12 rzeczy do zrobienia w Palermo

, Tagi , , , , , , , ,

Jadąc na wakacje do Palermo powinniśmy wiedzieć, jak istotne jest odpowiednie zaplanowanie wyprawy. Szczególnie gdy robimy to na własną rękę, a nie z biurem podróży. Dzięki  dokładnemu planu możemy zapewnić sobie spokój ducha i uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z naszej niewiedzy. Równie istotne jest przygotowanie sobie listy najistotniejszych dla nas atrakcji, do czego bez wątpienia konieczny będzie wcześniejszy research. 

Bez wątpienia każdy podróżnik doceni garść cennych informacji i praktycznych uwag. Mogą  one wskazać, na co poświęcić cenny czas naszej podróży, aby nie popełnić błędów i nie stracić przy tym cierpliwości. Warto jest bowiem, jak najlepiej wykorzystać wszystko co oferuje nam te niesamowite miasto. Na co więc zwrócić uwagę wybierając się do Palermo?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Zwiedzanie zabytków w Palermo

Pod względem architektonicznym, kulturowym i historycznym jest to jedno z najbardziej niesamowitych miast na świecie. Nie bez powodu 12 obiektów znajdujących się w tym mieście zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu ponad 100 kościołów w różnych stylach, zarówno barokowych, jak i neoklasycznych. Jej bogata historia, która nadała Palermo miano najczęściej podbijanego miasta świata, wiąże się z wpływami wielu kultur i daje o sobie znać na każdym kroku. To między innymi trzecia co do wielkości opera w Europie i drugie co do wielkości największe centrum historyczne we Włoszech, w którym znajduje się jeden z najstarszych rynków ulicznych.

Wśród najchętniej odwiedzanych w Palermo miejsc jest Katedra Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Jest to jeden z tych obiektów, które znalazły zaszczytne miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż nie bez znaczenia dla rzeszy zwiedzających jest jej dość niekonsekwentny wygląd. Za sprawą zmieniających się  w zależności od aktualnie najeżdżających miasto intruzów.

zabytki Palermo

2. Wizyta w restauracji z kuchnią sycylijską

W związku z bogatą historią Sycylii każdy jej najazd niósł ze sobą pewne wpływy. Nie ograniczały się one jedynie do sztuki i kultury, ale również do kuchni. Sycylia a szczególnie Palermo jako miasto portowe chłonęło, mieszało i zmieniało swoją kuchnię, aż do dzisiejszego dnia gdzie stała się niepowtarzalną i nietuzinkową. Pyszne desery, klasyczne słone potrawy i niepowtarzalna, autentyczna Sycylijska pizza kuszą turystów i nie pozwalają o sobie zapomnieć. 

3. Pizza w Palermo

Włochy kojarzą się z dwiema najpopularniejszymi potrawami spaghetti i pizzą. Ta ostatnia nie ma sobie równych na Sycylii. Głównie z powodu samego miejsca jej przyrządzania. Wyspa ta bowiem to rolniczy, żyzny teren rolniczy. To stąd pochodzi najstarsza, używana do produkcji mąki na tutejszą pizzę, odmiana zboża zwanego perciasacchi oraz najsłodsze, wygrzewane w Sycylijskim słońcu, pomidory odmiany pachino. Mieszanka tych dwóch składników powoduje, że pizza którą dotychczas mogliśmy jeść, nie dosięga jej do pięt. 

Palermo słynie również z różnorodności składników i form przygotowywania tutejszej pizzy. Posiadają bowiem takie, których próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu we Włoszech. Do trzech najbardziej niepowtarzalnych należą Sfincione, który jest rodzajem placka na słono, dawniej będącego pożywieniem tutejszych rolników podczas długiej i ciężkiej pracy w polu. Obecnie składa się z grubego ciasta, sosu pomidorowego, cebuli i Sycylijskiego sera owczego Caciocavallo. Innymi równie niepowtarzalnymi są Baheria Sfincione, która jest odmianą powyższej pizzy, ale bez dodatku sosu pomidorowego oraz Faccia di Vecchia będąca połączeniem Sfincione i klasycznej pizzy.

4. Plażowanie

Ze względu na śródziemnomorski klimat wypoczynek na Sycylii zachęca do odpoczynku na gorących plażach i w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Głównie w obrębie Morza Sycylijskiego będącego basenem znajdującym się pomiędzy tą piękną włoską wyspą a kontynentem afrykańskim. Na całej długości wybrzeża są niepowtarzalne plaże zachęcające odwiedzających do korzystania z nich. Oferują one różne atrakcje i szereg możliwości spędzania na nich czasu. W zależności od miejsca, w jakim się znajdziemy, możemy natrafić na delikatny niczym puch gorący piasek, lub kamieniste wybrzeża z klifami. 

