20 nieoczywistych miejsc, które trzeba odwiedzić będąc na Sycylii

Tagi , , , , , , ,

Każdy z podróżnych marzy o swoich niezapomnianych, włoskich wakacjach. Słoneczna Italia zachęca nie tylko świetną pogodę, ale przede wszystkim swoją gościnnością i różnorodnością pod względem architektonicznym. Jeśli już nie raz zdążyliście odwiedzić malowniczą Toskanię, czy chociażby szaleliście na stokach górskich w okolicy Trydentu, może wydawać się wam, że do Włoch nie ma już po co wracać. Okazuje się jednak, że nie można zapomnieć o malowniczej Sycylii. To jedna z największych, włoskich wysp, która głównie znana jest ze swojego majestatycznego wulkanu Etna. Niemniej jednak Sycylia to przede wszystkim niezwykłe bogactwo malowniczych miejsc. Oto 20 z nich, które naprawdę warto odwiedzić będąc na Sycylii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Naro- urokliwe, historyczne miasteczko, które koniecznie musisz odwiedzić będąc na Sycylii

Naro to niewielka miejscowość, a także i gmina we Włoszech, na Sycylii. Miasteczko to zamieszkuje nieco ponad 7 tysięcy mieszkańców, jednak w sezonie wakacyjnym, robi się tam niezwykle tłoczno i gwarnie. Wszystko to za sprawą turystów, którzy tłumnie zjeżdżają do miasteczka, by podziwiać jego niesamowitą architekturę. Do zwiedzenia jest tam zamek dei Chiaramonte, Muzeum Civicio di Naro, a także kolejny zamek- Di Camastra. Co więcej wąskie uliczki tego malowniczego miasteczka kreują niesamowity klimat, więc żaden z podróżnych nie powinien go pominąć.

2. Bagheria- miasto pełne kontrastów

Bagheria jest kolejnym miastem Sycylii, którego nie można pominąć podczas zwiedzania. Co ciekawe, jest ono jednym z większych, gdyż zamieszkuje je ponad 50 tysięcy mieszkańców. Miasteczko to jest pełne kontrastów, gdzie z jednej strony uderza nas majestatyczna architektura, z drugiej pojawiają się nowoczesne i designerskie budowle. Będąc tam, nie można pominąć Villa Palagonia oraz Villa Catolica. Pierwsza z nich jest typowym przykładem architektury baroku, zaś druga typowej architektury dla okresu odrodzenia włoskiego. Miasteczko bogate jest również w parki i miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu.

3. Levanzo- prawdziwie wyjątkowa wyspa, którą warto odwiedzić będąc na Sycylii

U wybrzeży Sycylii znajduje się jeszcze jedno malownicze miejsce, czyli wyspa Levanzo. Wysepka ta znajduje się zaledwie 13 kilometrów od sycylijskiego Tarpani, a promy na nią kursują co 20 minut. Niezwykle malowniczym miejscem, jest La Grota dell Genovese w której zachowały się malowidła ścienne datowane na rok 9200 przed naszą erą. Wyspa to również możliwość obcowania z przepiękną przyrodą i idealne miejsce na wypoczynek na plaży.

4. San Mauro Castelverde- miasto na wzgórzu

San Mauro Castelverde to niewielka miejscowość na Sycylii, którą zamieszkuje jedynie niecałe 2 tysiące mieszkańców. Miasteczko jednak w całości ulokowane jest na malowniczym wzgórzu, z którego roztacza się przepiękna panorama. Miasteczko to słynie ze swoich świetnie zachowanych murów obronnych, a także twierdzy warownej, która znajduje się w jego centrum.

5. Palazzolo Acreide- szlakiem Syrakuz

Syrakuzy bez wątpienia są jedną z najlepiej znanych miejscowości na Sycylii. Niemniej jednak tuż obok nich, znajduje się 9 tysięczne miasteczko Palazzolo Acreide. Do zobaczenia jest tam przede wszystkim Teatro di Akrai, który swoją formą nawiązuje do starożytnych greckich teatrów. Jest to również niezwykle interesujące stanowisko archeologiczne, a znaleziska z niego datuje się na około XII wiek przed naszą erą. Nie można pominąć również starożytnej, doryckiej świątyni, która w przeszłości była poświęcona bogini Afrodycie.

