Co warto zobaczyć, planując urlop w Trapani?

Redaktor: (Korektor: ---) Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Selinunte

Jakieś 70 kilometrów od Trapani, znajduje się park archeologiczny wraz z wykopaliskami starożytnego greckiego miasta Selinunte. Na 40 hektarach wolnej przestrzeni można spacerować wśród, niesamowicie oddających klimat starożytnych czasów miasta, ruin akropolu, dawnych świątyń i starych budowli.

Wznoszące się na wysokość sześciu metrów kolumny to pozostałość po świątyniach między innymi Hery czy Apolla. Niemal do samego nieba wznosi się świątynia Heraklesa. Założone w VII wieku przez Greków Selinunte, zostało odkryte dopiero w XVI wieku, a wydobyte w XIX wieku.

Park jest czynny od 29 marca do 24 października, w godzinach: 9:00 – 19:00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 18 – tej.

Bilet – 6 Euro, ulgowy 3 Euro.

Jak dojechać? Samochodem dojedziemy autostradą A29 w kierunku Palermo aż do Mazara Dell Vallo, następnie z autostrady zjeżdżamy na Castelvetrano i kierujemy się na Marinella di Seinunte, skąd do stanowiska archeologicznego będą już prowadzić dalsze kierunkowskazy. Na trasie są odpłatne odcinki autostrad, dlatego w portfelu musimy mieć około 11 Euro.

Do Salinunte z Trapani dojedziemy również pociągiem. Pociąg linii Trenitalia dojeżdża do Castelvetrano. Następnie autobusem (autoservizi Salemi) dotrzemy do Selinunte. Jednak autobusy nie kursują w niedzielę i święta. Podróż komunikacją miejską to koszt około 9 Euro w dwie strony, czas przejazdu około 2 godziny.

Segesta

Około 300 metrów n.p.m. na wzgórzu Monte Barbaro za Zatoką Castellamare leży kolejny archeologiczny park z wykopaliskami starożytnego miasta – Segesta.

Miasto założone przez Elymian, jako jedno z głównych ośrodków gospodarczych basenu Morza Śródziemnego, stanowiło dużą konkurencję dla Selinunte. Na wzgórzu znajduje się niedokończona nigdy świątynia dorycka z 420 – 430 r p.n.e.. 36 wznoszących się niemal do nieba kolumn robi niesamowite wrażenie.

Na wzgórzu Barbaro stoi teatr, zbudowany prawdopodobnie w III bądź w II wieku p.n.e. Teatr ten początkowo rozbudowany przez Rzymian, został w późniejszych latach odrestaurowany. Latem teatr wypełniony jest po brzegi widzami, chętnymi zobaczyć wystawiane tam komedie czy nawet dramaty.

Segestę możesz zwiedzić też na quadzie. Na miejscu można wykupić taką wycieczkę, w cenie 120 euro za wynajem quada dla dwóch osób. Pod tym numerem +39 0923.24459 – +39 0923.031701 można uzyskać więcej informacji. Wyjazd jest z Baglio Pocoroba o godzinie 10 – tej i 17 – tej. Wycieczka trwa około 2 godzin.

Z kolei około 10 minut jazdy od Parku Archeologicznego Segesta znajdują się łaźnie termalne (trzy baseny z wodą o temperaturze od 37 ° C do 39 ° C.).

Park jest czynny cały rok od 9:30 do 19:30, ostatnie wejście jest o 18:30.

Cena biletu: 6 Euro, ulgowy 3 Euro. Dzieci mogą wejść bezpłatnie.

Jeśli do teatru nie chcesz iść na pieszo (4 kilometry pod górę), możesz skorzystać ze zorganizowanego transportu w cenie 1,5 Euro za osobę.

Jak dojechać? Samochodem do Segesta dojedziemy autostradą A29, w kierunku Palermo, z której jest bezpośrednio zjazd na Segestę.

