Wybierasz się do Palermo? pamiętaj, że wyruszając w podróż w miejsca, w których nigdy wcześniej nie byliśmy, często doświadczamy wątpliwości. Obawiamy się jak zaplanować podróż i uniknąć nieprzewidzianych nieprzyjemności. Każda podróż powinna więc być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Warto jest bowiem znać wszelkie informacje, które w praktyczny sposób ułatwią i umilą nam wypoczynek.
Przed wyruszeniem na piękną i słoneczną Sycylię przyda się kilka pomocnych wskazówek, w poniższym tekście zawarte zostały te najistotniejsze. Dzięki nim można dowiedzieć się więcej niż z przewodników turystycznych. Zawierają bowiem najistotniejsze wskazówki z perspektywy mieszkańców tego miasta, które pozwolą na oszczędność czasu i pieniędzy.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
1. Gdzie leży Palermo?
Palermo to jedno najciekawszych włoskich miast. Chętnie odwiedzanym przez turystów za sprawą łagodnego klimatu i dobrze zachowanych zabytków. Znajduje się na pięknej wyspie Sycylii będącej największą na Morzu Śródziemnym. Stanowi nie tylko jej stolicę, ale też kulturalne, turystyczne i gospodarcze centrum regionu. Obejmuje swoją powierzchnią około 158 km2, zamieszkiwana przez blisko 700 000 mieszkańców. Jest jednocześnie największym portem handlowym na wyspie, stanowi żyzny teren pomiędzy górami, wzgórzami Monreale i Morzem Tyrreńskim.
2. Czy Palermo jest bezpieczne?
W głowach wielu osób kłębią się myśli i wątpliwości co do bezpieczeństwa na Sycylii. Wielu osobom kojarzy się ona, prócz pięknego słońca, z mafią. Stało się to za sprawą stereotypów, jak i kultowego Ojca Chrzestnego. Obecnie jednak nie stanowi to żadnego problemu. Pomimo iż mafia nadal istnieje, w niewielkim stopniu nie stanowi ona zagrożenia dla turystów. Ta włoska wyspa z roku na rok przyciąga rzeszę turystów, którzy czują się tu w zupełności bezpieczni.
Według włoskich statystyk Palermo jest jednym z miast, które w całym kraju odnotowują najmniejszą przestępczość. Natomiast w czołówce znajdują się takie miasta jak Mediolan, Bolonia czy Turyn.
Same Palermo to jednak duże miasto, warto więc pamiętać o tym i poruszać się w nim czujnie. Pod tym względem nie różni się niczym od innych mu podobnym. Bowiem specyfiką każdego dużego miasta jest, by mieć oczy szeroko otwarte również pod kątem drobnych kradzieży czy osób o nieszczerych zamiarach.
Spacerując po starym rynku, nie należy afiszować się z cennymi przedmiotami takimi jak aparat czy biżuteria. Warto również mieć dobrze i głęboko schowany portfel. Należy pamiętać, że bezpieczniej jest, aby kobiety nie poruszały się samotnie, szczególnie po zmroku i w okolicach dzielnic takich jak Kalsa, Via Vittorio Emanuele czy Zisa. Wybierając hotel warto zapobiegawczo zdecydować się na inne rejony Palermo, gdzie można czuć się o wiele bezpieczniej.
Jako miasto, z którego pochodził słynny mafioza Don Corleone Palermo nie jest pozbawione niebezpieczeństw należy więc zawsze być czujnym. Zwłaszcza gdy chodzi o kobiety. Zdarza się bowiem że są one niegroźne zaczepiane i wygwizdywane przez mężczyzn zwanych tascios. Nie należy się jednak nimi przejmować i najlepiej zignorować ich grubiańskie zaczepki.
3. Kiedy najlepiej odwiedzić Palermo?
Przez cały rok w Palermo można znaleźć wiele form wypoczynku głównie za sprawą bogatej kultury i zabytków. Aby jednak cieszyć się w pełni z jej dostępności i walorów dotyczących ciepłego morza warto, jest zdecydować się na miesiące cieplejsze począwszy od kwietnia aż do października.
Podczas pobytu poza szczytem sezonu możemy z pewnością liczyć na dogodniejsze ceny i mniejszy ruch, począwszy od kwietnia, zaczyna być tu natomiast gorąco a w okolicach maja ceny nadal są rozsądne przy całkowitych walorach tego pięknego miejsca. W wysokim sezonie obejmującym lipiec i sierpień Palermo jest bardzo zatłoczone a ceny wysokie. Warto jest również przybyć tu tuż po zakończeniu sezonu, gdy ceny będą niskie, klimat przyjemny a zabytki będzie można dokładniej zwiedzić bez obaw o nadmierny tłok.
