Agrygent łączy w sobie piękny krajobraz nadmorskiego małego miasteczka z historią, która sięga aż starożytnej cywilizacji greckiej. W rodzinnym mieście Luigi Pirandelo – włoskiego dramaturga i noblisty nie może zabraknąć muzeów, teatrów czy kościołów.
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wszystko otoczone skalnym wybrzeżem i lazurowym morzem. W Agrygencie znajdziemy mały hotelik, gdzie w iście włoskiej atmosferze spędzimy kilka fascynujących dni, dojedziemy tam jednak też pociągiem czy autobusem, by choć zwiedzić Dolinę Świątyń, czy pospacerować po głównej ulicy Via Atenea.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Agrygent – historia i położenie
To, z czego dziś słynie Agrygent – Doliny Świątyń, wiąże się również z jego powstaniem i historią. Już w 580 roku p.n.e. osiedlili się tam Grecy, a pod panowaniem Tyrana Therona miasto to szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków i grecką perłą Sycylii.
Dalsze losy niewiele różnią się od historii pozostałych miast sycylijskich. W Agrygent po Grekach rządzili Rzymianie, a następnie Arabowie i Normanie.
Od XIV wieku miasto należało do rodów szlacheckich jak np. Chiaramonte czy Montaperto. Jako Agrygent nazywane jest jednak dopiero od 1927 r., wcześniej nosiło nazwę Akragas, co znaczy po grecku wyżyna, a później zostało ochrzczone przez Rzymian – Agrigentum.
Miasto leży na południowym wybrzeżu Sycylii, w odległości 139 km od Palermo i 199 km od Katanii.
Wakacje w Agrygencie? – gdzie zarezerwować nocleg?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Agrygencie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych spędzających wakacje w Agrygencie.
Sprawdź nasze rekomendacje!
Spacer ulicą Via Atenea po Starym Mieście
Agrygent słynie z szerokich plaż, które rozciągają się od Punta Bianca do Punta Grande i ze Starego Miasta, w którym czas cofa się do korzeni – aż do 582 roku p.n.e. kiedy przywędrowali tam pierwsi osadnicy z wyspy Rodos i Gela i założyli miasto.
Główną atrakcją jest, znajdująca się na Wzgórzu Girgenti, Katedra San Gerlando z XI wieku. Już z zewnątrz, wraz z piękną, gotycką dzwonnicą katedra przyciąga wzrok i uwagę, jednak kiedy znajdziemy się w jej wnętrzach, odnajdziemy nie tylko jej majestat, ale i kawałek historii.
W małej kaplicy znajdują się bowiem między innymi relikwie świętego Gerlando, którego zadaniem było nawracanie muzułmanów na chrześcijaństwo i budowa kościołów katolickich na Sycylii.
Katedra San Gerlando
została wybudowana w XI wieku, po przejęciu władzy w Agrygencie przez Normanów. Kościół został wybudowany dla Najświętszej Maryi Panny i apostoła Jakuba i miał być symbolem odnowy wartości chrześcijańskich w mieście.
Już za czasów Rogera II kościół pełnił charakter małej fortecy, ale dopiero w XII wieku biskup Gualtiero, dobudował wieże strażnicze, by widzieć, kiedy Saraceni zbliżają się do miasta.
Podczas trzęsienia ziemi katedra została w dużej mierze zniszczona, a kiedy w mieście trwały walki między Chrześcijanami a Saracenami, Fryderyk II urządził w kościele bazę dla swoich żołnierzy.
W XIII wieku katedrę odnowiono i najpierw poświęcono ją biskupowi Bertoldo, a następnie Frederiko di Chiramonte.
Katedra w Agrygencie – godziny otwarcia:
– listopad – marzec, od wtorku do niedzieli w godzinach: 9:00 – 13:00,- kwiecień – październik, od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10:00 – 13:30 i 15:00 – 19:30.
Nieco dalej dojdziemy do klasztoru cystersów, zbudowanego w XIII wieku.
Klasztor Ducha Świętego
znajduje się we wschodniej części miasta i bez wątpienia jest najbardziej znanym budynkiem, zbudowanym w średniowiecznych czasach w Agrygencie.
Klasztor został założony w 1299 roku przez Rosalię Prefoglio – żonę Federika I Chiarimonte. Budynek podzielony jest na dwa piętra. Na parterze znajduje się kaplica, kapitularz i duża jadalnia.
Na drugim piętrze, niemal w środku fasady podziwiać można piękny ołtarz. Obecnie w klasztorze znajduje się muzeum miejskie.