Dojedziemy również autobusem Tarantola Bus. Autobus odjeżdża z placu Piazza Ciaccio Montalto , ale kursuje jednak tylko trzy razy dziennie: 8:00, 10:20 i 14:00. Powrót do Trapani jest o 13:10 i 16:10. Autobus kursuje tylko od poniedziałku do soboty. Czas dojazdu 45 minut, koszt 4 Euro w jedną stronę i 6,50, jeśli kupimy od razu bilet powrotny.

Cave di Cusa (kamieniołomy Cusa)

Niecałe 3 kilometry od Campobello di Mazara znajduje się Cave di Cusa – antyczny kamieniołom, z którego pochodził materiał do budowy świątyni w Selinunte.

Tutaj czas zatrzymał się dosłownie w miejscu. Jeśli przybędziemy do Cave di Cusa zobaczymy, jak w czasach antycznych wydobywano kamień. Zwyczajnie pracujący tam niewolnicy, porzucili wszystkie narzędzia i uciekając przed Kartagińczykami w 409 roku p.n.e.. Od tego dnia prawie nic się w tym miejsc nie zmieniło.

Niektóre części kolumn leżą w trawie, inne są jakby dopiero zaczęte, bądź w połowie niedokończone. Zanim jednak wstąpimy do Cave di Cusa, zatrzymajmy się w Baglio Florio – jakieś 300 metrów przed kamieniołomem. Tam na podstawie obrazków wyjaśnione jest, jak powstawały z kamienia świątynie.

Wstęp do Cave di Cusa kosztuje 2 Euro, chyba że wykupiliśmy bilet do Selinunte, wtedy do kamieniołomów wejdziemy bezpłatnie.

Możemy tam zawędrować codziennie od 9 –  tej rano. Kamieniołomy są czynne aż do zmierzchu. Na miejscu nie znajdziemy żadnego sklepu, ani restauracji, warto zabrać więc ze sobą prowiant, a także koc, bo z pewnością znajdziemy tam idealne miejsce na piknik.  

Gibellina

48 kilometrów od Selinunte i 68 kilometrów od Trapani znajduje się Gibellina. Jednak, jeśli mowa o Gibellinie, to trzeba wyróżnić właściwie dwa miasta – Gibellina Vecchia i Gibellina Nuova. Gibellina Vecchia to pochodzące z XIV wieku miasto, które w 1968 roku podczas trzęsienia ziemi zostało kompletnie zniszczone.

Co ciekawe, nikt nie podjął się odrestaurowania miasta, a jedynie 18 kilometrów dalej wybudowano nowe miasto Gibellina Nuova, będące jednocześnie największym muzeum nowoczesnej sztuki w całych Włoszech.

Co jest niezwykłe, to dzieło Alberta Burri, który na jednej z części starego miasta wylał grubą warstwę białego cementu, znacząc na niej całą siatkę ulic starodawnej Gibelliny. Spacerując tymi uliczkami czuć nie tylko klimat średniowiecznego miasteczka, ale i tę nostalgię, którą Burri zmieszał wraz z tym cementem.

Obok znajduje się teatr, w którym od czerwca do października odbywają się przedstawienia i sztuki teatralne. Trzeba koniecznie też zajrzeć do Gibelliny Nuova, w której wielu znakomitych rzeźbiarzy i malarzy oddało hołd zmarłym podczas trzęsienia ziemi mieszkańcom, tworząc tam swoje piękne i unikatowe dzieła.

W Nuova nie znajdziemy śladów baroku czy tak charakterystycznego dla innych miast Sycylii hiszpańskiego stylu. To całkiem inne miasto, trochę jakby sztuczne i może dlatego takie niezwykłe, wręcz interesujące?

Rezerwat Zingaro

Bez wątpienia jednym z piękniejszych zakątków w całej prowincji Trapani jest San Vito lo Capo. Tam, wraz z pięknymi widokami i turkusową wodą w morzu, czujesz się jak na Karaibach.

