Acireale

, , Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Typowa sycylijska idylla, osadzona w powulkanicznych skałach na pięknej i słonecznej Riviera dei Ciclopi, wśród fantazyjnej zieleni drzewek oliwnych, cytrusowych, łąk i leniwie rozlanych pomiędzy nimi pól i pastwisk. Acireale to miejsce, gdzie zażyjesz zdrowotnej kąpieli termalnej i przeżyjesz niezapomniane chwile podczas karnawału. Co zwiedzić będąc w Acireale?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Acireale – położenie i dojazd

Pomiędzy Taorminą i Katanią, na stworzonym z lawy poszarpanym, nieco górzystym krajobrazie leży Acireale. Urocze miasteczko, w którym można odpocząć, korzystając z darów nieco egzotycznej sycylijskiej natury, zażyć wielkomiejskiego życia, odwiedzając funkcjonujące do późnych godzin nocnych bary, restauracje czy dyskoteki, a przede wszystkim przywieźć do domu piękne pamiątki, w postaci rzeźb tworzonych z metalu i skał powulkanicznych.

Do Acireale dojedziemy z Katanii, Taorminy, a nawet z Palermo czy Ragusy. W Katanii znajduje się bowiem najbliższe lotnisko. Natomiast z Piazza Papa Giovani XXIII odchodzi codziennie autobus do Acireale (zatrzymuje się na Piazza Livatino).

Szukasz noclegu w Acireale?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Acireale w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych przebywających w Acireale.

Sprawdź nasze rekomendacje!

Na wakacje do Acireale zdecydowanie warto przyjechać na dłużej. Być może nie po to, by podziwiać barokową architekturę. Zabytków zdecydowanie znajdziemy więcej w innych miastach Sycylii. Tu jednak towarzyszyć nam będzie niepowtarzalny klimat, w którym morska bryza rozpieści nas zapachem cytrusów, egzotycznych kwiatów i oliwek. Gdzie widok rozbijającego się o wulkaniczne skały morza będzie koił nasze zmysły i gdzie wzmocnimy nasz organizm w kąpielach termalnych. To miejsce w którym znajdziemy ciszę i spokój, jeśli zdecydujmy się na nocleg w kompleksach agroturystycznych i gdzie wprawimy się w dobry nastrój, zażywając z wielkomiejskiego szumu, przenosząc się w newralgiczne miejsca miasta. Dlatego do Acireale warto przyjechać nawet na tydzień, a jeśli wpadniemy z kurtuazyjną wizytą, to sprawdźmy, co warto zobaczyć.

The small sea village of Santa Maria la Scala (near Catania) in Sicily
The small sea village of Santa Maria la Scala (near Catania) in Sicily, licencja: shutterstock/By

Co warto zwiedzić w Acireale?

Jak w każdym włoskim mieście i w Acireale nie brakuje pięknych i majestatycznych kościołów.

Rzymsko – gotycka Katedra z XIV wieku

Katedra zachwyca nie tylko wytworną neogotycką fasadą, ale przede wszystkim dzwonnicami, ozdobionych kolorowymi, ceramicznymi płytkami. Kościół jest poświęcony Marii Santissima Annunziata, ale przypisuje się go patronce Acireale – Santa Wenera, dla której wewnątrz katedry znajduje się nawet Kaplica Św. Wenery z jej posrebrzaną statuą. Na marmurowej podłodze kościoła znajduje się również zegar słoneczny, ozdobiony znakami zodiaku. Na ścianach i ołtarzach podziwiać można zarówno freski jak i obrazy olejne znanych włoskich artystów, między innymi Paolo Vasta, Giuseppe Sciuti czy Antonio Filocamo.


Kościół świętego Piotra i Pawła (Basilica dei SS. Pietro e Paolo)

To kościół z XVI wieku, z piękną gotycką fasadą. Kościół został zbudowany w 1550 roku, a po trzęsieniu ziemi, w XVII i XVIII wieku rozbudowany. Barokowa fasada to dzieło Pietro Paolo Vasta, stworzone w 1741 roku, natomiast dzwonnica pochodzi już z XIX wieku. Wnętrze kościoła zdobione jest również dziełami Pietro Paolo Vasta i Giacinto Platania. Ciekawym dziełem jest również statua Cristo alla Colonna (Chrystus przy filarze) nieznanego artysty. Statua ta jest bardzo czczona przez mieszkańców Acirealle i co 70 lat przewodzi jednej z procesji.

