Zdobione nie tylko barokowymi akcentami, ale również lokalną sztuką ceramiczną, Caltagirone jest niezwykle uroczym i barwnym miasteczkiem. Klimatu i magii dodaje mu też samo położenie. Poznaj jedną z piękniejszych twierdz sycylijskich, której majestat z dawnych czasów wciąż unosi się nad miastem.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Caltagirone – położenie i dojazd
Caltagirone to jedno z ośmiu miast późnego baroku w dolinie Noto, wpisanych na listę UNESCO. Miasto jednak oferuje coś więcej dla oka niż tylko okazałą barokową architekturę. To miasto osadzone na trzech wzgórzach, z pozostałościami po średniowiecznym i renesansowym klimacie i wyjątkową ceramiką, która zachwyca nie tylko w lokalnych sklepikach, ale również na murach budynków czy schodach. Dlatego do tego miasteczka zdecydowanie warto się wybrać.
Na najwyższym wzgórzu znajduje się tak zwane stare miasto, odbudowane w XVII wieku po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Odrestaurowane budynki wkomponowano pomiędzy pozostałości z czasów średniowiecza i renesansu. Takie relikwie jak na przykład krzyż św. Jerzego z XI wieku, czy żydowska dzielnica Miracoli nie uległy uszkodzeniu podczas największego trzęsienia ziemi. To wszystko sprawia, że całe Caltagirone jest miejscem pięknych i jednocześnie bardzo odległych wspomnień.
Caltagirone znajduje się w prowincji Katanii na 600 m n.p.m.. Od lotniska Katanii dzieli je jedynie 83 kilometry.
Szukasz noclegu w Caltagirone?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Caltagirone w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Caltagirone.
Sprawdź nasze rekomendacje!
Pociągiem do Caltagirone dojedziesz również z Geli (godzinę czasu). Z Katanii podróż koleją zajmie natomiast w dwie godziny.
Do tego uroczego zakątku dojedziesz też autobusem linii AST, ETNA i SAIS. W ten sposób dojedziesz z Ragusy (1,5h), bezpośrednio z lotniska w Katanii (1,5 h) bądź z Piazza Armeriny (1h) czy Enny (1,5h).
Jeśli jedziesz pociągiem, to dotrzesz na obrzeża miasta, ponieważ dworzec kolejowy znajduje się około 2 kilometry od centrum miasta, w jego południowo – wschodniej części. Natomiast dworzec autobusowy znajduje się na Piazza Municipio w górnym mieście.
Scala Santa Maria del Monte – niezapomniany spacer po mozaikowej górze
Caltagirone dzieli się centrum religijne (górne miasto) i na centrum świeckie (dolne miasto). Co je łączy, to niezwykła ulica, której charakterystycznym akcentem są stworzone z lawy wulkanicznej schody, zdobione ceramicznymi płytkami. Ulica powstała w 1606 roku i nosi nazwę Scala Santa Maria del Monte. Jeśli w Caltagirone jesteśmy na kilka godzin, to zdecydowanie właśnie te schody warto odnaleźć. Ponad 140 schodów ozdobionych ręcznie malowanymi płytkami ceramicznymi, ciągnie się na około 50 metrów. Co ciekawe schody w wyjątkowy sposób opowiadają historię miasta od X wieku aż do czasów współczesnych. To właśnie na płytkach, na których można odnaleźć różne motywy, łącznie z rycerzami, sfinksami, czy nawet Matką Boską w fantastyczny sposób opowiadają tę historię. Schody prowadzą do kościoła Santa Maria del Monte.
Chiesa Santa Maria del Monte
Kościół Santa Maria del Monte usytuowany jest w najstarszej części miasta. Dla samych mieszkańców ma kolosalne znaczenie ze względu na znajdujący się tam obraz z pierwszej połowy XIII wieku z wizerunkiem Madonny di Conadomini. Obraz jest na tyle szczególny, że zawiera dzieła z dwóch stron. Z jednej strony cieszy oko wizerunkiem Madonny, z drugiej prezentuje Chrystusa wstającego z grobu. Nawa główna kościoła posiada sklepienie zdobione freskami z XIX wieku, autorstwa braci Vaccaro. W maju w Caltagirone jest szczególnie duży ruch, ponieważ w tym miesiącu tysiące pielgrzymów z całego świata chcą oddać hołd właśnie Madonnie w kościele Santa Maria del Monte. Odwiedzając kościół można wejść na dzwonnicę, by podziwiać panoramę nie tylko miasta, ale pięknej Sycylii z lotu ptaka. Wejście jest odpłatne i kosztuje 1 Euro. Obecnie katedra nosi nazwę patrona miasta – San Juliano.
Giardino Pubblico della Villa Comunale
Jednym z ciekawszych miejsc jest mały, ale zwłaszcza latem ukwiecony park miejski. Latem, kiedy w miasteczku temperatura może sięgać prawie 40 stopni Celsjusza, to oaza z przyjemnym i chłodnym cieniem wśród drzew. Ogród zaprojektowany został na styl ogrodów angielskich. W samym jego środku znajduje się również scena muzyczna, gdzie odbywają się często koncerty. Spacerując alejkami parku, można podziwiać nie tylko piękną egzotyczną roślinność śródziemnomorską, ale również ceramikę. Płytki majoliki autorstwa Giuseppe di Bartolo zdobią bowiem również w piękny sposób cały ogród. Niedaleko znajduje się też Muzeum Ceramiki i Teatr.
