Caltabellotta – atrakcje, jak dojechać, hotele

Tagi , , , , , , , , ,

Choć wydawać się może, że Sycylia została już przez polskich turystów rozpoznana wzdłuż i wszerz, to jednak wciąż trafiają się tam miejsca, które zaskakują nawet najbardziej wprawionych podróżników. Być może to zasługa wielkości wyspy (wszak Sycylia to największa wyspa Morza Śródziemnego), a być może kwestia niesamowitej różnorodności kulturowo-historycznej, jaką oferuje swoim gościom ta południowa, włoska wyspa. Miejscem, o którym mowa – a które może być dla wielu nieodkrytą perłą Sycylii – jest miasteczko Caltabellotta w południowo-zachodniej części Sycylii.

Położone jest ono w niezwykle malowniczej, górzystej okolicy prowincji Agrygent (Agrigento). Niedaleko stąd wije się wybrzeże Morza Śródziemnego. Ta – często omijana przez nieświadomych tkwiącego tu piękna turystów – miejscowość ma jednak naprawdę wiele do zaoferowania.

Caltabellotta we Włoszech - zatłoczony rynek miejski podczas obchodów wielkanocnych na Piazza Umberto
Caltabellotta we Włoszech – zatłoczony rynek miejski podczas obchodów wielkanocnych na Piazza Umberto, licencja: shutterstock/By Giuseppe Parinisi

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do miejscowości Caltabellotta na Sycylii?

Jeżeli chcemy odwiedzić Caltabellotta najlepiej będzie dolecieć z Polski samolotem tanich linii lotniczych do któregoś z portów lotniczych w zachodniej Sycylii. Do wyboru mamy dwa: Trapani i Palermo. Nieco bliżej jest lotnisko w Palermo, dokąd dolecimy z kilku największych polskich miast. Na terenie lotniska można wypożyczyć samochód i nim dotrzeć do Caltabellotta.

Droga powinna nam zająć około dwóch godzin. Przemieszczanie się wypożyczonym samochodem jest jednak najdogodniejszą formą transportu po Sycylii i zdecydowanie polecaną. Jakość dróg – jeśli idzie o podłoże – w większości miejsc jest na dobrym poziomie, nie powinniśmy więc narzekać. Podróżowanie wynajętym autem jest poza tym o wiele łatwiejsze niż zdawanie się na transport publiczny i liczne przesiadki. Tym bardziej, że Caltabellotta do dużych miejscowości nie należy (liczy sobie ledwie około 3500 stałych mieszkańców).  

Gdzie zaparkować w Caltabellotta? Parkingi w Caltabellotta

Na terenie miasteczka znajdziemy wiele pojedynczych miejsc parkingowych, które w większości są bezpłatne. Trzeba jednak uważnie czytać komunikaty na znakach, gdyż wiele z nich może być przeznaczonych dla miejscowych, bądź służb. Zajęcie takiego miejsca grozi mandatem.

Nadto należy wziąć pod uwagę fakt, że uliczki w mieście są bardzo strome i bardzo wąskie. Jazda nimi wymaga sporych umiejętności i odwagi. Nie polecamy więc zapuszczać się do miasta młodym, czy niedoświadczonym kierowcom. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest pozostawić pojazd (nasz prywatny bądź wypożyczony) w którejś z pobliskich miejscowości i dojechać do Caltabellotty autobusem bądź np. autostopem.

Widok na górskie miasteczko Caltabellotta we Włoszech
Widok na górskie miasteczko Caltabellotta we Włoszech, licencja: shutterstock/By Ilya Osovetskiy

Co można zwiedzić w Caltabellotta? Atrakcje, zabytki

Miasteczko wznosi się piętrowo, tworząc imponującą, okazałą panoramę, która z całą pewnością pozostanie jednym z naszych najpiękniejszych wspomnień z pobytu na Sycylii. To przykład doskonałego, harmonijnego połączenia skalistych wzgórz południa Włoch z gęstą, pamiętającą średniowiecze zabudową miejską.

Caltabellotta to swoisty turystyczny samograj. Tak naprawdę największą atrakcją tego miejsca jest sam spacer magicznymi, wąskimi uliczkami, których nachylenie może przyprawić o zawrót głowy. I pomyśleć, że ktoś tu kiedyś wzniósł domy, a z kolei dziś setki mieszkańców Caltabellotty przemierza te ulice samochodami!