4. Pogoda w Palermo
Sycylia leży w strefie klimatu subtropikalnego, typu śródziemnomorskiego. Panuje więc tu upalne lato i delikatne zimy, podczas których temperatura spada maksymalnie do kilkunastu stopni w ciągu dnia. Nie odnotowuje się tu ujemnych temperatur ani opadów śniegu. W miesiącach letnich takich jak lipiec i sierpień jest tu dość sucho i bardzo gorąco. Wówczas nawet przy sporym wietrze odczuwalne temperatury dochodzą do 40°C. Zimy są znacznie chłodniejsze, w ciągu dnia temperatury są całkiem przyjemne a w nocy oscylują w granicach 10°C. Chociaż nie ma co liczyć na opady śniegu, występują tu spore opady deszczu a często również grad. Optymalny czas w roku to wiosna i jesień. Temperatury są tu przyjemne i niemęczące pozwalając nadal cieszyć się w pełni urokami Palermo.
5. Czy dawać napiwki?
Zwyczajowo przyjęte i dobrze widziane jest dawanie napiwków, kwestia co do ich wysokości może różnić się nieco w odniesieniu do niektórych rejonów Sycylii. W Palermo najodpowiedniejsze napiwki wręczane kelnerom będą te w granicach 3 lub 4 euro. W odniesieniu procentowym natomiast nie powinny być niższe niż 5% zapłaconego rachunku. Nie praktykuje się jednak dawania napiwków w miejscach z samoobsługą czy barach szybkiej obsługi.
6. Kluby w Palermo
Warto jest wiedzieć, iż chcąc wybrać się do klubu w Palermo, należy nie być samemu. Aby uniknąć odbicia się od drzwi, warto jest wchodzić w grupkach kobiet lub w parach. Istotny jest również odpowiedni strój. Nie należy bowiem ubierać się w jak na plażę. Warto więc unikać trampek, klapek i krótkich szortów. Nie powinny przypominać stroju sportowego czy prowokować. Nie oznacza to musu zakładania wieczorowej kreacji czy ubierania się w smoking. Należy jednak wyglądać schludnie i w miarę możliwości klasycznie. Na nocne tańce w klubie warto, jest w przypadku kobiet założyć sukienkę i buty na obcasie a w przypadku mężczyzn priorytetem jest posiadanie spodni z długimi nogawkami. Wystarczy do tego założyć koszulę z guzikami lub koszulkę polo i stylizacja gotowa. Bardziej liberalne pod tym względem są natomiast bary i restauracje, odwiedzając te miejsca, nie powinniśmy martwić się że nasz strój będzie nieodpowiedni.
7. Dni niehandlowe i godziny otwarcia sklepów w Palermo
W zależności od tego, czy chcemy zrobić zakupy w niewielkim sklepiku, czy w dużej sieci, godziny otwarcia będą się nieco różnić. Przyjęte jest jednak, że większość z nich będzie czynne o 9 do 20. Różnice wynikać mogą jedynie z faktu, iż te mniejsze sklepiki są często zamykane w porze lunchu. Przerwa ta trwa najczęściej od 13 do 16 i pozwala na odpoczynek pracowników podczas upalnych dni. Są one również najczęściej nieczynne w niedziele i święta. Podczas gdy duże sklepy rzadko zmieniają godziny otwarcia.
Istotny jest również fakt, iż większość sklepów odzieżowych jest nieczynne w poniedziałki. A do świąt, podczas których ciężko znaleźć otwarty sklep należą: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Nowy Rok i 15 sierpnia.
