13 grudnia we Włoszech i innych krajach, takich jak Szwecja i Norwegia, obchodzony jest Dzień Świętej Łucji (wł. Santa Lucia). Święta Łucja to sycylijska męczennica pochodząca z Syrakuz. Jaka jest historia Świętej Łucji? Jak wyglądają obchody tego dnia na Sycylii? Jakie potrawy są przygotowywane w Sycylii na Dzień Świętej Łucji? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Kim była Święta Łucja?
13 grudnia to Dzień Świętej Łucji na Sycylii- Lucia da Siracusa. Święta Łucja była sycylijską męczennicą pochodzącą z Syrakuz, którą zabito podczas prześladowań chrześcijan w 304 roku na polecenie cesarza Dioklecjana. Imię Łucja oznacza „jaśniejąca”, od łacińskiego słowa lux oznaczającego światło. Dlatego też uważa się ją za patronkę Sycylii, Syrakuz, Italii, dzieci chorych, osób ociemniałych, pisarzy, krawców oraz rolników.
Święta Łucja była córką bogatego rzymskiego obywatela Syrakuz. Kiedy jej matka poważnie zachorowała, Łucja udała się z nią do grobu św. Agaty w Katanii i tam jej matka została uzdrowiona. Jako wotum wdzięczności Łucja postanowiła poświęcić swoje życie Bogu i pozostać dziewicą. Przekazała również cały rodzinny majątek potrzebującym. Gdy odmówiła poślubienia poganina, ten zadenuncjował ją władzom rzymskim i oskarżył o wyznawanie wiary chrześcijańskiej.
Według legendy Rzymianie zagrozili, że zabiorą ją do domu publicznego, jeśli się nie wyrzeknie wiary. Kiedy odmówiła, nawet pięćdziesiąt wołów, do których była przywiązana, nie były w stanie jej ruszyć. Następnie ułożyli stos drewna, by ją spalić. Na stosie powiedziała, że jej śmierć nie przestraszy innych chrześcijan, ale zasmuci niewiernych. Jeden z żołnierzy wbił włócznię w jej gardło, aby powstrzymać te zaklęcia, ale bezskutecznie. Inna legenda głosi, że wydłubano jej oczy, więc jest uważana za świętą od oczu.
Kiedy obchodzimy Dzień Świętej Łucji na Sycylii?
„Santa Lucia, il giorno più corto che ci sia” oznacza dosłownie Święta Łucja – najkrótszy dzień w roku. To, że Dzień Świętej Łucji przypada na 13 grudnia, nie jest przypadkiem. Przed wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego 13 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Święta Łucja jest więc zwiastunką światła, która zapowiada, że dni znów będą dłuższe.
Jak Sycylijczycy obchodzą Dzień Świętej Łucji?
Świętowanie na Sycylii i w Syrakuzach rozpoczyna się 13 grudnia. Rankiem 13 grudnia święto rozpoczyna się wystrzeleniem 13 salw. Wszyscy Syrakuzanie zbierają się w mieście, aby uczcić pamięć swojej Świętej. Wiele osób przyjeżdża co roku do Syrakuz z okazji święta, zwłaszcza osoby, które obecnie mieszkają z dala od swojego rodzinnego miasta.
Podczas uroczystości figura Świętej Łucji jest niesiona na ramionach przez 48 wiernych z katedry na Piazza Duomo. Następnie przechodzą przez Porta Messina, a później docierają do Porto Grande. W końcu Święta Łucja dociera do Bazyliki Świętej Łucji Sepolcro. Tam figura Świętej Łucji jest wystawiona na ołtarzu dla wiernych przez cały następny tydzień. Figura powraca do katedry procesją po 7 dniach. W wielu miejscach, po wieczornej mszy, ludzie gromadzą się przed placem kościelnym, aby obejrzeć „Vampata di Santa Lucia” – Wielki pożar.
Santa Lucia w północnych Włoszech
Noc przed świętem Santa Lucia na Sycylii jest również magiczną nocą w niektórych miastach północnych Włoch. Dzieci piszą listy do tej Świętej na tydzień przed 13 grudnia wypisując w nich listę prezentów, które chciałyby otrzymać w Dniu Świętej Łucji. Inną tradycją jest to, że wieczorem 12 grudnia dzieci przygotowują przekąskę dla Świętej, która jedzie na osiołku w towarzystwie Castaldo. Dzieci przygotowują prezenty dla całej trójki: kubek mleka i kawy z kilkoma ciasteczkami dla Świętej Łucji, marchewki dla osiołka i kawałek chleba dla Castaldo.
Dzień Świętej Łucji – potrawy
Jak mówi włoskie powiedzenie „a Santa Lucia si mancia 'a cuccìa” – „w Santa Lucia je się cuccìa”, ale gdzie ten zwyczaj ma swoje korzenie? Na Sycylii wszystkie tradycje, zwłaszcza kulinarne, wywodzą się z odległej przeszłości i bardzo często są związane z wierzeniami religijnymi. Według legendy, w połowie XVII wieku Palermo nawiedziła straszliwa klęska głodu. 13 grudnia 1646 roku modlitwy głodujących mieszkańców zostały wysłuchane. Tego właśnie dnia, poświęconego Świętej Łucji, do miejskiego portu przypłyną statek załadowany pszenicą. Ludzie otrzymali pszenicę i natychmiast ugotowali ziarno.
Dzień Świętej Łucji na Sycylii w żadnym wypadku nie jest dniem smutnym. Wręcz przeciwnie, panuje radosna atmosfera, której towarzyszą regionalne specjały, którym nie można się oprzeć, od arancini po panelle (placuszki). Istnieje kilka potraw i słodyczy typowych dla 13 grudnia. Specjalnością typową dla Palermo i Syrakuz jest cuccìa – danie z gotowanej pszenicy i owczej ricotty lub kremu czekoladowego. W środku znajduje się kandyzowane orzechy, skórka pomarańczowa, kawałki czekolady oraz cynamon.
Co ciekawe, cuccìa zawdzięcza swoje pochodzenie sycylijskiemu okresowi bizantyjskiemu (535-965 r. n.e.). Koliva (κόλυβα), popularne danie przygotowywane na Bałkanach, zwłaszcza w Grecji, przypisuje się kulinarnej tradycji tego regionu. Kutia, podobne do sycylijskiej cuccìa, to danie serwowane na Ukrainie i w Polsce, przygotowywane z pszenicy lub jęczmienia, miodu i maku, a spożywane jest wyłącznie w okresie Bożego Narodzenia, podobnie jak na Sycylii.
Autor: Magdalena Łydka