Dojazd z lotniska do centrum Katanii

Tagi , , , , ,

Od wielu lat to Włochy znajdują się na liście TOP10 najchętniej odwiedzanych przez naszych rodaków krajów. Na ową popularność wpływa kilka czynników, pośród których łagodny śródziemnomorski klimat, zapierające dech w piersiach krajobrazy, a także oferta kulturalna wydają się dla Polaków najważniejsze. Tanie linie lotnicze, które pojawiły się niedawno na rynku spowodowały, iż Sycylia stała się wręcz oblegana. Zaledwie dwie i pół godziny lotu przenoszą nas do krainy mitologicznych bóstw i wybitnych filozofów. Etna, której erupcje w przeszłości przyczyniły się do zrównania z ziemią tej części wyspy, dostarczyła do gleby znaczne ilości składników odżywczych, dzięki czemu dziś na terenie tym powstają jedne z najlepszych win w kraju. Tylko jak zaplanować dojazd z lotniska do centrum Katanii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

W jaki sposób dojechać z lotniska w Katanii do centrum miasta?

Lotnisko Katania-Fontanarossa jest największym portem lotniczym na Sycylii i szóstym pod względem wielkości w kraju. Położone we wschodniej części wyspy oddalone jest od centrum o siedem kilometrów. Przez mieszkańców nazywane lotniskiem Vincenzo Belliniego pomimo niepozornego wyglądu, każdego roku obsługuje blisko dziesięć milionów podróżnych. Do centrum miasta można dostać się szybko i na wiele sposobów. Wybór środka lokomocji może zależeć jedynie od indywidualnych preferencji podróżnych.

Catania - Theater - Teatro Massimo Bellini at dusk.
Teatr Massimo Bellini w Katanii, licencja: shutterstock/By Renata Sedmakova

Cieszące się największą popularnością pośród turystów autobusy ALIBUS

Bez wątpienia największą popularnością pośród podróżujących na Sycylię turystów, cieszą się obsługiwane przez firmę AMT autobusy ALIBUS. Kursują średnio co dwadzieścia minut od 05:00 do 00:00. Przejazd tą linią kosztuje około czterech euro i zajmuje około dwudziestu minut. Bilety można zakupić u kierowcy, bądź w wyznaczonych punktach sprzedaży. ALIBUS zatrzymuje się w centrum na piętnastu przystankach, a zakupiony bilet ważny jest przez dziewięćdziesiąt minut i obowiązuje na wszystkich liniach miejskich, dzięki czemu z łatwością można dotrzeć do wybranego miejsca na mapie miasta. Przystanek autobusowy znajduje się po lewej stronie od wyjścia z terminala.

Dojazd z lotniska do centrum Katanii – autobusy linii 524 oraz 538

Do centrum można dostać się również autobusami linii 524 oraz 538, które kursują co czterdzieści minut. W tym przypadku koszt 90 minutowego biletu wynosi jedynie euro. Bilet można zakupić przed wejściem do autobusu w kiosku znajdującym się w holu lotniska. Przystanek autobusowy oddalony jest o około trzysta metrów od terminala lotniska do Via Santa Maria Goretti.

Taksówka dla ceniących prywatność

Taksówka zapewnia poczucie komfortu i prywatności. Niemniej jednak jej koszt jest znacznie wyższy od autobusu. W zależności od pory dnia trwający około dwudziestu minut kurs do centrum może kosztować od piętnastu do trzydziestu euro. Aby mieć pewność, iż nie padniemy ofiarami oszustwa, warto skorzystać z usług Social Taxi Catania lub Taxi Sat Service.

Wypożyczalnia samochodów na lotnisku w Katanii

Podobnie jak na pozostałych lotniskach na Katania-Fontanarossa działa kilka wypożyczalni samochodów. Dynamiczny rozwój branży wpływa na ceny wynajmu aut. Koszt wynajmu pojazdu na jeden dzień zaczyna się od około dziesięciu euro i zawiera niezbędne ubezpieczenie. Biura wypożyczalni znajdują się w głównym terminalu lotniska, parkingi natomiast od wyjścia R1 i R2. Lotnisko położone jest w pobliżu autostrady A19, dzięki czemu dojazd z lotniska do centrum Katanii jest wygodny i nie zajmuje więcej aniżeli dwadzieścia minut. Samochód można wypożyczyć wcześniej dzięki czemu warunki wynajmu będą bardziej atrakcyjne.

Transport kolejowy

Niestety lotnisko Katania-Fontanarossa nie jest połączone siecią kolejową z centrum miasta. Najbliższa stacja znajduje się w Katanii i umożliwia podróż do wszystkich większych miast na Sycylii.

Wycieczki po Katania

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Dojazd z lotniska Palermo do centrum

Jak wejść na Stromboli na Sycylii?

Następny

Dodaj komentarz