przyjaciół – Jacquesa i Enzo, którzy nawzajem rzucają sobie wyzwanie nurkowania bez butli. Czy takie wyzwanie dla któregoś z nich mogło się dobrze skończyć? Co ciekawe, film ten ma dwa zakończenia – zobaczymy na którą wersję trafisz…

Obraz olśniewa podwodnymi zdjęciami! Luc Besson wspaniale pokazał podmorskie życie u wybrzeży Sycylii. Ekran nie zastąpi oczywiście osobistego nurkowania przy plażach Palermo.

Figura woskowa Marlona Brando jako ojca chrzestnego Don Vito Corleone, figura woskowa Marlona Brando - Madame Tussauds Hollywood., licencja: shutterstock/By Usa-Pyon
Figura woskowa Marlona Brando jako ojca chrzestnego Don Vito Corleone, Madame Tussauds Hollywood., licencja: shutterstock/By Usa-Pyon

Polskie akcenty filmowe

Okazuje się, że polscy reżyserzy również nie rezygnowali z tego, by zaprosić aktorów (np. Blankę Lipińską) na Sycylię. Oni również zauważyli to, jak wielkim potencjałem produkcyjnym dysponuje ta malownicza wyspa. Jedną z kultowych, polskich produkcji, której sceny nakręcone były na Sycylii właśnie jest film „365 dni”. W momencie kiedy doczekał się ekranizacji, bardzo szybko zyskał sobie popularność i pobił rekordy na popularnej platformie streamingowej Netflix. Opowiada on o Massimo, który jest członkiem sycylijskiej mafii oraz o Laurze, która podróży na Sycylię się absolutnie nie spodziewała. Zrobiła to tylko po to, by móc uratować swoją relację partnerską. Massimo jednak decyduje się na to, by ją porwać i daje jej 365 dni na to, by go pokochała. Czy jego plan się powiódł? Warto samemu się o tym przekonać!

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Ortygia – malownicza wyspa w mieście Syrakuzy

Gdzie wypijemy najlepsze cappucino na Sycylii?

Następny

Dodaj komentarz