The baroque church of San Sebastiano in Acireale (Sicily, Italy)
The baroque church of San Sebastiano in Acireale (Sicily, Italy), licencja: shutterstock/By

Kościół świętego Sebastiana (Basilica di San Sebastiano)

Budowla wznosząca się dumnie na placu Piazza Lionardo Vigo – najpiękniejsze dzieło barokowej stylizacji w całym mieście. Piękna fasada zdobiona balustradami i statuami postaci ze Starego Testamentu jest niezwykłym wstępem do wnętrza kościoła, gdzie podziwiać można między innymi freski ukazujące życie świętego Sebastiana.

Spacerując po Acireale warto dotrzeć do Palazzo Municipale, w którym dziś znajduje się ratusz. W Palazzo Municipale znajduje się też Muzeum Mundurów Historycznych oraz jedna z najstarszych Akademii Nauk, założona jeszcze w 1671 roku.

Warto też dojść do Piazza Marconi, gdzie codziennie odbywa się targ rybny, choć zdecydowanie znajdziemy też tam świeże warzywa czy owoce.

Trzeba pamiętać, że Acirealle od dawien dawna słynie też ze spektakli kukiełkowych. Oprócz spektakli, w mieście znajduje się też muzeum, gdzie znajdziemy ciekawą kolekcję lalek i kukiełek – Teatro – Museo dei Puppi. Muzeum znajduje się przy Via Nazionale 195. W lipcu i sierpniu zawsze w czwartek i w niedzielę odbywają się tam przedstawienia.

Najpiękniejszy sycylijski karnawał jest w Acireale!

Karnawał w Acireale, który organizowany jest już od XVI wieku słynie z dwóch rzeczy: satyry i słodkości. W czasie karnawału ulicami miasteczka przechodzą korowody poprzebieranych aktorów i mieszańców. Pięknie wykonane maski a nawet wozy ciągnięte przez woły, to karykatury znanych osobistości we Włoszech – polityków, aktorów czy muzyków. Kolorowe maski są stworzone w groteskowym, awangardowym i fantazyjnym stylu. Z pewnością rozbawią swoim wyglądem niejednego turystę. Oprócz dobrej zabawy, czeka nas także wyśmienita uczta.

In Acireale, Sicily, a typical paint  cart named "carretto siciliano"
In Acireale, Sicily, a typical paint cart named "carretto siciliano", licencja: shutterstock/By

Karnawał to bowiem przede wszystkim wielkie ucztowanie. Dlatego na ulicach pojawiają się kramy uginające się od przepysznego jedzenia – grillowanych kiełbasek, makaronów z mięsnym sosem, czy duszonej wołowiny. Nie zabraknie też słodkości – między innymi pignoccata (faworki), cannolo czy pignolata.

Karnawał odbywa się zawsze od tłustego czwartku aż do środy popielcowej.

Źródła termalne w Acireale

Sycylia słynie z przyjemnie ciepłych i zdrowotnych źródeł termalnych. W bliskim otoczeniu Etny również można więc zażyć tych kąpieli. Szczególnie polecane miejsc to Santa Venera all Pozzo znajduje się park, ze źródłami termalnymi, wypełnionymi właśnie wodą Etny. Miejsce to znane było już za czasów starożytnych Rzymian. W tym parku relaks to jednak nie tylko kąpiele w wodach termalnych, ale również coś dla oka i ucha. W okresie letnim odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej, pokazy tańca i sztuki teatralne.

Noclegi w Acireale

W Acireale z pewnością warto zatrzymać się na dłużej, zwłaszcza w porze letniej. Pobliskie plaże, zwłaszcza w okolicach Santa Tecia czy Santa Maria la Scala z pewnością będą animować do atrakcyjnego i relaksującego wypoczynku. Gdzie spać? W mieście znajdziesz zarówno hotele, pensjonaty, jak i ośrodki agroturystyczne, które co prawda nie znajdują się w pobliżu centrum, ale oferują niezwykle komfortowe warunki pobytu.

Do ciekawszych ofert należy np.:.

– Agriturismo II Limoneto,

Bed and Breakfast Palazzo Giovanni,

– czy Santa Caterina Hotel.

Blisko centrum znajduje się natomiast:

Jonio B&B,

Villa Sea View Sicilia,

La Casa Del Gelsomino.

Informacja turystyczna znajduje się natomiast przy ulicy Via Romeo 2.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Caltagirone

Scicli

Następny

Dodaj komentarz