Caltanissetta

Redaktor: (Korektor: ---) Tagi , , ,

Wśród łagodnych wzgórz, w malowniczej dolinie, bije serce Sycylii – Caltanissetta. Urocze miasteczko i zarazem o tej samej nazwie prowincja. Tu warto przyjechać nie tylko na fascynujące piesze wędrówki, ale z pewnością na Wielki Tydzień, bo tak celebrowanego tego święta, jak w Caltanissetta nie doświadczymy nigdzie indziej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Caltanissetta – położenie i historia

Nie bez powodu urocze miasto, leżące w samym środku Sycylii, nazywane jest też jej sercem. Od piaszczystych plaż lazurowego morza dzieli Kaltanissettę tylko 60 kilometrów. 40 kilometrów od Enny i 70 kilometrów od Agrygentu.

W otoczeniu trzech naturalnych jezior, wśród lasów, osadzona w pięknej dolinie między wzgórzami Sant’Anna, Monte San Giuliano i Poggio Sant’Elia, Caltanissetta jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek.

Dzięki temu, że miasto wznosi się 568 metrów n.p.m., oferuje również fantastyczny górski klimat z pięknymi krajobrazami, i jak na sycylijskie miasto przystało – z dawną historią w tle.

Wakacje w Caltanissetta? – gdzie zarezerwować nocleg?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Caltanissetta w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Caltanissetta.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Historia miasta Caltanissetta

Kiedy dokładnie powstała Caltanissetta i skąd wzięła się jej nazwa, pozostaje, nawet wśród historyków, w sferze przypuszczeń. Przyjmuje się bowiem, że około 1000 roku p.n.e. miasto w tym miejscu założyli Sykulowie.

Nieznane są jednak losy Caltanissetty za czasów panowania greckiego i rzymskiego. Wiadomo natomiast, że kiedy miasto zajęli Arabowie, nadali mu nazwę Qal’at Nissa, co oznacza pałac w Nissie.

Za ich panowania w mieście wybudowano potężny pałac Pietrarossa, po którym dziś pozostały jedynie ruiny. I właśnie tego zamku dotyczą pierwsze historyczne zapiski o mieście, pochodzące z 1086 roku n.e., według których zamek przejęli Normanowie, zakładając w nim klasztor Jana Chrzciciela. 

W XIX wieku miasto przeżyło prawdziwy boom gospodarczy, a wszystko za sprawą siarki, której złoża odkryto w mieście w 1860 roku. Ze względu na sprzedaż siarki do całej Europy, Caltanissetta stała się bardzo bogatym i znanym miastem.

Co warto zobaczyć w Caltanissetta?

Spacerując wąskimi uliczkami miasta, z pewnością odkryjemy wiele pozostałości po poprzednich władcach. Centrum Caltanissetty znajduje się na Piazza Giuseppe Garibaldi.

I tam bez wątpienia odkryjemy prawdziwy urok tego miasta, znajdziemy restaurację z dobrym włoskim jedzeniem, a przy pięknej fontannie odpoczniemy i zrelaksujemy się.

Zamek Pietrarossa

Niedaleko placu Garibaldi, dosłownie 15 minut spacerem dotrzemy do Zamku Pietrarossa.

 – Zamek zlokalizowany jest w pobliżu kościoła Santa Maria degli Angeli na ulicy via Angeli 166. Niedaleko ruin odnajdziemy też monumentalny cmentarz, w starej dzielnicy arabskiej. Choć pierwsze zapiski o zamku pochodzą z czasów arabskich, to jego niektóre elementy wskazują, że jest to najstarsza budowla w mieście, sięgająca czasów średniowiecznych.

Zamek został zbudowany na wzniesieniu i z pewnością za czasów swej świetności unosił się majestatycznie nad pozostałą częścią miasta, wyróżniając się charakterystycznym czerwonym kolorem cegieł, od których prawdopodobnie pochodzi również jego nazwa.

W czasach panowania hiszpańskiego zamek przebudowano na teatr, gdzie przedstawiano między innymi sztuki o politycznym charakterze. Niestety w 1567 roku uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi i nigdy nie został odrestaurowany. Obecnie można zobaczyć pozostałości po zamku.

Katedra Santa Maria Nova w Caltanissetta

– jeśli również w Caltanissetta chcemy zobaczyć piękną, włoską sztukę kościelną, to pozostańmy na placu Garibaldi i skierujmy się do Katedry S. Maria Nova, zbudowanej na przełomie XVI i XVII wieku, gdzie znajdują się dwie wielkie statuy  – jedna drewniana z XVI wieku z San Michelle – patronem miasta i druga z marmuru, z XVII wieku.