6. Park Archeologiczny Selinunte

Jest to obecnie jeden z największych parków archeologicznych w całej Europie, więc z pewnością nie można go pominąć podczas wizyty na Sycylii. Znaleźć tam można ruiny sanktuarium Malophoros, Akropol, w także wzgórze Manuzza ze starożytnymi ruinami. Do zwiedzania są również ruiny kilku starożytnych świątyń, których powstanie datuje się na V wiek przed naszą erą. Jest to bez wątpienia jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Sycylii.

7. Rometta- niewielkie miasteczko, wiele zabytków. Ciekawe miejsca, które warto odwiedzić będąc na Sycylii

Kolejnym przystankiem podczas wycieczki na Sycylię powinna być niewielka miejscowość Rometta, którą zamieszkuje jedynie 6 tysięcy mieszkańców. Znajduje się ona w prowincji Messyna i obfituje w wiele różnorodnych zabytków. Przede wszystkim do zobaczenia są tam średniowieczne kościoły jak np. Chiesa Madonna della Scala czy Chiesa Madre e campanille. Co więcej, świetnie zachowała się również brama do miasta, która była jedną z czterech jakie zdobiły mury obronne. 

8. Roccavaldina- wioska pełna uroku

Roccavaldina to jedna z mniejszych wiosek, którą zamieszkuje nieco ponad tysiąc mieszkańców. Wioska te jest majestatycznie usytułowana na wzgórzu, a także otoczona starożytnymi murami obronnymi. Wielu turystów docenia ją jednak za możliwość zapoznania się z architekturą barokową, a także za niesamowity klimat, który panuje na jej wąskich uliczkach.

9. Scopello- miasteczko ze starą tuńczykarnią

Scopello jest przepięknym miasteczkiem sycylijskim, które słynie przede wszystkim ze starej tuńczykarni. Niemniej jednak Scopello słynie również ze swoich malowniczych plaż i to właśnie one są głównym celem odwiedzin turystów. Znaleźć tam można zarówno malownicze plaże piaszczyste, jak i te żwirowe. Co więcej, można wypocząć w jednym z wielu kwiatowych ogrodów, które szczególnie latem są niezwykle kolorowe.

10. Alicudi- wyspa z białą zabudową

Alicudi to niewielka wysepka u wybrzeży Sycylii, która najbardziej wysunięta jest na zachód. Jej niezwykłą cechą charakterystyczną jest biała zabudowa. Oczywiście nie da się jednoznacznie oszacować, ile osób zamieszkuje wyspę, jednak już w trakcie podróży na nią, w oczy rzuca się przepiękna biała zabudowa, która idealnie kontrastuje z zielenią przyrody i lazurową tonią Morza Tyrreńskiego.

11. Parco Fluviale dell’Alcantara

Jeśli szukacie możliwości, by świetnie się bawić na Sycylii, to z pewnością Parko Fluviale dell’Alcantara spełni wasze oczekiwania. W rzeczywistości jest to jednak malowniczy park narodowy, na którego terenie znajduje się niezwykle rwąca rzeka, a także liczne wodospady czy skały wulkaniczne. Jednak to, co najbardziej przyciąga turystów to możliwość kąpieli w tej rwącej wodzie, a także kilka przepięknych plaż.

12. Piazza Armerina- historyczne miasto, które warto odwiedzić będąc na Sycylii

Dla miłośników historii i przepięknej, zabytkowej architektury Piazza Armerina jest miejscem idealnym. Miasto to zamieszkuje około 21 tysięcy mieszkańców, jednak każdorazowo wypełnia się ono po brzegi turystami. Do zwiedzenia jest tam przede wszystkim średniowieczny Palazzo Trigona, a także cała starówka, która usłana jest najważniejszymi zabytkami. Jest to niezwykle klimatyczne, małe włoskie miasteczko, ze świetnie rozwiniętą bazą gastronomiczną i noclegową.

