Dojazd z lotniska Palermo do centrum

Tagi , , , , , ,

Decydując się na spędzenie urlopu na Sycylii zawsze szukamy najbardziej dogodnego sposobu transportu. Dla osób udających się do Palermo – bądź w dowolne miejsce zachodniej części sycylijskiej wyspy – naturalnym wyborem będzie lot samolotem z lądowaniem na porcie lotniczym im. Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino. Tylko jak zaplanować dojazd z lotniska Palermo do centrum miasta?

Już wybór patronów tego lotniska być może najdobitniej oddaje charakter miejsca do którego przybywamy. Falcone i Borsellino to bowiem słynni sędziowie, którzy prowadzili sprawy związane z sycylijską mafią. W ramach zemsty za to zostali w 1992 zamordowani przez środowisko mafijne działające na Sycylii.

Niech jednak takie skojarzenie nazwy nas nie zrazi – Sycylia to z całą pewnością nie tylko mafijna historia, ale przede wszystkim cudowne, malownicze krajobrazy, których doświadczymy już w trakcie lądowanie na tutejszym lotnisku. Położone jest ono na samym skraju lądu, tuż nad brzegiem morza. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać z lotniska do Palermo?

Po dotarciu na miejsce zawsze staje przed turystą ten sam problem – w jak najbardziej dogodny sposób przemieścić się z lotniska do centrum miasta docelowego. Lotnisko Palermo im. Falcone i Borsellino oddalone jest od miasta o około trzydzieści kilometrów, a więc jest to dość spory dystans, który musi pokonać każdy przybywający na lotnisko i chcący dostać się do nieformalnej stolicy Sycylii. Na szczęście jest dostępny szereg środków komunikacji, które umożliwiają taką podróż.

Autobusem z lotniska do centrum Palermo

Najdogodniejszą formą transportu jest w tym wypadku komunikacja autobusowa. Przystanek znajduje się zaraz po wyjściu z terminala lotniskowego, więc łatwo jest trafić. Kursy odbywają się z częstotliwością co pół godziny, a za jeden bilet zapłacimy około 6 euro. Główną zaletą pokonania tej trasy autobusem jest czas podróży, który wynosi najmniej ze wszystkich innych dostępnych opcji – tylko 40 minut

Pociągiem z lotniska do centrum Palermo

Tuż przy lotnisku im. Falcone-Borsellino funkcjonuje dworzec kolejowy, z którego łatwo dostaniemy się do głównego dworca w Palermo. Pociągi odjeżdżają średnio dwa razy na godzinę, a podróż zajmuje im około 50-60 minut. Cena jest analogiczna co do podróży autobusem na tym samym dystansie – ok. 6 euro.

Wypożyczenie samochodu z lotniska do centrum miasta

Alternatywną formą przemieszczenia się z lotniska Palermo do centrum tego pięknego miasta jest wypożyczenie samochodów. Na obszarze lotniska funkcjonuje wiele firm oferujących wynajem auta. Średnia cena wynajmu pojazdu na jeden dzień to ok. 100 złotych. Oczywiście, jeśli zależy nam na pojeździe dla całej, dużej rodziny to kwota może być znacznie wyższa.

Taksówką z lotniska do centrum Palermo

Inną możliwością przemieszczenia się do centrum Palermo z lotniska jest skorzystanie z usług taksówkarzy, których bez trudu napotkamy w najbliższej okolicy terminalu. Niestety, jest to jednocześnie najdroższa opcja transportu – średni koszt przejazdu na tej trasie waha się w granicach 50 euro. W przeliczeni na złotówki jest to więc ponad 200 złotych. Czas podróży taksówką z lotniska do Palermo powinien wynieść – w zależności od natężenia ruchu – około 45 minut.

Ważna uwaga! Przez kilka godzin nocnych (mniej więcej – wahania sezonowe – między 1 a 4 nad ranem) nie odjeżdżają pociągi ani autobusy z lotniska Palermo do centrum miasta. Ponadto w tej porze najdroższy jest również transport taksówką. Lepiej więc nie planować podróży tak by lądowanie w Palermo przypadało w godzinach nocnych. Chyba, że zamierzamy wynająć samochód i w ten sposób dostać się do miasta.   

Wycieczki po Palermo

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Nietypowe atrakcje na Sycylii – 5 pomysłów

Dojazd z lotniska do centrum Katanii

Następny

Dodaj komentarz