8. Ważne święta i dni wolne od pracy
Włosi to naród, który lubi dobrą zabawę, więc nie przepuszczają żadnej okazji by móc świętować w gronie najbliższych. Istotne w sensie kulturalnym jest spędzanie czasu przy dobrym jedzeniu w przypadku licznych występujących świąt. W ciągu całego roku są to:
- 1 stycznia- Nowy Rok
- 6 stycznia- Święto Trzech Króli
- święta Wielkanocne
- 2 dzień świąt Wielkanocnych
- 25 kwietnia- Dzień Wyzwolenia
- 1 maja- Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
- 2 czerwca- Dzień Republiki
- 15 lipca- Santa Rosalia
- 15 sierpnia- dzień połowy sierpnia
- 1 listopada- Dzień Wszystkich Świętych
- 8 grudnia- Niepokalane Poczęcie
- 25 grudnia- Boże Narodzenie
- 26 grudnia- Dzień Świętego Szczepana
9. Numery alarmowe w Palermo
W nagłych wypadkach należy znać najpotrzebniejsze, regionalne numery alarmowe. Warto jest je zapisać na wszelki wypadek w pamięci telefonu. Należą do nich:
- Policja- 112 lub 113
- Pogotowie- 118
- Straż Pożarna- 115
Należy jednak wiedzieć, że służba zdrowia w Palermo nie działa najsprawniej. Koniecznością jest czekanie w długich kolejkach, gdyż o każdej porze dnia i nocy są bardzo obleganym miejscem. Jeśli potrzebna jest nam pomoc lekarska, ale sytuacja nie zagraża życiu, warto jest wybrać wizytę domową. Będzie ona z pewnością szybsza i spokojniejsza a jej koszt wyniesie od 50 do 100 euro. Przebywając w hotelu, można poprosić natomiast o wezwanie karetki pogotowia w naszym imieniu.
10. Jak poruszać się po Palermo
Pod tym względem nie różni się znacząco os większości miast a z całą pewnością od tych włoskich. Kierowcy samochodów uważają się za uprzywilejowanych i rzadko dostrzegają innych uczestników ruchu takich jak rowerzyści. Warto więc dla własnego bezpieczeństwa zrezygnować z tego środka komunikacji.
W przypadku chęci skorzystania z transportu publicznego należy pamiętać, iż autobusy komunikacji miejskiej mają skłonność do nietrzymania się rozkładu jazdy. Sieć tramwajowa ogranicza się jedynie do najważniejszych atrakcji turystycznych, a metro nie istnieje. Rozwiązaniem więc jest przemieszczanie się samochodem.
11. Jak parkować w Palermo
Gdy już zdecydujemy się na zwiedzanie Palermo w wypożyczonym samochodzie, warto jest wiedzieć jak go zaparkować. Wydawałoby się, że to nic nadzwyczajnego jednak niektórych morze przestraszyć sposób parkowania mieszkańców oraz ich zwyczaje. Od razu rzucić się morze w oczy ogólny harmider. Parkuje się bowiem tam, gdzie zmieści się samochód. Nadużywa się również miejsc dla niepełnosprawnych. Największą jednak bolączką są mężczyźni, którzy za drobną opłatą oferują zaparkowanie i przypilnowanie auta. Są to bowiem wyłudzacze, ale odmowa skorzystania z ich usług może spotkać się z niechęcią i możliwością uszkodzenia przez nich auta.
12. Gdzie uzyskać informacje turystyczne w Palermo?
W Palermo istnieje sieć CIT, czyli Centrum Informacji Turystycznej. Można uzyskać w nich pomoc i rzetelną radę dotyczącą zabytków, miejsc popularnych turystycznie czy mapę z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami i trasą podróży, która w większości wypadków wynika z wcześniejszych ustaleń i umów podpisanych z restauracjami znajdującymi się w jej pobliżu. Zakładając, iż tylko ktoś aktualnie w nich jest i o ile zna angielski.
Innym miejscem, w którym większość turystów najchętniej szuka informacji, jest Internet. Jednak Palermo nie posiada żadnej oficjalnej strony turystycznej miasta w języku angielskim. Można więc posiłkować się jedynie opiniami i informacjami z różnych nieoficjalnych stron i odsiewać te istotne i rzetelne.
Kolejnym sposobem jest rozmowa z mieszkańcami miasta. Chociaż na drodze z pewnością stać może bariera językowa to za sprawą przyjaznego nastawienia Sycylijczyków i gestykulacji można dowiedzieć się najistotniejszych rzeczy.
13. Gdzie wynająć pokój w Palermo?
W Palermo jest wiele miejsc, w których można zatrzymać się na pobyt. Należy je jedynie dostosować do swoich możliwości finansowych, predyspozycji, odległości od zabytków czy restauracji oraz omijając wymienione wcześniej, szemrane dzielnice. Do najbezpieczniejszych i najchętniej wybieranych należą hotele, pensjonaty oraz airbnb znajdujące się przy Starym Mieście, Mondello oraz Śródmieściu Palermo.

