Co przywieźć z Sycylii, najpopularniejsze produkty?

Tagi , ,

Wycieczka na Sycylię przyniesie nam z całą pewnością szeroką gamę wspaniałych doznań, przygód i czystej radości. To wszystko będzie stanowiło dla nas niezapomniane doznania z wyprawy na tę słynną, włoską wyspę. Jednak poza takimi pamiątkami warto zadbać również o te bardziej namacalne – te którymi możemy np. obdarować bliskich lub przyjaciół. Zatem co przywieźć z Sycylii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Produkty z pistacji

Będąc na Sycylii wręcz nie wypada nie spróbować, a następnie nie przywieźć do domu produktu związanego z pistacjami. To wizytówka tego regionu – podawana w tym miejscu w tylu rozmaitych wariantach smakowych i formach, że warto ją polecić dosłownie wszystkim. Każdy bowiem znajdzie dla siebie taką odmianę pistacjowego przysmaku, która dosłownie podbije jego kubki smakowe. Jedną z najpopularniejszych form jest z całą pewnością pesto pistacjowe, które możemy potem w Polsce stosować do wielu, rozmaitych dań. Pistacje królują na Sycylii między innymi dzięki wyjątkowo sprzyjającej im glebie – wulkaniczne podłoże świetnie nadaje się do ich uprawy. To jedna z wielu zalet bliskości wulkanu Etna dla mieszkańców wyspy.

Lokalne wina i sery

Włoskie regiony słyną z produkcji lokalnych odmian słynnych produktów – prym wiodą tu oczywiście wina i sery. Nie inaczej jest na Sycylii, gdzie ilość pomniejszych odmian np. wina może przywrócić o zawrót głowy. Można wręcz odnieść wrażenie, że każda miejscowość wyprodukowała swój własny rodzaj. Jednym z najsłynniejszych sycylijskich win – zdecydowanie godnym polecenia – jest Marsala. To słodkie, białe wino powstaje w prowincji Trapani na zachodzie wyspy.

Co przywieźć z Sycylii – Produkty wytworzone z lawy

To kolejny punkt obowiązkowy z wizyty na wyspie położonej w cieniu Etny. Do tego produkt powszechnie, łatwo dostępny – i to w licznych odmianach. Można wręcz odnieść wrażenie, że na Sycylii z lawy robi się niemal wszystko – figurki, magnesy i liczne inne, drobne przedmioty, które będą stanowiły znakomity upominek dla naszych przyjaciół. Trudno o bardziej charakterystyczny przedmiot, który można nabyć będąc na Sycylii. Zaletą są też bardzo niskie ceny takich lawowych przedmiotów – około 1 euro.

Czekolada z Sycylii

Ta lokalna odmiana czekolady zaskoczy Was jednym, jakże istotnym szczegółem – powstaje bez użycia tłuszczu ani mleka! Wydaje się to niemożliwe? A jednak. Wynika to ze specyfiki wyspy i znanych na cały świat potężnych upałów. Aby jakoś sobie z nimi radzić – a przy tym nie tracić przyjemności jedzenia czekolady – zaradni Włosi wymyślili czekoladę bez tych dwóch (wydawać by się mogło nieodzownych szczegółów). Taka sycylijska czekolada nie topi się tak łatwo. Do tego uroku dodają jej liczne, dość nietypowe odmiany – m.in. o ostrym smaku papryczek oraz z dodatkiem… medycznej marihuany.

Mocne likiery spod Etny

Jednym z najmocniejszych doznań smakowych (i nie tylko smakowych), jakie może nas spotkać podczas pobytu na Sycylii jest z całą pewnością konsumpcja słynnego likieru Sospiro dell’Etna. Jego cechą szczególną jest aż 70% zawartość alkoholu. Wypicie tego likieru to zaserwowanie sobie prawdziwego, palącego ognia Etny. Przygoda tylko dla odważnych i wprawionych w tego typu doznania smakoszy. Nie każdemu konsumpcja tego alkoholu przypadnie do gustu. Ale gdy polubimy ten wulkaniczny ogień to nic nie stoi na przeszkodzie by sprawić sobie butelkę lub dwie i zabrać je ze sobą do kraju. Może być to świetny pomysł na prezent dla znajomych. Cena to około 15 euro za pół litra takiego wyjątkowego likieru.

Co przywieźć z Sycylii – Wytwory z ceramiki

Kolejny symbol Sycylii, który jest znany na całym świecie. Największą wartość mają oczywiście te ręcznie malowane, a jest ich tu istne zatrzęsienie. Spotkamy je na każdym właściwie kroku – w mniejszych sklepach, na bazarkach, czasem również od zwykłych ludzi, z handlu tzw. ulicznego czy przydomowego. Warto kupić choćby drobny upominek ceramiczny, jeżeli np. wymogi pomiarowe naszego bagażu w samolocie nie pozwalają na większe produkty. Niezwykle barwne i cieszące oko wyroby ceramiczne będą dla nas z pewnością jedną z najważniejszych pamiątek z pobytu na Sycylii.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Przewodnik po Sycylii Wschodniej

Narty na aktywnym wulkanie – czy to możliwe?

Następny

Dodaj komentarz