Muzeum Ceramiki w Caltagirone
Z ceramiką Caltagirone związane jest już od czasów arabskich. To właśnie bowiem Arabowie udoskonalili technikę wyrobu z gliny i to dzięki nim ceramika stała się znakiem rozpoznawczym miasta. Z pewnością właśnie w Muzeum Ceramiki można zgłębić historię garncarską. Do tego świata pięknych arcydzieł wiedzie starożytna droga, zaprojektowana przez Marię Carolinę i łącząca stare miasto z nowym – Via Roma, która biegnie też przez park miejski i jest cudnie ozdobiona również ceramiką. W muzeum można odnaleźć zarówno bizantyjską i grecką tak zwaną prehistoryczną ceramikę. Można tam znaleźć między innymi grób z V wieku, jak i pokrywę nagrobka z wapiennymi sfinksami. Odnajdziemy elementy zarówno średniowiecznej, jak i renesansowej ceramiki. Ciekawym miejscem jest tak zwany duży pokój, gdzie skompletowana jest cała sycylijska majolika od XVII do XIX wieku. Znajdują się tam m.in. cenne lampy antropomorficzne, a także XVIII wieczne terakoty Giacomo Bongiovanniego.
Ponte di San Francesco
Ponte di San Francesco w majestatyczny i niezwykle barwny sposób łączy dwa wzgórza ze sobą, dzięki czemu ułatwia komunikację w mieście. Zaprojektowany przez Orazio Torrianiego most został oddany do użytku w 1655 roku. Pierwotnie most opierał się tylko na dwóch łukach. Kolejne trzy łuki dobudowano przy okazji otwarcia Via Carolina, obecnie Via Roma. Z mostu nie tylko zafundujesz sobie niesamowite widoki na miasto ale również będziesz miał okazję podziwiać piękną płaskorzeźbę ceramiczną.
Królewska przeszłość Caltagirone
Niegdyś Caltagirone było miastem królewskim, dlatego chodząc uliczkami miasta nie trudno trafić na zabytkowe pełne majestatu i przepychu budowle. Jednakże większość z nich zaadoptowana jest na cele turystyczne, jak np. Palazzo Spadaro czy Palazzo Taranto, w których można przespać się w iście wygodnym, królewskim łożu i zjeść bardzo dobre włoskie śniadanie.
Z kolei w Palazzo Libertini di San Marco mieści się siedziba Biura Turystyki, ale warto tam wejść, ponieważ wnętrze utrzymane jest w dawnym barokowym stylu. Znajdują się tam również sale wystawowe. Wejście jest od ulicy Taranto 14. Zwiedzając pałac można zgłębić jego bogatą przeszłość. Ścienne i sufitowe malowidła są np. pozostałością po czasach rządów Episkopatu, dla którego Palazzo Libertini od 1818 do 1868 był siedzibą.
Innym przykładem imponującej budowli jest Palazzo Crescimanno d’Albafiorita. Rezydencja z XVIII wieku, w której podziwiać można wiele wyjątkowych dzieł sztuki.
Przy Via Roma znajduje się również wspaniały Belweder Tondo Vecchio zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Niedaleko znajduje się również dość ciekawy kościół San Fancesco d’Assisi, odrestaurowany po trzęsieniu z dużym posągiem niepokalanej. Kościół ma wciąż niedokończoną kopułę dzwonnicy.
Zabierz do domu kawałek Caltagirone
W Caltagirone mieszka wielu mistrzów ceramiki. To oni zachwycą Cię nie tylko ceramicznymi wazami, talerzami, misami czy wazonami, ale również lampkami nocnymi czy zegarami ściennymi. Cena może jednak czasem zaskoczyć, bo lokalni artyści cenią swoje wyroby. Jednakże na ulicach miasta znajdziemy wiele małych sklepików, gdzie zdecydowanie zakupimy piękną ceramikę w dobrej cenie.
Noclegi w Caltagirone
Podobnież Caltagirone najpiękniejsze jest o zachodzie i wschodzie słońca. Promienie słońca pięknie odbijają się od mozaikowych wzorów ceramicznych arcydzieł, a górzysty klimat potęguje niesamowitą atmosferę tego miasta. W Caltagirone warto spędzić zdecydowanie chociaż jedną noc, ale zdecydowanie, jeśli zatrzymamy się w tym mieście na cały tydzień, to również nie pożałujemy, zwłaszcza że z tego małego miasteczka dojedziemy również do innych miejscowości Sycylii.
Jednym z fajniejszych miejscówek, ulokowanych przy słynnych schodach B&B Charme Il Dito E La Luna. Oprócz przytulnego pokoju, pysznego śniadania, hotelik zapewnia niesamowite widoki z balkonowych tarasów. To będą wyjątkowe chwile zarówno przy porannym espresso, jak i wieczorem, pijąc orzeźwiający koktajl czy lampkę sycylijskiego wina.
Jeśli szukamy dodatkowych opcji, między innymi transferu z lotniska, to warto zerknąć na ofertę B&B iMori. To przytulny hotelik również w centrum miasta. Dobre śniadanie, rodzinna atmosfera i również możliwość odbioru nas prosto z lotniska.
Jeśli chcesz wypocząć pośród iście sycylijskiej idylli, to dala od miasta, za to z basenem i pośród kojącej zmysły natury znajdziesz cudowne miejsce – Riserva del Noce.
Dzień dobry!
W lutym lecę na Sycylię. Z Katanii chciałabym pojechać do Caltagirone. Nigdzie nie mogę potwierdzić, że dworzec autobusowy znajduje się na Piazza Municipio w górnym mieście. . Gdzie faktycznie jest dworzec autobusowy? Dziękuję za informację. Pozdrawiam. Alka