Kościół Świętego Lorenza
W średniowieczny styl miasta wkomponowane są też barokowe akcenty, do najważniejszych z nich zalicza się Kościół Świętego Lorenza z XVII wieku, zwany też Kościołem Czyśćca z piękną, rzeźbioną w złocie kaplicą krucyfiksu, czy zachowanymi z XVII wieku konfesjonałami, którym nieco makabrycznego wyglądu dodają czaszki.
Kościół zdobi również między innymi posąg Madonny della Melograna autorstwa Gagini. Wnętrza zwiedzimy codziennie w godzinach: 10:00 – 13:00 i 15:30 – 19:00 od kwietnia do października i w godzinach: 10:00 – 13:00 od listopada do marca.
Muzeum Diocesano Agrygent
Dochodząc do bramy miejskiej Porta Atenea, warto odwiedzić też muzeum Diocesano, gdzie znajduje się między innymi wspaniała kolekcja portretów świętych, trasa ikonograficzna, poświęcona Maryi Dziewicy czy insygnia biskupów z Agrygentu.
Muzeum Diecezjalne znajduje się na ulicy Via Duomo 100.
Spacerując w okolicach Starego Miasta, dotrzemy też do domu rodzinnego dramaturga Luigi Pirandelo, który krótko przed śmiercią, zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Do jego najbardziej znanych dzieł należy „Sześć osób szuka autora”.
Dolina Świątyń w Agrygencie
To jeden z najpiękniejszych zabytków nie tylko w Agrygencie, ale i całej Sycylii. Nidzie indziej nie znajdziemy tak ważnych pod względem archeologicznych i historycznych odkryć i znaków starożytnej sztuki.
Sam Agrygent został bowiem zbudowany na podwalinach jednego z ważniejszych w starożytnych czasach Polis i to właśnie pozostałości po tym Polis możemy zwiedzić w Dolinie Świątyń.
Świątynie usytuowane są wzdłuż południowego muru miejskiego, ciągnącego się poza miastem, przy drodze do Porto Empedocle.
Dojedziemy tam autobusem (z dworca autobusowego na placu Piazza Rosseli linią nr 1,2,3). Do Doliny możemy przyjechać też autem, w okolicy znajdują się aż trzy parkingi: przy świątyni Hery, (można go łatwo przeoczyć), koło świątyni Heraklesa, przy muzeum archeologicznym.
Valle dei Templi (Dolina Świątyń) właściwie wcale Doliną nie jest, a wręcz grzbietem górskim, na którym możemy się zatracić nawet na cały dzień.
Pozostałości po świątyniach greckich z VI i V wieku p.n.e. czy resztki murów obronnych Akragas, jak i cmentarze wczesnochrześcijańskie są niezwykłym odkryciem archeologicznym.
Zwiedzanie Valle dei Templi w Agrygencie
Na zwiedzenie całej Doliny Świątyń, łącznie z wizytą w Muzeum Archeologicznym potrzebujemy całego dnia. I zdecydowanie na cały dzień warto tam przyjechać, bo choć z większości świątyń pozostały jedynie ruiny, to i tak cały kompleks robi naprawdę wielkie wrażenie i odkrywa ciekawe karty historii z czasów antycznych.
Najlepiej zachowanymi budowlami są świątynie Hery i Zgody (Concordii)
Tempio di Giunone
– świątynia Hery wybudowana została jeszcze w latach 460- 450 p.n.e. Prawdopodobnie nazwa została nadana świątyni przypadkowo i nie do końca wiadomo, czy rzeczywiście została Herze poświęcona.
Jeśli jednak wierzyć legendom, to w czasach greckich, w świątyni urządzane były ceremonie ślubne, których patronką właśnie była Hera.
Świątynia Hery jest bardzo charakterystyczną dorycką budowlą, zwieńczoną kolumnami, z których do dziś zachowało się aż 30.
Choć wczasach rzymskich niszczejące elementy świątyni wykorzystywano, jako materiał budowlany, a w XVIII wieku trzęsienie ziemi nie oszczędziło budowli, to i tak jest ona uznawana za jedne z najcenniejszych ruin w całej Sycylii.
Między świątynią Hery i Concordii znajduje się mur miejski, który w czasach wczesnego chrześcijaństwa był wykorzystywany, jako miejsce pochówku.
Tempio della Concordia
– Świątynia Zgody została wybudowana nieco później, bo w 430 r. p.n.e.. Nazwa została zaczerpnięta z rzymskiego napisu, pochodzącego z XVI wieku, znajdującego się nieopodal świątyni.
