Erice

, , , , Tagi , , , , , , , , ,

Zawieszone gdzieś między niebem a ziemią, urocze miasteczko zwane jest średniowieczną perłą Sycylii. I nie ma w tym żadnej przesady. Średniowieczne budynki, ozdobione lokalną sztuką, wkomponowane w wąskie, brukowane uliczki, wywołują niesamowite wrażenia.
Wybierając wakacje na Sycylii do Erice warto przyjechać choćby na kilka godzin. Zaplanuj więc pełną wrażeń i doznań wycieczkę do tego miejsca.

Położone na wzgórzu średniowieczne miasteczko Erice dumnie wznosi się nad pozostałymi miejscowościami Sycylii, królując i zapewniając niesamowite widoki na Morze Tyrreńskie, okoliczne wyspy i urocze wzgórza, okalające sycylijskie doliny. Erice to jednak nie tylko zapierająca dech w piersi panorama z lazurowym morzem w tle, kontrastującym ze średniowieczną zabudową miasta. Wysokie położenie zapewniało miastu lepszą obronę przed częstymi najazdami w tamtych czasach. Do dziś mury oddają charakter obronnej fortecy.

Szukasz noclegu w Erice?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Erice w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Erice.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Nazwa Erice odnosi się do Eryksa – półboga syna Wenus i Bute. Eryks pokonał w walce samego Heraklesa i tym samym panował nad pierwotnymi mieszkańcami Sycylii. Jednak według Rzymian założycielem miasta był Eneasz. W dawnych czasach Erice pełniło funkcję latarni morskiej dla statków, wpływających na Wyspy Egadzkie.

Aerial top down view of town Erice in province of Trapani in Sicily Italy.
Aerial top down view of town Erice in province of Trapani in Sicily Italy., licencja: shutterstock/By Oblov

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Erice?

Do Erice możemy wpaść z dłuższą wizytą, ponieważ spokojnie znajdziemy kilka uroczych hoteli, w których przenocujemy i zjemy dobre, włoskie śniadanie. Jeśli jednak jesteśmy na wakacjach np. w Trapani, to do Erice warto wybrać się na choćby jednodniową wycieczkę. Można jednak połączyć zwiedzanie Erice z innymi magicznymi zakątkami Sycylii, zaczynając swoją podróż np. od Palermo, zwiedzając Taorminę, Katanię, Agrigento i na koniec właśnie Erice. Tu jednak niekoniecznie zorganizujemy sobie podróż koleją czy autobusami, dlatego taki wariant, warto połączyć z wypożyczeniem samochodu i rezerwacją noclegu.

Do samego Erice dostaniemy się na dwa sposoby:

Samochodem bądź autobusem z Trapani

Do Erice wiodą naprawdę wąskie i wijące się serpentyny. Okoliczni mieszkańcy żartują, że dostępu do Erice broni sam Zeus, spuszczając na miasteczko mleczną mgłę, a drogę ukrywając w gęstych chmurach. I coś w tym jest, ponieważ nawet jeśli w Trapani jest słoneczna, bezchmurna pogoda, to już na drodze do Erice wpadniemy w kilka chmurnych zakrętów. Warto więc dobrze przeanalizować jazdę własnym samochodem. W momentach, w których podjeżdżasz pod wąskie zakręty, możesz poczuć jak strużka potu spływa po karku, serce szybciej bije i masz tylko nadzieję, że z przeciwnej strony nie wyjedzie nawet motorynka, nie wspominając o autobusie. Jeśli nie lubisz zbyt dużej adrenaliny podczas jazdy, wybierz autobus albo gondolę. Do samego Erice natomiast samochodem już nie wjedziesz. Auto musisz więc pozostawić na parkingu. Darmowego nawet nie szukaj. Za postój zapłacisz 2 Euro za pierwszą godzinę i 1 Euro za każdą kolejną.

