20 nieoczywistych miejsc do odwiedzenia na Sycylii

Tagi , , , , , ,

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która niezmiennie fascynuje swoją historią, krajobrazami i architekturą. W masowej świadomości budzi ona skojarzenia z mafią i gangsterami. Sycylię można jednak poznać także z innej strony, odwiedzając mniej popularne miejsca. Które z nich warto wpisać na swoją listę? Ciekawych punktów nie zabraknie. Wśród nich znaleźć można wioski rybackie, urokliwe miasteczka, park narodowy, wykopaliska archeologiczne, opuszczoną wioskę, muzeum na świeżym powietrzu czy pasmo górskie. Warto również zwrócić uwagę na pobliskie archipelagi wysp. Oto kilka miejsc, które dobrze jest uwzględnić w trakcie wycieczki na Sycylię.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje w Sycylii – Naro

Naro to malowniczo usytuowane nad morzem miasto, które liczy sobie niewiele ponad 8 tysięcy mieszkańców. To więc idealne miejsce dla osób, które nie lubią tłumów. W Naro przede wszystkim warto zobaczyć stare miasto i zachwycić się tutejszą architekturą. Wśród znanych obiektów wymienić można barokowy kościół św. Franciszka, średniowieczny kościół św. Katarzyny, czy pocztówkowy kościół św. Salwatora. 

Bagheria

Fishing port in Bagheria, Sicily, Italy
Port w Bagheria, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By Fabio Michele Capelli

Bagheria to kolejne ciekawe sycylijskie miasto, do którego dojechać można zaledwie w 15 minut pociągiem z Palermo. Należy tutaj odwiedzić przede wszystkim willę Palagonia, której budowa rozpoczęła się w XVIII wieku. Pełna jest ona nietypowych zdobień przedstawiających potwory, smoki, krasnale i inne stworzenia. Obiekt robi również wrażenie wewnątrz, a w szczególności pokój luster.

Levanzo

Levanzo to najmniejsza z wysp archipelagu, która liczy sobie nieco ponad 5 km². Na wyspie znajduje się urokliwe miasteczko o typowej śródziemnomorskiej architekturze, gdzie mieszka zaledwie 300 osób. Zachwyca tutaj egzotyczna roślinność i skaliste ukształtowanie terenu, dzięki czemu widoki zapierają dech w piersiach. Wyspę eksplorować można zarówno idąc w jej głąb, jak i opływając ją dookoła. Panuje tutaj spokojna i pełna błogiej ciszy atmosfera. 

Atrakcje w Sycylii – San Mauro Castelverde

San Mauro Castelverde to kolejna warto odwiedzenia miejscowość w Prowincji Palermo. Mieszka tutaj niewiele osób, około 1730. Stąd też pochodzi słynny śpiewak operowy Santa Biondo. Miasteczko jest malowniczo usytuowane na wzgórzu, stąd rozpościera się widok na okoliczną przyrodę i morze. To świetna baza na piesze wędrówki po pobliskich lasach, wąwozach i plażach.

Palazzolo Acreide

Palazzolo Acreide to punkt na sycylijskiej mapie, który warto zobaczyć. W tej niedużej miejscowości znajduje się stanowisko archeologiczne Akrai, a pochodzące z niego pozostałości datuje się już na ok. XII wiek przed Chrystusem. Znajduje się tu wiele ciekawych obiektów do zobaczenia m.in. teatr grecko-rzymski, fragmenty agory i katakumby. To idealne miejsce dla miłośników starożytności.

Park Archeologiczny Selinunte

Selinunte, Sicily, Italy. Acropolis of Selinunte on the south coast of Sicily in Italy. Aerial view from drone
Selinunte na Sycylii, Włochy, licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Park Archeologiczny Selinunte to kolejna gratka dla fanów zamierzchłej historii. Zwłaszcza że jest to największy park archeologiczny w Europie, który liczy sobie aż 40h! Składa się on z kilku obszarów, do których zalicza się wzgórze Gàggera z sanktuarium Malophòros, Wzgórze Manuzza z ruinami starożytnego miasta oraz Wzgórze Wschodnie ze świątyniami i Akropol. Wstęp jest płatny, ale kosztuje on zaledwie kilka euro. Na obszarze parku nie ma zbyt wiele cienia, należy więc odpowiednio się ubrać i zastosować kremy z filtrem.