Concordia, czyli zgoda miała się odnosić do mieszkańców Agrigentum. Nie wiadomo jednak, jak świątynia została nazwana w czasach antycznych.
Budowla jest bardzo dobrze zachowana, uważa się nawet, że jest to najlepiej zachowana świątynia grecka na całym świecie. W 597 roku świątynię zaadoptowano na bazylikę San Gregorio delle Rape, a dopiero w XVIII wieku włączono Świątynię w poczet zabytków narodowych.
Drewniany dach z marmurowymi gontami świetnie oddaje charakter greckich budowli ze starożytnych czasów. Przed świątynią można podziwiać piękną rzeźbę, przedstawiającą Upadek Ikarusa, wykonaną przez polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.
Między Świątynią Zgody a Heraklesa usytuowany jest wczesnochrześcijański cmentarz z III – V wieku, przy czym najnowsze grobowce pochodzą już z IX wieku.
Villa Aurea
W Dolinie znajduje się też Villa Aurea, dawna rezydencja angielskiego amatora – archeologa Sir Alexandra Hardcastle, z inicjatywy, którego rozpoczęto większość prac wykopaliskowych.
To między innymi dzięki niemu wzniesiono aż osiem filarów świątyni Heraklesa. Nieopodal Villi Aurera jest również zejście do wczesnochrześcijańskich katakumb – Grotta Fragapane.
Tempio di Ercole
– świątynia Heraklesa jest najstarszą, pochodzącą z początku V wieku p.n.e. budowlą grecką. Według kwestora (sędzi śledczego i prokuratora w czasach rzymskich) Muarcudsa Tulliusa Cicero, świątynia była faktycznie poświęcona Heraklesowi.
W świątyni podobnież znajdował się wykonany z brązu przez ateńskiego rzeźbiarza Myrona obraz modlitewny oraz piękny obraz przedstawiający Heraklesa zabijającego węża, autorstwa słynnego malarza Zeuksis z Heraklei.
Świątynia została zniszczona najpierw przez Kartagińczyków, następnie odbudowana przez Rzymian i kompletnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Dopiero prace wykopaliskowe, a także w dużej części sfinansowanie odbudowy świątyni przez Alexandra Hardcastle, pozwoliło częściowo odtworzyć jej oryginalny wygląd.
W zachodniej części Doliny znajdują się świątynie:
Tempio di Giove Olimpico (świątynia Zeusa)
– jedna z największych świątyń antycznego świata, pochodząca z 480 r. p.n.e. Najprawdopodobniej jeszcze przed zakończeniem budowy, w dużej mierze świątynia została zniszczona przez Kartagińczyków.
Dziś zachowały się jedynie podstawy i telamon, leżący przed świątynią o wysokości ponad 7 metrów. Drugi, ustawiony w pionie, podziwiać możemy w Muzeum Archeologicznym.
Tempio di Castore e Polluce (świątynia Kastora i Polluxa)
– uznawana za symbol miasta Agrigento. Niewiele jednak zachowało się z tej świątyni, bo zaledwie cztery kolumny, złączone ze sobą fryzem.
Tomba di Terona (grób Therona)
– pochodzenie wielkiej Statuy, wykonanej z tufu wulkanicznego nie jest do końca znane.
Zdaniem historyków monument postawiono dopiero za czasów rzymskich, dla upamiętnienia poległych mieszkańców podczas I wojny punickiej.
Według legend natomiast jest to grobowiec słynnego tyrana Terona.
Tempio di Esculapio
– niewielka świątynia Asklepiosa, jest pozostałością po sanktuarium, do którego ściągali wszyscy chorzy z miasta i najbliższych okolic, licząc na uzdrowienie.
Obecnie ze świątyni zachowały się jedynie fragmenty ścian i podstawy.
Dolina jest czynna codziennie między 8:30 a 19:00. Wstęp kosztuje około 10 Euro, a jeśli zwiedzanie chcemy połączyć ze spacerem po Muzeum Archeologicznym, to możemy kupić łączny bilet w cenie 13 Euro.
Muzeum Archeologiczne w Agrygencie
Założone jeszcze w latach 60 – tych, jest idealnym miejscem na spacer po wszystkich epokach, począwszy od czasów starożytnych, aż do współczesnych.
Tam, gdzie dziś stoi Muzeum, wcześniej znajdowało się miasto antyczne i klasztor cystersów. Zanim wejdziemy do samego Muzeum, warto przejść na drugą stronę ulicy, gdzie pozostały jeszcze ruiny fundamentów rzymskiej dzielnicy mieszkalnej.
