20 ciekawostek o Sycylii

, Tagi , , , , , , , , , , , ,

Nawet jeśli na Sycylię wybierzesz się dziesiąty raz z rzędu, to zawsze odkryjesz coś nowego, niesamowitego i ciekawego. To wyspa, które tętni życiem, ma ciekawą i imponującą historię, a do tego niezwykły klimat. Poznaj ciekawostki na jej temat.

Ciekawostka nr1: Narty na Etnie

To nie żart! Z pewnością w styczniu i w lutym, a czasem jeszcze w marcu górne partie Etny pokryte są śniegiem. Na północnej stronie znajduje się narciarski wyciąg, a cała infrastruktura jest bardzo dobrze zorganizowana. Jeśli więc zimą wybierasz się na Sycylię, koniecznie zabierz narty!

Ciekawostka nr 2: Co to jest Passeggiata ?

Tak Sycylijczycy nazywają wieczorny spacer – taki bez celu, zakończony w barze czy restauracji, np. na pysznej Granicie. Sycylijczycy lubią godzinami wałęsać się ulicami miast, zwłaszcza wieczorami. Dlatego nic dziwnego, że zarówno większe i mniejsze miejscowości zapełniają się rozgadanym i radosnym tłumem. Koniecznie i podczas Twojego urlopu powinieneś wybrać się na taką Passegiattę.

Ciekawostka nr 3: Co ma wspólnego Sycylia i Aztekowie?

Spróbować czekolady według przepisu starożytnych Azteków? Tak! I to jest powód, by podczas wyjazdu na Sycylie, odwiedzić również Modikę – miasto przyjemnie chrupiącej w ustach czekolady. Odwieź też Antica Dolceria Bonajuto – wytwórnię czekolady, która warta jest wycieczki nawet z najbardziej odległego miejsca na Sycylii.

Ciekawostka nr 4: Czy na wulkan Etna można wjechać autem?

A na Etnę wjedziesz również samochodem! Być na Sycylii i nie zobaczyć Etny? Znany na całym świecie wulkan wręcz obowiązkowo trzeba zobaczyć, zwłaszcza że prawie na sam szczyt dojedziemy tam jeepem. Aż do Torre del Filosofo (2900 n.p.m.) możesz dojechać wynajętym samochodem. Impreza nie jest tania, ale dostarczy dodatkowych wrażeń i rozwiąże problem, jeśli nie koniecznie lubisz długie wędrówki.

Ciekawostka nr 5: Czym się różni Palermo od innych miast na Sycylii?

Palermo w nocy to nie Katania, Syrakuzy czy Taormina. Wydawać by się mogło, że w takim mieście, jak Palermo życie toczy się za dnia i za nocy. Nic jednak bardziej mylnego. Już o godzinie 20 – tej zamykane są wszystkie parki, po sezonie również restauracje czy bary nie zaproszą nas do środka. Mało tego pustoszeją również ulice, a noc w Palermo nie zaczyna się o 22 – ej tylko o 20 – tej!

Ciekawostka nr 6: Psy na Sycylii

W Egipcie koty, na Sycylii psy… – choć historia nieco inna, to jednak rzeczywiście spacerując ulicami Sycylii, czy wypoczywając na plaży można mieć wrażenie, że psy są pod szczególną ochroną. W takich bardziej turystycznych kurortach władze dbają, by pieski nie uprzykrzały urlopu, jednak w większych miejscowościach nie da się tego uniknąć. Czworonogi bezkarnie plątają się po ulicach i plażach w poszukiwaniu jedzenia czy zabawy.

Ciekawostka nr 7: Siesta na Sycylii

A sjesta jest też sycylijska! Będąc na urlopie na Majorce, można zobaczyć, jak np. pracownik hotelu kosi trawę i nagle przestaje, kładzie się w cieniu i zasypia. To jego sjesta, podczas której nic nie będzie robić, nawet jeśli do skoszenia ma jeszcze kawałek. Włochy sjesty nie mają, ale rzeczywiście między godziną 13- tą a 16 – tą wiele restauracji, muzeów, kościołów, czy sklepów ma przerwę. Dlatego zwiedzanie warto zaplanować rano, bądź późniejszym popołudniem, a ten czas wykorzystać np. na plażę, odpoczynek z książką, czy delektowanie się włoskim Espresso.

Ciekawostka nr 8: Polskie sklepy na Sycylii

Jeśli jednak podczas pobytu na Sycylii zatęsknisz za smakiem typowego kiszonego ogórka, którego z pewnością nie zaserwuje Ci żadna sycylijska restauracja, to możesz odnaleźć polskie sklepy. Taki znajdziesz np. w Palermo (UniverSam).

Ciekawostka nr 9: kiedy Sycylijczycy piją herbatę

Sycylijczycy piją kawę – z mlekiem do śniadania, a mocne espresso popołudniem. Herbatę piją, tylko gdy są chorzy. Może się więc zdarzyć, że kiedy w restauracji zamówisz herbatę, zmartwiony kelner zapyta Cię o Twój stan zdrowia.