Mimo surowego stylu architektonicznego już z zewnątrz katedra prezentuje się okazale i pięknie. Trzeba jednak wejść do środka i zobaczyć niesamowite freski, między innymi na suficie, autorstwa samego Guglielma Borremansa, pochodzące z 1720 roku, a niedawno odrestaurowane. Piękna dodają też obrazy samego Vinzenzo Roggeriego. 

W dni powszednie katedra jest czynna od 9:30 do 18:00. W niedzielę i święta odbywają się nabożeństwa o: 8:00, 9:15, 10:30, 12:00, 18:00.

Kościół San Sebastiano Caltanissetta

– również na placu Piazza Giuseppe Garibaldi, naprzeciwko katedry S. Maria Nova stoi kościół San Sebastiano z XVI wieku, którego fasada pięknie mieni się w niebieskim, czerwonym i białym kolorze.

Kościół zbudowany jest w ekliptycznym stylu, z neoklasycznym środkiem, wypełnionym jońskimi i katalońskimi kolumnami. Na uwagę zasługuje posąg San Sebastiano i obraz Marii degli Agonizzanti.

– nieco dalej, dojdziemy spacerkiem do ulicy via Domenico, gdzie stoi równie piękny, jeden z najstarszych, pochodzących jeszcze z XV wieku kościołów w mieście.

Według legendy kościół został założony przez świętego Reginalda Lombardo, ucznia świętego Dominika. Wielokrotnie restaurowany, a w XVIII wieku dodatkowo powiększony.

W środku oprócz ukrytych w podłodze chóru krypt można podziwiać też piękny obraz Madonny del Rasoario, namalowany przez Filippo Paladini. Tam, gdzie dziś stoi kościół, dawniej znajdowała się stara arabska dzielnica.

Pałac Moncada Caltanissetta

szlachecki zamek z XVII wieku, w którym obecnie znajduje się Multipleks i miejskie muzeum.

Nazwa zamku pochodzi od jego założyciela – Luigi Gugliemo Moncada, który za czasów rządów na Sycylii, w Kaltanissetta pragnął mieć swój piękny dom.

Niestety, choć projekt samego Carlo d Aprile, który również zaprojektował Senat w Palermo, zapowiadał się bardzo majestatycznie, to ze względu na wydarzenia historyczne i schyłek władzy Moncada na Sycylii, nie został nigdy dokończony.

Odrestaurowany zarówno w środku, jak i na zewnątrz, oferuje spacer między innymi wśród rzeźb gipsowych (sala wystawowa muzeum miejskiego). Dodatkowo w czterech salach odbywają się ciekawe projekcje filmowe. Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00 do 13:00 i od 17:00 do 20:00. Bilet wstępu kosztuje 2,50 Euro

Wstęp do kina kosztuje:

Poniedziałek, czwartek, piątek, sobota, niedziela – Film 2D – 7 Euro, ulgowy 5 Euro. Film 3D – 8 Euro, ulgowy 6 Euro, we wtorki – każdy bilet kosztuje 4,5. W piątki zniżki mają Panie – film 3D – 6 Euro, film 2D – 5 Euro. W soboty można zakupić ulgowy bilet rodzinny.

Pałac mieści się przy ulicy Via Salita Matteotti, 10.

Muzea w Caltanissetta

Oprócz małego muzeum w Pałacu Moncada, w Caltanissetta możemy jeszcze odkryć dawne czasy w Muzeum Archeologicznym i w Muzeum Siarki.

Muzeum Archeologiczne w Caltanissetta

– Regionalne Muzeum Archeologiczne na Strada Statale 122. To muzeum, w którym poznamy historię nie tylko miasta Kaltanissetta, ale całej prowincji, od dawnych czasów prehistorycznych, po epokę bizantyjską.

Ważnym punktem jest nie tylko ciekawa kolekcja waz, prezentacja sycylijskiej ceramiki czy narzędzi z epoki brązu, ale również wykopaliska, które przeprowadzono w latach 50 – tych XX wieku. W muzeum znajdziemy również monety z greckich czasów, broń z różnych epok i ciekawą biżuterię.