W obrębie Palermo znajdują się między innymi plaża Mondello, stanowiąca wybrzeże miasta, Ustica będąca niewielką wysepką, jak i oddalona o godzinę jazdy od miasta plaża San Vito Lo Capo. Każda z nich będzie ciekawa na swój sposób, a w letnich miesiącach od kwietnia do października z pewnością zachęci do morskich kąpieli. Stanowić może też dobry pomysł na wycieczkę łodziami z lokalnymi przewoźnikami.

plaza Palermo

5. Smak życia nocnego w Palermo

Palermo w nocy ożywa na nowo, gdy upały zelżeją, a ludzie ponownie nabierają chęci do życia. Miasto to różni się nieco na tle innych włoskich czy europejskich. Gwarancją dobrej zabawy są okoliczni mieszkańcy. To za ich sprawą dowolne miejsce w mieście może okazać się najlepszym. Kluczowe jest odpowiednie wpisanie się w jego rytm. Należy bowiem pamiętać, iż Sycylijczycy to ludzie weseli, pełni życia, pasji i zawsze uśmiechnięci. Są pomocni i otwarci więc próżno szukać tu wspólnego języka, gdy jest się smętnym i zdystansowanym. 

Każde nocne spotkanie w barach, klubach czy restauracjach nie może obyć się bez  aperitivo. Warto docenić kunszt i smak dobrze schłodzonego białego, włoskiego wina. Jego picie zaczyna się zazwyczaj około godziny 20, kosztując lokalnych przekąsek. A reszta nocy opiera się na podróżowaniu od jednego do drugiego baru. Kres zabawy następuje około 3 nad ranem, zazwyczaj po odpowiedniej dawce tańca przy dobrej muzyce.

6. Wizyta w teatrze lalek Pupi

Wpisany na listę arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Jego wyjątkowość zawdzięcza niezwykłemu wykonaniu marionetek. Są one bowiem wytwarzane ręcznie z drewna z największą dbałością o każdy detal. Same przedstawienia odwzorowują autentyczne wydarzenia historyczne będące dawką wiedzy o Sycylii. Zapierające dech w piersiach sceny i poczucie autentyczności zachwyca każdego, kto zdecyduje się odwiedzić te wyjątkowe miejsce. Zainteresowanie zgłębieniem tematu warto, jest też wybrać się do tutejszego Międzynarodowego Muzeum Marionetek im. Antonio Pasqualino.

7. Zakupy w dzielnicach handlowych Palermo

Będąc w Palermo. nie można minąć obojętnie licznych butików, większych i mniejszych sklepików kuszących turystów na każdym kroku. Jeśli nasz budżet jest wystarczająco duży, w centrum miasta znajdziemy bez problemu takie marki jak Gucci, Louis Vuitton czy Prada. Dla osób, które nie chcą aż takiej ekstrawagancji, Palermo oferuje możliwość zakupów w Sicilia Outlet Vilage. Czyli luksusowym centrum handlowym na świeżym powietrzu. Jeśli jednak stawiamy na autentyczne sycylijskie produkty, warto wybrać się nieco dalej w rejony Via Ruggero Settimo.

8. Spacer po Starym Rynku

Chociaż większość miast europejskich ma jeden główny stary rynek miasta, Palermo posiada ich aż cztery. Stanowią spadek po czasach najazdów arabskich. Wszystkie jednak są godne zwiedzenia. Pozwalają w prosty sposób chłonąć atmosferę tego miasta i poznać jego lokalną społeczność. Obecne są tu wszystkie okoliczne produkty rolne, owoce, warzywa, wytwarzane sery owcze i owoce morza. Godne polecenia z całą pewnością jest uliczne jedzenie, zdaniem ekspertów z miesięcznika Forbes jako jedne z najlepszych we Włoszech.

9. Lekcja gotowania

Lekcje gotowania nie są rzeczą, o której można pomyśleć w pierwszej myśli, widząc swoje wakacje, ale może jednak warto to przemyśleć. Będąc w tak wyjątkowym pod względem kulinarnym miejscu, szkoda by było nie wykorzystać okazji. Najlepsi kucharze, którzy kultywują dziedzictwo kulinarne odciśnięte piętnem licznych najazdów, oferują w Palermo trwające kilka godzin kursy. Obejmują one tradycyjne potrawy, które poprzedzają zakupy produktów na okolicznych rynkach, wyłącznie od lokalnych rolników i producentów. Podstawą bowiem Sycylijskiej kuchni jest autentyczność i świeżość wszystkich wykorzystywanych w kuchni produktów. W zakres kursów wchodzą również porady dotyczące doboru właściwego wina do potrawy, jak i szkła, w jakim powinny być one podane.

