Favignana

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , ,

Piękny, wielki motyl na morzu – tak wyspę w latach 70 – tych okrzyknął malarz Salvatore Fiume. Jej szczególny kształt rzeczywiście przypomina z rozłożonymi skrzydłami motyla.

Stolica Wysp Egadzkich jest największą i zarazem najlepiej przystosowaną pod wakacyjny wyjazd wyspą. Znajdziemy tu zarówno małe pensjonaty, hotele, apartamenty, restauracje czy kafejki, a także zaplanujemy wycieczkę na pozostałe wyspy archipelagu.

Najwyższym punktem wyspy jest góra świętej Katarzyny, sięgająca zaledwie 314 metrów n.p.m. Wejście nie jest trudne i dostępne z wielu miejsc wyspy.

Jednym z bardziej znanych miejsc jest Cala Rossa – czerwona zatoka, gdzie morze w niektóre dni ma iście czerwony kolor. Przywołuje się tutaj historię bitwy morskiej Fenicjan i Rzymian z 241 roku p.n.e., a kolor czerwony ma sugerować przelaną tam krew.

Cala Rossa Favignana

Jeśli do Favignany wybraliśmy się jachtem czy małą łódką, to miejsce postojowe znajdziemy w porcie w północnej części wyspy w zatoce Cala Proncipale.

Plaże i zatoki w Favignana

Planując wycieczkę na Favignanę, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, warto zabrać też strój kąpielowy i olejek do opalania. Tutaj bowiem, kierując się na Cala Azzurra, Lido Burrone czy Calamoni znajdziemy piękne, pokryte złocistym i miękkim piaskiem plaże.

W rejonie Punta Lunga, Preveto, odkryjemy urocze zatoki, gdzie skały i kamyki przeplatać się będą z piaszczystymi skrawkami plaży. Do tych zatok warto zakraść się zwłaszcza na zachód słońca, takich barw, oplatających cały krajobraz wyspy, nie znajdziemy bowiem nigdzie indziej.

Piękne widoki zapewnimy sobie zwłaszcza na Punta Sottile, gdzie słońce pięknie ginie za latarnią morską.

Ci, którzy chcą zanurzyć się w głębi morza, powinni udać się do Grotta Perciata, Punta Fanfalo czy Cavallo.

Do znajdujących się przy linii brzegowej jaskiń zabiorą nas lokalni rybacy, to zarazem najlepsi przewodnicy w okolicy.

Śladami historii w Favignanie

Jeśli i tutaj chcemy poznać historię dawnych czasów, naszym celem powinna być stara fabryka Florio, gdzie dziś mieści się muzeum.

Oprócz tego na wyspie znajduje się, pamiętający jeszcze normańskie czasy Zamek Santa Caterina i San Giacomo. Jeśli dotrzemy do zamku S. Caterina, warto wejść na sam szczyt, skąd rozciąga się piękny widok na cały archipelag.

Oprócz tego w jaskini Grotta della Stelle czy Grotta del Pozzo odkryjemy również ciekawe wykopaliska z bardzo odległych lat.

W San Nicola zobaczymy, jak wyglądała łazienka dla kobiet, jeszcze z czasów rzymskich. Oprócz pozostałości po fabrykach połowu tuńczyka czy produkcji charakterystycznej przyprawy garum, warto poznać inną historię wyspy – kopalni tufów, które dziś są prawdziwymi dziełami sztuki.

Najbardziej spektakularne kamieniołomy znajdują się w rejonie Scalo Cavallo, Calla Rossa czy Blue Marino. To właśnie tam też odkryjemy niesamowite ogrody botaniczne, stworzone w nieczynnych już kamieniołomach.

Formacje skalne stanowią świetną barierę ochronną przed wiatrem dla drzew owocowych, dlatego w tych ogrodach znajdziemy ich najwięcej.

Tutaj też z pewnością znajdziemy ciekawe pamiątki, wraz, z którymi kawałek tufu w formie oryginalnej rzeźby, zabierzemy do domu.

Sprawdź hotele na wyspie Favignana!

Miasto Favignane

Favignanę zwiedzimy na skuterze, bądź na rowerze, choć dopuszczona jest tutaj jazda również samochodem.

Choć Centrum w Favignanie nie jest duże i składa się z dwóch głównych placów, połączonych ulicą, na której znajdziemy wiele barów i restauracji, to Favignana niczym nie przypomina wioski rybackiej, utrzymującej się z połowu tuńczyka.

Tuńczyk jednak obecny tam jest w każdej formie, a jeśli chcemy kupić świeżego tuńczyka, czy inną właśnie złowioną rybę, to należy udać się do portu rybackiego.

Miasteczko zachwyci nas w każdym miejscu, białe domki, wąskie uliczki, wygrzewające się jaszczurki wśród skał i plantacje kaktusów tworzą niesamowitą panoramę. Całości dopełni spacer podczas zachodu słońca na przystani.

Wakacje w wyspie Favignana? – gdzie zarezerwować nocleg?

Sprawdź!

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty na wyspie Favignana w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje na wyspie Favignana

Przeczytaj także informacje o wyspach: Marettimo, Levanzo.


Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wyspy Egadzkie (Egady)

Levanzo

Następny

Dodaj komentarz