Muzeum jest czynne: 9:00 – 13:00 i 15:30 – 19:00. W ostatni poniedziałek miesiąca jest nieczynne. Wstęp – 4 Euro

Diecezjalne muzeum w Caltanissetta

założone jeszcze w 1983 roku z inicjatywy księdza Giovanni Speciale, któremu też jest poświęcone. Wszystko, co znajduje się w muzeum, tworzy piękną historię tego miasta od XV do XIX wieku.

To naprawdę unikatowa kolekcja obrazów, srebrnych wazonów, szat liturgicznych, manuskryptów czy nawet mebli. Muzeum znajduje się przy Viale Regina Margherita, 29.

Muzeum jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach:  9:00 – 13:00 i 16:00 – 19:00

Muzeum mineralogiczne i paleontologiczne

– jeśli chcemy poznać historię wydobywania siarki na Sycylii, to zdecydowanie właśnie tu powinniśmy zajrzeć. Oprócz prezentowanych minerałów zobaczymy piece z tamtego okresu, a nawet wagony, którymi przewożono wydobytą siarkę.

W muzeum znajduje się również cała sekcja kopalniana, gdzie widać tunele, studnię wydobywczą i piecie.

W muzeum można też zobaczyć dawne mapy geologiczne Sycylii. Budynek mieści się przy ulicy Viale della Regione 71, a zwiedzanie można zaplanować od poniedziałku do soboty, w godzinach: 9:00 – 13:00, całkiem bezpłatnie.

Piękno Świąt Wielkanocnych w Caltanissetta

Kiedy zdecydowanie warto zaplanować wycieczkę do Caltanissetta, to w czasie Świąt Wielkanocnych, gdzie w Wielki Piątek wśród fajerwerków i muzyki zaczyna się kolorowy pochód, wraz z wystawieniem wszystkich stacji krzyżowych.

Korowód tworzą poprzebierani mieszkańcy miasta. Na Sycylii to może żadna nowość, ale w Kaltanissetta to jedno z piękniejszych widowisk podczas obchodów Świąt Wielkanocnych.

Gdzie na wędrówkę w okolicach Caltanissetty?

Z pewnością krajobraz, niesamowita przyroda i możliwość zaobserwowania różnych gatunków ptaków czy zwierząt przyciąga w rejony Marianopoli, u podnóża Monte Pertichino, gdzie dotrzemy do Lago Sfondato – jeziora otoczonego gęstym lasem i ukwieconego dzikimi orchideami.

Jeśli szczególnie interesuje nas dzika natura, to również dobrym kierunkiem będzie drugie jezioro w okolicy Caltanissetta – Lago Soprano.

Jezioro Soprano znajduje się w odległości około 20 kilometrów od centrum miasta, a Sfondato około 22 km. Niestety na komunikację miejską nie mamy co liczyć, pozostaje własny środek transportu bądź taksówka.

Wędrówkę możemy zaplanować również szlakiem Monte Conca, na którym oprócz ciekawej przyrody, odkryjemy wiele jaskiń i grot.

Monte Conca

Od Caltanissetty do rezerwatu Monte Conca jest około 46 kilometrów. Najprościej dojechać tam samochodem. Komunikacją miejską (pociągiem) dojedziemy tylko do miejscowości Grotte. Podróż trwa około 51 minut i potem zostaje nam tylko dojazd taksówką. Autem natomiast na miejscu jesteśmy w ciągu 46 minut.

Dojazd do Caltanissetty

Jeśli nie za bardzo mamy ochotę na spędzenie długich 28 godzin w samochodzie, w dodatku podczas upalnych, wakacyjnych dni, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rezerwacja lotu z Katanii bądź z Palermo.

Jeśli lecimy do Katanii, to z lotniska dojeżdżamy autobusem do dworca kolejowego Catania Centrale i stamtąd cztery razy w ciągu dnia odjeżdża pociąg do Caltanissetty. Podróż pociągiem trwa około dwóch godzin, koszt przejazdu około 15 Euro.

Jeśli lecimy do Palermo, to również z lotniska musimy się dostać najpierw do dworca kolejowego Palermo Centrale, a następnie pociągiem w 1,28h dostaniemy się do Caltanissetty.

Pociągiem do Caltanissetty dojedziemy też z Syrakuz, Agrygentu czy Ragusy.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sycylii:

Przewodnik po Sycylijskich wyspach:

Wycieczki po Caltanissetta

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Agrygent

Wyspy Egadzkie (Egady)

Następny

Dodaj komentarz