14. Waluta na Sycylii i płatności
Powszechną i jedyną używaną walutą na Sycylii tak samo, jak w całych Włoszech jest euro. Co więcej, należy pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie gotówkę. Bowiem większość mniejszych i średnich sklepików nie posiada terminali płatniczych, więc zapłata kartą nie wchodzi w grę. Warto również wiedzieć iż transakcje poniżej 10 € są obciążone podwyższoną prowizją, którą ponosi sprzedający. Chcąc uniknąć z tego powodu nieprzyjemności, warto jest więc posiadać przy sobie zawsze gotówkę.
15. Dzielnice Palermo, które warto odwiedzić
Palermo to miasto, które składa się aż z 25 dzielnic, ale tylko 12 z nich posiada obiekty, które są istotne z punktu widzenia turystycznego. Są to obszary bogate pod względem kulturowych lub historycznym. Znajdują się tu wszechobecne wpływy Fenickie, Hiszpańskie, Rzymskie czy Bizantyjskie zarówno w odniesieniu do architektury, jak i sztuki, czy rzeźb. Główne szlaki są zadbane i schludne, ale boczne uliczki odbiegają znacząco od ich estetyki. Można dostrzec tu niszczejące budynki i zabytki, które są zaniedbane za sprawą źle prowadzonej polityki i zarządzania.
16. Sycylijskie potrawy
Ze względu na fakt, iż Sycylia była pod wieloma wpływami kulturowymi trudno jest wybrać potrawy, które zdefiniowałyby całą wyspę. Palermo jako miasto, które było jednym z najczęściej podbijanych w historii świata, również nie ma ujednoliconej kuchni. Wpływ Rzymian, Greków czy Niemców odbił na niej swoje piętno, tworząc niepowtarzalną mieszankę kuchni. Palermo w odniesieniu do całego kraju wyróżnia się więc pod tym względem, który w większości stawia na makarony i pizzę. Dla miłośników kosztowania nowych smaków będzie to z pewnością zaletą. Wśród potraw, które będąc w Palermo warto spróbować między innymi desery w tym Torta Setteveli czyli tort siedmiowarstwowy gdzie poprzekładane są warstwy ciasta ciemnej czekolady, orzechów i kremu bawarskiego. Godne polecenia są również Cannolo czy Cassata. Wśród dań wytrawnych jest ziemniaczane Crocche czy Stigghiola przypominająca kofty jagnięce.
17. Zasady pobytu dla obcokrajowców
Najistotniejszą jest ta dotycząca wiz. Jako państwo należące do Unii Europejskiej nie wymaga ich dla innych mieszkańców do niej należących. Sprawa ma się inaczej w przypadku innych krajów.
18. Internet w Palermo
Chociaż istnieje liczna sieć punktów z dostępem do darmowego Wi- Fi to połączenie się z nimi jest znaczenie utrudnione, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Łatwiejszym i pewnym sposobem będzie z pewnością zakup karty telefonicznej, która rozwiąże problem dostępu do internetu, jak i ułatwi lokalne połączenia.
19. Zabytki w Palermo
Palermo zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje walory dla dobra ludzkości zawarte tak licznie na małej powierzchni. W stolicy Sycylii znajduje się bowiem szereg dzieł sztuki i kultury istotnych dla świata. Głównie tych pochodzących z wpływów arabskich i normańskich. Do najpopularniejszych i najczęściej zwiedzanych należy z całą pewnością Katedra Monreale. Godny zobaczenia i nie mniej piękny jest również Pałac Normanów. Nie można również zapomnieć o takich miejscach jak: katedra Rosalia, kościół San Cataldo czy kościół della Martorana. Istotne z pewnością pod względem historycznym, ale też ze sprawą znajdujących się tam 8000 szczątek osób wystawionych na widok publiczny są katakumby w Convento dei Cappucini.
20. Mieszkańcy Sycylii
Sycylijczycy to przyjazny i serdeczny naród, chętny służyć pomocą i radą, nawet gdy nie koniecznie rozmawiają w tym samym języku co rozmówca. Chociaż należy na nich uważać, gdy prowadzą samochód oraz gdy wspomni się o mafii. Na tych dwóch punktach z pewnością są wyczuleni. Nie czują się również 100% Włochami możliwe ,że za sprawą swojej bujnej historii i częstych podbić, zwłaszcza jeśli chodzi o Palermo. Sycylijczycy jest to również naród temperamentny obdarzony dużą chęcią dobrej zabawy. Są bardzo wylewni i otwarci, przy czym nie koniecznie punktualni. Cechuje ich swoboda i nieschodzący z twarz uśmiech.