Jednak wycieczkę w kierunku Vito lo Capo opłaca się zorganizować nie tylko dla delektowania się urokami iście plażowego raju. Za San Vito lo Capo ciągnie się droga Strada Provinciale (SP 63), która prowadzi do Calampiso i do wejścia od strony północnej do rezerwatu Riserva dello Zingaro.

Wycieczkę do rezerwatu można połączyć z odpoczynkiem na plaży. Od San Vito lo Capo do rezerwatu jest zaledwie 12 km, dojedziemy więc tam nie tylko autem, ale również rowerem. Krótko przed Tonnara del secco, można odnaleźć starą wieżę obronną, jedną z tych charakterystycznych dla całego wybrzeża Sycylii.

Wieże były budowane dla lepszego wypatrzenia zbliżających się wrogów i dawania informacji wartownikom w pozostałych wieżach. Dojeżdżając do Calampiso, kolejny przystanek możemy zrobić w Villaggio, by napić się dobrego Espresso czy rozkoszować się smaczną sycylijską kuchnią.

Jeśli jedziemy autem, to tutaj musimy znaleźć parking, dalej do chronionego rezerwatu wejdziemy tylko pieszo. Wstęp kosztuje 5 Euro. W rezerwacie nie znajdziemy też żadnego baru czy restauracji, warto więc wcześniej zaopatrzyć się w coś do picia i do jedzenia.

To z pewnością będzie jeden z tych niezapomnianych spacerów, wśród śródziemnomorskiej flory, egzotycznych ptaków, a także pięknych zatok, w których, jeśli tylko nie zapomnimy wpakować do plecaka stroju kąpielowego, możemy zażyć orzeźwiającej kąpieli.

Na terenie rezerwatu znajdują się też groty, szczególnie warta uwagi jest Grota Uzzo, gdzie dawniej pasterze kóz szukali w nocy schronienia. Rezerwat jest czynny od 7:00 do 19:30. Na jego terenie znajdziemy jednak też wiele schronisk, gdzie w sezonie skorzystamy z noclegu.

Grota Mangiapane

Tam, gdzie również główny bohater kryminalnej powieści sycylijskiego pisarza Andrea Camilleri – Comisarz Montalbano prowadził śledztwa, ludzie żyli już od czasu paleolitu.

W wysokiej na 70 metrów i szerokiej na 50 metrów grocie na początku XIX wieku rodzina Mangiapane zbudowała pięć małych, dwupiętrowych domów, magazyn i dwie stajnie. Również na zewnątrz postawiono kilka domów, a małą grotę wykorzystywano do przechowania stada.

Rodzina Mangiapane żyła tam do 1950 roku, a obecnie znajduje się tam muzeum. Szczególnie warta odwiedzenia jest Grota Mangiapane podczas świąt Bożego Narodzenia, gdzie powstaje rekonstrukcja całej wioski, wraz z domami, stajniami, a nawet sklepami.

Oprócz tego możemy zobaczyć prawdziwy sycylijski teatr lalkowy. Każdego roku, od 1981 wystawiane jest niesamowite przedstawienie z szopką betlejemską. Bilet, w wysokości 5 Euro, warto zakupić wcześniej online na stronie www.presepeviventedicustonaci.it

Muzeum znajduje się na Contrada Scurati, Custonaci i można je zwiedzić od kwietnia do listopada od 10:00 do 19:00 w cenie 3 Euro za bilet (dzieci poniżej 5 roku życia bezpłatnie).

U stóp Monte Cofano

Jeśli szukamy dobrych dróg na spacer, to przechadzka wzdłuż morza do Monte Cofano będzie idealnym pomysłem, również dla amatorów pieszych wędrówek. Trzeba jedynie pamiętać, że na końcu wycieczki, musimy albo wrócić tą samą drogą, albo przejść przez góry, ewentualnie zamówić transport powrotny.

Widoki podczas spaceru będą z pewnością niezapomniane. Na początku drogi trafimy na starą wieżę wartowniczą, w której mieści się muzeum. Tam możemy zobaczyć wszystkie wieże wartownicze z regionu. W sielankowy charakter wycieczki dobrze wpiszą się również krowy, które czasem można spotkać po drodze.