Szwendanie się tu i tam po tutejszych zakamarkach, będzie również wspaniałą lekcją sycylijskiego ducha i sposobu bycia typowego dla mieszkańców tej południowej, włoskiej wyspy. Miasteczko bowiem nie zostało tknięte turystycznym, komercyjnym tchnieniem naszych czasów. Dzięki temu zachowało to, co dla wielu turystów jest najważniejsze – autentyczność.

Ludzie w Caltabellotta żyją swoim własnym, niespiesznym tempem i daleko im do zgiełku, który napotkamy w popularnych sycylijskich ośrodkach. Wielu mieszkańców pracuje w innych, większych miastach toteż często Caltabellotta sprawia wrażenie opustoszałej. Widać więc jak wielkim wyróżnieniem jest dla turysty zwiedzanie tego miejsca. Nie dość, że odwiedza tak unikatowe miejsce, które jest powszechnie nieznane to jeszcze może z nim obcować niejako sam na sam.

Co można zwiedzić w Caltabellotta? Atrakcje, zabytki – Monte Castello i katedra

Spośród zabytków na szczególne uznanie w Caltabellotta zasługuje najwyższe wzgórze (950 m. n.p.m.), które góruje nad miasteczkiem. Nosi ono nazwę Monte Castello i jak można się domyślić po nazwie wznosi się na nim zamek. Zamek to nie byle jaki, bo w tym miejscu parafowano w 1302 roku układ pokojowy kończący wojnę między rządzącą Sycylią dynastią aragońską a – znanymi choćby z historii Polski – Andegawenami. 

Warto wspiąć się na wzgórze Monte Castello i zobaczyć tutejszy zamek, również z powodu widoku jaki roztacza się z miejsca, w którym jest usytuowany. A jest to widok wprost oszałamiający i robiący piorunujące wrażenie. Zobaczymy stąd nie tylko całe miasteczko Caltabellotta i jego okolice, ale – przy sprzyjających warunkach pogodowych – masyw Etny i sięgające po horyzont wybrzeże Sycylii! To nie lada gratka i atrakcja Caltabellotty.       

Ponadto, będąc w Caltabellotta warto jest odwiedzić miejscowy kościół katedralny (Chiesa Matrice). Jest to – obok zamku – najważniejszy i centralny zabytek miasteczka. Spacerując uliczkami Caltabellotty zdecydowanie trzeba zajrzeć do tych dwóch lokacji, by w 100% poczuć klimat tego pięknego, górzystego miasteczka.

Stare Miasto na skale - Caltabellotta, Sycylia
Stare Miasto na skale – Caltabellotta, Sycylia, licencja: shutterstock/By Napoleonka

Gdzie spać w Caltabellotta? Najlepsze noclegi, hotele

Caltabellotta nie należy do wielkich miejscowości i nie znajduje się tam dużo obiektów noclegowych. Pomimo te istniejące w miasteczku są na naprawdę wysokim poziomie i powinny zadowolić nawet najbardziej wymagającego turystę. Tak więc w Caltabellotta na pierwszym miejscu nie jest ilość, ale jakość oferowanych usług w zakresie hotelarstwa.

Pierwszym z polecanych obiektów noclegowych jest Bed And Breakfast Sotto Le Stelle. Słynie on przede wszystkim z nieco ekscentrycznego wyglądu oferowanych przez siebie pokoi. Przebywanie tu to trochę jak pobyt w magicznej, sycylijskiej bajce. Aż żal wyjeżdżać z Caltabellotty, gdy obcuje się z takimi wyjątkowymi wnętrzami, dekoracjami i zdobieniami.

Każdy pokój w Bed And Breakfast Sotto Le Stelle posiada balkon, a z niego roztacza się imponujący, fantastyczny widok na całą miejscowość i najbliższą okolicę. Ponadto wszyscy goście przybywający do tego miejsca doceniają niezwykłą uprzejmość tutejszego gospodarza, który zawsze jest gotowy spieszyć z pomocą odwiedzających jego pensjonat turystom.

Cena za noc w pokoju dwuosobowym to około 340 zł.