Ciekawostka nr 10 – uważaj na swój samochód!

Jeśli nie chcesz, by Ci odholowali samochód nocą, to nie zostawiaj go zaparkowanego przy ulicy. Nocą ulice są sprzątane, a auta, które przeszkadzają, zostają odholowane na parking.

Ciekawostka nr 12: Sól na Sycylii

Na Sycylii możesz przekonać się, jak wytwarzane jest wino czy ceramika, ale również sól. Dlatego koniecznie odwiedź Saliny w Trapani – miejsce, gdzie znajdziesz nocleg, poobserwujesz flamingi i kupisz zdrową sycylijską sól.

Ciekawostka nr 12: Słońce na Sycylii

Sycylia nazywana jest wyspą słońca. Tutaj gwarantowanych jest aż 300 słonecznych dni w roku. Choć możesz trafić także na ulewne deszcze.

Ciekawostka nr 13: Owoce i warzywa na Sycylii

Niektóre owoce i warzywa oferowane są tylko zimą, np. karczochy. Zima to również czas świeżych owoców cytrusowych – szczególnie mandarynek i cytryn.

Ciekawostka nr 14: Parkowanie

Jeśli właśnie parkujesz na płatnym parkingu, to nie szukaj automatu do zakupu biletu. Zwyczajnie nie ma ich. Bilet parkingowy możesz kupić natomiast w pobliskim barze albo w sklepach z wyrobami tytoniowymi – Tabacchi.

Ciekawostka nr 15: Komary na Sycylii

W ciągu dnia możesz odnieść wrażenie, że nie ma ich wcale. Jednak wieczorem, a zwłaszcza w nocy mogą Ci się dość mocno dać we znaki. Jeśli lubisz wieczorne spacery, romantyczne wieczory przy zachodzie słońca, to zdecydowanie zabierz coś przeciw komarom.

Ciekawostka nr 16: gdzie kupić znaczki pocztowe na Sycylii

Chcesz wysłać pocztówkę znajomym z Sycylii? Znaczki pocztowe kupisz również w sklepach Tabacchi. Rozpoznasz je po dużej literze T na niebieskim albo czarnym tle.

Ciekawostka nr 17: W poniedziałek muzea są zamknięte

Jeśli zwiedzasz muzea, to pamiętaj, że poniedziałek jest zazwyczaj dniem wolnym, a w każdą pierwszą niedzielę miesiąca zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ponieważ wtedy wstęp jest wolny.

Ciekawostka nr 18: Język na Sycylii

Na Sycylii obwiązuje język włoski, ale Sycylijczycy posługują się dialektem, w którym głośnym dźwiękiem odbijają się naleciałości z dawnej historii – mieszanka języka hiszpańskiego, arabskiego, czy greckiego. Owszem w hotelu czy w muzeach porozumiemy się również w języku angielskim, ale w mniejszych lokalach, pensjonatach czy na plaży pozostanie nam tylko język włoski albo pomoc rąk, czy translatora.

Ciekawostka nr 19: Uwaga na przejście dla pieszych!

Na Sycylii czerwone światło nie zobowiązuje kierowcy do zatrzymania się, informuje jedynie, że na pasach znajdują się piesi. Jeśli przechodzisz przez drogę, upewnij się więc, że pojazd na pewno hamuje. To samo jest na skrzyżowaniach. Jeśli masz zielone, to i tak musisz sprawdzić, czy właśnie nie grozi Ci zderzenie czołowe.

Ciekawostka nr 20: Sezon letni na Sycylii trwa od kwietnia do października.

W pozostałych miesiącach też jest ciepło, ale wiele sklepów czy restauracji czynnych jest krócej bądź całkowicie zamkniętych.

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Weekend na Sycylii – co koniecznie musisz zobaczyć?

Sycylia -kiedy wybrać się na urlop?

Następny

2 komentarze do wpisu „20 ciekawostek o Sycylii”

  1. Kilka razy byłem na Sycylii i mam dwie uwagi do informacji, które przeczytałem powyżej:
    1. „Na Sycylii czerwone światło nie zobowiązuje kierowcy do zatrzymania się, informuje jedynie, że na pasach znajdują się piesi”. Nieprawda! Czerwone światło zgodnie z przepisami ZOBOWIĄZUJE do zatrzymania się – Sycylia nie ma odrębnych przepisów! A to czy kierowcy respektują przepisy, to zupełnie inna sprawa.
    2. „Mało tego pustoszeją również ulice, a noc w Palermo nie zaczyna się o 22 – ej tylko o 20 – tej!” Skąd macie te informacje? Na pewno nie z pierwszej ręki! Dwukrotnie mieszkałem w Palermo przez kilka dni – w listopadzie i grudniu – czyli zdecydowanie po sezonie. Deptaki i restauracje były pełne ludzi długo po północy!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz