Weekend na Sycylii – co koniecznie musisz zobaczyć?

Tagi , , , , , , , , , ,

Planujesz spędzić weekend na Sycylii? Ta włoska wyspa pełna jest atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom. Jakie miejsca koniecznie musisz zobaczyć, mając na to zaledwie kilka dni? 

Villa Romana del Casale w pobliżu Piazza Armerina

Podczas planowania wycieczki na Sycylię nie powinieneś pominąć słynnej Villa Romana del Casale. To luksusowa willa letniskowa z okresu późnego Cesarstwa rzymskiego. Mieści się tylko kilka kilometrów od miejscowości Piazza Armerina. Znaleźć można w niej niezwykłe mozaiki, które przedstawiają sceny z życia codziennego w dawnym Cesarstwie. Na najbardziej cenionych malowidłach uwieczniono polowania, wyścigi kwadryg, „młode dziewczęta w bikini”.

Willa usytuowana jest na zboczu wzgórza, przez co położenie poszczególnych jej części dostosowano do różnic w poziomach. Wyróżnia ją złożony układ architektoniczny, w skład którego wchodzą pomieszczenia reprezentacyjne, pokoje mieszkalne, latryny, łaźnie, arkady, dziedzińce z fontannami, jadalnia i bazylika. W Villa Romana del Casale jest aż 50 różnych pomieszczeń i pokoi. Całość ozdabiają wspomniane już mozaiki, które zachwycają kolorystyką, detalami oraz przedstawianymi scenami. Nie musisz być miłośnikiem historii ani starożytnej sztuki, by docenić to, co spotkasz w Villa Romana del Casale. 

Za zwiedzenie słynnej willi nie zapłacisz dużo. Bilet wstępu kosztuje około 10 euro, a w przypadku podróży samochodem trzeba doliczyć jeszcze tylko 1 euro za parking. Za taką cenę będziesz mógł podziwiać mozaiki w Villa Romana del Casale przez półtorej godziny.  

Wulkan Etna

Sycylia jest sławna między innymi dzięki swoim wulkanom. Najwyższą i największą gorą wulkaniczną, nie tylko we Włoszech, ale też w całej Europie, jest Etna. Spędzając weekend na Sycylii z pewnością warto się tam wybrać. Według wierzeń starożytnych Greków górę tę zamieszkiwali cyklopi. Ty nie musisz się jednak niczego obawiać, ponieważ współcześnie Etna to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Sycylii. Na samej górze na odwiedzających czekają sklepy z pamiątkami i miodem. Jeśli planujesz wybrać się tam zimą, to możesz nawet zjechać stokami na nartach. 

Etna mieści się na wschodnim brzegu Sycylii i wchodzi w skład metropolii Catania. Wspinanie się na tę górę wulkaniczną to nie lada wyzwanie. Wejście na główny krater, który położony jest na wysokości 3.350 metrów nad poziomem morza, składa się z trzech etapów. Całość może zająć około pięciu godzin, ale wędrowcom ich wysiłek wynagrodzą niespotykane widoki ze zbocza góry. Dostępny krajobraz wielu podróżników określa mianem „księżycowego”.

Warto wspomnieć, że nie trzeba pokonywać całej trasy na szczyt pieszo. Do poszczególnych wysokości dotrzeć można bowiem dzięki kolejkom linowym i przejażdżkom ciężarówkami. Wjazd kolejką na wysokość 2.500 metrów kosztuje około 30 euro (w dwie strony). Jeśli na wysokość 2.900 metrów chciałbyś dojechać jeepem, to będziesz musiał zapłacić w sumie około 60 euro. Warto dodać, że podczas planowania wycieczki na Sycylię należy dobrze wyliczyć sobie czas wyprawy na Etnę. Kolejki linowe kursują bowiem w określonych godzinach – na przykład w sezonie letnim od 9:00 do 17:45.

Valle dei Templi w Agrigento

Kolejne miejsce idealne na weekend na Sycylii to Valle dei Templi, czyli Dolina Świątyń. Obiekt jest najstarszym parkiem archeologicznym w Europie. Dlaczego to prawdziwy „must have” gdy wybieramy się na weekend Sycylii? Nie znajdziemy nigdzie lepszego przykładu wspaniałości greckiej sztuki i architektury. Dawna metropolia wchodzi w skład prowincji Agrigento. Zwiedzenie całego parku w jeden dzień nie jest raczej możliwe, ale najlepiej zachowana świątynia znajduje się tuż obok głównego wejścia. Mowa o Świątyni Zwycięstwa (Templio della Concordia), którą zbudowano w stylu doryckim i która do dziś wzbudza zachwyt swoim stanem, będąc znakomitym przykładem wspaniałości greckiej architektury. 

Wejście do Doliny Świątyń jest darmowe tylko dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Bilet wstępu do stanowiska archeologicznego kosztuje od 5 euro do 10 euro, a do muzeum archeologicznego od 4 euro do 8 euro. Można również nabyć bilet łączony (stanowisko plus muzeum archeologiczne), którego cena to 13,50 euro dla osoby dorosłej lub 7 euro dla osób w wieku od 18 do 25 lat. 