Kolejką górską (Funivia di Erice)

Tutaj z pewnością efekty są gwarantowane, zwłaszcza jeśli unosisz się w powietrzu, lądujesz w chmurach, a wiatr dodatkowo huśta gondolą. Adrenalina wzrasta, czujesz jak coraz mocniej serce Ci bije i nagle gondola wypływa z chmur, a Twoim oczom ukazuje się malowniczy widok pięknej, kolorowej i niezwykle zjawiskowej Sycylii.
To wszystko zapewnisz sobie za 9 euro (koszt przejazdu w dwie strony). Gondolą szybciej dojedziesz do Erice, ale nie unikniesz stania w kolejce, zwłaszcza w sezonie. Zdarza się, że przy kiepskiej pogodzie kolejka jest nieczynna, albo że ruch zostanie wstrzymany. W takiej sytuacji można spędzić nawet kilka godzin w wagoniku, gdzieś między ziemią a niebem. Do kolejki wsiądziesz na przedmieściach Trapani. Kolejka wznosi się na wysokość 3000 metrów i w ciągu 10 minut przenosi Cię w pobliże XVII wiecznej Bramy Trapani, którą wejdziesz do miasteczka.

Do miasteczka można wejść tylko od północno – wschodniej strony góry. Tam znajdują się trzy całkiem dobrze zachowane bramy miejskie:
Porta Spada,
Porta Trapani,
i Porta Carmine.

Warto przejść przez Porta Trapani, ponieważ zaraz po lewej stronie znajduje się imponujących rozmiarów dzwonnica Campanile of Erice. Wspinaczka na szczyt to duże wyzwanie, ale zdecydowanie dla widoku na całą prowincję z Salinami, kolorowymi dachami domów i spowitymi mgłą wyspy Egadzkie – warto. Wejście na szczyt dzwonnicy kosztuje 2 Euro. Jeśli jednak zamierzamy zwiedzić pozostałe wspaniała zabytki Erice, to warto kupić bilet kombinowany, z którym taniej zwiedzimy również inne miejsca w Erice.

Erice – jedno z piękniejszych miejsc całej Sycylii

Wchodząc do Erice będziesz mieć wrażenie, że jesteś w zupełnie innym świecie, bardziej odległym, nieco magicznym, ale i spokojniejszym. W Erice jakby zignorowano nowoczesny charakter, jaki ukształtował pozostałe miasta włoskie. Odgrodzone murami miasteczko żyje innym rytmem i co roku przyciąga rzesze turystów.

Spacerując krętymi, brukowanymi, miejscami bardzo wąskimi uliczkami zachwycisz się surową kamienną zabudową miasta, lokalną sztuką i cepelią. Nie raz zatrzymasz się na dłużej przed dziedzińcem czy ozdobionymi kwiatami i drzewkami oliwnymi tarasami i oczywiście wejdziesz do środka kościołów, sprawdzić, co kryją ich wnętrza. W Erice kościołów bowiem nie brakuje. Z czego Erice słynie, to z międzynarodowych seminariów fizyki atomowej i problemów współczesnego świata.

Co zwiedzić w Erice?

Wchodząc przez Bramę Trapani znajdziemy tablicę informacyjną, z wypisanymi wszystkimi zabytkami miasta. Do najciekawszych należą:

Castello di Venere

am gdzie niegdyś dumnie na wzgórzu wznosiła się świątynia Wenus, a żeglarze mogli skorzystać z uciech cielesnych, dziś zwiedzić możemy ruiny zamku, wzniesionego przez Konstantyna. Zwiedzając ruiny, warto odkryć Pozzo di Venere – cysternę wykutą w skale. Zgodnie z jedną ze starszych legend miasta w tej cysternie gromadzono wodę na kąpiele samej Venus. Dzięki pracom archeologicznym ujawniono również rzymskie spa. Miejsce to pierwotnie wykorzystywano jako swoisty czyściec przed wejściem do świątyni. Interesującym fragmentem jest ciągnący się na siedem metrów starożytny mur Daedulusa a w magicznym ogrodzie Balio wielu Włochów decyduje się na zawarcie ślubu cywilnego.