Trasa liczy około 8 kilometrów, nie jest zbyt wysoko, najwyższy punkt znajduje się na wysokości 315 metrów n.p.m.. Trzeba jednak liczyć jakieś trzy godziny na wędrówkę. I zdecydowanie nie planować wycieczki w bardzo upalne dni. Brak zacienienia może dać się we znaki, a dzień zakończy się, mimo spożywania dużej ilości wody, ogromnym bólem głowy.

Latem więc warto spacer zaplanować rankiem bądź wieczorem, kiedy jeszcze nie ma takich upałów. Choć droga jest prosta, to sandałki zostawiamy w domu, a zakładamy pełne obuwie. Spacer zaczynamy w małej miejscowości Cornino, tam pod rezerwatem znajdziemy parking, gdzie możemy zostawić samochód.

Wejście do parku Cornino jest odpłatne – 2 Euro.

Jaskinia Monte Inici

Niedaleko Castellammare del Golfo zlokalizowany jest ciąg 22 jaskiń, z czego dwie możemy zwiedzić. Zaledwie kilka kilometrów od wioski, na wschodnim stoku Monte Inici znajdują się dwa wejścia do Groty Abisso dei Cocci – jednej z najgłębszych jaskiń na Sycylii, mającej 305 metrów.

Druga jaskinia to dell Eremita. Dokonane przez archeologów odkrycia, dowodzą, że w czasach prehistorycznych, aż do czasów średniowiecznych jaskinie te były zamieszkane przez ludzi.

Groty warto odwiedzić nie tylko dla urzekającej gry świateł i magicznych skał w środku, ale również dla poznania niezwykłego świata – wielkich pomieszczeń, przecinanych małymi jeziorami, korytarzami, rozświetlonych wyjątkową poświatą i gamą kolorów.

Cai – Club Alpino Italiano organizuje wycieczki z przewodnikiem do jaskiń. 4 sierpnia można zwiedzić obie jaskinie w jednym czasie. Poza tym termin zwiedzenia jaskiń z przewodnikiem można omówić telefonicznie, a więcej informacji jest na stronie klubu: www.caidelgolfo.it

Termy w Trapani

Zdrowie i relaks, a wszystko dzięki dobroczynnej stronie Etny. Źródła termalne, które sławne były już w średniowieczu, znajdują się również w prowincji Trapani i są idealnym miejscem na relaks w trakcie urlopu.

Terme Segestane

W małej miejscowości Fiume Caldo, w pobliży Castellammare del Golfi znajdują się źródła i baseny z wodą termalną Sagestane. Oprócz relaksu można też zażyć kąpieli zdrowotnej w wodzie siarkowej, idealnej na schorzenia skóry.

W naturalnej grocie, znanej jeszcze za czasów Rzymian, znajduje się sauna. Termy są otwarte przez cały rok, za wyjątkiem okresu Bożo – Narodzinowego i Noworocznego.

W czwartki jest zamknięte, a w poniedziałki tylko od 16:30 do 24:00. W pozostałe dni termy są otwarte od 10 do 13:00 i od 16:30 do 24:00. Wstęp 9 Euro.

Termy znajdują się na Località Ponte Bagni, Castellammare del Golfo, więcej informacji znajdziemy na stronie www.termesegestane.com

Termy di Gorga Tutaj woda jest jeszcze gorętsza i sięga 52 stopni Celsjusza, a dzięki zawartości akwaliny i siarki, oprócz basenów typu wellness, dostępne są też te lecznicze. W termach jednak znajdziemy coś więcej niż tylko dobroczynne działanie gorącej wody.

W ofercie jest również kąpiel błotna czy parowa, a także inhalacje, które z pewnością znajdą również zainteresowanie. Termy otwarte są przez cały rok od 8 do 24:00. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.termegorga.com

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Kamperem na Sycylię

Okolice Enny, co warto zobaczyć w samym sercu Sycylii?

Następny

Dodaj komentarz