Jadąc do Valle dei Templi, możesz też zatrzymać się na chwilę przy Scala dei Turchi, czyli po polsku „Schodach Turków”. Są to bardzo wysokie (mierzą do 90 metrów), wapienne klify, które – jak sama nazwa wskazuje – przypominają schody. Bez trudu możesz też pojechać do pobliskiego punktu widokowego, by móc choć na moment spojrzeć na krajobraz, jaki formują te niezwykłe urwiska brzegowe. 

Teatr grecki i inne atrakcje w Taorminie

Jeśli znajdziesz na to czas, to warto abyś odwiedził miejscowość Taormina, która znajduje się w prowincji Mesyna w północno-wschodniej części Sycylii. Za najważniejszą atrakcję uznać tam można teatr grecki z VII wieku przed naszą erą. Nie jest on niestety w pełni zachowany, ale to tylko dodaje uroku temu niezwykłemu miejscu. Widok z ruin teatru jest wprost zniewalający. Będziesz mógł zobaczyć stamtąd między innymi wspomnianą już górę wulkaniczną Etna. 

Choć do naszych czasów nie zachował się cały obiekt, to pozostała scena, która zachowuje oryginalną formę teatru. Na scenie znajdują się jeszcze pozostałości sześciu starożytnych kolumn, a  uzupełniają je wzniesione po 1860 roku cztery kolumny w porządku korynckim. Do dziś odbywają się tam różne wydarzenia muzyczne i kulturalne. Koncert w ruinach starożytnego greckiego teatru? W Taorminie to jak najbardziej możliwe! 

Taormina to miasto, w którym bez trudu mógłbyś spędzić cały dzień, poznając kolejne urokliwe atrakcje. Nawet jeśli Twoja wycieczka na Sycylię ma być krótka, to na pewno powinieneś zaplanować odwiedzenie tego miasta. Oprócz teatru znajduje się tam też katedra i górujący nad wszystkim zamek. Niedaleko jest również malowniczy rezerwat Zatoka Isola Bella (Baia della Isola Bella). 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!


Weekend w Palermo

Planując weekend na Sycylii nie sposób pominąć, które stolicą i największym miastem na wyspie. Tam również znajdziesz wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. W Palermo mieści się Palazzo dei Normanni, czyli wybudowany przez Normanów pałac, który był niegdyś siedzibą królów Sycylii. Obecnie wykorzystuje go regionalny rząd sycylijski. Ów pałac, jak i znajdująca się w tym mieście katedra, uważane są za prawdziwe klejnoty architektury w stylu normańskim. Co ciekawe, możliwe jest wejście na dach katedry, by stamtąd podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Palermo. 

Jeżeli będziesz miał czas na zwiedzenie tylko jednego miejsca w stolicy Sycylii, to nie pożałujesz wybrania katedry. Choć samą jej podstawę zbudowano w stylu normańskim, to w kolejnych wiekach dodawano do niej jeszcze elementy barokowe, gotyckie, renesansowe i – co niektórych może zaskoczyć – mauretańskie. Katedra mieści się w pobliżu głównej ulicy miejskiej Via Vittorio Emanuele. Od tej ulicy oddziela ją robiący olbrzymie wrażenie Plac Katedralny, na którym podziwiać można między innymi pomnik świętej Rozalii, patronki Palermo. Kierując się do Katedry od strony Via Vittorio Emanuele, zobaczysz monumentalną bramę w formie portyku, którą wykonano w stylu gotyckim.

We wnętrzu katedry dominuje styl neoklasyczny. Znaleźć można tam między innymi kaplicę świętej Rozalii z jej relikwiami oraz królewskie grobowce. Za obejrzenie tego miejsca nie musisz płacić nic, ponieważ wejście do sławnej katedry jest darmowe. Płatne są jednak dodatkowe atrakcje, takie jak wejście na dach, wejście do strefy z grobami królewskimi, krypta czy skarbiec. Cena polecanego przez większość turystów wejścia na dach to tylko 5 euro. Za odwiedzenie pozostałych płatnych miejsc zapłacić trzeba po 7 euro. 

Inne warte odwiedzenia miejsca w Palermo to jeszcze między innymi plac barokowy Quattro Canti, pochodzące z okresu dominacji arabskiej pałac La Cubba i meczet, a także dwa teatry – Politeama oraz Massimo. Wspomniane teatry są znakomitymi przykładami stylu Liberty z początków XX wieku. Wędrując przez Palermo, będziesz więc mógł czuć się, jakbyś wędrował poprzez różne epoki historyczne. Znajdziesz tam miejsca i obiekty, które zrodziły się w wyniku działań różnych kultur oraz cywilizacji. 

Poprzedni

Sycylia z dzieckiem – co warto zobaczyć?

20 ciekawostek o Sycylii

Następny

Dodaj komentarz