13. Borgo Cunziria- miejscowość opuszczona. Ciekawe miejsca, które warto odwiedzić będąc na Sycylii

Borgo Cunziria to starożytna wioska w rejonie Vizzini, która obecnie jest całkowicie opuszczona. Często nazywa się ją wioską duchów, gdyż panuje tam specyficzny i niezwykle mistyczny klimat. Można w niej podziwiać kamienne zabudowania, a także urokliwe, opuszczone domki wykute w skale. Z pewnością wizyta z opuszczonej, wiecznej wiosce wywrze na każdym z turystów ogromne wrażenie.

14. Cava d’Ispica- największy kanion na wyspie

Cava d’Ispica to nic innego jak 13-kilometrowy kanion na Sycylii, który jest idealnym miejscem na trekking i zwiedzanie. Co ciekawe, w epoce brązu kanion ten był zamieszkiwany, a ludzie mieszkali w wydrążonych w skałach wapiennych grotach. Obecnie Cava d’Ispica jest parkiem archeologicznym, w którym można zwiedzać podziemne kościoły oraz nekropolie. Jest to miejsce niezwykle barwne i interesujące, więc podróżni powinni zarezerwować sobie nawet cały dzień na to, by ten kanion odwiedzić.

15. Marsala- miasto białego wina

Marsala to kolejne miasto na Sycylii, które z pewnością docenią przede wszystkim miłośnicy białego wina. Zamieszkuje je 77 tysięcy mieszkańców, którzy swój wolny czas spędzają na jednej z licznych plaż, właśnie z lampką białego wina w ręce. Produkowany tu trunek jest niezwykle popularny na całym świecie. Drugim najważniejszym produktem miasta jest niezwykle zdrowa sól morska.

16. Parco dei Nebrodi- najpiękniejszy park narodowy na Sycylii

Parco dei Nebrodi to jeden z najpiękniejszych parków narodowych na wyspie. Został on utworzony w 1993 roku, by uchronić przed dewastacyjną działalnością cywilizacji okolice gór Nebrodi. Jest to przepiękne miejsce, które idealnie nadaje się na trekking czy wypoczynek na łonie natury. W tym parku panuje niezwykle sielska i spokojna atmosfera. Turyści z pewnością to miejsce docenią.

17. Punta Secca- słynna wioska rybacka

Punta Secca to niewielka wioska rybacka w południowej części Sycylii. Znajduje się tam słynny dom komisarza Montalbano, znany z produkcji kinowych. Jednak do zobaczenia jest tu również piękna latarnia morska, a także niewielki i niezwykle klimatyczny port rybacki. Wioska ta jednak słynie przede wszystkim ze swoich pięknych, piaszczystych plaż.

18. Portopalo di Capo Passero- miasteczko najbardziej wysunięte na południe Sycylii

Portopalo di Capo Passero to miasteczko na samym, południowym krańcu Sycylii. Jest ono znane przede wszystkim z niewielkiego kościółka na wzgórzu, który reprezentuje średniowieczną architekturę. Co więcej, miasteczko bogate jest w przepiękne plaże, na których można błogo wypoczywać i się relaksować.

19. Avola- historyczne miejsce Sycylii

Avola to miasto, które znajduje się na południowym krańcu wyspy i zamieszkiwane jest przez około 21 tysięcy mieszkańców. Znajduje się tam jednak pełno zabytków, które mają ogromne znaczenie historyczne. Niemniej jednak po całym dniu zwiedzania, turyści mogą wypocząć na jednej z najpiękniejszych sycylijskich plaż, z których słynie Avola.

20. Tindari- antyczny park archeologiczny, który warto odwiedzić będąc na Sycylii

Tindari to niewielka miejscowość na Sycylii, w której okolicy znajduje się Tandari-Antica, czyli park archeologiczny. Można w nim podziwiać ruiny, starożytnych sanktuariów, a także zobaczyć pozostałości antycznego miasteczka, które zostało zrównane z ziemią podczas dominacji arabskiej. Jest to obowiązkowy punkt wycieczki po Sycylii, szczególnie dla miłośników historii.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Gdzie parkować w Katanii?

Savoca – co zobaczyć w mieście Ojca Chrzestnego?

Następny

Dodaj komentarz