gotowanie Palermo

10. Przejażdżka Vespą

Sycylijczycy słyną z kreatywności i pogodnego nastawienia do życia w związku z czym mają liczne pomysły nawet w odniesieniu do komunikacji w obrębie miasta. Godnymi polecenia są dwa sposoby, aby w przyjemny i nietuzinkowy sposób zwiedzić wszystkie ciekawe zakątki Palermo. Pierwszym z nich jest możliwość jazdy kultową Vespą pilotowaną przez lokalnego przewoźnika. Choć pomysł może wydawać się dziwny, warto pamiętać iż Sycylijczycy słyną z swobodnego podejścia do przepisów ruchu drogowego w przypadku samochodów. Wąskie i zatłoczone uliczki, zatarasowane źle zaparkowanymi autami przemawiają jedynie na korzyść niewielkich pojazdów, które z łatwością dotrą w każde miejsce w mieście. Inną, lecz nie mniej ciekawą propozycją są konne powozy, stanowią ponad 200- letnią tradycję, ale nie są najtańszą alternatywą. 

11. Wypad za miasto

Sycylia stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, ma bogatą historię i niesamowite dziedzictwo kulturalne. Będąc największą wyspą na Morzu Śródziemnym kusi turystów i miłośników błogiego wypoczynku. Okolice samego Palermo stanowią piękne, różnorakie plaże i malownicze widoki. Aby zwiedzić ciekawe miejsca znajdujące się w głąb wyspy, warto jest wypożyczyć samochód i zaplanować wycieczkę. 

Jednym z najciekawszych miejsc na wyspie z pewnością jest Corleone. Chociaż większości nazwa ta kojarzy się wyłącznie z Ojcem Chrzestnym, w rzeczywistości jest niewielkim Sycylijskim miastem z mafijną przeszłością. Obecnie znajduje się tu kilka ciekawych miejsc, między innymi Piazza Falcone oraz klasztor Eremo San Bernardo.

Innym równie ciekawym miejscem jest nadmorska wioska Cefalu leżące u stóp olbrzymiej skały Rocca. To miejsce choć niewielkie, zachwyca liczbą zabytków i atrakcji. Wśród nich katedrę z 1131 roku, wybudowana przez Rogera II. Charakterystycznie dla Sycylii wybudowana w wielu stylach architektonicznych. Innymi interesującymi miejscami są: świątynia Diany z VII wieku p.n.e. liczne kościoły i place oraz rzymskie łaźnie. A także Muzeum Mandralisca będące w całości poświęcone zbiorom naukowca i mecenasa sztuki, od którego nazwiska zawdzięcza nazwę.

Cefalu-Sycylia

Nie można, mówiąc o zwiedzaniu Sycylii zapomnieć o jednej z najbardziej charakterystycznym miejscu w skali Europy czyli Etnie. Jest to najwyższy czynny wulkan na kontynencie. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Taka wyprawa nie jest jednak łatwa i wymaga odpowiedniego przygotowania. Samo wejście uzależnione może być w dużej mierze od panujących warunków atmosferycznych. Jeśli jednak nie zależy nam na samodzielnym zdobyciu wulkanu, możemy posłużyć się w tym celu prężnie działającą siecią komunikacyjną. Zarówno autobusową jak i samochodów terenowych. Sprawę znacznie może ułatwić wybranie kolejki linowej. Same jednak wejście do głównego krateru będzie wymagać odpowiedniego obuwia i stroju jak też pomocy wykwalifikowanego przewodnika.

12. Nowe znajomości

Ostatnim, chociaż nie mniej ważnym pomysłem, który warto zrobić, będąc w Palermo jest poznanie jego mieszkańców. Odnosi się to ogółu Sycylijczyków. Choć mogło by się wydawać, iż są to po prostu włosi, czują oni swoją odrębność. Złożeniu są głównie ze sprzeczności. Chociaż cechuję tutejszych mieszkańców niezwykła otwartość i dobroć byli w stanie utworzyć mafię. Warto jednak wyrobić sobie własną opinię na ich temat a najlepiej w tym celu sprawdzi się rozmowa. Nie będzie to trudne, gdyż mieszkańcy wyspy są wylewni i otwarci więc łatwo nawiązać z nimi kontakt, szczególnie po wypiciu aperitivu. 

Wszystkie powyższe rzeczy, które warto zrobić, będąc w Palermo pozwolą na prawdziwe i dogłębne poznanie nie tylko tego miasta, ale i Sycylii. Jedynym ograniczeniem z pewnością będzie czas, który należałoby na to poświęcić. Jednak jest to tego warte. Tylko autentyczne wspomnienia i ludzie tworzą w naszych głowach obraz miejsc, w których byliśmy i pozwolą na zapamiętanie ich na długi czas. 

Wycieczki po Palermo

Najlepsze hotele na Sycylii

Poprzedni

Gdzie zjeść w Palermo? Najlepsze restauracje

20 faktów, które każdy podróżnik powinien wiedzieć o Palermo

Następny

Dodaj komentarz