Fakty i mity o Sycylii

, Redaktor: Klaudia (Korektor: Klaudia) Tagi ,

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która od zarania dziejów fascynuje turystów swoim klimatem, kulturą i interesującą historią. Jest to miejsce pełne kontrastów, w którym mieszają się różne tradycje, języki i wierzenia, tworząc genialną atmosferę. Co ciekawe, z Sycylią wiąże się wiele stereotypów i mitów, które nierzadko odbiegają od rzeczywistości. Jeśli interesują Cię fakty o Sycylii oraz mity o Sycylii, to zapoznaj się z tym artykułem. 

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia jako ojczyzna mafii – mit czy rzeczywistość?

Kiedy myślimy o Sycylii, przeważnie jednym z naszych pierwszych skojarzeń jest – Sycylia mafia. Nie da się bowiem ukryć, że Cosa Nostra, a więc sycylijska mafia, istnieje i ma swoje korzenie na tej wyspie. Zorganizowana przestępczość wywodzi się z XIX wieku. Lokalni właściciele ziemscy korzystali z usług najemników do ochrony własnych majątków, które w większości przypadków były bardzo duże. Z czasem te struktury przekształciły się w olbrzymie organizacje, które wpłynęły na gospodarkę, politykę i życie społeczne wyspy.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że utożsamianie całej Sycylii z mafią to mit. Mafia istnieje, lecz jej wpływy są ograniczone i nie dominują już tak, jak miało to miejsce przed kilkudziesięcioma laty. Współczesna Sycylia jest o wiele bardziej złożona i zróżnicowana. Turyści mogą więc swobodnie zwiedzać wyspę, cieszyć się jej atrakcjami i nie muszą obawiać się mafijnych działań. 

Wulkan Etna – zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Wulkan Etna to najwyższy i jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Europy, jest też ozdobą całej Sycylii. To monumentalne wzniesienie przyciąga wielu turystów rocznie. Chcą oni zobaczyć na własne oczy jego krater, poznać historię erupcji, a także podziwiać spektakularne widoki na wyspę i Morze Śródziemne. Wiele osób obawia się jednak tego miejsca, sądząc, że wulkan stanowi spore zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Prawda jest taka, że Etna jest nadal aktywna. Jednak jest starannie monitorowana przez naukowców, którzy z dużą dokładnością przewidują ewentualne erupcje.

Oczywiście zdarzają się okresy, kiedy to obszary wokół wulkanu są czasowo zamykane ze względu na bezpieczeństwo, lecz znaczną większość czasu Etna jest w pełni dostępna dla zwiedzających. Etna stała się jednym z symboli Sycylii, co sprawia, że opinie mówiące o tym, że jest zagrożeniem, w większości przypadków są mitem. Jeżeli interesują Cię atrakcje turystyczne Sycylii, to Etna na pewno jest godna uwagi. 

Czy wszyscy Sycylijczycy są Włochami?

Sycylia jest częścią Włoch, co sprawia, że jej mieszkańcy według narodowości są Włochami. Aczkolwiek tożsamość kulturowa na tej wyspie jest dość skomplikowana. Sycylia przez wieki była pod wpływem różnych kultur i cywilizacji, co po dziś dzień jest widoczne w codziennym życiu jej mieszkańców. Grecy, Rzymianie, Arabowie czy Normanowie to tylko niektóre narody, które odcisnęły swoje piętno na tej wyspie. Ich dziedzictwo jest obecne zarówno w architekturze, kuchni, jak i w języku.

Dowiedz się więcej, jacy są Sycylijczycy z naszego artykułu: https://sycylia.pl/jacy-naprawde-sa-sycylijczycy/

Sycylijczycy nierzadko czują się odrębni od reszty Italii. W ich mentalności i stylu życia widoczna jest mieszanka tradycji. Wpływa ona na to, że Sycylię postrzega się niekiedy jako „inny świat” w ramach Włoch. Typowe dla wyspy są lokalne dialekty, które różnią się od standardowego języka włoskiego. Dlatego też Sycylijczyków nie można postrzegać jako klasycznych Włochów. 

Przygotowywanie makaronu do spaghetti za pomocą maszyny.
Przygotowywanie makaronu do spaghetti za pomocą maszyny. licencja: shutterstock/By weyo

Kuchnia sycylijska

Kuchnia sycylijska cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem. Kiedy myślimy o niej, to od razu na myśl przychodzą nam aromatyczne potrawy, pełne świeżych składników, przypraw i wpływów z różnych kultur. Warto podkreślić, że kuchnia Sycylii to prawdziwa mieszanka tradycji włoskich, arabskich, greckich i hiszpańskich. Co czyni ją jedną z najbardziej zróżnicowanych na całym świecie. Podstawą większości sycylijskich dań są owoce morza, które dzięki bliskości do Morza Śródziemnego są dostępne w najlepszej formie.

Popularne są też makarony, ale nie tylko te, które znamy z reszty Italii. Sycylijska wersja makaronu z sardynkami i dzikim koprem jest niebywale charakterystyczna dla wyspy, dlatego warto ją spróbować. Inną ikoną lokalnej kuchni jest caponata. Pyszna potrawa z bakłażanów, pomidorów, oliwek i kaparów, która fenomenalnie odzwierciedla sycylijski klimat.

Sycylia to również istny raj dla miłośników słodyczy. Słynne cannoli, czyli rurki wypełnione słodkim serem ricotta. Stały się symbolem sycylijskiej sztuki cukierniczej, która jest doceniana na całym świecie. Nie można również zapominać o Cassata. Tradycyjnym torcie z ricottą, kandyzowanymi owocami i marcepanem. Jeżeli kochasz słodkości, to tort ten na pewno zawróci Ci w głowie. Kuchnia sycylijska to nie tylko wyjątkowe smaki, lecz również tradycje kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pomimo że Sycylia stereotypy są bardzo mocno zróżnicowane, to nikt nie ma wątpliwości, że kuchnia tego regionu jest jedną z najlepszych na Półwyspie Apenińskim. 

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Zagubione miasta Sycylii: Opuszczone wsie i miasteczka

Śladami arystokracji Palermo

Następny

Dodaj komentarz