Domowe dania Sycylijczyków

Redaktor: Klaudia Tagi , , , ,

Świeże pomidory, aromatyczne przyprawy, chrupiące pistacje, orzeźwiające cytryny i bakłażan smażony pod każdą postacią. to smaki rajskiej Sycylii w pigułce. Jeżeli dorzucimy do tego wpływy włoskich, arabskich, francuskich czy hiszpańskich kultur, otrzymamy bogactwo na talerzu. Bardzo trudno odnaleźć w jakimkolwiek innym, światowym menu takie smaki. Dlaczego jadąc na Sycylię warto zamówić coś więcej niż pizzę? Podpowiadamy! 

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sycylia to nie tylko pizza

Potrawy sycylijskie słyną ze swojej różnorodności oraz pełni smaku. Doskonałym przykładem powyższego jest niezastąpione, sycylijskie aranchini. To ryż z sosem ragù uformowany w kuleczki i smażony w panierce na głębokim oleju. Co czyni je absolutnym królem lokalnej kuchni ulicznej? Mnogość dodatków oraz nadzienia, które można odnaleźć wewnątrz! Chociaż elementem stałym pozostaje zazwyczaj kawałek mozzarelli. Składniki takie jak mięso mielone, bakłażan, grzyby, orzechy, łosoś czy nawet słodka nutella lub owocowe konfitury, zależą tylko od naszego aktualnego samopoczucia oraz chęci. 

To prawdopodobnie nie zmieni tego, co przychodzi nam jako pierwsze do kulinarnego menu myśląc „Sycylia” – pizza. Chociaż jest to najpopularniejsze danie w każdym z regionów wyspy i można skosztować go praktycznie pod nieograniczoną ilością postaci. Przebywając na miejscu warto spróbować pizza sfincione. To włoska pizza z puszystego placka, który dawniej rolnicy sycylijscy zabierali ze sobą do pracy. Rozgniecione, świeże pomidory, oliwki zerwane prosto w drzew, aromatyczne oregano oraz chrupiąca skórka. Tak właśnie typowy Sycylijczyk rozpocznie swoją ucztę mając ochotę na kawałek doskonałej, domowej przekąski.

Sycylijskie jedzenie „Arancino”, typowe uliczne jedzenie z Sycylii we Włoszech. Arancini, pyszne kulki ze smażonego ryżu., licencja: shutterstock/By Yapasphoto StefClement
Sycylijskie jedzenie „Arancino”, typowe uliczne jedzenie z Sycylii we Włoszech. Arancini, pyszne kulki ze smażonego ryżu., licencja: shutterstock/By Yapasphoto StefClement

Sycylijczycy kochają świeże ryby

Sycylia, ryby, przyprawy – tak w trzech słowach można opisać typowe nastawienie Sycylijczyków do swoich smaków. Sycylijczycy lubują się w owocach morza, do których mają duży dostęp. Makrele, okonie, tuńczyki, kałamarnice, mątwy, małże, mieczniki, sardele czy barweny – to właśnie te pozycje mają największą szansę na znalezienie się na domowym, włoskim stole. 

Gdzie możemy je odnaleźć? Na smakowitej pizzy, w ryżowym aranchini, wyśmienitym gniocchi czy w indywidualnej, rybnej potrawie. Pieczone, duszone czy marynowane ryby z dodatkiem świeżych warzyw są absolutną podstawą kulinarnej, sycylijskiej przygody. Dlaczego? Oprócz oczywistych kwestii, takich jak dostęp do bogatego w zasoby morza oraz linii brzegowej ułatwiającej wydobycie jego dobroci. Okoliczni mieszkańcy niezwykle rozbudowali ideę włoskiej pescherii – sklebu rybnego. Stoiska działają praktycznie przez cały dzień na targach, w portach, w centrum miasta i na obrzeżach. To wszystko sprawia, że zdobycie świeżego tuńczyka czy pysznej dorady w sercu Sycylii jest misją, która praktycznie nie ma szans na niepowodzenie. 

Typowe dania w domu sycylijczyka

Sycylijskie potrawy w restauracjach nie różnią się znacznie od tych serwowanych w domowych zaciszach. Kucharze na wyspie postawili sobie za cel przeniesienie do praktyki powiedzenia „kuchnia jak u mamy”. O czym często możemy się przekonać podczas wizyt w swojskich knajpach czy w trakcie zajadania się pysznościami na okolicznym street foodzie. 

Jeżeli jednak chcielibyśmy wskazać te dania, które z pewnością goszczą w sycylijskich mieszkaniach, nie sposób pominąć pasta alla norma. W swojej tradycyjnej postaci makaron ten składa się z klusek penne, sera ricotta, smażonego bakłażana, aromatycznych pomidorów. Jak i również nieograniczonej ilości sałaty oraz świeżej, uprawianej w każdym włoskim ogrodzie, bazylii. Dania pomiędzy określonymi regionami mogą znacząco się od siebie różnić. To pochodząca z Katanii pasta alla norma zazwyczaj zachowuje swoją oryginalną, ziołowo-warzywną nutę bez względu na miejsce jej przyrządzenia. 

Klasykiem kuchni sycylijskiej jest również bez wątpienia słynna caponata – potrawka z duszonych, podsmażanych bakłażanów, cebulki, świeżych pomidorów, kaparów, pieczonej papryki oraz pysznych oliwek skąpanych w occie i cukrze. W odróżnieniu od opisanej wyżej pasty, typowa włoska caponata może się od siebie znacząco różnić w zależności od regionu, w którym się ją podaje. Wiele prowincji, takich jak Agrigento, Palermo, Katania czy Enna, ma swój własny przepis na wspomnianą potrawkę, który traktują niczym jedną ze swoich kulinarnych wizytówek. W taki sposób, w caponacie możemy odnaleźć również prażone migdały, seler naciowy, różne rodzaje ziół czy serów a nawet smakowite orzechy piniowe. 

Fenomen napoju granita

A do picia? Każdy Sycylijczyk znający moc wyspiarskich upałów odpowie na to pytanie jednoznacznie: granita! To tradycyjny sycylijski deser na bazie lodu, kawy bądź świeżych soków cytrusowych, będący prawdziwym wybawieniem w gorące, włoskie dni. Granire po włosku oznacza formować ziarna, co odnosi się bezpośrednio do charakterystycznej, ziarnistej struktury lodu, znajdującego się we włoskiej, orzeźwiającej granicie. Czy warto jej spróbować? Niezaprzeczalnie tak! Uprzedzamy, że najlepiej smakuje zaraz po skosztowaniu pysznego aranchini, warzywnego pasta alla norma czy pełnego smaku, sycylijskiego gniocchi. 

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Czy mogę wędkować na Sycylii?

Sycylia, jako tło 2 sezonu serialu „Biały Lotos”

Następny

Dodaj komentarz