Atrakcje w Sycylii – Rometta

Rometta to miejscowość w prowincji Mesyna, która liczy sobie niewiele ponad 6 tysięcy osób. Miasteczko wyróżnia się wyjątkową lokalizacją na wzgórzu. Jest ono także pełne urokliwej architektury. Znajduje się tu m.in. Porta Milazzo, czyli masywne wejście do zamku oraz kościół św. Marii. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój.

Roccavaldina

Niewielka miejscowość Roccabaldina liczy sobie około tysiąca mieszkańców. Tutejsza architektura jest kameralna, ale pełna uroku. Wzrok przykuwa przede wszystkim kamienny zamek. Zapoznać można się tu również z kolekcją włoskiego garncarstwa. Raccovaldina to miejsce świetnie na jednodniową wycieczkę. Warto przespacerować się tutejszymi wąskimi uliczkami i odpocząć od tłumu turystów.

Scopello

Nadmorska wioska Scopello wygląda na mały raj na ziemi. Wszystko za sprawą malowniczej lokalizacji, obecności skał i lazurowej wody. Ten widok na długo pozostaje w pamięci i gwarantuje wiele zachwytów. Również tutejsza architektura zasługuje na uwagę. Wyróżniają się zwłaszcza dwie wieże strażnicze i kompleks starożytnych obiektów, wśród których znajdują się kwatery rybaków, dom strażnika, magazyny, stolarnia czy kościółek do nabożeństw. Jedną z atrakcji tego miejsca jest centrum nurkowe. 

Alicudi

Alicudi to wyspa na morzu Tyrreńskim, której powierzchnia całkowita wynosi 5,2 km². Co się tyczy historii wyspy, to badania archeologiczne wskazują, iż była ona zamieszkana w XVII wieku p.n.e. oraz w czasach rzymskich, czyli w IV wieku p.n.e. Obecnie mieszka tutaj około 140 osób, których źródłem utrzymania jest przede wszystkim rybołówstwo. Wyspa cieszy się także zainteresowaniem ze strony turystów, oferując spokój i malownicze zakątki.

Parco Fluviale dell’Alcantara

Parco Fluviale dell’Alcantara to rezerwat przyrody, który zachwyca różnorodnością miejsc i atrakcji. Znajdują się tutaj ciekawe obiekty architektoniczne, przede wszystkim zachwyca jednak natura: jaskinie, rzeki, wodospady i skały. To idealny wybór zarówno dla osób, które chcą odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody, jak i dla ludzi, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i chętnie pójdą eksplorować tutejsze jaskinie.

Atrakcje w Sycylii – Piazza Armerina

Piazza Armerina to miejscowość znajdująca się w prowincji Enna. Została ona wybudowana w XI wieku przez Normanów. To, co Piazza Armerina ma do zaoferowania, to przede wszystkim dobrze zachowana architektura i mnóstwo urokliwych zakątków. Wzrok przykuwa to zwłaszcza katedra Santissima Assunta, która ulokowana jest na niewielkim wzniesieniu.

Borgo Cunziria

Wioska Borgo Cunziria została założona w XVIII wieku, czyli stosunkowo niedawno. Znaleźć tu można wiele opuszczonych kamiennych domków. Miejscowość nie jest już zamieszkiwana, można więc jedynie oczami wyobraźni próbować zobaczyć, jak mogło wyglądać tutaj życie.

Cava d’Ispica

Cava d’Ispica to kolejne miejsce godne polecenia miłośnikom starożytnej historii. Znajduje się tutaj wykopalisko archeologiczne. Cava d’Ispica to 13-kilometrowy kanion, który był już zamieszkiwany w epoce brązu. Znajdują się tutaj różne obiekty jak domy, katakumby, szkoła czy kamienne kościoły. Obecnie obiekt pełni rolę muzeum na otwartym powietrzu. Warto zapoznać się z jego długą i bogatą historią.

Marsala

Marsala to piękne i pełne czaru miasteczko, które słynie z soli morskiej (nazywana białym złotem Marsali) oraz białego wina. Znajduje się tu z resztą winnica, którą można zwiedzać. Pełne uroku jest stare miasto, pełne wąskich uliczek. Zobaczyć można tutaj również statek Fenicjan czy arrasy nawiązujące do wojny żydowskiej z I wieku. 