Ekklesiasterion Agrygent
Przy muzeum możemy też zobaczyć jak wyglądał Ekklesiasterion – miejsce, gdzie w czasach starożytnych odbywały się zgromadzenia demokratyczne. W 22 rzędach mogło zasiadać nawet 3000 osób.
W samym muzeum natomiast odnajdziemy najcenniejsze wykopaliska z XIX wieku i to nie tylko z Agrygentu, ale również z Palermo czy Syrakuz.
W tym miejscu zebrano nie tylko piękne i wartościowe eksponaty, przedstawiające dawną sztukę, ale również narzędzia, broń czy przedmioty obrazujące codzienne życie mieszkańców Agrygentu z poszczególnych epok.
Kolekcje muzeum
To tutaj będziemy mogli zobaczyć, ustawiony w pionie, ogromny telamon – atlas ze świątyni Zeusa, czy wykonany z marmuru posąg z V wieku p.n.e. – Efeba z Agrygentu.
W muzeum znajduje się również ciekawa kolekcja waz attyckich, wraz ze słynnym Kraterem Dionizosa. Bardzo cenna lekcja historii, za którą zapłacimy jedynie 4,50 Euro.
Zaraz obok muzeum znajduje się kościół San Nicola z XIII wieku, zbudowany właśnie z ruin świątyni Zeusa. Jeśli starczy nam czasu, warto zajrzeć też do środka, zwłaszcza do kaplicy z sarkofagami z III wieku.
Godziny otwarcia muzeum
Muzeum jest czynne:
poniedziałek, środa, czwartek i sobota – 9:00 – 13:00, wtorek, piątek – 9:00 – 17:00, a także w dni wolne: 9:00 – 13:00.
Odwiedzić Agrygent w lutym
To właśnie w tym miesiącu, choć z pewnością nie jest tak gorąco, by zaplanować dzień na plaży, to jednak zdecydowanie warto udać się w podróż do Agrygentu.
W lutym bowiem odbywa się jedno z piękniejszych wydarzeń w całej Sycylii – Sagra del Mandorlo in fiore. Jest to święto kwitnących migdałów, opisywane już w dziełach Homera.
Kwitnące migdały są uznawane za zwiastuny wiosny. Uroczystości odbywają się zawsze w pierwszym tygodniu lutego.
Festiwale folklorystyczne, kolorowe korowody ciągnące się ulicami Agrygentu i pyszne degustacje regionalnych potraw, to tylko niektóre z atrakcji, które towarzyszą temu świętu, a wszystko rozpoczyna się niesamowitym spacerem o zachodzie słońca do Doliny Świątyń i zapaleniem pochodni przed Świątynią Zgody.
Wszystko połączone jest z imprezami towarzyszącymi, na przykład wybieraniem najpiękniejszej dziewczyny podczas święta.
Plaże w Agrygencie
Idealnym miejscem wypoczynku, ale również sportów wodnych jest San Leone – prowincja Agrigento, z ciągnącą się aż na kilometr plażą.
Idealne warunki do serfowania, pływania, a także możliwość wypożyczenia leżaka czy zjedzenia obiadu na promenadzie, sprawia, że San Leone jest świetnym miejscem na wakacyjne upały czy relaks po zwiedzaniu Doliny Świątyń.
W nieco większej odległości znajduje się urocza plaża Porto Paolo w Menfi czy Riserva di Naturale w Punta Bianca. Tam jednak musimy już dojechać autem.
Jak dojechać do Agrygentu?
Najszybciej samolotem do Katanii czy Palermo.
Jak dojechać z Katanii do Agrygentu
- dojedziemy bezpośrednio autobusem. Linią SAIS dojedziemy do Agrygentu w trzy godziny.
Jak dojechać z Palermo do Agrygentu
- dojedziemy linią Camillero i Cufani, w dwie godziny. Również z Palermo do Agrygentu dojedziemy pociągiem.
Możemy również zarezerwować lot do Trapani, skąd także uzyskamy połączenie z Agrygentem. Jednakże do Trapani (z Warszawy i z Katowic wyloty) nie ma bezpośrednich przelotów, musimy więc przesiąść się w Rzymie. Z Trapani do Agrygentu dojedziemy autobusem linii Lumia w 3,5 godziny.
Pomocna będzie strona https://www.rome2rio.com. Tutaj, wpisując miasto wyjazdu np. Warszawa, uzyskamy bardzo dokładne informacje na temat dojazdu do Agrygentu, łącznie ze wskazaniem ulicy, skąd odjedziemy i gdzie wysiądziemy.