Erice, Sicily, Italy. Castello di Venere, medieval and norman castle
Erice, Sicily, Italy. Castello di Venere, medieval and norman castle, licencja: shutterstock/By Lucky Design

Piękne ogrody uchodzą za jedno z piękniejszych miejsc w Sycylii.
Wejście do zamku jest odpłatne. Wstęp kosztuje 4 Euro, ale jeśli zakupimy bilet w cenie 12 Euro, to wejdziemy również do:

  • muzeum A.Cordici,
  • dzielnicy hiszpańskiej,
  • wieży Pepoli,
  • Erice w miniaturze.

Kościół San Giuliano (św. Juliana)

W Erice kościołów do zwiedzania nie brakuje. Właściwie, w która stronię nie pójdziesz, zawsze trafisz na piękny i zabytkowy kościół. Jednak San Gliuliano jest jednym z tych piękniejszych świątyń w mieście. Wstęp jest odpłatny i kosztuje 5 Euro. Jednak warto. Kościół został zbudowany w 1006 roku, choć dzisiejsza forma to efekt przebudowy i renowacji w 1612 i 1615 roku. Jasny, utrzymany w marmurze środek kościoła odznacza się przyjemną i bardziej spokojną formą, co jednak zwraca uwagę, to główny ołtarz, który w piękny sposób przedstawia ostatnie godziny życia Chrystusa. Ręcznie wykonane dzieło zachwyci pod każdym względem. Imponująca jest też kolekcja figur woskowych, szczególnie dzieciątka Jezus. Kościół znajduje się na ulicy Via Roma i zdecydowanie warto do niego zajrzeć.

Toretta Pepoli

Z zewnątrz można poczuć jeszcze surowy i zarazem majestatyczny saraceński styl murów obronnych. Dziś jednak wieża Pepoli utrzymana jest również w bardziej nowoczesnym stylu, który zawdzięcza przebudowie w XIX wieku, dokonanej przez Grafa Agostino Pepoli. Miejsce, które kiedyś stworzone było dla ludzi sztuki, dziś oferuje możliwość m.in. poznania historii rozwijającej się kultury i sztuki w Erice. Ponadto widoki ze szczytu wieży z pewnością będą niezapomniane.

Pasticceria Maria Grammatico

To słynna cukiernia w Erice, przy ulicy Via Vittorio Emanuele 14. Nigdzie indziej nie zjemy tak dobrego marcepanu i migdałowych wypieków. Tutaj powstają słodkości, wyrabiane z własnych, lokalnych produktów, w oryginalnych formach i kolorach. Koniecznie więc osłodźmy sobie spacer po Erice, a nawet zabierzmy ze sobą tę smaczną cząstkę miasteczka.

Nocleg w Erice

Do Erice możemy spokojnie zaplanować wycieczkę na jeden dzień, a nawet na kilka godzin. Trzeba też mieć na uwadze, że o ile w lokalnych sklepikach zakupimy dobre wino, oryginalne włoskie sery czy naprawdę aromatyczne oliwki, o tyle na próżno jest szukać tutaj dobrych restauracji. W Erice jest drogo i niekoniecznie smacznie. Ponadto to miasteczko żyje tak długo, jak przebywają w nim turyści. Wieczorem robi się tam cicho i bardzo kameralnie, a na ulicach mruczy jedynie wiatr. I owszem hotele też tam znajdziemy i to całkiem sporo. Jak najbardziej również z restauracją, gdzie z pewnością zjemy nie tylko śniadanie, ale również dobry obiad. W samym Erice noclegi nie są drogie, w cenie przeważnie mamy zagwarantowane śniadanie. Jeśli więc chcemy pozostać tam dłużej, to zdecydowanie choćby na booking znajdziemy dobre i ciekawe oferty. Pytanie jednak czy warto. Może lepszym rozwiązaniem jest nocleg w Trapani?

Photo typical Sicilian souvenir ceramics on the background of the wall of the store. Sicily, Erice.
Photo typical Sicilian souvenir ceramics on the background of the wall of the store. Sicily, Erice., licencja: shutterstock/By Goncharov Mikhail

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Plaża Fontane Bianche

Modica

Następny

Dodaj komentarz