Kolejny proponowany obiekt jaki napotkamy w Caltabellotta to Bed and Breakfast Mule’. Główną zaletą tego miejsca jest lokalizacja w szczytowej części miasteczka, na zboczu góry, nieopodal zamku. Roztacza się stąd cudowna panorama Caltabellotty. Pensjonat ten to przykład rodzinnego, sycylijskiego biznesu, a gospodarze należą do bardzo miłych i pomocnych. W oczy rzuca się także dbałość o czystość i porządek w oferowanych przez nich pokojach.

Cena za noc w pokoju dwuosobowym w wypadku tego pensjonatu to od ok. 200 zł (za pokój z prywatną łazienką).

Na koniec coś dla osób chcących poczuć smak sycylijskiej prowincji – dom wakacyjny Casa Luce położony niedaleko Caltabellotty. Pobyt tutaj to okazja do totalnego chilloutu i relaksu. O ile Caltabellotta sama w sobie jest miejscowością przeważnie opustoszałą i spokojną, to jej wiejskie okolice sprawiają wrażenie wręcz totalnej idylii. To miejsce idealne dla osób chcących odpocząć od zgiełku miasta wśród rdzennej, sycylijskiej przyrody i licznej zieleni.  

Cena za pobyt w domku wakacyjnym (za noc) to około 330 zł.   

Gdzie zjeść w Caltabellotta? Najlepsze restauracje, lokale

Mimo, że jak już zostało podkreślone Caltabellotta nie należy do wielkich miejscowości to i w tym miasteczku wyraża się włoska fascynacja jedzeniem na świeżym powietrzu. Dlatego trafimy tu na co najmniej kilka restauracji na naprawdę wysokim poziomie – miejsc godnych polecenia.

Pierwszym z tych miejsc jest Ristorante e Affittacamere Le Querce, która stanowi jednolitą infrastrukturę z pensjonatem typu B&B. Goście chwalą zgodnie oba te miejsca – co do restauracji to podkreślają przede wszystkim wysoki poziom smakowitości jedzenia, a także stosunkowo niskie ceny.

Kolejne miejsce to esencja włoskiej kuchni – Ristorante Pizzeria Il Giardino Del Gusto jest popularną w miasteczku pizzerią, która cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród miejscowych. Znajdziemy tu bogate menu pełne najrozmaitszych pizz. Do tego wszystkiego ceny są na dobrym, nieprzesadzonym w żaden sposób poziomie.

W restauracji Ristorante MATES zasmakujemy nie tylko pysznych potraw, ale i wyjątkowego klimatu. Obiekt ten został stworzony w przestrzeniach po dawnej olejarni i obecny wystrój nadal tę historię podkreśla. To idealna restauracja do spróbowania lokalnych potraw i poznania dziejów kuchni w całej prowincji Agrygent (Agrigento). 

Kolejnym wartym polecenia miejscem jest Ristorante La Ferla. Nie tylko zjemy tu pyszne dania, ale i nasycimy oczy niezwykłym krajobrazem Caltabellotta. Pobyt tutaj to więc uczta dla co najmniej dwóch ludzkich zmysłów. Do tego należy nadmienić, że restauracja serwuje od lat to samo, stałe menu przez co wszystkie składniki i potrawy dopracowane są do perfekcji. To jedna z najlepszych gastronomicznych lokacji w Caltabellotta.

Caltabellotta – czy warto zwiedzić?

Jeżeli ktoś waha się, czy warto odwiedzić Caltabellotta to zdecydowanie odpowiedź brzmi: tak. Nie musimy przybywać tu na kilka dni czy nawet na nocleg. Wystarczy tak naprawdę kilka godzin spędzonych – na przykład w drodze między innymi punktami południowego wybrzeża Sycylii – i już zapoznamy się z tym magicznym klimatem miasteczka, które jest na uboczu wszelkich masowych i głośnych spraw. Żyje swoim spokojnym życiem, pielęgnuje sięgająca odległych czasów historię i… to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. 

Caltabellotta atrakcje, Caltabellotta zwiedzanie, Caltabellotta zamek, Caltabellotta katedra, Caltabellotta co zjeść, Caltabellotta gdzie spać

Artykuł opisuje miejscowość Caltabellotta w prowincji Agrygent w południowej Sycylii. Poznajemy lokalne atrakcje, a także najlepsze restauracje i obiekty noclegowe.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Wypożyczalnie samochodów w Katanii

Nietypowe atrakcje na Sycylii – 5 pomysłów

Następny

Dodaj komentarz