Parco dei Nebrodi

Parco dei Nedbrodi to pasmo górskie w północno-wschodniej Sycylii. Od 1993 roku ma ono status parku narodowego i obejmuje  najważniejsze oraz największe obszary leśne Sycylii, o powierzchni ok. 50 tys. ha. Również tutejsza fauna i flora zachwycają swoją różnorodnością. Park jest więc idealnym miejscem do spacerów i eksploracji dzikiej natury. 

Atrakcje w Sycylii – Punta Secca

Punta Secca to niewielka wioska rybacka, którą zamieszkuje koło 200 osób. Dlaczego warto ją odwiedzić? Przede wszystkim dlatego, że jest ona malowniczo usytuowana na południu wyspy. Charakterystycznym budynkiem jest tutaj latarnia, ale również inne obiekty architektoniczne zasługują na uwagę. Tu można także z bliska zobaczyć życie sycylijskich rybaków.

Portopalo di Capo Passero

Portopalo di Capo Passeto to miejscowość w prowincji Sarakuzy, zamieszkuje ją około 3500 osób.  Znajduje się tutaj malownicza architektura, wśród której wyróżnia się okazały zamek Tafuri, który został wybudowany w 1935 roku. Miejsce to wyróżnia się pięknymi plażami i skalistymi wybrzeżami. Woda ma przyjemny turkusowy kolor. Portopalo di Capo Passero to idealne miejsce dla osób, które stawiają na spokojny wypoczynek w pięknych okolicach przyrody. Jest to także miejscowość, gdzie nie ma wielu turystów, ale baza noclegowa jest rozbudowana. 

Avola

Avola to miasto znajdujące się również w prowincji Sarakuzy. Mieszka tu ponad 30000 osób, a powierzchnia miejscowości wynosi 74 km². Co ciekawe, to właśnie od Avila nazwę bierze popularne wino Nero d’Avola. Miasto usytuowane jest nad brzegiem morza, dlatego stanowi świetną opcję dla osób, które cenią sobie bliskość plaży. Przyciąga typowa śródziemnomorska architektura i nie tylko. Słynnym obiektem są tu ruiny fabryki. Warto wiedzieć, że w ostatnią niedzielę lipca obchodzone jest w Avola święto patronki miasteczka, którą jest Santa Venera.

Atrakcje w Sycylii – Tindari

Tindati to obecnie wieś na południowym brzegu Sycylii. W przeszłości było to jednak starożytne miasteczko, którego ślady wciąż można tutaj znaleźć. Przykładem jest chociażby wybudowany przez Greków między III  a IV wiekiem p.n.e. teatr, który może pomieścić aż 3000 osób! Świadkiem odległej przeszłości są również mury miejskie. Charakterystycznym obiektem architektonicznym jest znajdujące się na wzgórzu Sanktuarium poświęcone Madonnie z Tindari. Jest to stosunkowo nowy budynek, który został ukończony w 1979 roku. Mimo tego stanowi on znak rozpoznawczy miejscowości. Wioska słynie także z czystej wody, plaż, wydm, lagun i raf, a także pięknych kurortów nadmorskich.

Sycylia to wyspa wyjątkowa, która od lat cieszy się dużą popularnością wśród podróżników i turystów. Mimo to wciąż nie została ona dokładnie przez nich odkryta i poznana. Okazuje się, że na Sycylii znaleźć można nieznane miejsca, które zasługują na uwagę. Przez ich pryzmat można zobaczyć całą wyspę od zupełnie innej strony. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: zarówno fani historii, jak i natury. Spędzać można tu czas w sposób bierny, korzystając z malowniczych i czystych plaż, jak i w sposób aktywny, eksplorując lasy, góry i jaskinie, czy podziwiając rwące potoki i wodospady. Sycylia to miejsce, które nawet przy wielokrotnych wizytach szybko się nie znudzi. 

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Zakupy na Sycylii – poznaj najmodniejsze butiki

Savoca – co zobaczyć w mieście Ojca Chrzestnego?

Następny

Dodaj komentarz